Jak na zdraví vašeho močového měchýře? Psychosomatika a aromaterapie

První díl miniseriálu o močovém ústrojí pojednává o psychosomatických souvislostech. A jak si správným užitím aromaterapie můžeme pomoci? Nabídnu vám náhled na správné pochopení nemoci, jak s ní zacházet, aby došlo k vylepšení zdravotního stavu. Podíváme se na téma močového ústrojí převážně u žen a jaké éterické prospívají jeho vitalitě.

Jak zacházet s nemocí?

Nemoc je dar, který nám ukazuje, kde jsme chybovali

Naše jednání je považováno za nejmohutnější kořen všech nemocí. Naše myšlenky, postoje i skutky jsou rozhodující v tom, který orgán nás upozorní na souhrn chyb.

Tři důležité přehrady

Teorie tří přehrad je srozumitelná forma, jak pochopit příčiny lidských nemocí. Představme si tři různě velké kaskádovitě nad sebou postavené přehrady. Tyto přehrady jsou na naší řece neboli cestě života.

Co přehrady obsahují?

Horní přehrada je největší a nejobjemnější a je přehradou našeho ducha, jsou v ní okem neviditelné duchovní síly. Pod ní leží přehrada menší, která shromažďuje energii vším materiálním. V ní je energie vyzařovaná rostlinami, zvířaty, lidskými těly, sluncem, kameny, nábytkem… Pod těmito dvěma přehradami je ta nejmenší a nejviditelnější. Je to přehrada výtvorů tohoto světa. Mezi těmito přehradami si představte přečerpávací zařízení, které předává informace z jedné přehrady do druhé.

Výrazný účinek je působení shora dolů

Je to samovolný a přirozený tok. Ideální je najít a napravit kořen nemoci v našem jednání a smýšlení a tím prozářit jeho ducha. Podpořit tělo ve změnách k lepšímu například vhodnou stravou, čaji, koupelemi, masážemi, cvičením, aromaterapií a vším, co známe a umíme.

Močové ústrojí a souvislost mezi psychikou a tělem

Infekčními záněty močového ústrojí trpí více ženy než muži

Jednak je to tím, že ženy mají kratší močovou trubici, ale také jsou vnímavější na nesoulad panující kolem. Jsou citlivější na vznikající nedorozumění v partnerských vztazích, která se zavčas neřeší. Vzniká tlak, pod kterým dochází k zánětu sliznice. Je tedy třeba zavčas vyjadřovat své pocity a mnohdy stačí jen říct, co situace s námi dělá. Zdravé sebevyjádření je velkou prevencí.

Jsme-li k sobě laskaví, jsou k nám laskavější lidé v našem okolí

Dalším aspektem je potřeba ženy být častěji pohlazena, pohýčkána a potřebuje delší čas na to, aby se smířila s bolestným zážitkem a dokázala na něj zapomenout. Její organismus oslabuje ztráta vnitřního klidu a tím je zvýšena možnost vzniku zánětu močových cest. Kromě moči se vylučují psychická traumata a další nepříjemnosti. Je tedy na místě, aby se žena kvůli svému zdraví a vitalitě dokázala jasně vyjádřit ve svých potřebách. Respektujeme-li sebe, jsme lépe respektováni druhými. Tím je zachována duchovní ochrana močového měchýře i močových cest a vitalitu těchto orgánů jen tak nějaká situace nenaruší.

Éterické oleje v tématu močových cest

Jak užívat éterické oleje?

Jednotlivé éterické oleje doporučuji k inhalaci nebo k míchání s kvalitním rostlinným olejem lisovaným za studena (například mandlový, meruňkový, slunečnicový). Na 10 ml rostlinného oleje připadne 7-9 kapek oleje éterického. Touto směsí si potírejte spánky, místa s uzlinami a tepnami, oblast kotníků a kolem nosu. Přivoněním k oleji dochází ke změně pocitu a ten hraje roli v přístupu k sobě i k druhým.

Růže nám dodá emoční podporu

Obnovuje důvěru ve schopnost milovat. Snižuje menstruační tenzi, a nejen tu menstruační. Podporuje vnitřní sílu a moudré jednání. S její vůní se dostaneme do hlubin své osobnosti a můžeme s ní najít dosud skryté talenty. Povede nás k síle, která nám pomůže pocítit svoji hodnotu a posílit nás v jednání. Podrobněji o růži píšeme tady.

Neroli vede do pocitů a prožitku

Pečuje o psychiku, přináší křehkost a jemnost a dodává nadhled. S nadhledem se můžeme podívat na situaci jako pozorovatel a odlehčí nám od osobního zaujetí, které bere objektivitu. Podrobněji o neroli píšeme tady.

Geránium podporuje ženskou tvořivost

Otevírá vášeň a chuť do života. Prohlubuje dojmy a city a otevírá spontánnost. Geránium doporučuji pro ty, kteří se chtějí vrhnout do života s kuráží.

Grapefruit pomáhá v neutěšeném životě

Podpoří odlehčení situace a díky odlehčení se v sobě lépe orientujeme a můžeme se víc rozhlédnout po možnostech, jak si pomoci. Někdy nevidíme, že máme na dosah ruky řešení a podporu. Podrobněji o grapefruitu píšeme tady.

Benzoe dodává teplo

Hýčká duši i tělo a přináší pocit bezpečí. Pomáhá tam, kde je třeba si odpočinout a pak teprve můžeme jít do akce. Trpíme-li vyčerpáním, akční kroky by nás mohly úplně položit. Podrobněji o benzoe píšeme tady.

Eukalyptus podporuje lepší komunikaci s okolím

Dodává svobodu vyjádřit se a vnímat vlastní potenciál. Když máme stažený hrudník, pokleslá ramena a pocit, že se nemůžeme svobodně nadechnout, inhalujme eukalyptus. Otevře nám srdce a my se narovnáme. Pohledem se zaměříme víc do dály a můžeme vykročit vstříc svému životu.

Fenykl pomůže strávit a vypustit emoce

Dodává rovnováhu v analyzování. Osvobodí nás od hnijících emocí, umožní důvěrné sebevyjádření a usnadní nám chápání sebe i druhých.

Kadidlo pomáhá přetnout vazby na minulé zážitky

Zavede nás do našeho centra a osvobodí od minulosti. Lépe řečeno, pomůže přeměnit minulost na zkušenost a my můžeme objevit skrytý dar krizových situací či traumat. Podrobněji o kadidlu píšeme tady.

Pimentovník rozpouští emoční shluky

Probouzí přijetí sebe sama a vážení si sebe i druhých. Skrze toto přijetí druhým bereme mít nad námi moc a sobě dodáváme pochopení. Může odejít stud nebo jiný nepříjemný pocit, že máme některé aspekty své povahy nepřijatelné.

Tip redakce: Naučte se používat aromaterapii pro zdraví močového měchýře i proti jiným nemocem v online přednášce Aroma lékárnička na zimu.

Autorkou článku je Darina Hájková Ellingerová. Foto: Pixabay, Canva.

Partnerem článku je Asociace českých aromaterapeutů:

“Asociace českých aromaterapeutů působí již od roku 1996 poskytuje kvalitní a všestranné vzdělání v aromaterapii široké veřejnosti i profesionálním zájemcům ze souvisejících oborů jako je zdravotnictví, ošetřovatelství, farmacie, rehabilitace, kosmetika či wellness. V Institutu aromaterapie školí odborné aromaterapeuty, které sdružuje v Registru kvalifikovaných aromaterapeutů, poskytuje jim informační servis, rozvíjí jejich vzájemnou spolupráci a podporuje je nadstavbovým vzděláváním. Popularizuje a propaguje aromaterapii v médiích, na odborných konferencích a veletrzích, připravuje speciální programy pro firmy i neziskové organizace.”

Zdroje:

  • HRABICA, Miroslav. Co nám tělo říká aneb po stopách nemocí. Zlín: Miroslav Harbica, 2007. ISBN 978-80-902322-7-3
  • MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše. Praha: Alternativa, 2013. ISBN 978-80-85993-64-6
  • HÁJEK, Karel. Práce s emocemi pro pomáhající profese. Praha: Portál, 2012. ISBN 978-80-262-0221-9

Darina Hájková Ellingerová

Darina se v aromaterapii zaměřuje na práci s duší a emocemi. Zajímá ji psychosomatika a souvislosti v oblasti vztahů. V praxi pedikérky a manikérky se setkává s příběhy lidí, které jí rozšiřují obzory při práci s klienty v rámci aromaterapie. Informace a inspiraci získává z četby psychologických knih a seminářů. Je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a členkou Asociace českých aromaterapeutů.

Co o sobě říká?
„Fascinují mě mezilidské vztahy a miluji zvířata. Nejvíce kočky. Vidím propojenost mezi vztahy v domácnosti a vitalitou domácích mazlíčků. Jejich chování a zdraví vnímám jako indikátor pro lidi, kteří s nimi sdílí prostor. Aromaterapii vítám jako jemnou a zároveň silnou pomocnici v životních situacích.“

Přečtěte si podobné články