V minulém díle našeho seriálu o aromaterapii jsme si představili různé varianty, jak inhalovat éterické oleje. Masáž patří do dalších, velmi oblíbených způsobů aplikace esenciálních olejů. Je dokázáno, že doteky při masáži pomáhají uvolňovat endorfiny neboli hormony štěstí, a to vede ke zlepšení nálady, navození euforie, snížení bolesti a zlepšení spánku.
Tento článek je 6. částí seriálu o základech aromaterapie i pro úplné začátečníky.
- část 3 základní body pro seznámení s aromaterapií
- část Aromaterapie je IN, ale jak éterické oleje působí na člověka
- část Jak na bezpečnou aromaterapii?
- část Kontraindikace v aromaterapii
- část Jak inhalovat éterické oleje? Vstupte a přivoňte!
Aromaterapeutická masáž kombinuje sílu doteku s účinky éterických olejů
Klasickou, jinak také zdravotní masáž, nejspíše všichni znají. Při této masáži ovlivňujeme tělo a mysl masírovaného prostřednictvím účinků místních, celkových a vzdálených. K místním účinkům dochází mechanickým třením a hnětením měkkých tkání a projevují se v masírované části těla. Patří sem prokrvení, prohřátí, zmírnění bolestí, ovlivnění svalového tonu a podpora krevního a lymfatického oběhu.
Do celkových účinků se řadí vliv na centrální nervovou soustavu, působení na žlázy s vnitřní sekrecí a hlavně – ovlivnění psychického stavu. Z povrchu těla se přenesou účinky reflexní cestou a tím dojde k ovlivnění vzdálených orgánů. Tak můžeme působit např. na orgány trávicí soustavy nebo na orgány malé pánve.
Využitím aromaterapie při masáži tak všechny tyto účinky doplníme navíc o účinky éterických olejů. Při masáži masírovaná osoba oleje inhaluje a zároveň dochází k prostupu éterických olejů skrze pokožku do krevního a lymfatického systému.
Tip redakce: více o účincích aromaterapie se dozvíte v článku Jak působí éterické oleje na člověka

S čím vám může aromaterapeutická masáž pomoci?
Aromaterapeutická masáž je částečná nebo celková. Částečnou masáž využijeme např. u akutních stavů, kdy chceme něco rychle ovlivnit. Sem patří např.
- podpora lymfatického a krevního oběhu masáží oteklých dolních končetin
- uvolnění svalového napětí a snížení bolesti masáží zad a beder při jejich bolestech
- masáž šíje a hlavy při bolestech hlavy
- masáž zad, šíje a hlavy při stresovém vypětí
- jemná masáž břicha při trávicích či gynekologických potížích
Aromaterapeutickou masáž ale naše tělo ocení i v případech, kdy nám nic neschází. Je totiž výborná i jako preventivní ošetření. Při správné volbě éterických olejů můžeme např. posílit naši obranyschopnost, abychom lépe odolávali virózám a nachlazením, nebo snížit dopady stresu z běžného života a předejít tím rozvoji psychosomatických obtíží.
Jak často si aromaterapeutickou masáž dopřát?
Částečné masáže můžeme opakovat podle potřeby častěji, např. 1 – 2x týdně. Celkové masáže se hodí více na ovlivnění psychiky nebo pro chronické stavy. U celotělních masáží bychom měli dbát na delší časový rozestup mezi jednotlivými ošetřeními, aby mělo tělo i mysl potřebnou dobu na proces regenerace a nastavení změny. Ideální frekvence je 1x za 3 – 4 týdny. Samozřejmě toto dělení není pravidlem. Vždy vycházíme z toho, čeho chceme masáží s oleji dosáhnout.
Individuální směs éterických olejů je klíčem k úspěchu
Vezmi kvalitní rostlinný olej…
Pro aromaterapeutickou masáž vždy použijeme nosič v podobě kvalitního, ideálně za studena lisovaného rostlinného oleje (LZS). Nejčastěji se k tomuto účelu používají oleje mandlový, slunečnicový, meruňkový, sezamový nebo jejich směsi. Těmto olejům se říká základní. Rostlinné oleje v aromaterapii ovšem neslouží jen jako nosiče, zároveň využíváme jejich vynikajících účinků na pokožku. Hlavním přínosem těchto olejů je hydratace a regenerace kůže.
Vyvarujte se použití levných rafinovaných olejů např. sojového nebo slunečnicového (RAF).
Smíchej ho s výjimečným rostlinným olejem…
Základní oleje můžeme doplnit o oleje, jejichž specifických vlastností chceme při ošetření využít. Namícháme tak směs, která je připravená na míru pro osobu, kterou chceme masírovat. U osob s ekzémem doporučuji obohatit směs o pupalkový, lněný nebo konopný olej, protože jsou to oleje, které mají uklidňující, protizánětlivé a hojivé účinky. Když potřebujeme masírovanou oblast prokrvit a prohřát, využijeme hořčičný olej. Na masáž obličeje můžeme použít některý z pěstících olejů, které výborně hydratují a zvláčňují pokožku. Jsou to např. oleje arganový, jojobový nebo mokřadkový. Pro miminka a batolata je vhodný mandlový nebo meruňkový olej.
A přidej ty nejlepší éterické oleje
Éterické oleje pro masáž zvolíme podle účinku, kterého chceme dosáhnout. Vždy je nutné dodržet max. doporučenou koncentraci a sledovat možné kontraindikace vybraných esenciálních olejů.
- Chceme-li působit spíše na psychiku, je vhodná koncentrace 1 – 2 % (cca 3 – 6 kapek na 10 ml nosiče).
- Na fyzickou úroveň použijeme ředění 2 – 3 % (cca 6 – 9 kapek na 10 ml nosiče).
Abychom zajistili pomalejší odpaření éterických olejů a podpořili prostup masážní směsi pokožkou, doporučuji masírovanou část po masáži přikrýt ručníkem nebo dekou. Správný výběr vhodných éterických olejů je otázkou studia a praxe 😉
Tip redakce: Přečtěte si také článek o ředění masážních směsí od Andrey Butje

Co je holistická aromaterapeutická masáž?
Když jsem studovala Institut aromaterapie, došlo i na víkend s holistickou aromaterapeutickou masáží. Jsem fyzioterapeutka, vyzkoušela jsem na sobě různé druhy masáží a byla jsem toho názoru, že klasická masáž je prostě klasická masáž a tu nic nepřekoná. A ono jo 🙂
Holistická aromamasáž je úžasná procedura, kde se snoubí vůně éterických olejů s velmi příjemnými a hlavně účinnými masážními hmaty. Součástí techniky této masáže je práce na meridiánech, případně na reflexních zónách klienta. Jedná se o celostní ošetření, které vede k harmonizaci fyzického, psychického i duchovního zdraví člověka.
V úvodu procedury je pohovor s klientem, během kterého terapeut na základě anamnézy a případných obtíží navrhne, a poté, společně s klientem, vybere vhodné éterické oleje pro následující masáž. Terapeutické přístupy k výběru éterických olejů jsou různé. Někdo vybírá oleje k ošetření např. na základě účinků na fyzické tělo nebo na psychiku, jiný vybírá oleje na základě diagnostiky dle tradiční čínské medicíny nebo ajurvédy.
A jak zvýšit účinek masáže?
Po masáži by se měl klient vyvarovat kouření, zvýšeného pití alkoholu a kávy. Měl by více pít, aby podpořil detoxikační a regenerační účinky masáže. Nevhodné je velké fyzické či psychické vypětí. Není vhodné se po masáži sprchovat, aby mohla masážní směs působit co nejdéle. Je doporučeno sledovat změny, které po masáži mohou nastat a to jak na těle, tak na duši a s těmito změnami seznámit terapeuta při další masáži.
V dalším díle tohoto seriálu si představíme další obvyklé způsoby aplikací éterických olejů 🙂
Autorka článku: Petra Hyťhová. Foto: Pixabay.com.
Partnerem článku je Kouzlo esence. Děkujeme za podporu!
“Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”
Použitá literatura:
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. 299 s. ISBN 978-80-86356-49-5.
- HANZLÍKOVÁ, Martina. Holistická aromaterapeutická masáž (přednášky a skripta). Praha: Institut aromaterapie, 2012 – 2014.