Očima aromaterapeutky: Jak se zbavit negativních myšlenek s citrusy? #4

V předchozím článku jsme se věnovali třem nejlepším citrusům na podporu dobré nálady a vnitřní pohody – pomeranči, grapefruitu a mandarince. Dnes se u citrusů ještě pozdržíme, ale zaměříme se více na citrusy, které dokáží všechny naše negativní myšlenky pročistit a výkyvy nálad stabilizovat. Jejich doménou je také podpora imunity. Řeč bude o citronu, limetce a bergamotu!

Tento článek je 4. částí seriálu.

  1. část Antivirové oleje jako prevence respiračních onemocnění
  2. část Antivirové oleje z evropských bylin jako prevence respiračních onemocnění
  3. část Jak se hodit do pohody s citrusy

Čichejte citron, limetku a bergamot

Citron, limetka a bergamot mají společné svoje účinky na pročištění mysli, stabilizaci emocí a posílení imunity. Jejich inhalace ale také ulevuje při chřipce, bolestech hlavy a snižuje horečku. Řekla bych, že se od sladkých citrusů z oblasti prevence přesouváme k účinným bojovníkům. Proti bacilům i špatných myšlenkám a veškeré negativitě. Můj favorit je jednoznačně limetka, používám ji velice ráda. Vyberte si a inhalujte!

Citron – žlutý i zelený (Citrus limon)

  • Udržuje svěží mysl a dobrou náladu
  • Silně antibakteriální, při chřipkových infekcích, zápalech plic

Citron je nejoblíbenější citrus na pročistění vzduchu v pracovních, školních i domácích prostorech. Desinfikuje vzduch. Zároveň je také oblíbený na pročištění mysli od přehršle myšlenek (i špatné nálady), pro zlepšení koncentrace. Je to ideální olej v těchto dnech, kdy potřebujeme udržet dobrou náladu a odehnat od sebe všechny nemůcky, aby náš organismus zůstal při síle. Krásně se pojí se všemi stromy i klasickými zelenými bylinami, dodává svěží nakyslé tóny.

  • Kontraindikace: nepoužívat na pokožku před sluněním (12 hod) – může být mírně fototoxický, starý nebo zoxidovaný olej nepoužívat na pokožku (obecně max. 2% ředění), jinak bezpečný

Tip redakce: Přečtěte si také článek o Limone, citrusovém městečku na severu Itálie

Limeta (Citrus aurantifolia)

  • Pročišťuje mysl a zlepšuje náladu
  • Silně antibakteriální, desinfekce vzduchu, nachlazení, chřipky

Když vám selžou všechny ostatní zbraně, sáhněte po limetce. Uvádí se u ní, že má z citrusů nejvyšší vybrace. Ráda s ní míchám směsi proti nachlazení (skvěle funguje) a je to z mé praxe oblíbený olej do směsí proti zoufalství a beznaději. S limetkou nikdo svojí špatnou náladu dlouho živit nedokáže. Svým mečem bojuje proti nejtemnějším částem našeho já. Nechte se s ní prozářit. Krásně se pojí s exotickými vůněmi, kterým dodává šmrnc.

Pozn. Limetku seženete lisovanou (platí pro ní kontraindikace) nebo destilovanou – koukněte na etiketu.

  • Kontraindikace (lisovaná limetka): nepoužívat na pokožku před sluněním (12 hod) – může být středně fototoxická, starý nebo zoxidovaný olej nepoužívat na pokožku (obecně max. 0,7% ředění), jinak bezpečná
  • Kontraindikace (destilovaná limetka): starý nebo zoxidovaný olej nepoužívat na pokožku, jinak bezpečná

Bergamot (Citrus aurantium, var. bergamia)

  • Při stresu, nervovém napětí (odrážejícím se i v trávicích potížích), vzteku
  • Desinfekční, při bolestech v krku a infekcích dýchacích cest

Když vám cukají nervy a vztek se dere ven, když vás trápí smutky uvnitř a bojíte se je ukázat navenek, po bergamotu sáhněte. Pokud je u vás doma dusno a nepanuje dobrá nálada kvůli ponorkové nemoci, jistě ho také oceníte. Jeho hořkou svěží vůní milují lidé zejména na jaře. Doporučuje se také při zimních depresích pro svoje posilující účinky na nervy. Já ho miluji v čaji earl grey, který si vaříme přes Vánoce a po celou zimu.

  • Kontraindikace: nepoužívat na pokožku před sluněním (12 hod) – silně fototoxický, starý nebo zoxidovaný olej nepoužívat na pokožku (obecně max. 0,4% ředění), jinak bezpečná

Tip redakce: O bergamotu u nás vyšel celý obsáhlý článek, jukněte

Plody bergamotu jsou sytě zelené

Pomeranč hořký (Citrus aurantium, var. amara)

  • Antiseptický, desinfekční, snižuje horečku
  • Při nervovém napětí, bolestech hlavy, depresi a melancholii

Pokud byste neměli bergamot, je možné ho nahradit hořkým pomerančem. Hořké citrusy obecně milují více muži, tak proč na ně trošku nemyslet. V účincích se pořký pomeranč pohybuje někde na pomezí bergamotu a sladkého pomeranče. Dětmi je také více oblíbený než bergamot a více je zklidní než pomeranč sladký 🙂

  • Kontraindikace: nepoužívat na pokožku před sluněním (12 hod) – může být středně fototoxický, starý nebo zoxidovaný olej nepoužívat na pokožku (obecně max. 1,25% ředění), jinak bezpečný

A jak citrusy používat? Jukněte do předchozího článku

Příště pro vás chystám zamyšlení o lásce/nelásce a nemocech.

5. část seriálu Láska za časů korony. Hvězdný badyán v objetí růže

Více se aromaterapii věnuji v našem vzdělávacím programu Bylinky našich babiček

Zdroje:

  • GERMANN, Gudrun a Peter GERMANN. Rostliny pro aromaterapii: 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4672-2.
  • SVOBODA, Kateřina PhDr. Rostlinné silice, biochemické složení, působení na lidský organismus. Skripta. Praha: Asociace českých aromaterapeutů, 2013.
  • TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2013. ISBN 9780443062414.

Foto: Pixabay

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články