Začtěte se do článků z programu Bylinky našich babiček 1! Najdete jich zde celkem 72. Předplatitelé BNB1 mají přístup ke všem těmto článkům na neomezeně dlouhou dobu.

Přeplaťte si Bylinky našich babiček 1 ZDE

Vytvořily jsme pro vás volné pokračování programu Bylinky našich babiček 2 – dalších 72 článků a videí!

Přeskočte rovnou na články podle měsíců. Nebo na články podle rubrik. Přečtěte si také úvodní články jako ochutnávku Zdarma.

BONUS: Kalendář sběru bylinek našich babiček na celou sezónu

Začtěte se do našeho kalendáře sběru bylinek z košíku našich babiček. Připravily jsme ho pro vás na celou bylinkovou sezónu. Zahrnuly jsme do něj všechny byliny, se kterými vás seznamujeme v online programu Bylinky našich babiček. Kalendář vám zároveň krásně poslouží i jako rychlý rozcestník, po kliknutí na název byliny se vám zobrazí celý článek k bylině.

Dle měsíců

Duben

1. Petrklíč: prvosenka pomáhá při kašli i nespavosti

V článku se dozvíte, co z petrklíče a kdy se vlastně sbírá, že nám petrklíč může pomoci při kašli, nachlazení i nespavosti a také vás čeká recept na petrklíčové víno na posílení srdce, petrklíčové bonbony a jarní detoxikační salát s petrklíčem. (Kateřina Hrazdirová)

2. Popenec: lehce opomíjená, ale mnohostranně využitelná bylina

Popenec, obyčejná bylina našich zahrádek. Tipy, triky a recepty pro vaše zdraví. Motto: I domácími surovinami se dá podporovat zdraví. (Iveta Klímová)

3. 4 vykuřovadla k uvítání jara, rozmarýn, bříza, borovice, hlodáš

Na pořádnou jarní očistu se vezmeme k ruce vykuřovadla. Dva stromy, dvě bylinky. V článku se mimo jiné dozvíte na co všechno se v lidové “magii” používal rozmarýn a jak to udělat, aby vám vlastnoručně nasbírané pryskyřice z lesa voněly tak, jak mají. (Kateřina Polívková)

4. Violka bylinka: duchovně fialová a její sestřenice

Jak poznat tu pravou fialovou violku od jejích sester a sestřenic? Čekají vás recepty na odhlenění a problematickou pokožku. (Veronika Němcová)

5. Vůně přírody: Jak namíchat jarní parfém s vůní fialek

Fialka nás zavede do hlubin naší duše. Pohladí, pomazlí, vykouzlí úsměv. V aromaterapii se využívají její svěže zelené lístky. Umícháme si spolu originální jarní parfém a povíme si, na co si dát pozor ve “fialkové” kosmetice. (Michaela Lusílija Makulová)

6. Magické byliny pro magickou noc Čarodějnic: bez černý, růže a andělika

Lektvary a kouzelné masti? Ani ne. Spíš “magické” vlastnosti známých bylinek použitelné právě o Valpružině noci do vykuřovací směsi i do čaje. Odehnání zlých duchů a přivolání lásky v jednom, tohle ony umí. A jak na takové čarodějné míchání? Počkejte si na článek. (Kateřina Polívková)

Květen

1. Kontryhel: ženská bylinka číslo jedna

V článku se dozvíte, jak kontryhel poznáte, která část se sbírá a se kterými ženskými obtížemi nám může pomoci. Čeká vás také recept na karbanátky z ovesných vloček s kontryhelem a dalšími bylinkami. (Kateřina Hrazdirová)

2. Pohanka: potěšení pro váš žilní systém

Pohanka je původní plodinou našich zeměpisných šířek, která se opět vrací do našich kuchyní. Tipy, triky a recepty pro vaše zdraví. Motto: I domácími surovinami se dá podporovat zdraví. (Iveta Klímová)

3. Heřmánek bylinka: rmen je také heřmánek!

Heřmánek pravý je jedna z původních silných aromatických bylin na našem území. Přestože je to naše domácí bylinka, ne všichni mají v lásce jeho vůni. Někteří si stěžují, že jsou na něj alergičtí. Na trhu však najdeme řadu kosmetických produktů, které jsou jím alespoň provoněny. Pravý heřmánek je ve volné přírodě vytlačován rmenem, kterému se ale také říká heřmánek. (Veronika Němcová)

4. Vůně přírody: heřmánek modrý a římský, silné duo pro neklidné nohy i hojení bolístek z dětství

Heřmánkový éterický olej má právě svou sezónu. Hodí se pro všechny, co si neumí odpočinout. Je to ideální pomocník pro celou rodinu – děti, ženy, muži i zvířata ho milují. Povíme si o jeho jednotlivých druzích a s čím vším nám v aromaterapii může pomoci. Umícháme si voňavý sprej pro miminka. (Michaela Lusílija Makulová)

5. Ruce od hlíny: Sirupy z výhonků, sázení středomořských bylinek, bylinkové dipy a marinády

Po třech zmrzlých můžou do země už i náchylné středomořské bylinky. Když vám dobře zakoření, přežijí následně i tuhé české zimy. Vyrazíme do lesa na šťavnaté výhonky, ze kterých vyrobíme sirup proti kašli na zimu. Grilovací sezónu zahájíme originálně vlastními bylinkovými dipy. (Anna Krutová)

6. Purpura jako bylinková cesta rokem od jara do Tří králů

Proč teď purpura? Není to vánoční záležitost? Ano, ale vy si ji můžete sami nasbírat, a to právě trvá celou bylinkovou sezónu. Navíc k vaší sváteční purpuře bude i příběh. O tom, jaká místa jste navštívili a jaké voňavé rostlinky jste tam našli. Já to zkusila vloni a nemůžu si to nechat jen pro sebe, tak nádherně ta moje purpura na konci roku voněla… (Kateřina Polívková)

