Jak vyrobit účinné přírodní repelenty s esenciálními oleji? (+2 recepty)

Esenciální oleje jsou koncentrované těkavé přírodní vonné látky, tzv. extrakty z rostlin, získávají se nejčastěji pomocí destilace a mají řadu předností a blahodárných účinků, které lidé od nepaměti využívají. Někdy se poeticky označují také jako duše rostliny. My se dnes podíváme na přírodní repelenty, které se z nich vyrábí.

Povíme si, které esenciální oleje mají repelentní účinky, jak je správně používat při míchání přírodních repelentů, abychom od sebe odehnali komáry, ovády, klíšťata a jiný nepříjemný hmyz, a na závěr vám ukážu 2 recepty s mými oblíbenými repelentními esenciálními oleji, jeden pro dospělé a druhý pro děti.

Přírodní repelenty bez DEET

Spousta z nás si láme hlavu s tím, jak v létě odehnat obtížný hmyz přírodními prostředky, abychom zbytečně nezatěžovali sebe i přírodu chemií. V klasických repelentech se totiž často používá DEET, který se řadí mezi pesticidy a těm se každý rozumný člověk snaží vyhnout.

Jsou přírodní repelenty opravdu funkční? Ano! Je potřeba zajistit 3 podmínky

  1. Pro přípravu přírodních repelentů je potřeba použít opravdu přírodní esenciální oleje (žádné syntetické náhražky), pouze ty budou mít uváděný odpuzující účinek na hmyz. Nestačí ani doma vyráběné květové vody či byliny nakládané v rostlinné oleji.
  2. Je potřeba použít správnou koncentraci esenciálních olejů v repelentu, aby směs stále měla odpuzující účinek, ale byla šetrná i při aplikaci na pokožku.
  3. Je třeba dobře zvolit účinné esenciální oleje s prokázaným repelentním účinkem. Některé z nich se navíc např. nesmí používat pro děti nebo mohou dráždit pokožku.

Co budete potřebovat na přípravu přírodního repelentu?

  • Směs přírodních esenciálních olejů.
  • Alkohol, ocet nebo rostlinný olej.
  • Flakon s rozprašovačem nebo s roll-on.

Ukážeme si totiž 3 způsoby přípravy přírodních repelentů a vy si sami vyberete, který se pro vás hodí nejvíce.

Přírodní esenciální oleje seženete ve zdravých výživách a tam, kde prodávají přírodní kosmetiku, často vám tam i na malých městech oleje dokáží minimálně objednat. Občas natrefíte na esenciální oleje v drogerii nebo v lékárně. Na internetu se neznalý uživatel snadno ztratí a nechá napálit od podvodných prodejců, kteří prodávají syntetické vůně pod rouškou přírodních esenciálních olejů, pak ale bohužel repelent nebude fungovat.

Pro přípravu přírodních repelentů kromě esenciálních olejů budete potřebovat alkohol (může být vodka/slivovice), ocet (vinný/jablečný) nebo rostlinný olej (kvalitní z drogerie/lékárny, ne na fritování), ve kterých si esenciální oleje rozpustíte, aby nepodráždily pokožku. A k tomu pár lahviček s rozprašovačem nebo roll-on, stačí i použité a vymyté.

Výroba přírodních repelentů v Dobrém ránu České televize

O výrobě přírodních repelentů jsme si povídali v Dobrém ránu České televize.

Dobré ráno najdete na tomto odkazu (celkem 4 vstupy na téma “Výroba přírodních repelentů”).

Oblíbené esenciální oleje s repelentním účinkem

Esenciální oleje v sobě obsahují chemické složky přírodního původu, pro svoje repelentní účinky se používají např. geraniol nebo citronellol (které lze vyrobit také synteticky).

Mezi mnou oblíbené esenciální oleje proti hmyzu patří:

  • Citronela (Cymbopogon winterianus),
  • Geranium (Pelargonium graveolens/roseum).

Které tyto 2 látky obsahují. Když jsem si připravovala rešerše k tomuto článku, našla jsem studii (1) potvrzující repelentní účinek proti komárům např. také u:

  • Bazalky (Ocinum spp.),
  • Citronové trávy a dalších příbuzných citronely (Cymbopogon spp.),
  • Eukalyptů (Eucalyptus spp.).

Seznam esenciálních olejů s repelentím účinkem by byl velmi velmi dlouhý, toto je jen pár příkladů. Kromě výše uvedených zmíním také:

  • Mátu peprnou,
  • Levanduli lékařskou,
  • Lavandiny.

Citronela a geranium se mi velmi osvědčily v praxi. S citronelou jsme se blíže seznámili na Srí Lance, kde byli komáři mimořádně dotěrní a citronelový olej byl v našem ubytování k dispozici na jejich odpuzení a fungoval velmi dobře. U gerania jsem navíc našla studii, která potvrzuje jeho repelentní účinek i proti klíšťatům (2).

Jak přírodní repelenty používat?

Zkoušeli jste někdy přečíst návod psaný malými písmenky na obalu běžných chemických repelentů? A také jste našli informaci o tom, že by se neměly používat na pokožku? A kdo z vás to dodržuje?

Přírodní repelenty se na pokožku používat mohou, pokud vybereme nedráždivé esenciální oleje a zvolíme správné dávkování éterických olejů do směsi. Mohou se také používat na oblečení, ale měli bychom si dávat pozor na světlé kousky, aby na nich nezůstaly fleky.

Díky současným vědeckým studiím již víme, které esenciální oleje jsou dráždivé na pokožku, které nejsou vhodné pro děti apod. Bohužel internet obsahuje řadu nesprávných informací a já vás proto prosím: nikdy neaplikujte neředěné esenciální oleje na pokožku dětí nebo zvířat a pokud chcete aromaterapii doma bezpečně používat, zajděte si na kurz od profesionálně vzdělaného aromaterapeuta (který je odborným členem Asociace českých aromaterapeutů nebo jiné zahraniční nezávislé organizace). Moje kurzy najdete tady

Na rozdíl od chemických repelentů jsou esenciální oleje éterické látky, které na vzduchu vytěkávají a za určitou dobu přestanou vonět a účinkovat. Připravte se tedy na to, že pokud půjdete spát pod širák, bude potřeba v noci sprej použít opakovaně. Této otázce se věnovala i zajímavá studie, která u různých směsí tymiánu, hřebíčku a gerania změřila účinnost na 1 a 1/4 až 3 a 1/2 hodiny (3) a navíc zjistila, že směsi s 5% nebo 10% koncentrací neměly dostatečný účinek. To je pravděpodobně důvod, proč většina lidí na přírodní repelenty zanevře krátce poté, co nějaký vyzkouší.

Všechny tyto informace a moje zkušenosti s repelenty jsem promítla do následujících receptů pro dospělé a pro děti. Vím, že používám velmi vysoké koncentrace esenciálních olejů kvůli jejich účinnosti, právě proto volím pouze šetrné esenciální oleje (zejména u receptu pro děti).

Repelent pro dospělé

  • Citronela (Cymbopogon winterianus) – 75 kapek (4 ml)
  • Geranium (Pelargonium roseum) – 50 kapek (2,5 ml)
  • Levandule (Lavandula angustifolia) – 50 kapek (2,5 ml)
  • Eukalyptus (Eucalyptus citriodora) – 25 kapek (1 ml)
  • 50ml lahvička s rozprašovačem
  • alkohol (vodka nebo slivovice)

Směs v uvedeném poměru nakapejte do 50ml lahvičky s rozprašovačem, přilijte alkohol (vodku nebo slivovici) a promíchejte. Rozpis vám uvádím v kapkách i v ml, ať víte, jaké množství esenciálních olejů budete potřebovat.

Repelent je připraven v 20% koncentraci, aby zajistil dostatečnou ochranu. Trvanlivost je díky alkoholu dobrá, ale ideální bude spotřebovat sprej během sezóny.

Nepoužívejte pro malé děti. Neaplikujte na citlivou nebo podrážděnou pokožku.

Repelent pro děti, varianta 1

  • Geranium (Pelargonium roseum) – 100 kapek (3 ml)
  • Levandule (Lavandula angustifolia) – 50 kapek (2,5 ml)
  • 50ml lahvička s rozprašovačem
  • vinný nebo jablečný ocet

Směs v uvedeném poměru nakapejte do 50ml lahvičky s rozprašovačem, přilijte ocet (jablečný nebo vinný) a promíchejte. Před použitím vždy protřepejte.

Ocet je pro děti šetrnější, navíc se může použít i pro zvířata, ale esenciální oleje se v něm nemusí rozpustit, proto je potřeba vždy protřepat.

Repelent je připraven v 15% koncentraci, aby zajistil dostatečnou ochranu. Sprej spotřebujte během sezóny.

Pro děti do 2 let používejte velmi šetrně a neaplikujte sprej na pokožku. Ideální je aplikace pouze v okolí malých dětí, na kočárek, kus látky, krepový papír apod. Pro větší děti je sprej bezpečný (ocet však nemusí však být příjemný, znáte to).

Repelent pro děti, varianta 2

  • Geranium (Pelargonium roseum) – 15 kapek
  • Levandule (Lavandula angustifolia) – 10 kapek
  • 5ml lahvička s roll-on
  • rostlinný olej lisovaný za studena (mandlový, jojobový)

Směs v uvedeném poměru nakapejte do malé 5ml lahvičky s roll-on, přilijte rostlinný olej lisovaný studena (mandlový, jojobový) a promíchejte.

Tato varianta může být pro děti zábavnější, snadno si ji s sebou zabalí na výlet nebo na tábor.

Baví vás aromaterapie? Moje kurzy najdete tady

Pohodové léto přeju, Michaela Lusílija

Reference:

  1. Luz Stella Nerio, Jesus Olivero-Verbel, Elena Stashenko, Repellent activity of essential oils: A review, Bioresource Technology, Volume 101, Issue 1, 2010, Pages 372-378, ISSN 0960-8524, https://doi.org/10.1016/j.biortech.2009.07.048.
  2. Khodadad Pirali-Kheirabadi, Mehdi Razzaghi-Abyaneh, Ali Halajian, Acaricidal effect of Pelargonium roseum and Eucalyptus globulus essential oils against adult stage of Rhipicephalus (Boophilus) annulatus in vitro, Veterinary Parasitology, Volume 162, Issues 3–4, 2009, Pages 346-349, https://doi.org/10.1016/j.vetpar.2009.03.015.
  3. Donald R. Barnard, Repellency of Essential Oils to Mosquitoes (Diptera: Culicidae), Journal of Medical Entomology, Volume 36, Issue 5, 1 September 1999, Pages 625–629, https://doi.org/10.1093/jmedent/36.5.625

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: