Meruňkový olej má jedinečné účinky. Omlazuje, regeneruje a zklidňuje

Možná vám meruňkový olej připadá obyčejný. Spolu s mandlovým patří mezi olejové klasiky. Ráda bych vás přesvědčila, že olej z meruňkových pecek je víc než neobyčejný. Jen pozor: často se na trhu objevuje nastavovaný či něčím zcela nemeruňkovým nahrazený. Jak poznat ten pravý a jaké má účinky?

Přečtěte si a inspirujte se…

  • Pro jaké druhy pleti se meruňkový olej hodí?
  • Jak se olej vyrábí a jak chutná?
  • 3 kosmetické recepty s meruňkovým olejem

Hýčkejte meruňkovým olejem obličej i tělo

Proč je právě meruňkový olej základem předlouhé řady kosmetických výrobků na pleť? Dělá jí totiž mimořádně dobře. Má krásnou vůni, lehkou konzistenci a jedinečné účinky. To vše za příznivou cenu. A je vhodný na celé tělo, nejen na obličej, i když tomu prospěje nejlépe. Takže v lahvičce získáte univerzálního pomocníka.

Je lehký a velmi dobře se vstřebává. Ocení ho všechny druhy pleti. Ideálně když jeho univerzální účinek podpoříte přidáním některého oleje specificky působícího na daný typ pleti. Například pro mastnější pleti s hroznovým olejem, pro sušší pleti třeba s makadamiovým…

Podle zdrojů není vhodný jedině pro pleť mastnou s akné, které by údajně mohl zhoršit. A naopak nejlepším prostředkem je pro pleti sušší až citlivé.

Doporučuje se i pro nejmenší k péči o jejich heboučkou kůži. Je skvělým olejem pro odličování. Tam bych já osobně byla opatrná u citlivější pleti a pokožky kolem očí. Zažila jsem reakce na tento olej, ovšem je možné, že nebyl v takové kvalitě a čistotě, jako nabízí právě Saloos.

Partnerem seriálu je společnost Saloos.

Je také olejem s dobrým účinkem na vlasy, používá se v zábalech pro lesk a posílení vlasů či proti lupům. Pomáhá též jako mazání na bolavé revmatické klouby. K použití pro masáže těla je vhodné jím odlehčit těžší, hutnější rostlinné oleje. Marie Noe si pochvaluje směs s mandlovým a lískovým olejem. Jan Kusmirek ho spíše oceňuje k péči o obličej nežli o tělo.

Z čeho se olej skládá?

Po aplikaci na pleť ji nejen vyživí, ale také prosvětlí a zjemní. Zregeneruje a zklidní. Olej obsahuje velké množství nenasycených esenciálních kyselin a pokožce dodává vysoký podíl vitamínu A a E. Konkrétně v meruňkovém oleji najdeme hlavně kyselinu olejovou, linolovou a palmitovou.

Kde se meruňkový olej bere?

Meruňkový olej je, podobně jako třeba olej višňový nebo švestkový, vyroben z jader ovocných pecek. Skrývají svůj poklad dobře ukrytý a těžko dostupný ve velmi tvrdé skořápce. A i když je každý z těchto olejů něčím jiný, já jsem u nich našla cosi společného.

Zjednodušeně bych to nazvala antioxidačním účinkem. Stejně jako se ovoce často zmiňuje coby zdroj vitamínů působících jako antioxidanty, podobně i oleje lisované z jeho pecek fungují antioxidačně na naši pleť. Jsme pak takoví „šťavnatější“ na pohled, to je právě onen omlazující efekt.

Meruňka, lat. Prunus armeniaca, se v Evropě pěstuje hojně již od dob římských. Populární oranžové masité plody obsahují hodně vlákniny. Sušené meruňky jsou součástí stravy národů těšících se dlouhověkosti a dobrému zdraví.

A už jste ho ochutnali?

Není náhoda, že jádra pecek vyšlechtěných sladkých odrůd meruněk jsou poslední dobou zmiňována jako doplněk stravy typu „superfoods“. A zkoumají se jejich možné protinádorové účinky.

Právě z těchto jader se získává olej. Ten nejkvalitnější lisováním za studena. Olej testovaný pro tento článek je navíc certifikovaný značkou CPK. Pochází z Jihoafrické republiky. Možná vás to překvapuje, ale přestože se ve střední Evropě pěstuje meruněk hodně, tak oleje se právě pro velkou náročnost výroby dováží.

Pokud chcete z oleje získat maximum, dopřejte si ho občas i vnitřně. Tenhle od Saloosu si klidně můžete přidat na ranní kaši nebo do studené kuchyně. Má zajímavou, příjemnou chuť.

Kosmetické recepty

Pro inspiraci jsem pro vás nachystala pár pěstících pleťových receptur. Mimo jiné i na pánský olejíček s arganovým olejem. A o tom se bude psát příště… Já moc ráda přidávám meruňkový olej i do balzámů na rty.

Luxusní vypínací olej na obličej i tělo

Pečující zimní obličejový olej pro pány

Uzemňující solný peeling na nohy

  • 1 až 2 polévkové lžíce meruňkového oleje (podle toho, jak moc chcete promastit)
  • 5 polévkových lžic mořské soli
  • 2 kapky éo mandarinka bio (pokud potřebují vaše nožky prohřát, vyměňte mandarinku za zázvor)
  • 2 kapky éo pačuli
  • 2 kapky éo cedr

Éterické oleje nejdříve rozmíchejte v meruňkovém oleji, pak vlijte do soli a nechte dobře smísit. Můžete použít jako příjemný voňavý peeling na nohy, případně jako sůl na koupel nohou. Já doporučuji směsí důkladně promasírovat chodidla a pak je zabalit do teplých vlněných ponožek. Peeling je spíše sušší právě proto, aby fungoval na masáž.

Partnerem článku je firma Saloos.

Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.

Foto: Pixabay.com a Unsplash.com.

Zdroje:

  • GERMANN, Gudrun a Peter GERMANN. Rostliny pro aromaterapii: 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4672-2.
  • KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-41-8.
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. ISBN 978-80-86356-49-5.

 

Kateřina Polívková

„Skrze vůně vnímám svět. Vždy mě fascinovaly. Až jsem dospěla ke studiu a praktikování vykuřování a aromaterapie. Příroda přirozeně voní. A mě moc baví tenhle aromatický vesmír odkrývat i ostatním. Třeba prostřednictvím míchání osobních parfémů nebo na workshopech Vůně pro každý den. A neustále se učím, od života i od přírody."
Kateřina se masážím a aromaterapii intenzivně věnuje přes 4 roky. Studovala Institut aromaterapie, pravidelně se odborně dále vzdělává, setkala se s mnoha inspirujícími osobnostmi aroma světa... Vede kurzy, školení a workshopy v oblasti aromaterapie a vykuřování pro jednotlivce i firmy.
Spolupracuje například s Asociací českých aromaterapeutů, Českou asociací saunérů, blogem Kosmetika hrou.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: