Heřmánkový éterický olej má právě svou hlavní sezónu. Hodí se pro všechny, kdo si neumí odpočinout a chtěli by toho stihnout moc. Krásně vás zrelaxuje před vaší dovolenou. Je to ideální pomocník pro celou rodinu – děti, ženy, muži i zvířata ho milují. A své místo najde i ve vaší lékárničce na léto – na spáleniny, štípance i bolesti bříška.
V článku si představíme 3 základní druhy heřmánku a s čím nám v aromaterapii mohou pomoci. Umícháme si 3 voňavé recepty s heřmánkem. Bude to inhalační tyčinka proti strachům, hluboce relaxační tělový olej a směs pro děti i probouzející vnitřní dítě v nás.
3 základní druhy heřmánku jako éterického oleje
V aromaterapii se hojně využívají 2 základní druhy heřmánku:
- heřmánek modrý – někdy také nazývaný německý nebo pravý heřmánek,
- heřmánek římský – rmenec sličný.
Blíže vás s nimi seznámila kolegyňka Veronika Němcová. Já bych k těmto dvěma druhům ještě ráda přidala třetího mého oblíbence:
- heřmánek modrý tansy – nepravý heřmánek původem z Maroka.
Vůně heřmánku
Vůně heřmánků se velmi liší. Heřmánek modrý a heřmánek modrý tansy jsou si velmi podobné. Jejich aroma je hluboce sladké, s jemným hořkým tónem. Tansy je navíc ještě sladší a opojnější než heřmánek modrý.
Heřmánek římský je velejemný, jeho aroma je bylinné, nasládlé s lehkými ovocnými tóny.
Zeptala jsem se pár mých klientů, který z heřmánků je jim nejpříjemnější. Kupodivu vyhrál heřmánek římský, přestože po něm terapeuticky nesahám často. Čili vůně heřmánků je nám všeobecně příjemná, avšak témata, která v nás heřmánky otevírají již tak příjemná nebo snadná být nemusí, proto heřmánek zaujme, ale pro terapii je pro mě spíš svátečním, o to více hlubokým a účinným pomocníkem 😊
…