Očima aromaterapeutky: Láska za časů korony? Hvězdný badyán v objetí růže #5

V předchozích článcích jsme se věnovali antivirovým olejům exotickým i evropským, citrusům pro dobrou náladu i zbavení negativních myšlenek. Dnes mi dovolte malé zamyšlení. Nad tím, jak je možné, že na virus v Číně používají tu nejvoňavější květinu květin. Růži.

Na závěr článku vás čeká také praktický recept na antivirovou směs s badyánem a růží.

Tento článek je 5. částí seriálu.

  1. část Antivirové oleje jako prevence respiračních onemocnění
  2. část Antivirové oleje z evropských bylin jako prevence respiračních onemocnění
  3. část Jak se hodit do pohody s citrusy
  4. část Jak se zbavit negativních myšlenek s citrusy?

Pohled TČM na koronavirus

Podle Tradiční čínské medicíny (TČM) je koroňácké virové onemocnění spojováno s vlhkým chladem (vysušujeme teplými a suchými éterickými oleji) a nedostatečností plicní a slezinové čchi (oba orgány doprovodně posilujeme éterickými oleji). Krásně vás do této problematiky zasvětí terapeutka TČM Ludmila Bendová ve svém článku: Jak zůstat zdraví (a při smyslech) nejen v době epidemie koronaviru, ve kterém navrhuje také vhodné houby na posílení organismu, byliny nebo např. úpravu stravy.

Další zajímavý pohled očima TČM poskytuje Milan Calábek, který byl hostem Malé Vizity Jaroslava Duška. Můžete kouknout i na výcuc toho nejzajímavějšího z celého dílu. Celý díl byl bohužel stažen, nikoliv autory 🙁

Už po vícekráté se k mým uším v souvislosti s koronou dostal badyán… svitlo ve mně světýlko naděje, velmi ráda ho totiž používám v aromaterapii jako éterické olej. Už několikrát nám doma pomohl při infekčním průjmovém onemocnění, vážně, funguje skvěle a ráda se něj od té doby spoléhám a beru ho s sebou i na cesty.

Badyán (Illcium verum)

Hvězdný badyán, foto: Pixabay

Badyán, v angl. hvězdicový anýz, patří v aromaterapii mezi méně známé oleje. My ho použijeme kvůli jeho silným antivirovým účinkům. Jukla jsem na jeho kontraindikace a neměl by se používat dlouhodobě z důvodu možných karcinogenních účinků. Z důvodu hormonálního působení se také nesmí v těhotenství, při kojení nebo pro děti do 5 let věku. Má i další kontraindikace. Používejte ho tedy pro dospělé a obezřetně. Věřím ale, že pro krátkodobé inhalace může být díky svým antivirovým účinkům velmi nápomocný. Pokud neseženete badyán, zkuste ho nahradit anýzem nebo hřebíčkem. Když nic jiného, budou kolem vás účinně čistit vzduch. Všechny 3 tyto oleje jsou příklady vysušujících prohřívacích olejů (na vlhký chlad, viz výše).

A jak nám k tomu pasuje růže?

Když ale pan Milan Cabánek zmiňuje v tomto videu růži, že se jako bylina osvědčila při léčbě korony v Číně, něco jakoby mi drnklo na moji vnitřní strunu. Růže? Jak je to možné? Je možné, že se soustředíme na imunitu a uniká nám podstata? Že je to jako vždy tak jednoduché? Láska versus NE-láska? Má nás růže (a celá tahle pandemie) přimět podívat se zpátky do sebe, do svého srdce? Přerovnat nám žebříček hodnot? Ukázat, že LÁSKA je cesta? A když víme či předpokládáme, že kde je strach, nemůže být láska, je potom procítění srdce, otevření se druhým a vyjádření lásky ta správná cesta? A pokud ne, pokud by to byl jen pouhopouhý omyl, neměli bychom i tak zkusit?

MILOVAT. Důvěřovat. Věřit. Projevovat své city. Vyjádřit lásku. Cítit. Spojit se sami se sebou a s druhými v jeden celek?

Pole damašské růže, foto: Wikimedia commons

Tip autorky: V anketě o top vůni lásky se růže umístila samozřejmě na prvním místě.

A propos, pan Milan Cabánek také doporučuje preventivně skleničku plného červeného vína. Tak já si nalévám a připíjím si s vámi. A slibuju, že příště se budu opět držet více při zemi.

Recept na inhalační směs ANTIVIR s růží

Na základě informací a zamyšlení výše jsem navrhla antivirovou směs s růží pro kamarádku, která v těchto dnech pracuje v lékárně a pro další naše čtenáře/ky, kteří pracují ve zdravotnictví. Posílám vám její zjednodušený recept. A všem zdravotníkům moc děkuji za jejich práci, jste úžasní. Chraňte se s aromaterapií.

  • Růže absolue 1 díl
  • Badyán / hřebíček / anýz 1 díl
  • Rozmarýn 10 dílů (posiluje čchi celého organismu)
  • Kadidlo 6 dílů (posiluje plicní čchi)
  • Pomeranč / citron / limetka 24 dílů

Směs si připravte do lahvičky a kapejte do difuzéru / aromalampy. Difúzujte v kratších intervalech. Množství na běžnou místnost je 6-8 kapek.

Nebo si směs připravte do lahvičky s rozprašovačem (na 100 ml lahvičku použijte 100 kapek směsi = 5% ředění) a dolijte alkoholem. Alkohol použijte klidně 40% vodku, nic jiného teď zřejmě neseženete a vodka vám dobře poslouží. Jen vyberte nějakou ne moc aromatickou 😀

Směs používejte v ordinacích, pracovnách, v kancelářích, v obchodech – rozprašte nebo difúzujte do vzduchu. Sprej kolem sebe můžete rozprášit třeba když se vrátíte domů. Na roušku je sprej také dobrý, ale upřímně je na mně k celodennímu čichání moc silný, raději kolem sebe.

Příště pro vás chystám další oleje na podporu pozitivní mysli.

Více se aromaterapii věnuji v našem vzdělávacím programu Bylinky našich babiček

Zdroje:

  • TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2013. ISBN 9780443062414.

Foto: Pixabay

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články