Po včerejší první dávce exotických antivirových olejů přecházíme k evropským bylinám. Projdeme si spolu 5 zástupců, u kterých byly prokázány antivirové účinky. Můžete je i hezky nakombinovat dohromady do účinných směsí.
Tento článek je 2. částí seriálu.
2 moje tipy: tymián thymol a šalvěj muškátová
Favoritem z dnešní skupinky je u mě tymián, chemotyp thymol. Sledujte ovšem kontraindikace, nesmí se používat u dětí. Šalvěj muškátová je naopak příkladem byliny s mocným účinkem, která je vhodná i pro děti.
TOP 5 antivirových olejů, část 2: evropské byliny
Tyhle bylinky miluju všechny. Jsou perfektní při nachlazení, na posílení imunity a navíc u nich byly prokázány antivirové účinky. Pokud tedy spoléháte třeba na klasické tea tree a citron, přidejte k nim i antivirovou bylinu nebo některou z exotických vůní ze včera.
Nechci být skeptická, ale nedělám si obavu, že by nás některá z těchto bylin ochránila. Přesto si myslím, že v pracovnách, obchodech či provozovnách udělají velkou službu. A kdo ví, šalvěj i rozmarýna byly používány odjakživa během epidemií… Každopádně vám inhalace těchto éterických olejů udělají dobře, bude se vám lépe dýchat, budete mít více energie a večer lépe usnete.
Pozn. Upozorňuji, že u těchto olejů byly prokázány pouze obecné antivirové účinky.
Rozmarýn lékařský, ct. cineol (Rosmarinus officinalis)
- Protivirový, při chřipce a nachlazení, uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání
- Kontraindikace: nepoužívat pro malé děti – může způsobovat CNS a dýchací potíže, nepoužívat na nebo v blízkosti obličeje dětí, nepoužívat zoxidovaný olej na pokožku
- Účinná služka: oxidy monoterpenické (50 %)
Pozor u rozmarýnů na různé chemotypy (= ct). U chemotypu verbenon není údaj o virovém působení uváděn (!). Využijete ho ale stejně tak při chřipkových obdobích. U chemotypu cineol (často pochází z Maroka či Tuniska) je navíc antivirový účinek uváděn. Jsem překvapená, tenhle chemotyp rozmarýnu totiž mám moc ráda, je jemný ve vůni, málo kafrový a přitom účinný, skvělé. Klasický chemotyp kafrol (často prodáván jen jako rozmarýn, určitě ho máte doma) je také antivirový, nicméně má hodně kontraindikací a nesmí se používat pro děti až do věku 5 let.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
- Protivirová, při chřipce a nachlazení, uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání
- Kontraindikace: neurotoxická – nepoužívat dlouhodobě, těhotenství, kojení, děti, na pokožku max. 0,4% ředění.
- Účinná služka: oxidy monoterpenické (35 %)
Se šalvějí lékařskou opatrně. Používejte ji pouze pokud vám, nebo vašemu okolí nevadí. Já jí spolu s pelyňkem používám do své očistné směsi. V praxi ji používám málokdy. Za to, když jsme doma nachlazení, sahám po mateřídoušce či šalvěji pravidelně. Můžete s ní i kloktat, pokud vás bolí v krku. Jinak se hodí pro inhalace.
Tip: Více o šalvějích se dočtete v tomto článku

Šalvěj muškátová (Salvia sclarea)
- Protivirová, při chřipce a nachlazení, uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání, opakované infekce
- Kontraindikace: nejsou známy, nicméně některé zdroje nedoporučují používat v těhotenství a při hormonální léčbě
- Účinná služka: monoterpenoly (25 %)
Šalvějí muškátovou se nahrazuje naše klasická šalvěj lékařská pro děti a jinak citlivé osoby. Nemá žádné kontraindikace a navíc je perfektní na nervovou soustavu, což se v období epidemie hodí. Vhodná též i pro kloktání, inhalace, pomazání hrudníku (osobně hlasuji pro použití olejů na kůži až od 5 let věku dětí, ale pokud nemáte nic jiného, nebojte se, kůži by dráždit neměla). Pomazávání pokožky je spíše pro pokročilé, pro dospělé je dávka max. 3-5 kapek / 10 ml nosného oleje či gelu.

Tymián, ct. thymol (Thymus vulgaris)
- Protivirový, při chřipce a nachlazení, zánětech dutin, uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání
- Kontraindikace: děti, dráždí pokožku (ředění 1-1,3 %), nepoužívat na kůži citlivou/podrážděnou
- Účinná služka: fenoly (40 %)
Tohle je zřejmě neúčinnější olej z celé této skupinky. Sázela bych na něj. Existuje opět ve více chemotypech, vy hledejte chemotyp thymol. Je to nejběžnější chemotyp a na obalech lahviček bývá často označován pouze jako tymián. Bohužel se mu ale musíte vyhnout u dětí 🙁 Tam ho nahraďte šalvějí muškátovou nebo kadidlem (viz minulý článek). Tymián je trošičku dražší, ale stojí za to mít ho doma.
Tip: Více o tymiánech a mateřídoušce se dočtete v tomto článku

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
- Protivirový, při chřipce a nachlazení, zánětech dutin, uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání
- Kontraindikace: nesmí se kombinovat s některými léky (např. u diabetes), může dráždit kůži – nepoužívat na pokožku pro děti do 2 let, nepoužívat na kůži citlivou/podrážděnou
- Účinná služka: fenoly (40 %)
Meduňku doporučuji jen pro znalé základů aromaterapie, snadno si místo ní koupíte citronelu, aniž byste o tom věděli (i když citronela by taky nemusela být špatná). Pravá meduňka je vzácný olej s malým výnosem a velkým spektrem účinku. Je ovšem nepřekonatelná v péči o psychiku. Pokud ji tedy doma máte, vyrobte si s ní roll-on či inhalační tyčinku pro psychickou pohodu s antivirovým účinkem 2v1. Cena je bohužel vyšší.
Tip: Více o meduňce se dočtete v tomto článku

3. část seriálu Jak se hodit do pohody s citrusy
Více se o klasických evropských bylinách naučíte v našem vzdělávacím programu Bylinky našich babiček
Zítra se již podíváme na psychiku… jak se hodit do pohody 🙂
Zdroje:
- SVOBODA, Kateřina PhDr. Rostlinné silice, biochemické složení, působení na lidský organismus. Skripta. Praha: Asociace českých aromaterapeutů, 2013.
- TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2013. ISBN 9780443062414.
Foto: Pixabay