Horké léto. Jak se příjemně osvěžit, zchladit a zrelaxovat s vůněmi?

Aromaterapie může být naším věrným společníkem i v horkém létě. Jaké esenciální oleje vybrat a jak je používat? Jak se s nimi příjemně osvěžit, zchladit a zrelaxovat? A co se mi osvědčilo v mé praxi i v běžném životě? Letní tipy na vhodné vůně a jeden letní recept k tomu najdete v tomto článku.

Horké léto rozpaluje naše těla a my jim můžeme ulevit čicháním vhodně zvolených přírodních vůní, které osvěžují, jemně ochlazují a příjemně relaxují tělo i mysl. Vhodné jsou všechny lehké vůně, naopak se mi neosvědčili stromy, spodní tóny, ani výrazně sladké byliny či koření. Já sama i moji klienti dáváme přednost bylinným, osvěžujícím či citrusovým tónům. Začtěte se do mých tipů.

Jaké esenciální oleje používat v horkém létě?

V letní dny s vysokými tepolotami musíme samozřejmě s aromaterapií zacházet opatrně. Nosy jsou přecitlivělé, tlak často nízký, a tak je lepší zařadit lehké a osvěžující vůně. Krásným příkladem jsou středomořské byliny, které nesou svěží, bylinné tóny s lehkým květinovým buketem.

  • Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
  • Lavandin (Lavandula hybrida)
  • Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Trio mezi mými klienty nejoblíbenějších bylin tvoří levandule, lavandin a šalvěj lékařská. Pokud k nim budete hledat doplněk, zkuste je vyladit dalšími středomořskými keři jako je rozmarýna, vavřín či myrta. Já sama se těchto kombinací nemohu nabažit.

  • Rozmarýna (Rosmarinus officinalis)
  • Vavřín (Laurus nobilis)
  • Myrta (Myrtus communis)

Letní evergeen jsou samozřejmě máty. Nejvíc vás ochladí máta peprná, sladké typy mát jsou jemně chladivé a tonizační zároveň. Vyzkoušejte některé z nich, ke středomořským bylinám krásně ladí. Osobně se mátě peprné přes rok až na výjimky vyhýbám, v létě je ale všechno dovoleno a máta peprnka je nej.

  • Máta peprná (Mentha piperita)
  • Máta kadeřavá (Mentha spicata)
  • Máta marocká nana (Mentha spicata nana)

Tyto klasické esenciální oleje jako je levandule, máta, šalvěj či rozmarýna probíráme do hloubky v Bylinkách našich babiček.

Když přijde hodně velké horko, vzduch je těžký a nehybný a vám se nic nechce dělat, zkuste se osvěžit pomocí aromaterapie s esenciálním olejem litsea cubeba nebo lemongrass alias citronovou trávou. Obě tyto vůně jsou svěží, trávové, šťavnaté a příjemně rozproudí vaši mysl. Oba tyto oleje používejte v menším množství, jsou hodně výrazné. Tyto 2 vůně používám velmi zřídka, mezi mými klienty jsou ale obě velmi oblíbené.

  • Litsea cubeba (Litsea cubeba)
  • Lemongrass (Cymbopogon flexuosus)

Skvělou volbou budou také citrusy, kterými můžete byliny či trávy osvěžit a zjemnit. V létě více frčí citron a grep, sáhnout ale můžete i po sladší mandarince či pomeranči. Osobně přes léto preferuji citron 🙂

  • Citron (Citrus limonum)
  • Grapefruit (Citrus paradisi)
  • Pomeranč sladký (Citrus sinensis)
  • Mandarinka červená (Citrus reticulata)

Jakých vůní se naopak vyvarovat?

V létě musíme být opatrní na fototoxicitu některých citrusů, která by nám mohla způsobit nežádoucí reakce na kůži. Doporučuji se vyhnout klasickému bergamotu a pomeranči hořkému. Grep, citron či mandarinku používat na pokožku v menším množství nebo až večer. Pomeranč sladký je bez omezení. Pro inhalace jsou citrusy samozřejmě bezpečné.

Dále nedoporučuji těžké sladké a kořeněné esenciální oleje a absolue. Jejich sezóna přijde v pozdnější části léta nebo v zimě, v horku si užijte lehkosti a svěžesti. Výjimkou mezi omamnými květy může být esenciální olej z růže (nikoliv absolue), z koření pak koriandr, který není moc intenzivní, ale to jen, kdybyste bez koření nedokázali žít.

Jak aromaterapii používat?

Vhodné jsou lehké letní spreje s alkoholem nebo jen vodou. Pro natírání těla domácí lehká mléka nebo oleogely (směs oleje a aloe vera gelu).

A samozřejmě inhalace. V parném létě totiž oceníte difuzér se zvlhčovačem s pár kapkami esenciálního oleje.

Během dne kolem sebe můžete také rozprašovat příjemnou mlhu z hydrolátů (květových vod). Např. levadulový hydrolát nebo hydrolát z neroli (pomerančového květu) vás nádherně osvěží. Hydroláty používejte na pleť, vlasy, kůži nebo jen tak kolem sebe.

Můj TIP: Voňavý puget čerstvých pivoňek či růží je v létě nejlepší aromaterapie 🙂

A jaké volit dávkování?

Co se týče dávkování, během horkého dne používejte klidně poloviční dávkování, než jste běžně zvyklí. Citronovou trávu a litseu cubebu dávkujte vždy velice opatrně. Naopak se nebojte přidat více sladké máty, levandule nebo citrusů, které mají ochlazující účinky a jemné aroma.

Recept: Letní lásky

S touhle směsí si léto zamilujete.

  • 3 kapky levandule lékařské
  • 3 kapky rozmarýny lékařské
  • 1 kapka litsea cubeba
  • 3 kapky pomeranče sladkého

Směs si v uvedeném poměru připravte do difuzéru či aromalampy. Nebo ve dvojnásobném množství do 30ml lahvičky s rozprašovačem a doplňte alkoholem nebo vodou (rozprašovač pouze s vodou je potřeba vždy před použitím protřepat). Další podrobné recepty a návody najdete například v mém mini kurzu Aroma lékárnička.

Hledáte další inspiraci? Přečtěte si můj ebook zdarma Aromaterapie & emoce nebo si poslechněte záznamy webinářů.

Foto: autorka, Canva

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články