Očima aromaterapeutky: Jak obnovit vnitřní rovnováhu s vůní bylin? #6

Začíná to být dlouhé. A to jsme stále na začátku. Jak zvládat současnou pandemii a s ní související strachy, smutky, pocity osamění a obavy z budoucnosti? S aromaterapií! Sáhneme po klasických evropských bylinách, které mají společný dar harmonizovat naše emoce.

V článku vám blíže představím v aromaterapeutické praxi oblíbené pomocníky: třezalku, levanduli, heřmánek a růži.

Tento článek je 6. částí seriálu.

  1. část Antivirové oleje jako prevence respiračních onemocnění
  2. část Antivirové oleje z evropských bylin jako prevence respiračních onemocnění
  3. část Jak se hodit do pohody s citrusy
  4. část Jak se zbavit negativních myšlenek s citrusy?
  5. část Láska za časů korony? Hvězdný badyán v objetí růže

Základy rovnováhy

Dobře jíst, spát, chodit ven, cvičit, meditovat, každý se zasmát, popovídat si s kamarády…  a samozřejmě inhalovat aromaterapii. Vůně obecně nám mohou být hodně nápomocny. Osobně považuji aromaterapii za nejefektivnější a nejrychlejší metodu k působení na psychiku. Proč? Protože čichem bezprostředně ovlivňujeme centrální nervovou soustavu a díky ní celé tělo. Díky pár přičichnutím silně relaxačního oleje tak do pár vteřin až minut můžeme cítit uvolnění v celém organismu. A to je něco, co mě neustále fascinuje.

Vnitřní harmonie = byliny: jaké éterické oleje vybrat?

Pro obnovení pocitu vnitřní harmonie, pohody i stability využijte vůně bylin. Gro jejich práce je oblast hrudníku – srdce, plíce, přeneseně ale i strach, obavy nebo úzkost. Vždyť to znáte, když vás někdo zraní, píchne vás u srdce. A my to srdíčko dnes budeme hojit vůní květů bylin. Přičichněte…

Třezalka (Hypericum perforatum)

  • Při smutku, depresích, nervovém napětí
  • Při strachu, emocionální bolesti
  • Posiluje nervy, relaxační, obnovuje psychickou pohodu

Třezalka je slunce uschované v lahvičce na zimu nebo na těžké časy. Prosvětlí vás paprsky slunce letního slunovratu, kolem kterého se sbírá i destiluje. Přestože je jako bylinka známá, používá se často i jako macerát, jako éterický olej zatím čeká na větší uznání. Osobně je to moje první volba pro klienty při smutku, který na nás sedne a nechce se pustit. Negativitu rozpustí svým zářivým já.

  • Kontraindikace: snadno oxiduje, na rozdíl od třezalkového macerátu není fototoxická, doporučuji na začátek pouze pár kapek do směsi, max. 1% ředění.

Tip redakce: O třezalkovém éterickém oleji u nás vyšel celý obsáhlý článek, jukněte

Pro inspiraci přidávám oblíbený recept s třezalkou na inhalační tyčinku Posílení a zklidnění, který byl otestován na nejedné citlivé duši v mé praxi.

Tip autorky: Stáhněte si e-book zdarma Aromaterapie & Emoce, ve kterém se zmiňuji o třezalce, růži i levanduli…

Levandule (Lavandula angustifolia)

  • Při depresi, smutku, nervozitě
  • Při vyčerpání, napětí až podrážděnosti
  • Celkově zklidňuje a pomáhá hluboké relaxaci a lepšímu usínání

Na levandulový éterický olej nedám dopustit. Používám ho ve své praxi velmi často, zejména přes zimu na smutky. Pomáhá při pocitu osamění a nedostatku víry. Ráda levanduli přirovnávám k jemné luční víle, která vám pomůže najít cestu k sobě, do vašeho nitra. Přestože je jen pár lidí, kteří levanduli propadli úplně, většině lidí voní a je velmi dobře přijímaná, i když první reakce na olej nebývá úplně vroucí. Ať tak či tak, terapeuticky funguje perfektně. Vyberte si ideálně levanduli lékařskou, na obalu by měl být uveden latinský název: Lavandula angustifolia, ta je terapeuticky nejmocnější. Dobrou službu odvede i lavandin nebo jiné druhy levandulí.

  • Kontraindikace: u levandule lékařské nejsou známy žádné nežádoucí účinky

Tip redakce: O levandulovém éterickém oleji u nás vyšel celý článek

Heřmánek – ideálně římský (Anthemis nobilis)

  • Zklidňuje nervy
  • Při podráždění, napětí, frustraci
  • Pro citlivé bytosti (a děti), při pocitu nedostatku pevné půdy pod nohama

Z mé terapeutické praxe musím říct, že heřmánky si lidé nevybírají často. U klasického “našeho” heřmánku modrého se uvádí, že je vybírán při vnitřní bolesti či zánětu. Udělá vám ale dobře i na nervy. Na psychiku vám ale doporučuji vyzkoušet heřmánek římský (u nás neroste), který spíše spojuji s lidmi citlivými, možná až přecitlivělými. Je to takové pohlazení ptačím pírkem, “všechno bude dobré”, zašeptá vám do ucha. Nicméně před koupí doporučuji heřmánky očichat nebo pro začátek sáhnout spíše po levaduli, ta voní téměř každému.

  • Kontraindikace: u heřmánku římského nejsou známy žádné nežádoucí účinky, doporučuji na začátek pouze pár kapek do směsi, max. 1% ředění.

Tip redakce: O heřmánkových éterických olejích u nás vyšel celý obsáhlý článek

Pro inspiraci přidávám recept s heřmánkem na inhalační tyčinku Důvěřuji, který byl otestován v mé praxi.

Růže (Rosa damascena)

  • Při smutku, strachu, nervovém napětí
  • Emocionálně stabilizuje
  • Hojí vnitřní zranění a bolístky

Květina květin. Stabilizuje při šoku a vypětí. Emocionálně harmonizuje, posiluje srdce a pomáhá nám smířit se a vyrovnat s věcmi tak, jak jsou. Hodí se i na hojení větších vnitřních zranění a bolístek – stačí pravidelné inhalace a otevřená mysl.

  • Kontraindikace: pro inhalace se jedná o bezpečný olej, u absolue jen pozor na koncentraci, je hodně výrazné, 1-2 kapky do směsi stačí.

Tip: Růžový éterický olej – destilovaný i absolue patří k dražším olejům. Terapeutické účinky růže ale můžete využít i u hydrolátu (květové vody). Když si ho pořídíte se sprejem, můžete se s ním jednoduše během dne několikrát poprášit. Uvidíte, že vás skvěle osvěží.

Příště pro vás chystám oleje na podporu stability, ať dlouho vydržíme.

Více se bylinám a aromaterapii věnujeme v našem vzdělávacím programu Bylinky našich babiček

Éterické oleje, se kterými se v Bylinkách našich babiček 1 seznámíte…

Zdroje:

  • GERMANN, Gudrun a Peter GERMANN. Rostliny pro aromaterapii: 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4672-2.
  • TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2013. ISBN 9780443062414.

Foto: Pixabay

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: