Robert Tisserand: Obroda indického santalového dřeva III.

Sedmý ze série překladů článků Roberta Tisseranda, publikovaných na stránkách the Tisserand Institute v angličtině. Překládá pro vás Hana Viola Bělíková. Předchozí část.

Autor: Robert Tisserand

(Úvodní foto: sušená drť dřeva Santalum album, Pixabay)

Část třetí: Psychodermatologie – ve zdravé kůži zdravý duch

Kontrola kvality

Olej indického santalu je možné pančovat přidanými terpeny santalu a syntetickými složkami, australským santalem, africkým santalem, indickým santalem zvaným „bastard“, olejem amyris, vyčištěným olejem copaiba balsam a případně materiály bez zápachu, jako je polyetylén glykol, ricinový olej, kokosový olej a DEHP (Tisserand a Young, 2014). Problém s pančováním v kombinaci s udržitelností a nestabilními cenami způsobily, že se popularita santalového oleje mezi praktikujícími aromaterapeuty i klinickými vědci výrazně snížila. Slovo „standardizace“ často evokuje něco nepřirozeného, avšak právě proces standardizace umožnil široký rozvoj obchodu a uplatnění oleje z tea tree, a totéž platí i pro mnohé přípravky na bylinné bázi.

Americký úřad pro léky a potraviny FDA vydal pokyn pro výzkum tradičních léků na rostlinném základě (Botanical Drug Development 2016). Tyto rostlinné přípravky jsou často směsí několika aktivních složek, působících prostřednictvím mnoha mechanismů. Všeobecně vzato, pokud je složení směsi přísně kontrolováno, je možné studovat rostlinné extrakty v rámci klinických studií jako celek, tedy směs, a následně mohou tyto přípravky získat povolení k prodeji, ovšem za předpokladu, že se ukáží jako bezpečné a účinné. Je tak možné se vyhnout náročnému a téměř neuskutečnitelnému procesu, kdy je nutné testovat každou jednotlivou složku z hlediska bezpečnosti a účinnosti, což je rozhodně dobrou zprávou pro mnohé éterické oleje.

U oleje z indického santalu je základní úrovní standardizace norma ISO pro olej Santalum album, avšak ta ponechává značný prostor pro variace. Společnosti Quintis se podařilo vypěstovat stromy produkující standardizovaný olej, který splňuje požadavky FDA pro rostlinná léčiva. Projekt Quintis také vyhovuje požadavkům správné výrobní praxe (Good Manufacturing Practices, ICH Q7), což je systém kontroly kvality, používaný pro regulaci produkce farmaceutických prostředků a pro kontrolu a sledování kvality oleje v průběhu výroby, skladování a distribuce.

Kultivované stromy S. album jsou tak nejen udržitelnou alternativou, ale také alternativou slibující vědecký pokrok v nových oblastech, jak již vidíme i v praxi. Více se k výzkumu vyjádřím v pokračování tohoto článku, které se zaměří na již probíhající klinické studie, které zkoumají santalový olej jako možnost léčby onemocnění pokožky.

Zklidňující účinky a psychodermatologie

Duševní zdraví je v mnoha ohledech spojené se zdravím pokožky. Psychodermatologie je odvětví, zabývající se studiem vzájemných vztahů mezi myslí a pokožkou (Brazzini a kol. 2003, Jafferany 2007). Co se týká aromaterapie, ukazuje se, že inhalace zklidňujícího aroma, jako je růže nebo valerián, zlepšuje ochrannou funkci pokožky a na pacienty trpící ekzémem má hojivé účinky. Vůně, které nezklidňují, tento účinek nevykazovaly (Denda a kol. 2000, Fukada a kol. 2011, Hariya a kol. 2002).

Tyto studie sice santalové dřevo nezkoumaly, ale aromaterapeutické texty jej považují za zklidňující a sedativní (Mojay 1996, Tisserand 1988). Tento efekt nalezneme i v rámci výzkumu jak na lidech, tak na hlodavcích, kde éterický olej santalu prokazuje sedativní účinky na základě inhalace (Buchbauer a kol. 1993, Komori a kol. 2006a, Torii a kol. 1988). Ve dvojitě zaslepené studii na 220 subjektech, která zkoumala inhalaci, byl santal hodnocen jako nejvíce zklidňující z 12 éterických olejů a vůní na základě měření elektrodermální aktivity a v rámci vlastního hodnocení byl označen za druhý nejvíce zklidňující (Steiner 1997, 200-217).

V nekontrolované studii na 29 pacientech, kteří po dobu nejméně 6 měsíců používali léky na spaní (benzodiazepan) a u kterých se nepodařilo snížit dávky, byl zkoumán vliv inhalace přírodní vůně na spánek. Během 8 týdnů, po které studie probíhala, se 26 pacientům podařilo snížit dávku léků buď částečně, nebo léky přestali užívat úplně. Vůně sestávala ze santalového dřeva 35 %, jalovcových bobulí 12 %, růže 8 % a orisu 6 % (Komori a kol. 2006b).

Tip redakce: Robert Tisserand vystoupí v listopadu v Praze!

