Liliana Balunová je fyzioterapeutka a studuje Školu holistické aromaterapie v Kyjově. Když si všimla u svého syna bílých skvrnek na kůži, rozhodla se, že zkusí onemocnění zvané Pityriasis versicolor vyléčit přírodní cestou. Nasadila éterické oleje a vše zachytila na fotografiích! Tentokrát pro vás tedy máme příběh v duchu hesla: v jednoduchosti je krása. Ke zlepšení stavu totiž stačily pouze dva éterické oleje…
(Úvodní foto: Lili Balunová na čajovníkové plantáži na Mauriciu)
Kožní nemoc sportovců
“Začátkem října minulého roku jsem si u syna všimla bílých teček na zadní straně krku a na zádech. Našla jsem si, že by se mohlo jednat o Pityriasis versicolor, což je kožní nemoc, kterou způsobuje mimo jiné nadměrné pocení. Proto často postihuje třeba sportovce. Na rozdíl od ekzému skvrny nijak nesvědí. Jsou světlé, mají různou velikost a způsobují je kvasinky. Rozhodla jsem se věc konzultovat s mojí přítelkyní a učitelkou z aromaškoly PhDr. Hanou Yasminkou Šimčíkovou (Khlaif). Doporučila mi k léčení zelený jíl, hydrolát z lentišku (Pistacia lentiscus) a éterické oleje z cistu (Cistus landifera) a lentišku (Pistacia lentiscus).”
Cistus je zmizík na pigmentové skvrny
Éterický olej, který jsem používala, se destiluje z květů cistu. Ty se sbírají v Maroku v době kolem poledne, kdy je sluneční žár nejsilnější. Aby destilér vyrobil 1 litr éterického oleje, potřebuje 16 miliónů květů! Z mé zkušenosti mohu potvrdit, že tato esence je jedničkou v ošetřování pigmentových skvrn. Sama jsem užívala cistové sérum, které jsem nanášela na pleť mírně navlhčenou květinovou vodou. Tím se krásně násobil účinek. Skvrny zcela nezmizí, ale jejich barva se postupně sladí s tónem okolní pleti. Taková kúra ale musí trvat alespoň dva nebo tři měsíce. Cistus se dá použít i na tónování jizev a to třeba i po těžkých autonehodách. Cistus úspěšně reguluje lymfatický systém a je vhodný i na otoky v obličeji.
Pistacia jako lék “na všechno”
Pistacia lentiscus je keř, který dorůstá někdy i výšky 2 metrů. Přezdívá se mu středomořský kadidlovník a nebo také lentišek. Éterický olej, který jsem použila, se vyrábí z listů. A opět je u destilace obrovská spotřeba rostlinného materiálu. Na 1 litr oleje jsou zapotřebí 4 tuny lístků! Účinky jsou ale ohromující. Ničí viry, bakterie i plísně. Poslední výzkumy ukazují jeho sílu jako imunostimulátoru. Také se využívá v boji proti diabetu a na zpevnění žilních stěn. Je také vhodný k léčbě rosacei, kde stačí přidat jednu kapku do pleťového krému či oleje. Pro silnou detoxikaci organismu se používá jedna kapka k vnitřnímu užití… Zde je však vždy nutná konzultace s odborníkem!!! Zajímavé jsou i jeho účinky ze spirituálního hlediska: přináší pocit stability a uzemnění. Duchovní učitelé si ho dávali na solar plexus nebo na šišinku pro diamantovou auru a ochranu.
Tip redakce: Jukněte na další Příběhy z praxe, třeba na Růži jako lék na ekzém.
Plísně vždy přicházejí zevnitř!
Jíl, hydrolát a éterické oleje jsem synovi aplikovala tři měsíce. S tím, že po měsíci užívání jsme tělu dali týdenní pauzu. Na postižená místa jsme nejdříve nanášeli zelený jíl a nechali ho působit 15 minut. Poté jsem mu do kůže vetřela hydrolát z Pistacie lentiscus. Na závěr jsem mu skvrny potřela aromaterapeutickou směsí:
- 30 ml arganového oleje
- 35 kapek éterického oleje z květů cistů (Cistus landifera)
- 10 kapek éterického oleje z lentišku (Pistacia lentiscus)
Nutno podotknout, že kožní plísně vždy ukazují na problém uvnitř těla a to hlavně ve střevech. Proto jsme synovi nasadili vnitřně éterický olej z listů lentišku: Do lžičky medu jsem vždy zamíchala 1 kapku esence. Tento aromaterapeutický med užíval syn první měsíc.
Po této terapii se synův stav výrazně zlepšil (jak je vidět na fotografii) a dokonce ustoupila jeho častá únava, která ho trápila delší dobu.
Zdroje:
- Šimčíková/Khlaif, H.: Pistacia Lentiscus – Vzácný lékař ze středomoří, on-line na stránkách České aromaterapeutické společnosti: http://www.aromaspol.cz/
- Šimčíková/Khlaif, H.: skripta pro Školu holistické aromaterapie
Autorka příběhu: Lili Balunová, Text upravila: Anna Krutová, Foto: Archiv Lili Balunové.