Červen

1. Sedmikráska: nenápadná zakletá princezna

Sedmikrásku známe úplně všichni, ale že je to léčivá bylinka, už tak známé není. V článku se dozvíte, že sedmikráska pomáhá při kašli, migrénách a dalších neduzích, je ozdobou mnoha jarních, ale i letních pokrmů a čeká vás recept na sedmikráskový pleťový olej, abychom byly sedmkrát krásnější. (Kateřina Hrazdirová)

2. Třezalka, to je slunce, teplo, láska a květy jako hvězdičky

Na co je dobrý macerát z třezalky tečkované? A na co se hodí třezalkový čaj? Sběr třezalky tečkované a jak ji poznat. A k tomu praktické zkušenosti s nimi a recepty. (Veronika Němcová)

3. Svatojánská noc jako oslava síly bylin: očistný pelyněk, ochranný řebříček, ohnivý fenykl

Na úvod jednu praktickou lidovou pověru, o letním slunovratu seberte borovou šišku a jezte jedno semínko denně, budete dobře snášet letní vedra. A v tomto duchu se tentokrát ponese celý článek. Moudra, pověry, kouzla, rady, které jsem posbírala z mnoha zdrojů a všechny se týkají nadcházejícího slunečního svátku a rostlin s ním spojovaných. (Kateřina Polívková)

4. Ruce od hlíny: První sběry úrody a záhonek jako živá lékárna

Článek se nese v duchu jídlo jako lék. I mrkev, i rajče, i mangold jsou totiž skvělé léčivky. Svatojánská síla bylin platí i pro ty na zahrádce. A červen je ideální dobou pro první sklizeň. Uvažte si svatojánskou kytičku. Parné dny zpestříme voňavými pitíčky. (Anna Krutová)

5. Vůně přírody: Třezalka zaručeně uklidní vaše emoce po náročném dni

Třezalka se mi osvědčila jako éterický olej pro vytížené a přepracované lidi, pro ty, kteří nezvládají svoje emoce nebo zkrátka potřebují sáhnout po lahvičce první pomoci po náročném dni. Kdo z nás to někdy nepotřebuje? (Michaela Lusílija Makulová)

6. Černý rybíz, vitamínová bomba na dosah ruky, stačí natrhat

V dnešní době plné stresu a únavy je to vynikající pomocník na podporu zdraví. Roste často na dosah ruky.  Je plný vitamínů, antioxidantů i stopových prvků a výrazně posiluje naši imunitu. Ale co takhle zkusit ho použít v kosmetice? Že je to nesmysl? Přečtěte si článek! (Iveta Klímová)

Červenec

1.Potěšení z hor jménem dobromysl ulevuje při kašli, křečích i špatné náladě

Dobromysl obecnou latinsky Origanum vulgare lze najít na slunných stráních po celé Evropě.  Původní druh dobromysli pochází ze Středomoří a je známý pod názvem „oregano“. Toto slovo pochází z řečtiny a  znamená „potěšení z hor“. Podle řeckých bájích ji Venuše jako první pěstovala na své zahradě. (Kateřina Hrazdirová)

2. Překvapte hmyz vykuřováním! Čichne si a odletí

Možná to překvapuje i vás, že vykuřování je jednou z tradičních a tisíciletími prověřených metod k odehnání obtížného hmyzu. Například cedrové dřevo se takto používá od dob starověku. Ale i některé místní byliny krásně zafungují při posezení u táboráku, na verandě chatičky nebo v místnosti, kde chcete spát. (Kateřina Polívková)

3. Ruce od hlíny: Prázdninová lékárnička v přírodě

Už roky jezdím na dovolenou jen se základní výbavou lékárničky: náplasti, levandulový hydrolát, aloe vera gel, pět éterických a lahvička rostlinného oleje, trocha medu, pro jistotu zyrtec. Všechny břichaboly, škrábance a štípance, nevolnosti a rýmečky zvládáme (ťuk ťuk) s bylinkami. V přírodě je čerstvých léků dost… (Anna Krutová)

4. Levandule je jemná klasika mezi všemi bylinami

René Maurice Mességué se nad ní rozplýval a označil ji za „modře oděný zázrak jihu.“ Julius Caesar si prý bez levandule nedokázal představit svou koupel po náročném dni v senátu a já, když jsem ji prvně spatřila ve volné přírodě na severu Afriky, pořídila jsem si hned několik keříku do své zahrádky. Ale musím na sebe prásknout, že levandule dříve vůbec nebyla moje srdcovka. Dokud jsem nepřivedla na svět děti, nevoněla mi. Také mi vadilo, jak je komerční a že ji „každý tak žere“. V němčině vyslovuji její jméno dodnes špatně a ještě pořád neskousnu ty dlouhé fialové plantáže, u kterých se lidé s nadšením fotí, neboť narušují krajinný ekosystém. Jenže za to ona nemůže a svou chválu si právem zaslouží. (Veronika Němcová)

5. Vůně přírody: Levandulový evergreen, víla z hor a pomocník do kapsy

Levandulový éterické olej je jedním z celosvětově nejvíce používaných olejů. Zároveň je to jeden z nejbezpečnějších a nejprobádanějších olejů. Proč je tomu tak? Co nás fascinuje na vůni levandule? Levandule je jako víla z hor, jemná, hravá, naivní, ale silná a odolná. Levandule roste přirozeně ve vysokých nadmořských výškách a zprostředkovává nám poselství hor samotných – pomoc hledajícím, ticho, klid a nalezení sebe sama. Že by nás proto fascinovala? (Michaela Lusílija Makulová)

6. Hořčice – koření do okurek už podle starých Slovanů

Dnešní známou a zároveň neznámou rostlinou bude hořčice. Věděli jste například, že hořčici používali už  Římané? A že používání hořčičných semínek jako koření do okurek vymysleli už staří Slované? Je to zkrátka prastará rostlina, ze které my používáme pouze semínka, ale způsobů využití, ať už kulinářských nebo léčebných, je mnohem více. Třeba jako zdroj “vitamínů” pro odpočívající záhonky. (Iveta Klímová)

Srpen

1. Meduňka – elixír života a mládí

Meduňku lékařskou latinsky Melissa officinalis najdeme téměř na každé zahrádce.  Mají jí rádi nejen lidé, ale i včely.  Však také „Melissa“ znamená řecky včela. Staří Řekové používali meduňku už před 2000 lety. Podle řeckých bájí snítka meduňky v prázdném úlu přiláká včelí roj a meduňka rostoucí u úlu nedovolí včelám úl opustit.

Ve středověku nosily meduňky ženy na krku v amuletech, aby jim přinášela štěstí v lásce. Věřilo se také, že pití meduňkového čaje prodlužuje život. Bosí karmelitáni začali vyrábět z meduňky slavné karmelitské kapky už v 17. století. (Kateřina Hrazdirová)

2. Z kuchyně do kadidelnice – jedlé bylinky k vykuřování

V praxi aromaterapeutky i při práci s bylinkami k vykuřování často narážím na fakt, že ty “nejobyčejnější” známé z každodenního používání v kuchyni, disponují až extrémní sílou v podobě éterického oleje či zapálené jako vykuřovadlo. Osobní zkušenost mi potvrdila, že některé byliny nám prostě nedovolí s nimi pracovat, je pro ně třeba “dozrát”. Přesně, jak o tom píše Wolf-Dieter Storl. U mne to byly právě tyto kuchyňské.

Trochu jsem se zamyslela nad tím, proč tomu tak asi je, kde se právě v zelených přísadách do salátů a polévek bere jejich moc. Řeč bude o šalvěji, mátě, meduňce, tymiánu a dalších, celkem 14 bylinkách a kořeních, co zcela jistě znáte, ovšem tentokrát se vám představí v trochu jiných souvislostech… Zkusit můžete i několik jednoduchých vykuřovacích směsí z nich. (Kateřina Polívková)

3. Švestka – na revma, dnu a líná střeva

V dnešním dílu Bylinek našich babiček se zaměříme na švestku. Nebudeme tentokrát využívat všechny části rostliny, přesněji stromu, jako to bylo v minulých dílech, ale podíváme se na různé druhy zpracování a využití plodů jako třeba jak na populární povidla či exotičtější čatný.

Švestka je u nás běžně pěstovaný strom, který na jaře, ještě než začnou růst listy, krásně bíle kvete. Rozšířila se do Evropy z Malé Asie, k nám přivezl první sazenice Karel IV. a dnes ji najdeme na vesnicích v každé zahrádce, mnohde i kolem cest. K léčebným a také gurmánským účelům, využíváme plody a výrobky z nich připravené. Naše babičky a dědečkové ji používali i proti revmatismu a to ve formě slivovice tak, že na hadřík nanesli čerstvý bílek, hodně pokropili slivovicí a přiložili na revmatické koleno. (Iveta Klímová)

4. Ruce od hlíny: Sezóna vrcholí aneb Bylinkování na konci prázdnin

V babím létě vrcholí bylinkářská sezóna. Využijte poslední prázdninové dny ke sběru bylin, na začátku září totiž začínají energii ukládat do kořenů, aby měly zásoby na zimu. Díky teplému počasí začalo dříve období sběru léčivých plodů. Do lesa sice kvůli suchu nemá moc cenu chodit na houby, zkuste ale zajít na pryskyřice do tinktury! A protože na cestách nemáme všechny své domácí vymoženosti, nabídnu jednoduché bylinkářské triky. (Anna Krutová)

5. Vůně přírody: Posuňte se dopředu s mátou! + 6 receptů k tomu

Jak jinak vám ukázat použití mátového oleje než hezky prakticky pomocí receptů? Najdete v nich moje osvědčené kombinace. Třeba se zázvorem, aby se vyrovnaly energetické účinky chladivé máty. Nebo s rozmarýnem na koncentraci, kterou teď se začátkem školního roku jistě oceníte. Máta inspiruje a ukazuje cestu vpřed. Postrčí vás vždy tím správným směrem a na vaší cestě vás udrží. Přidejte si ji do své lékárničky na štípance a bodne vám i mentálně, když už nebudete vědět kudy kam.

V Bylinkách našich babiček vás postupně seznamuji s účinky a praktickým použitím našich klasických bylinek ve formě éterických olejů. Dnes je řeč jen a pouze o éterickém oleji z máty a o jejích různých druzích. Čeká vás celkem 6 praktických receptů s mátou. Často v textu také zmiňuji také příklady použití pro děti. (Michaela Lusílija Makulová)

6. Máta vám zchladí hlavu a prohřeje srdce, skvělá bylinka do kuchyně

Léto se přehouplo do brzkého podzimu, nicméně teploty se stále drží poměrně vysoko. Máta je IN i v těchto dnech, přestože jako bylina se astrologicky přiřazuje k vrcholu léta. Nedávno jsem se dočetla, že je to bylinka znamení blíženců a její archetyp je radost. Hmm… Ale vlastně proč ne? 

Na zahradě se intenzivně rozrůstá, stejně tak voní pod nosem. Svými účinky se řadí mezi nejvíce zchlazující byliny a těch „nej“ vlastní mnohem víc. (Veronika Němcová)

Září

1. Sluneční nevěsta alias Měsíček lékařský

Měsíček lékařský (latinsky Calendula officinalis) je velmi častou okrasou našich zahrádek a také jednou z nejúspěšnějších léčivých bylin. Pochází ze Středozemí a z Íránu a dnes je rozšířen po celém světě. Nejdříve byla tahle bylinka známá v arabských kulturách, potom v Egyptě pro své omlazující účinky, později se dostala do Řecka jako ozdoba jídel a koření. Zjevení měsíčku ve snu bylo ve středověku považováno za dobré znamení.  V Indii se jeho květy zdobili králové, znali ho i Keltové a byl také používán v magii.

Čekají vás recepty na čaj k harmonizaci menstruace, čaj na dobrou náladu, měsíčkový olej, banánovou kůru na vlasy s měsíčkem a bylinkovou sůl. (Kateřina Hrazdirová)

2. Ruce od hlíny: Baboletní bylinkové zásnuby

Období babího léta, kdy vyběhnu na zahradu a na ní nasbírám vše, co potřebujeme na oběd, miluji. Doma pak chystám velké zásnuby bylinek se zářijovými amanty ze záhonků a stromů. Pojďte ochutnat a podívejte se pod slupku léčivým účinkům podzimních plodů.

Článek je posledním dílem letního seriálu Ruce od hlíny. Na podzim a v zimě spolu budeme tvořit uvnitř. Zaměříme se více na sebe, milé ženy. A bude to tuze voňavé, těšte se 🙂 (Anna Krutová)

3. Přivítání podzimu s vykuřovadly

Podzim právě nastoupil v celé své kráse. Já osobně ho mám moc ráda, jeho barvy i vůně. Ale článek o začátku podzimu se mi nepsal snadno. Asi právě proto, že tato doba otvírá hluboká témata a přichází s ní temná část roku. Tentokrát to bude nejen o tradičních vykuřovadlech podzimní rovnodennosti, ale také o svátcích, na které se trochu zapomnělo. To se vrátíme až na začátek srpna, do horkých letních dnů, kdy ovšem blížící se podzim byl už trochu ve vzduchu.

Těšte se na několik receptů vykuřovacích směsí, křesťanskou modlitbu svěcení bylin a sváteční zamyšlení nad modrým květem čekanky. (Kateřina Polívková)

4. Řebříček je jako žebříček – čím výš, tím líp

Víte, že existují i jiné druhy řebříčku než obecný? Který z nich je nejúčinnější? A víte, že mohou mít i žluté nebo nachové květy? A kde takové rostou? Jsou lepší nebo je to jen okrasná záležitost? A k čemu je řebříček vlastně dobrý? A nebo jak si z něho připravit koupel? Čtěte a všechno se dozvíte.

Řebříček obecný je rostlina, která nás na loukách i podél cest provází celé léto až do podzimu. Je nenáročná a roste opravdu všude. Má různé variety a odrůdy, které se od sebe liší výškou, velikostí a barvou květů, členitostí listů a také vůní. Pojďte si udělat malý exkurz do světa řebříčku. (Veronika Němcová)

5. Dýně – zářivý a zdravý symbol podzimu

Dnes už se dýně opět dostaly do kulinářského i léčebného povědomí, ale pamatuji časy, kdy se u nás na zahrádkách pěstovaly jen obří dýně, ze kterých se potom na podzim dělaly kompoty ve formě drobných kostiček, které jsem ve školní jídelně nenáviděla podobně jako ty z červené řepy. To už se ale změnilo a dýně se těší daleko větší oblibě a všude můžeme najít spoustu receptů na zpracování nejen krásné oranžové či žluté dužiny, ale i semínek nebo oleje. Na slano, na sladko, do koláčů, buchet, marmelád, pomazánek, polévek…. Některé recepty, které mě zaujaly, vám dnes vybírám do mého nového článku. Ale začněme od začátku… (Iveta Klímová)

6. Vůně přírody: Řebříček je králem mezi éterickými oleji

Pasovala jsem řebříček do role krále mezi ženskými éterickými oleji. Díky jeho hojivým a zacelujícím účinkům a k tomu speciálnímu propojení s křehkou ženskou duší. Cením si ho ale i pro jeho nesporné hojivé účinky na tělo. Vyzkoušejte ho! V tomto článku vás podrobně naučím pracovat s řebříčkovým éterickým olejem. Vysvětlím vám, s čím vám může pomoci a jak ho můžete doma využít. A v praktických receptech najdete také koupele s bylinkovo-řebříčkovou vůní – dnes zaměřeno ryze na ženy. (Michaela Lusílija Makulová)

Říjen

Co si přečíst v Bylinkách našich babiček v říjnu? (video)

1. Mateřídoušku nebo tymián? Nejlépe obojí! Tvoří dokonalý pár

Proč si mateřídouška nese své jméno, když se vlastně jedná o tymián? A jak se tedy liší od tymiánu, který známe především jako koření z kuchyně? Věděli jste, že v jejich jménech nemají ani sami botanici jasno? A jsou to jen jejich česká jména, která z tymiánu a mateřídoušky činí rodičovský pár? V čem je která bylina účinnější? Uff! Potřebovala jsem si v tom udělat pořádek, protože ne jednou se mi v Tyrolsku vysmáli, když jsem doslovným překladem zmínila, že sbírám „mateří-doušku“. (Veronika Němcová)

2. Vůně přírody: Mateřídouška prohloubí dech a propojí srdce

Přestože se mateřídouška sbírá za plného květu v horkém létě, v aromaterapii hraje prim zejména v podzimním období. Díky jejím účinkům na dýchací ústrojí. Prohloubí dech a přenese nás kamsi za hranice všedního vnímání.

V tomto článku vás podrobně seznámím s mateřídouškovým a tymiánovým éterickým olejem. Vysvětlím vám, s čím vám mohou pomoci a naučím vás, jak s nimi pracovat. V praktických receptech najdete také tipy proti podzimnímu nachlazení. A protkneme je troškou duchovna, jinak to u mateřídoušky ani nejde. (Michaela Lusílija Makulová)

3. Česnek, ničitel virů i metla na upíry

Je sice pořád ještě krásné teplé počasí, ale podzimní plískanice a zima se neodmyslitelně blíží, a proto dnes bude řeč o mocném posilovači imunity a ničiteli virů a bakterií, který nám může účinně pomoci bojovat s nachlazením a podobnými “dary” podzimu a zimy. Bude řeč o česneku (Allium sativum) z čeledi liliovitých (Liliaceae).

Do vaření ho používá téměř každý, ale znáte třeba česnekové mléko nebo tinkturu na snižování krevního tlaku? Nebo že se dá česnek použít i zevně a nejen do česnečky nebo na topinky? A že si na zahrádce nejvíc rozumí s růžemi? (Iveta Klímová)

4. Jalovec, vykuřovadlo skvělé pro podzimní zdraví i k oslavě Dušiček

Tentokrát bude řeč o posvátném jalovci. Tradičním vykuřovadle s mnoha blahodárnými účinky! S nástupem chladnějšího počasí jde ruku v ruce nástup různých epidemií. Nejsou to mor a cholera jako v evropském středověku, ale potrápit nás dovedou pěkně. A jalovec s nimi umí zatočit!

Je to mnohostranný pomocník k dezinfekci prostoru, očistě těla a oceníme ho i jako vůni vhodnou ke svátku Dušiček, protože má spojitost se světem mrtvých. Dozvíte se, co všechno se z jalovce dá vykuřovat a jak to na nás působí. (Kateřina Polívková)

5. Šípková růže pomáhá při vzteku i nachlazení

Šípková růže (latinsky Rosa canina) roste téměř po celé Evropě u cest, na stráních a mezích. V okolí lidských sídel se někdy rozrůstá jako plevel. Z plané růže bylo vyšlechtěno mnoho rozmanitých druhů zahradních růží, v současnosti se pěstuje kolem 8000 různých kultivarů. Růžový olej používali a vysoce cenili už řečtí a římští lékaři a šípky znali lidé už v době kamenné.

Šípkový čaj patří k nejoblíbenějším bylinkovým čajům nejen v naší rodině. Dokud jsem nezačala sbírat šípky, nesměla u nás krabička šípkového čaje nikdy chybět. Ze šípkové růže můžeme využít jak květy, tak plody-šípky. (Kateřina Hrazdirová)

6. Vůně ženských archetypů

Žena. Bytost proměnlivá. Bytost cyklická. Bytost skrývající mnohem více bytostí, než se může zdát. V dnešním článku vám nabídneme náhled na ženské archetypy vycházející z různých etap ženského života. Každý z nich s sebou nese témata k řešení a kvalitu, kterou můžete použít ve svůj prospěch. Proměnlivost totiž může být krásnou ženskou zbraní…

V našem životě se většinou postupně vzdalujeme od své primární energie – povahy – charakteru. Archetypy mohou být nástrojem pro zpracování témat, která si neseme, a pro poznání sebe sama o něco víc. Jejich kvalitu mohou nádherně podpořit léčivé rostliny. Pojďme zalistovat herbářem ženských archetypů… (Anna Krutová)

Listopad

Co si přečíst v Bylinkách našich babiček v listopadu? (video)

1. Kdo šalvěj zasívá, na něj se smrt nedívá

Tak nějak bych přeložila slova básníka z 19. století, která vypovídají o léčivých účincích šalvěje. Jedna z nejpočetnějších a zároveň nejaromatičtějších rodin léčivých rostlin. Celý rod zahrnuje asi 700 -1100 druhů. Pojďme se podívat trochu více alespoň na 3 z nich, které lze často zahlédnout u nás. Jaké jsou jejich specifické vlastnosti a benefity pro lidské zdraví?

Šalvěje patří do čeledi hluchavkovitých. Jsou to kosmopolitní byliny a rozrůstají se prakticky po celém světě. V našich zeměpisných šířkách si svou pozornost vysloužila především šalvěj lékařská, která nesměla chybět v žádné lékárenské zahradě. Čím dál častěji si lidé do svých zahrad vysazují také intenzivně vonící šalvěj muškátovou a letní louky zdobí svou sytě fialovou barvou šalvěj luční. Všechny lze využít k léčebným účelům, každou tak trochu jinak. (Veronika Němcová)

2. Vůně přírody: Multifunkční šalvěj na nachlazení, očistu i hormonální nerovnováhu

Pokaždé, když píšu seriál Vůně přírody, žasnu, jak mají éterické oleje široké spektrum použití. U šalvěje ale jakoby to bylo ještě dvojnásobné než obvykle, je to opravdu multifunkčí éterický olej. Smekám před touto bylinkou a přináším vám s pokorou návod, jak využít potenciál šalvěje lékařské i muškátové a jak je obě bezpečně používat a po které sáhnout.

V tomto článku vás podrobně seznámím s éterickým olejem z šalvěje lékařské a šalvěje muškátové. Posvítíme si na jejich účinky, v něčem podobné a v něčem rozdílné. Vysvětlím vám, s čím vám šalvěje mohou být nápomocny a naučím vás, jak s nimi pracovat. (Michaela Lusílija Makulová)

3. Tři oříšky? Klidně i víc!

V dalším pokračování mého seriálu se zaměříme na největší strom našich zahrad, ořešák královský nebo také vlašský. Dříve byl tento mohutný strom součástí každé zahrady, dnes už na moderních zahradách spíše překáží, protože zabírá hodně místa a na podzim z něj spadne spousta listí. Přitom si lidé neuvědomují, že se připravují o snadno dostupnou superpotravinu a zároveň také léčivou rostlinu. Mnoho lidí totiž neví, že z ořešáku můžeme kromě plodů – ořechů využít i listy, zelené oplodí listů i suché skořápky. Ořechy jsou také pro mne neodmyslitelným symbolem vánoc. Ať už jako součást vánočního cukroví nebo také vánoční výzdoby a tradic.
Takže pokud jste hrdými majiteli ořešáku, pojďme se podívat na to, co všechno nám tento strom může poskytnout. (Iveta Klímová)

5. Vůně, co hladí ženské emoce

Žena se dokáže během pikosekundy změnit z trpělivé Matky Terezy na hysterickou harpyji. Ze statečné bojovnice je rázem uplakaná holčička. Strach může paralyzovat i největší flegmatičku. Emoce a jejich proměny k ženám patří. Je dobré je prožívat, ale není dobré se jimi nechat ovládat. Vůně léčivých rostlin mohou být skvělým průvodcem pro práci s jednotlivými tématy, anebo rychlou první pomocí pro zklidnění pocuchaných nervů. (Anna Krutová)

4. Bez černý aneb strom velké bohyně pomáhá při nachlazení i horečce

Bez černý latinsky Sambucus nigra je velmi známý a hojně rozšířený keř dorůstající výšky několika metrů. K léčení se využíval odjakživa, naši předkové věřili, že je čarodějný a že v něm sídlí mocní duchové a dobré víly. Mezi jeho lidové názvy patří čertův strom, keř čarodějný, rostlinná apatyka a také strom velké bohyně. Sušený květ bezu u nás doma nikdy nechybí a je to jediná bylinka, na kterou se mnou ochotně vyráží i můj muž. Bez pomáhá při nachlazení, horečce, při nemocech cév, příznivě ovlivňuje kontaktní ekzémy, podporuje vykašlávání a dokonce i tvorbu mateřského mléka. (Kateřina Hrazdirová)

6. Předsváteční očista domu s vykuřovadly

V souvislosti s vykuřováním je téma očisty prostoru asi jedním z nefrekventovanějších. Většina lidí, kteří chodí ke mě na kurzy, řeší více či méně právě očistu. Hlavně se objevují dotazy na čištění prostor. Bývají to místa k bydlení, ale i například masérny, místnosti na jógu či nejrůznější terapie, dokonce ordinace, školy a školky, domovy důchodců apod. Já sama považuji (a praxe mě o tom pravidelně přesvědčuje) vykuřování za funkční a jednoduchý způsob, jak prostor čistit. Není náhoda, že v podstatě všechny generace před námi vykuřování k očistě využívaly. Tak se na to trochu podíváme. (Kateřina Polívková)

PROSINEC

Co si přečíst v Bylinkách našich babiček v prosinci? (video)

1. Vůně přírody: Jedle, majestátní kráska, zářivá síla a duchovní opora

Majestátní, sváteční, oslnivá, zářivá, přesto pevná a stálá… taková je jedle. Přivítejte nový rok se sváteční vůní jedlového jehličí. Pomůže vám splnit si vaše sny a touhy kdykoliv budete potřebovat. Naladí vás na sváteční atmosféru. Tuze si ji zamilujete. Otevírá totiž dveře do jiných dimenzí a nechává nás nahlédnout tam, kam běžné oko nedohlédne.

V tomto článku vás seznámím s éterickým olejem z jedle. Nad ostatními jehličnany vyniká svojí duchovní složkou. Krásně s ní nahradíte kadidlo a otevře vám cesty k vašim duchovním zážitkům. Posílí vás jak svou silnou energií země (ze svých kořenů), tak prozáří svou energií nebe (ze své koruny). Je to skutečně strom stromů. (Michaela L. Makulová)

2. Jedle a smrk jako posila ducha v našem prostoru

Oba jehličnaté stromy patří do rodu borovicových. Oba mají významné zastoupení pro užití v lidové medicíně a oba měli (pozn. redakce: schválně tady nechávám Verči původní měkké “i”, protože stromy vnímáme jako živé bytosti, tak nás omluvte…) významné postavení v kultuře našich předků. O tom a také jak je lze využít nejen jako vánoční stromeček, je tento článek.

Přestože se botanici víceméně shodují, že z flóry časového úseku mezi dobou ledovou a neolitem není na našem území už téměř nic, některé stromy lze stále považovat za původní. Jedním z nich je například jedle. Spolu s dubem a smrkem tvoří smíšené lesy, které se na našem území dnes vyskytují nejčastěji. (Veronika Němcová)

3. Dáte si je jako prachandu, vrkoč či v županu? Jablíčka zdravá a na mnoho způsobů

V dnešním svátečním článku se podíváme na naše nejstarší a nejrozšířenější ovoce, na kterém si pochutnávaly už naše babičky a babičky jejich babiček…. Na jablíčka červená, zelená, žlutá i strakatá, sladká i kyselá, původní i šlechtěná. A kdy jindy se jimi zaobírat, když ne teď.

Jablka jsou tradičním symbolem vánoc a neodmyslitelnou součástí vánoční výzdoby, pokrmů, zvyků i pohádek. Hledat hvězdičku v jablíčku, abychom zjistili, jestli budeme příští rok zdraví, sušit křížaly, vařit čaj z jablečných slupek nebo popíjet horký jablečný mošt u kamen, to jsou pro mě ty nejkrásnější symboly zimy a vánočního času. (Iveta Klímová)

4. Magický čas vykuřovacích rituálů, to je 12 svatých nocí

Možná si říkáte, co má společného panáček na titulním obrázku s vykuřováním a se svátky. Docela dost. Když se totiž podíváte pořádně, zjistíte, že se mu z dýmky kouří. Je to kouř z tradičních vánočních františků a postavička je lidovým vykuřovacím stojánkem ze dřeva. Vyřezávaly se v česko-německém prostředí Krušných hor a dodnes je koupíte. Jsou nádherné!

Vykuřování k zimním svátků neodmyslitelně patřilo. Pálily se nejen známé kadidlové františky, ale i různé směsi bylin. A také k této době patřilo mnoho rituálů. Období kolem zimního slunovratu a hlavně po něm totiž po ochraně i očistě doslova volá. Něco jsem pro vás vybrala, sepsala a lehce doplnila současným pohledem. (Kateřina Polívková)

5. Lípa pomáhá při nachlazení i poruchách žlučníku

Lípu poznáme snad všichni, je to náš národní strom. A když kvete, nedá se přehlédnou. Jednak pro svoji nádhernou vůni, ale také pro silné bzučení, které vydávají včely ze širokého okolí. Ve středověku se lípa používala k léčení dny a kroužek z lipového dřeva ochraňoval majitele před nemocemi.

Lipový čaj patří spolu se šípkovým čajem k nejoblíbenějším bylinkovým čajům nejen v naší rodině. Vhodný je při nachlazení, při křečových bolestech v trávicím ústrojí a močových cest a při narušené funkci žlučníku. V článku se dozvíte jak a kdy lípu sbírat, sušit a používat. Čekají vás recepty na čajové směsi, lipové bonbóny, lipový bioaktivní balzám, lipovou koupel a zmíním se i o lipovém éterickém oleji. (Kateřina Hrazdirová)

6. Vůně jako antistres (nejen) na konci roku

Žít v klidu a v pohodě se v dnešní době stává pomalu uměním. Společnost je nastavená tak, že stres už nechápeme jako nouzový stav, ale jako běžné životní tempo. Místo, abychom se v zimě zklidnili a usebrali, svítíme zářivkami a jedeme v letním režimu, jako by se nechumelilo. Co na to říká naše tělo? Většinou volá po pravidelné relaxaci a uvolnění. Vůně léčivých rostlin může takový odpočinek prohloubit a udělat ještě příjemnějším. (Anna Krutová)

LEDEN

Co si přečíst v Bylinkách našich babiček v lednu? (video)

1. Vůně přírody: Andělika, světlo ve tmách pro všechny hledající

Posviťte si na temné dny s éterickým olejem plným světla! Vytáhne vás nad hladinu, doslova. Svým vlastním osobitým způsobem. Pomůže vám na vaší cestě k poznání a přijetí sebe sama. Má dar procítit hloubky. A prozářit je světlem. Nevěříte?

V tomto článku vás seznámím s éterickým olejem z anděliky. V aromaterapii se používá andělika kořen a semínko, které jsou získávány z rozdílných částí rostliny. Každý z nich nese naprosto jinou energii! Vysvětlím vám, jak se liší. V tradiční čínské medicíně se navíc andělika alias děhel používá na doplnění krve – tedy hlubokou výživu. Pojďme si na ní posvítit. Nebo spíš nechme anděliku posvítit na nás. (Michaela L. Makulová)

2. Bylina s andělskou vůní i jménem

Děhel lékařský neboli andělika je tak trochu zapomenutá, avšak svého času velmi důležitá bylina. Pojďme si spolu připomenout, proč byla tak významná? K čemu a jak ji lze použít? A jak ji vůbec rozeznat od jiné miříkovité byliny, která je jí podobná, avšak na rozdíl od anděliky jedovatá?

Na psaní toho článku jsem se těšila. Jednak proto, že bude řeč o andělské rostlině, a také proto, že tato bylina si zaslouží připomenout. Dnes už ji tak často nespatříme, ale dříve byla velmi běžnou léčivkou na venkovských zahrádkách. Ne náhodou. Je totiž pozoruhodná, řekla bych že skoro i multifunkční, dá se celá zužitkovat a andělsky voní. (Veronika Němcová)

3. Vykuřováním k lepší náladě aneb prostě to vyvoňte!

Když jdou na člověka chmury, je každá rada drahá. Já osobně mám v takových chvílích často potíž vůbec se do něčeho pustit. Pustit… Pustit se té nenálady a prostě něco dělat. Cokoli. Vykuřovací rituály se mi osvědčily jako “to”, co pomůže z nejhoršího. Pozornost se zaměří na výběr bylin, na přípravu potřebného vybavení. A taky samotné “vonění” pak jednoho nasměřuje z temnot směrem ke světlu.

A tak nabízím i vám k otestování tuhle prastarou techniku užití síly rostlin v čase předjarních chmur a smutků. V článku jsem vybrala vykuřovadla vyzkoušená nejen mnou, ale i lidmi z mého “kruhu” a taky ověřená dlouhou historií jejich využívání lidstvem. (Kateřina Polívková)

4. Voňavé bylinkové koupele

Dopřejte si doma přírodní péči srovnatelnou s luxusním wellness. Relaxační lázeň z nejlepších ingrediencí vás vyjde jen na pár desítek korun. Teplé koupele jsou ideálním způsobem, jak si na konci zimy dobít baterky, prohřát kosti, zbavit se nachlazení a spotřebovat velké nadbytky sušených bylin před začátkem nové sběračské sezóny. (Anna Krutová)

5. Vřes se hodí na pleť i všechna onemocnění močového ústrojí

Vřes obecný latinsky Callluna vulgaris najdeme na suchých slunných stráních, písečných a rašelinných půdách, pasekách i mezích. Bylináři Janča a Zentrich považují vřes za nedoceněnou, universálně působící bylinu. Dezinfikuje močové cesty, uplatňuje se i při zánětech ledvin a také „drtí“ močové kaménky. Má odvodňovací efekt, proto je vhodný i při otocích. V článku vás čekají recepty na čajové směsi a také na vřesový olej, který čistí, vyživuje a zvláčňuje pokožku obličeje.

Podle starých slovanských pověstí nosily kytici vřesu za pasem divoženky. Lidová tradice doporučuje vřes zaplést do myrtového věnečku nevěstě, aby bylo manželství šťastné. Ve starých herbářích se doporučoval proti hadímu jedu a také na léčení pásového oparu v obličeji. Já jsem ho letos sbírala poprvé a určitě budu příští rok sbírat zase. V mých čajových směsích si našel už napořád své místo. (Kateřina Hrazdirová)

6. Český ženšen? Pěkně pálí a jmenuje se křen

Dnes bych vám chtěla napsat o další rostlině, bez které se dříve neobešla žádná babiččina zahrada. Už staré lidové názvy jako bylina mládí nebo český ženšen napovídají, jaká tajemství tato rostlina ukrývá. A nejen to, dříve byla oblíbena i v lidové magii. Zkrátka všestranné využití. Tak si pojďme říct o křenu něco více.

Křen selský, latinsky Armora rusticana, je mohutná rostlina z čeledi brukvovitých. V našich zemích ho rozšířili pravděpodobně na konci prvního tisíciletí staří Slované, už ti ho používali jako potravinu i léčivo. Někdy se mu také říkalo bylina starých Slovanů. Také mořeplavci prý ho hojně využívali vedle kysaného zelí a cibule, k ochraně před kurdějemi. (Iveta Klímová)

ÚNOR

1. Jitrocel na rány i na kašel

Jitrocel kopinatý latinsky Plantago lanceolata a Jitrocel větší latinsky Plantago major jsou velmi známými rostlinami našich zahrádek a luk. List jitrocele má hojivé, protizánětlivé a kašel tlumící účinky, působí také jako přírodní antibiotikum.

Léčivé účinky jitrocele využívali již staří Řekové. Jan Neruda o jitroceli dokonce veršoval: “Rány hojí otevřené na tom lidském těle jenom čarodějná jarní šťáva z jitrocele“. Navíc nám na jaře poslouží jako zdravá jarní zelenina, která nám dodá potřebné vitamíny a minerály. A jaro už bude brzy. Nevím jak vy, ale já už se nemůžu dočkat. (Kateřina Hrazdirová)

2. Vykuřovadla na ženskou pohodu

Můj první ženský vykuřovací speciál je právě tento a vznikl pro cyklus Bylinky našich babiček. Krásná výzva, která mne zase o kousek posunula. Budu ráda, když něco dobrého do života přinese i vám! Harmonizace ženských emočních vln je někdy velmi náročnou vědeckou disciplínou. Ovšem světe div se, vůně na nás fungují! My se podíváme do světa vykuřovadel a jak jejich vonný dým využít pro náš ženský klid a mír.

Probereme nejen pár (podle mého) nejlepších bylinek, ale také pár technik, které nejsou zrovna známé a využívané. Nicméně kdysi byly, jen se na ně trochu zapomnělo. Díky spřízněným duším jsem dostala do ruky i sušenou šalvěj muškátovou a listy geránia, tak jsem je pro vás zkusila vykuřovat. A jako obvykle navíc pár inspirací na vykuřovací směsi. (Kateřina Polívková)

3. Čaje pro klid v duši

Konec zimy může být velmi náročný na psychiku. Nemůžeme se dočkat jara, zelených rostlinek a nové energie. Pak konečně přijdou krásné dny, ale nálada se nelepší. Zimní melancholii střídají výkyvy nálad a jarní únava. Neklesejte na mysli. Zamiřte do své bylinkové spížky a připravte si pomocníky podle receptur ze starých herbářů! (Anna Krutová)

4. Vůně přírody: Mrkvové semínko vás postaví na nohy po zimě či nemoci

Mrkvové semínko má neuvěřitelný potenciál. V jedné malé kapce, která nemusí vonět úplně libě, se ukrývá účinný pomocník na regeneraci kůže, ale i celého organismu po zimě či nemoci. (Michaela Lusílija Makulová)

5. Mák setý – domácí vápníková bomba

Dnes se podíváme na zoubek další naší domácí “superpotravině” a tou je mák setý. Je to další z rostlin, které jsou poněkud opomíjeny v naší stravě. A nebojte se, nebudeme používat nezralé makovice a vyrábět opium. Ochutnáme hlavně semena, zdroj hodnotných bílkovin a vápníku a taky vynikající olej z nich lisovaný. Mrkneme se i na pár receptů do staré kuchařky Marie Janků Sandtnerové, kterou jsem zdědila po své babičce. (Iveta Klímová)

6. S mrkví můžete mít krásný bronz hned na jaře

Mrkev si rozhodně zaslouží pozornost. Kromě užití v kuchyni ji lze využít také v kosmetice. Pojďte si s námi připravit zcela jednoduchý samoopalovací prostředek, který navíc dodá důležité vitamíny do vašeho těla. Kůže se nezbarví během jednoho dne, ale za pár týdnů ano. Začnete-li před koncem zimy, budete mít již na jaro letní vzhled pokožky. (Veronika Němcová)

BŘEZEN

1. Posel jara a slunce jménem pampeliška

Pampelišky mám ze všech jarních bylinek nejraději. Jsou jako malá sluníčka, která prozáří nejen naši mysl, ale i naše tělo. Symbolicky proto končím seriál Bylinky našich babiček právě touhle rostlinou. (Kateřina Hrazdirová)

2. Česnek medvědí sbírejte s citem nebo si ho vypěstujte

Konečně nám začalo jaro a nastává doba prvních jarních bylinek. Taky se každé jaro těšíte, jako já, na první zelené rostlinky a chodíte je vytahovat očima, sotva sleze poslední sníh? Já tedy ano a tak k prvním kopřivám, bršlici a sedmikráskám, přidávám i medvědí česnek. Nejlepší je samozřejmě čerstvý, k receptům dnes přidám také návod na pěstování, protože současná vlna módního zájmu o medvědí česnek, by mohla znamenat jeho zkázu. Tak si pojďme zahrát na medvědy, probouzející se ze zimního spánku a hledající něco zeleného na zub. (Iveta Klímová)

3. Bylinky pro ženské dny

Děloha je středem ženského těla. Pokud není její činnost v rovnováze, těžko může být v rovnováze ženské zdraví. Potíže s cyklem bychom proto nikdy neměly zanedbávat. Mohou být klíčem k řešení tělesné i duševní nepohody. Při pozorování bychom se měly zaměřit hlavně na pravidelnost, bolesti, sílu krvácení a míru premenstruačního syndromu (PMS). Pokud některou kategorii potřebujete vyladit, zkuste Bylinky našich babiček. (Anna Krutová)

4. Rozmarýna – svatební, detoxikační a kuchyňská bylina pro paměť i lásku

Rozmarýnu známe spíše z kuchyně jako koření. Je tak aromatická a tím i jedinečná. Pro koho je vhodná, aby ji zařadil do jídelníčku, se dočtete v tomto článku. A také vám zde velmi podrobně popíšu, jak lze pomocí rozmarýnových látek efektivně vytáhnout škodlivé látky z těla ven, a to i během těhotenství nebo v době kojení. (Veronika Němcová)

5. Energetická vykuřovadla

Rozmarýnu známe spíše z kuchyně jako koření. Je tak aromatická a tím i jedinečná. Pro koho je vhodná, aby ji zařadil do jídelníčku, se dočtete v tomto článku. A také vám zde velmi podrobně popíšu, jak lze pomocí rozmarýnových látek efektivně vytáhnout škodlivé látky z těla ven, a to i během těhotenství nebo v době kojení. (Kateřina Polívková)

6. Vůně přírody: Rozmarýn přinese radost do života a energii po nemoci či zimním spánku

Máte toho v práci i doma moc? Jste unavení po nemoci? Špatně se soustředíte a nic si nepamatujete? Přečtěte si článek o rozmarýnu a začněte ho doma používat. Rozmarýn je životabudič, který vás vytáhne z postele a umixuje vám energetický koktejl na celý den. (Michaela Lusílija Makulová)

Dle rubrik

Bylinky

(Kateřina Hrazdirová & Veronika Němcová)

12 klasických českých bylinek

Aromaterapie

(Michaela L. Makulová)

12 klasických českých bylinek představených z pohledu bylinářského i aromaterapeutického

Vaření ze zahrádky

(Iveta Klímová)

12 plodin ze zahrádek

Vykuřování

(Kateřina Polívková)

Vykuřování vlastních bylin

Bylinkové tvoření

(Anna Krutová)

Bylinkové tvoření