Nejjednodušší a nejspíše nejčastější způsob aplikace éterických olejů je prostřednictvím inhalace. Do inhalací patří všechny metody, při kterých dochází ke vdechování éterických olejů. Působíme tak přímo na tkáně dýchacího systému, kdy složky éterických olejů prostupují přes plicní sklípky do krve, a také působíme dráhou čichového nervu na limbický systém a centrální nervovou soustavu. Inhalace není zdaleka jen čichnutí si k lahvičce s éterickým olejem, proto si pojďme představit i další způsoby.
Tento článek je 5. částí seriálu o základech aromaterapie i pro úplné začátečníky.
- část 3 základní body pro seznámení s aromaterapií
- část Aromaterapie je IN, ale jak éterické oleje působí na člověka
- část Jak na bezpečnou aromaterapii?
- část Kontraindikace v aromaterapii
Čichání jako lék
Vdechováním éterických olejů můžeme ovlivnit:
- akutní i chronická onemocnění respiračního systému: rýmy, záněty vedlejších nosních dutin, hrtanu, průdušek, astma apod.
- bolesti hlavy
- zažívací obtíže: nevolnost, nechutenství, nutkavé chutě na cokoli (tzv. chuťohlad :-))
- psychické obtíže: stres, napětí, úzkost, nespavost, neklid, výbuchy vzteku, hysterie, pomoc při odvykání (jídlo, nikotin) a další
- psychosomatické obtíže
TIP redakce: Jak vlastně funguje čich?
Čichací pomocníci
Přímo z lahvičky, ale…
Éterický olej se dá inhalovat přímo z lahvičky. Opakovaným otvíráním lahvičky dochází k rychlejší oxidaci oleje, proto je vhodnější přelít část oleje do jiné lahvičky a tu pro inhalaci používat.
Inhalační tyčinka
Místo lahvičky můžeme použít dnes již dostupné inhalační tyčinky. Tyto kapesní inhalátory mají uvnitř tampónek, na který nakapeme oleje podle potřeby. Tyčinku tak máme kdykoli po ruce a čichneme si vždy, když potřebujeme. Pro dospělou osobu použijeme cca 15 kapek, pro děti podle věku 5 – 7 kapek. Abychom dosáhli potřebného účinku, je zapotřebí inhalovat alespoň 5 minut.
TIP redakce: Recept na inhalační směs na podporu imunity a pro dobrý spánek.
Osobní parfém
Je velmi oblíbený způsob, jak mít vůni při sobě a použít ji vždy, když máme chuť. Ideální na aroma parfém je roll-on lahvička, díky které je aplikace jednoduchá. Vhodným nosičem pro osobní směs éterických olejů je jojobový olej. Tento olej je svým složením velmi podobný lidskému mazu, jeho složení se prakticky nemění a nedochází tím k jeho žluknutí.
TIP redakce: Příběh jednoho aromaterapeutického parfému máme! Byl sice pro rok 2017, ale postup výroby je zde moc pěkně popsán a třeba vás inspiruje…
Proč nekapat éterické oleje na povlečení nebo na oblečení?
Oleje můžeme nakapat např. i na kapesníček a z něj vdechovat. Můžete se někde dočíst, že je možné kapat oleje na polštář pro zklidnění dětem před spaním nebo kapat na jejich oblečení před odchodem do školky/školy pro prevenci respiračních onemocnění. Pozor, oleje nekapeme na ložní prádlo, ani na oblečení. Může se stát, že vůně oleje začne dotyčnému vadit, olej může vést k nevolnosti nebo bolesti hlavy. V takovém případě je jednodušší dát pryč kapesník s nakapaným olejem, než převlékat dítě nebo polštář.
Inhalace voňavé páry
Při obtížích horních cest dýchacích můžeme využít parní inhalaci. Do mísy nalijeme velmi horkou vodu a do vody nakapeme olej dle potřeby (cca 1 – 3 kapky) . Ručník máme po ruce, abychom si ihned po nakapání oleje mohli překrýt hlavu a inhalovat. Inhalace by měla trvat max. 5 minut.
Při delší aplikaci dochází k překrvení sliznic a rýma tak nemůže ven. Parní inhalaci můžeme využít i při bolestech hlavy nebo v kosmetické praxi (kdy nám nejde primárně o inhalaci, ale o působení páry s éterickými oleji na pleť).
Víte, že éterické oleje můžeme použít i prostřednictvím šperků?
Dalšími variantami, jak mít éterické oleje nebo jejich směs při sobě, jsou aroma šperky. Některé mají podobu klícky, ve které je uložen tampónek nebo kulička/destička z porézního materiálu, nejčastěji lávy. Jiné jsou vyrobeny z neglazované keramiky. Na šperk se nakape éterický olej a při zavěšení šperku na krk, se olej volně odpařuje. Na internetu je nespočet variant a šperk z destičky či kuličky z porézního materiálu si i méně zruční dokážou vyrobit sami doma. Dostupné jsou i náramky fungující na stejném principu, jen je potřeba přivonět k zápěstí.
Na provonění nebo dezinfekci prostoru můžeme éterické oleje nakapat na kapesník nebo do misky s vodou a umístit je do blízkosti radiátoru. Na menší prostory, např. na pracovní stůl, u kterého trávíme čas, stačí k odpařování EO porézní kamínek nebo pokud máte tvořivé dítě, které vás zásobuje výtvory z neglazované keramiky (jako já :-)), dají se takto použít i ty „méně“ povedené výrobky.
Na kamínky nebo keramiku kapeme éterické oleje stejného druhu nebo takové, které se doplňují. Není ideální jednou kápnout např. tea tree a podruhé geránii. Vznikla by tak ne příliš příjemná směs. Je také nutné počítat s tím, že kámen i keramika se po nějakém čase zanesou olejem a prachem a potřebují vyměnit za nové.
Éterické oleje i na dezinfekci prostoru?
Pokud jsou éterické oleje používány často, je praktické začít využívat aromalampy nebo difuzéry.
Aromalampy
Použití aromalampy má svá pravidla. Miska na vodu by měla být glazovaná nebo skleněná, aby se dala dobře čistit, dostatečně velká (min. 30 ml) a vzdálenost dna misky od plamene svíčky by měla být min. 8 cm. V opačném případě dochází k rychlému zahřátí a odpaření vody a posléze k přepalování éterického oleje. Tím se olej degraduje a dochází k uvolňování zdraví škodlivých látek. Před použitím s novou směsí musíme misku vyčistit, aby v ní nezůstal nános původní směsi. Do aromalampy kapeme 5 – 8 kapek EO.
TIP redakce: Porovnejte s námi výhody i nevýhody použití aromalampy vedle difuzéru.
Elektrická varianta
Na trhu jsou k dostání i elektrické aromalampy, ve kterých je svíčka nahrazena žárovkou. Do takové aromalampy se kape čistý éterický olej a k odpařování dochází zahřátím oleje rozsvícenou žárovkou. Elektrické aromalampy jsou vhodné na místa, kde je zapálená svíčka potencionálním rizikem k převrhnutí (malé děti, domácí zvířata apod.) nebo na místa, kde je otevřený oheň z bezpečnostních důvodů zakázán (kanceláře, veřejné prostory apod.).
Difuzér
Výborným pomocníkem jsou elektrické difuzéry. Existují 2 varianty. Difuzéry, do jejichž nádobky se lije voda a do vody se nakapou éterické oleje. Tyto přístroje fungují částečně i jako zvlhčovače vzduchu. Při zapnutí přístroj zároveň svítí a podsvícení má několik variant. Buď dochází k plynulému střídání barev, lze nastavit podsvícení jen jednou barvou nebo lze podsvícení vypnout.
Další variantou jsou difuzéry uvolňující EO do prostoru za studena, bez využití páry. Do difuzéru tohoto typu se kapou pouze čisté éterické oleje.
TIP redakce: Nezávislý test difuzérů, aneb jak vybrat ten pravý.
V příštím dílu si popíšeme další způsoby aplikace éterických olejů.
Autorka článku: Petra Hyťhová. Foto: Pixabay.com a Kateřina Polívková.
Partnerem článku je Kouzlo esence. Děkujeme za podporu!
“Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”
Použitá literatura:
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. 299 s. ISBN 978-80-86356-49-5.
- SVOBODOVÁ BROOKER, Kateřina. Biochemie silic I., II., III. (přednášky a skripta). Praha: Institut aromaterapie, 2012 – 2017.