3 byliny pro ženskou pohodu

Menstruace, těhotenství, šestinedělí, kojení, klimakterium. Život ženy je jedna velká hormonální houpačka. Pomocí bylin, rostlinných olejů a esencí si můžete výkyvy hormonů, nálad nebo návaly horka zklidnit. Tady je náš tip na léčivý trojlístek…

1) Kontryhel – bylinný čaj

Nejlepší je, když si ho nasbíráte sami. Roste většinou ve vyšších polohách na loukách nebo podél cest. Ráno na něm můžete najít kapičku, která vypadá jako rosa. Je to ale voda, kterou kontryhel vytváří sám. Zkuste ji opatrně sejmout a dát na oční víčko. Je to velmi osvěžující! Doporučuji sběr doplnit chroupáním čerstvých listů nebo přidat nakrájené do salátu či letní pomazánky.

Pravidelně si dělejte kontryhelové kúry. Vynechejte jen v prvním trimestru těhotenství. Kontryhel upravuje celý menstruační cyklus, když ho v čajovém nálevu doplníte majoránkou, zbavíte se křečovitých bolestí podbřišku a silné menstruace. Měsíc před porodem pijte spolu s maliníkem, s kontryhelem pokračujte i po narození miminka, pomáhá zpevnit svalstvo podbřišku. Skvěle pomáhá zvládnout náročné období klimakteria. Dá se také použít pro sedací nebo parní koupele při vaginálních výtocích, svědění nebo hemeroidech.

Tip redakce: Více o klasických českých bylinkách najdete v našem programu Bylinky našich babiček

2) Pupalkový olej – rostlinný olej lisovaný za studena

Pupalka je rostlina původem ze Severní Ameriky, do Evropy byla přivezena v 17. století a bez problémů tu přežívá. Je významná především díky obsahu nenasycených mastných kyselin a to zejména gama-linolenové. Jan Kusmirek v knize Tekuté slunce píše: “Terapeutické využití zahrnuje ošetření proti potížím s krevním oběhem a sníženou srážlivostí krve, ekzému a jiným problémům se suchou pokožkou, proti stárnutí, nervovým poruchám, poruchám trávení, předmenstruačním bolestem, roztroušené skleróze, impotenci, hyperaktivity dětí a alkoholismu.”

Pro ženy je důležitá nejen na úpravu a zlepšení průběhu menstruačního cyklu, ale také v období klimakteria. Pomáhá i při bolestech prsou a při jejich přecitlivělosti. Užívejte každé ráno čajovou lžičku.

3) Šalvěj muškátová – éterický olej

Šalvěj muškátová je pro ženu dobrým pomocníkem vždy, když ji něco vyvádí z míry. Ať už je to nepravidelná menstruace, výkyvy nálad při PMS, hysterie a deprese způsobená únavou, klimakterium nebo hormony při kojení. V těhotenství se nedoporučuje ji užívat, ale můžete místo toho zvolit bezpečný hydrolát.

Někdy se jí přezdívá afrodiziakum 12. století. Pokud potřebujete povzbuzení v tomto směru, pak míchejte třeba v šípkovém oleji s ylangem, gerániem, růžovým dřevem, jasmínem, vetiverem, pomerančem, santalem, bergamotem nebo koriandrem.

Tip redakce: Jukněte také na silnější pomocníky: Adaptogeny

Použitá literatura:

Autorkou článku je Anna Krutová, Aromaterapie Brno. Foto: autorka.

Anna Krutová

„Jmenuji se Anna Krutová. Chtěla jsem žít bez ibalginu, coldrexu a dalších léků. Začala jsem pěstovat byliny. A nakonec vystudovala Institut aromaterapie. Od mojí původní profese novinářky a režisérky mě osud vane směrem k rostlinám. Je to voňavé, příjemné a návykové .).“

Anna je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, studovala Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově a aktuálně je ve výcviku v dynamické bodypsychoterapii. Žije a působí v Brně, kde má také aromaterapeutickou praxi.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: