Přepracovanost. Rozpoznejte včas její signály a nastartujte změnu s aromaterapií

Dnešní doba je velmi hektická. Zaměstnání jsou často orientována na výkon a lidé jsou nejen v práci pod stálým tlakem. Nyní před Vánocemi může vypětí eskalovat, protože k „běžným“ povinnostem a starostem přibyde příprava na svátky či uzávěrka roku. V následujících řádcích si uvedeme, jaké prostředky aromaterapie můžeme využít na nepříjemné dopady přepracovanosti.

Přečtěte si…

  • Co je přepracovanost a jaké jsou její varovné signály?
  • Které éterické oleje pomohou uvolnit napětí a jak na to?
  • Jaké doporučujeme hydroláty a jak je správně užívat?

Jak poznat, že jsme přepracovaní?

Přepracovanost je stav, kdy tělo a mysl nemá dostatek prostoru k regeneraci a je nuceno jet stále naplno. U některých lidí se jedná o proces, který jim nevadí, protože sami nedokážou vypnout. To, že pracují i ve dnech volna nebo dovolené, jim přijde v pořádku.

Jsou to workoholici, kteří když si přiznají, že mají problém, musí se učit, jak zvolnit a relaxovat. U jiných se může např. jednat o únik do pracovních povinností před řešením osobních problémů.

Mnozí často přehlížejí signály těla, že něco není v pořádku a mohou se dostat do vážných zdravotních obtíží. Nastane kolaps a přepracovaný člověk může skončit v nemocnici na kapačkách.

Únava, podrážděnost, výbuchy vzteku… Jaké další vzkazy nám tělo posílá?

Do varovných signálů, že něco není v pořádku, se řadí:

  • velká únava a problémy s koncentrací a zapomínáním
  • neurotické obtíže → sem patří výkyvy nálad, přetrvává podráždění, výbuchy vzteku, úzkosti, úzkostné stavy až panický strach, plačtivé stavy a neshody v mezilidských vztazích
  • ztráta motivace → nechuť k čemukoliv, nezájem o koníčky
  • poruchy spánku → špatné usínání, časté buzení a nemožnost znovu usnout, neklidný spánek
  • psychosomatické obtíže → bolesti hlavy, pohybového systému (hlavně zad), žaludku, potíže zažívacího ústrojí, žaludeční vředy, postupně až rozvoj některé z civilizačních chorob (vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění, cukrovka)

Pokud člověk dlouhodobě neřeší své zdravotní obtíže a dále pracuje ve vysokém nasazení, hrozí, že se rozvinou deprese, únavový syndrom nebo syndrom vyhoření. Tito lidé poté potřebují péči psychiatra a cílenou medikaci.

Tip redakce: O stresu a jeho škodlivosti na lidský organismus jsme psali v tomto článku.

S aromaterapií zpátky k sobě

Aromaterapie by v tomto případě neměla fungovat jako berlička, kterou použijeme jen jako řešení důsledků přepracovanosti. V první řadě je důležité přiznat si, že mám problém a stanovit si, co udělám proto, aby se stav nezhoršoval.

Doporučuji navštívit odborníka, který se tomuto tématu věnuje a pomůže najít cestu ven. A aromaterapii využít jako podpůrnou terapii jak pro řešení zdravotních obtíží, tak pro podporu změn, které chcete nastavit.

Které éterické oleje zvolit pro uvolnění napětí?

Budu se opakovat, ale razím heslo – „co voní, to pomáhá“. Pokud máte zkušenosti s aromaterapií, máte nejspíše mezi éterickými oleji svého favorita, který vám voní nejvíce, a ten můžete využít k terapii.

Pokud oleje příliš neznáte, domluvte si sezení u aromaterapeuta. Společně s ním vyberete na základě rozhovoru vhodné éterické oleje pro řešení vašich obtíží.

Směsí se můžete nechat rovnou namasírovat. Doporučuji celotělovou masáž a podle potřeby opakovat. Dotek působí harmonizačně a konejšivě, má vliv na uvolňování hormonů a díky aromaterapeutické masáži dochází ke snížení svalového napětí a tím k hluboké relaxaci. Při masáži terapeut tak pečuje nejen o tělo, ale i o duši.

Směs si můžete nechat namíchat i na domácí ošetření. Způsoby aplikace éterických olejů se budou lišit podle toho, čeho chcete dosáhnout. Na rychlé ovlivnění psychiky – výkyvy nálad, úzkost, panika – je výborná inhalace. Pro uvolnění napětí a navození relaxace např. při poruchách spánku, jsou vhodné masáže a koupele před spaním.

Éterické oleje vám mohou pomáhat i v průběhu dne v zaměstnání. Osobní směs si nakapejte do inhalační tyčinky nebo do lékovky se solí a inhalujte vždy, když ucítíte potřebu psychické podpory nebo vzpruhy. Nebo si vytvořte osobní parfém se směsí éterických olejů a jojobového oleje a potírejte si s ním pulsní body.

Oleje volíte podle preference. Velmi vděčné jsou citrusy. Mezi nimi si každý najde svého oblíbence. Citrusy působí proti únavě, napětí, proti stresu, uvolňují a jsou vhodné při nespavosti.

Velmi zklidňujícím olejem je levandule úzkolistá. Působí na úzkost, napětí, nespavost, podráždění a pomáhá udržet emoční a duševní rovnováhu.

Na úzkost a napětí jsou obecně vhodné např.

Oleje, které ovlivňují dech, můžeme využít k nácviku relaxačních metod spojených s dýcháním, např. kadidlo nebo eukalypty.

Při psychosomatických obtížích využijeme sílu olejů z

U chronické únavy může pomoci

Tip redakce: Naučte se používat esenciální oleje s lehkostí v rámci programu Bylinky našich babiček 1 a 2.

Vyzkoušejte hydroláty. Pomůžou při úzkostech i nespavosti

Hydroláty se užívají vnitřně. Používejte kvalitní hydroláty od ověřeného prodejce.

Hydroláty můžeme zvolit jednodruhově podle účinků nebo namíchat směs z několika hydrolátů a použijeme je jako léčebnou kúru, která trvá 20–40 dní. Buď použijeme 1 čajovou lžičku do sklenice teplé vody a užijeme 3× denně, nebo přidáme 1 polévkovou lžíci do 1 litru neperlivé vody a popíjíme během dne.

Levandule úzkolistá je vhodná na neklid, vyčerpání a problémy se spánkem (při usínání nebo při nespavosti). Na problémy s usínáním je vhodný také bergamot, který pomůže dále při úzkostech a u stavů vypjatých emocí. Hydrolát z cedru atlaského se doporučuje při nedostatku motivace a při nejasném cíli.

Čajovník působí jako nervové tonikum při nervovém vypětí a vyčerpání. Jako nervové tonikum působí také jasmín, který má i relaxační, antidepresivní a zklidňující účinky. Neroli působí na nespavost, úzkost a neklid.

Nespěchejte na sebe. Každá změna potřebuje čas

Změny nenastanou hned. Je nutné si uvědomit, že k přetížení z přepracovanosti nedochází během jednoho týdne, ale je to dlouhý proces. Stejně tak návrat do stavu bez obtíží může trvat déle. Nepoužívejte stejné éterické oleje dlouhodobě. Měňte složení směsí i způsoby aplikace.

Upozornění na závěr:

Před použitím éterických olejů a hydrolátů si projděte jejich kontraindikace a bezpečnostní upozornění.

Tip redakce: Další tipy na téma Aromaterapie & Emoce najdete ve stejnojmenném e-booku zdarma.

 

Partnerem článku je Kouzlo esence. Děkujeme za podporu!

Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”

Použitá literatura: 

  • BOSSON, Lydia. Hydrolaterapie. Léčba hydroláty. Praha: One Woman Press, 2019. 313 s. ISBN 978-80-86356-60-0.
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. 299 s. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • SVOBODOVÁ BROOKER, Kateřina. Biochemie silic I., II., III.(přednášky a skripta). Praha: Institut aromaterapie, 2012 – 2017.
  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Vražedné pracovní tempo může lehce způsobit kolaps organismu. [online]. Dostupné z: https://cpzp.cz/clanek/416-0-Vrazedne-pracovni-tempo-muze-lehce-zpusobit-kolaps-organismu.html. [cit. 2019-11-27].

Petra Hyťhová

Petra je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a akreditovanou lektorkou Asociace českých aromaterapeutů. Vede kurzy aromaterapie a holistické aromaterapeutické masáže. Ve své odborné praxi se kromě fyzioterapie a aromaterapie věnuje reflexní zónové terapii dle Hanne Marquardt. Při práci s klientem propojuje jednotlivé léčebné metody v komplexní ošetření tak, aby byla terapie co nejúčinnější.

„Naprosto jsem propadla kouzlu aromaterapie a reflexologie. Díky těmto metodám přestávám nahlížet na zdraví člověka klasickým pohledem západní medicíny a více směřuji k hledání a řešení příčin onemocnění, ne jen k léčení důsledků.“

Přečtěte si podobné články