V pilotní studii na pacientech paliativní péče snížila buď masáž 1% ředěným santalovým olejem nebo inhalace santalu úzkostlivost, měřenou pomocí STAI, a to ve srovnání s masáží bez přidaného oleje (Kyle 2006). Další malá studie konstatovala, že pokud používáte olej santalu jako parfém, a jste úzkostliví nebo máte pocit, že je toho na vás příliš, může vám santal pomoci cítit se klidnější. Pokud se však již cítíte uvolnění nebo bez jiných potíží, santal na vás buď nebude mít účinek, nebo se budete cítit ještě lépe (Sheen a Stevens 2001). Při absorpci přes pokožku bez inhalace prokázal olej santalu zklidňující účinky, snížení krevního tlaku a srdeční frekvence u zdravých jedinců (Hongratanaworakit a kol 2004). Olej ze Santalum album je tedy zklidňující jak při inhalaci, tak pokud je aplikován na pokožku.

U myší byly jako nejvíce zklidňující složky extraktu Santalum album označeny a-santalol a b-santalol (Okugava a kol 1995). V mozku potkanů se santal ukázal jako potenciálně antagonistický k vázání na receptory dopaminu a serotoninu, což poukazuje na možný antipsychotický a uklidňující účinek. Byl také výrazně analgetický a inhiboval d-2 opioidní receptory (Okugawa a kol. 2000). Inhalace santalového oleje u myší způsobila absorpci hlavních složek do krevního řečiště, což bylo prokázáno detekcí a-santalolu a b-santalolu v plazmě (Jirovetz a kol. 1992).

Fascinující studie prokázala, že sandalor, syntetická náhražka vůně santalu, aktivuje čichové receptory v keratinocytech zvané OR2AT4. Tato aktivace pozitivně ovlivňuje proliferaci a migraci buněk, což naznačuje možné zrychlení hojení ran. Předpokládá se, že OR2AT4 nebo podobný receptor může být aktivován i santalolem (Busse a kol. 2014, Denda 2014). Ve výzkumu pokračovali další, aby zjistili, že santalový olej aktivuje přechod mezi epitelem a mesenchymem, což je proces, ke kterému dochází právě při hojení ran (Matsumura a kol. 2016).

Vědci objevují čichové receptory v mnoha tkáních těla. Tyto receptory nedetekují vůně v konvenčním slova smyslu, ale jsou zcela jistě funkční, a proto nový výzkum santalového dřeva představuje nový úhel pohledu na celé odvětví psychodermatologie.

V příštím článku se budu věnovat přínosům santalového dřeva v léčbě kožních onemocnění a bude se soustředit na probíhající klinické studie.

Poděkování

Děkuji společnosti Quintis za poskytnuté fotografie a za informace o jejich postupech.
Článek byl uveřejněn v International Journal of Professional Holistic Aromatherapy Vol. 6, Issue 1

Autorem článku je Robert Tisserand – Tisserand Institute, překlad: Hana Viola Bělíková, jazykové korektury: Veronika Votavová, Fotografie a grafika: Pexels, Quintis. Původní text a referenceSantalum album oil rejuvenated

Robert Tisserand

Robert Tisserand přednáší, vyučuje a konzultuje v oblasti vědeckých poznatků o účincích éterických olejů a o jejich bezpečném a účinném užití. V posledních letech inspiroval účastníky seminářů ve Velké Británii, USA, Kanadě, Austrálii, Brazílii, České republice, Číně, Hongkongu, na Taiwanu, v Korei a Japonsku, kde přednášel o různých tématech, od terapeutických účinků až po dynamický vztah mezi rostlinnými oleji a pokožkou. Robert má za sebou 50-letou kariéru v aromaterapii, včetně vývoje „funkčních parfémů“ – produktů, které jsou nejen terapeutické, ale také fungují jako vůně. V roce 2007 mu Mezinárodní Aliance Aromaterapeutů (AIA) udělila ocenění za celoživotní přínos, a je spoluautorem druhé edice knihy Essential Oil Safety (Bezpečnost éterických olejů, Elsevier 2014). Jeho kniha Umění aromaterapie byla v češtině publikována v roce 1992 a pro mnohé aromaterapeuty se stala biblí.

Článek byl publikován díky laskavé podpoře firmy Saloos, děkujeme!

Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.

Reference

Další díly seriálu:

Hana Viola Bělíková

Hana je překladatelka a tlumočnice, která se k aromaterapii a vůním dostala vlastně náhodou. V roce 2014 tlumočila seminář Roberta Tisseranda v Praze. Seminář pro ni byl přelomem jak v osobním, tak profesním životě a z Hany se stal „čarodějův učeň“ – již téměř tři roky působí v Tisserand Institute, kde se také intenzivně se vzdělává v aromaterapii. Spíše než terapeutická praxe ji zajímá jak to všechno vlastně funguje.

Co o sobě říká? „Zeptejte se mě, co si myslím o kouzlech a magii a já vám předložím vědeckou studii. Rostliny vytvářejí silice, sofistikovaný systém obrany zcela přesně naladěný na potřeby té které rostliny na tom kterém místě – a my máme možnost pozorovat, jak molekuly těchto silic působí na naše tělo i mysl. Mým cílem je ovládnout kouzla vůní prostřednictvím vědeckého pochopení principů jejich působení.“

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: