Křehká a silná zároveň. Není pro každého a není pro každou chvíli. Spíše pro ty výjimečné a sváteční nebo takové, kdy nad námi dočasně vítězí stres, deprese a nervozita. Esence z květů hořkého pomerančovníku něžně rozpouští tíhy života. Ale zadarmo to teda není, je jednou z nejdražších vůbec.
Článek je první z řady o vzácných éterických olejích a absolue, těch pravých vůních pro královny, a to doslova i přeneseně. Drahé vůně, o kterých se chystám psát, mají velmi silný vliv na naši psychiku a emoce. Dovedou nás “podržet” i rozehnat chmury, a to silou velmi mocnou! O neroli to platí zcela.
Přidávám i pár aromaterapeutických receptů, třeba na klasickou Eau de Cologne ve variantě “exklusive” i “economy”. Nevynechávám ani přehled účinků tohohle nádherného oleje a hydrolátu na naše fyzické tělo a jeho funkce.
Hledání pravé neroli
Při hledání informací k neroli jsem si znovu uvědomila, jak zkreslené a zavádějící věci nabízí často internet a jak těžké může být pro člověka, který se aromaterapii nevěnuje hlouběji, dostat kvalitní informace případně produkt.
Najde totiž v nabídce e-shopů třeba 10ml neroli za 142 Kč, 1ml za 177 Kč, ale taky za 439 Kč i víc… Co na to asi řekne?
Skutečně se nejedná o stejný, většinou ani podobný éterický olej. Proto hned na začátku upozorňuji, že tady píšu o pravém destilovaném éterickém olej z květů hořkého pomerančovníku. A ten je jedním z nejdražších na světě!
Podobná potíž s kvalitou a pravostí je i s hydrolátem neroli. Pokud narazíte na něco, co se jmenuje “pomerančová voda” a stojí do stovky, nevěřte, že to někdy v životě potkalo pomerančové květy, ani náhodou… A není takových produktů málo, na první pohled se opravdu tváří “neroliově”, takže buďme obezřetní.
TIP redakce: Kvalitě éterických olejů se věnoval tenhle díl seriálu Kateřina Svobodové Fascinující svět éterických olejů.
Pomerančovník, přítel aromaterapeutů
Hořký pomerančovník (někdy zvaný bigarádie či sevillský pomeranč) je strom s malými plody. Je jednou z nemnoha rostlin, které poskytují více druhů éterických olejů.
- Neroli z květů
- Petitgrain z listů
- Pomeranč hořký z kůry plodů (převážně lisovaný)
Je také rostlinou, o jejíž dávné destilaci existují dochované záznamy. Již roku 1563 destiloval z jejích květů esenci přírodovědec della Porta.
Císař Nero nebo princezna z Neroli?
Zdroje říkají, že za jméno této krásné květinové vůně, hořké i sladké současně, může princezna Anna Marie de la Tremoille z Neroli (u Říma). Ta proslavila olej neroli v Itálii v 17. století. Voněla si s ním téměř všechno, hlavně později všeobecně známé rukavičky.
Nicméně najdete i zmínku, že možná za název Neroli může římský císař Nero…
Ze sušených květů čaj i vykuřovadlo
U nás sice pomerančovník jen tak nevypěstujete, ale jeho sušené květy jsou s trochou práce k dostání. Můžete z nich udělat lahodný čaj, ten lehce stimuluje nervový systém a čistí krev.
Případně je lze použít jako vykuřovadlo s jemnou sametovou vůní proti smutkům a stresu, pro podporu tvořivosti a radostné naladění třeba pro večerní hrátky s partnerem.
Lehkost duše, radost smyslů
Neroli jako éterický olej skvěle pracuje s našimi emocemi, harmonizuje tělo a mysl. Zlepšuje stavy únavy, napětí, obav, strachů a depresí. Tonizuje náš nervový systém. To vše činí velmi citlivě k aktuálním potřebám organismu.
Působí při stavech, kdy je něco (rušivá emoce, strach) potlačeno do podvědomí a toto potlačení působí změny ve fyzickém těle (neschopnost prožít potěšení, křeče, bolest, špatné trávení). Doporučuje se na chronické průjmy a všechny problémy nervového původu odrážející se v našem trávicím a vylučovacím ústrojí.
Zklidňuje zarudlou a podrážděnou pokožku, pleť suchou, zralou a vrásčitou, podporuju tvorbu nových kožních buněk a cirkulaci krve.
Hydrolát z neroli podporuje trávení a zmírňuje plynatost. U kojenců je jemným a účinným lékem na koliky a pomáhá při uspávání. Je nedocenitelným prostředkem péče o pleť.
Neroli propojuje, co bylo odděleno
- Tělo a mysl
- Mě a okolí (přes emoce)
- Vědomí a nevědomí
- Vyrovnává všechny čakry
Pomerančové květy v receptech, ale také čím je nahradit
Klasická směs je neroli s růží, santalem, jasmínem. Tak byste si vytvořili parfém opravdu královské ceny. O růži a santalovém dřevu už se tady velmi obšírně psalo. Jasmín bude dalším dílem Vůní pro královny.
Voňavá klasika Eau de Cologne, jedna z prvních “parfémových” receptur, o nichž se často dočtete. Podle knih obsahovala neroli, levanduli, rozmarýn, citrón, bergamot. Nejsem tvůrce parfémů, ale na první “čuch” tady cítím jen střední a vrchní tóny. Takže logicky tahle kompozice dlouho nevydrží.
Ale za to skvěle vyčistí hlavu, osvěží, vydezinfikuje, probere nás k životu i k práci! Je to taková typická vůně léta.
Jen pozor na fototoxicitu citrusových esencí.
Wikipedie na téma kolínské vody
Originální Eau de Cologne je citrusový parfém sestavený v Kolíně nad Rýnem v roce 1709 italským parfumérem Giovannim Maria Farinou (1685–1766). Svému bratrovi Jeanu Baptistovi napsal: “Objevil jsem vůni, která mi připomíná jarní ráno v Itálii s horskými narcisy a květy pomerančů po dešti…”.
Namíchejte si svou letní “Kolínskou”
Vytvořila jsem 2 variace na toto téma, třeba inspirují k tvoření i vás! Osobně vůně citrusů nemám moc v lásce, ale přiznávám, že tyhle jsem si v horkých dnech letošního léta dost užívala!
Letní neroli “mist”
Osvěžující 100ml sprej s neroli hydrolátem. Do skleněné lahvičky s rozprašovačem nakapat:
- 10k levandule
- 10k rozmarýn
- 10k bergamot
- 8k limeta
- 8k hořký pomeranč
K éterickým olejů jsem přidala cca 20ml 40% vodky a dolila neroli hydrolátem. Vše promíchat a pravidelně se osvěžovat. Jen nestříkat na kůži než jdete na sluníčko!
Místo drahé esence neroli je tady hydrolát. Vůni doplní hořký pomeranč.
Luxusní olejový parfém pro letní večer i večírek
Do 10ml lahvičky s kapátkem nebo roll-on kuličkou:
- 24k neroli v jojobě
- 8k bergamot
- 4k rozmarýn verbenon
- 6k citron bio
- 6k levandule divoká
Dolít jojobovým olejem, cca po týdnu vůně “dozraje” a bude vaším neúnavným společníkem do radostí léta.
Recepty z aromaterapeutovi praxe
Do 30 ml nosného oleje např. mandlového, meruňkového…
Večerní sluníčko
- 6k mandarinka
- 3k kardamom
- 3k rozmarýn verbenon
- 12k neroli v jojobě
Když je všechno špatně…
- 12k neroli v jojobě
- 4k opopanax (nebo kadidlo)
- 4k konopí
Autorka článku: Kateřina Polívková – Dobré vůně. Foto: Pixabay.com.
Partnerem článku je Asociace českých aromaterapeutů:
“Asociace českých aromaterapeutů působí již od roku 1996 poskytuje kvalitní a všestranné vzdělání v aromaterapii široké veřejnosti i profesionálním zájemcům ze souvisejících oborů jako je zdravotnictví, ošetřovatelství, farmacie, rehabilitace, kosmetika či wellness. V Institutu aromaterapie školí odborné aromaterapeuty, které sdružuje v Registru kvalifikovaných aromaterapeutů, poskytuje jim informační servis, rozvíjí jejich vzájemnou spolupráci a podporuje je nadstavbovým vzděláváním. Popularizuje a propaguje aromaterapii v médiích, na odborných konferencích a veletrzích, připravuje speciální programy pro firmy i neziskové organizace.”
Zdroje:
- MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, 2009. ISBN 978-80-85993-64-6.
- LUNNY, Vivian, NOE, Marie, ed. Vůně života: aromaterapie pro těhotenství a zdravý životní styl. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-40-X.
- DAMIAN, Peter a Kate DAMIAN. Aromaterapie: vůně a duše : využití éterických olejů pro získání tělesné i duševní pohody. Praha: Volvox Globator, 1997. Garuda. ISBN 80-7207-020-7.
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
- TISSERAND, Robert. Umění aromaterapie. překlad: Emílie Harantová. Alternativa.1992.
- Eau de Cologne. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2018 [cit. 2018-07-26]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Eau_de_Cologne
- NOVÁKOVÁ, Barbora. Skripta Aromaterapie v péči o duši: Institut Aromaterapie, 2010.
- SVOBODA, Kateřina. Skripta Rostlinné silice II: Institut Aromaterapie, 2010.