BIO esence pro pracovní pohodu. Zatočte s únavou i prokrastinací

Letní radovánky máme dávno za sebou a nastává temnější období roku, kdy zvládat pracovní koloběh může být čím dál náročnější. Máme pro vás praktické, osvědčené a taky voňavé tipy, jak se „nakopnout“, být produktivní a nestresovat se. Otestovali jsme pro vás jedničky mezi BIO esencemi, které podpoří koncentraci a pročistí nejen mysl, ale i vzduch v kanceláři.

Inspirujte se…

  • 5 tipy, jak zvládnout práci v klidu a bez zbytečného stresu
  • 4 povzbuzujícími BIO esencemi, které podpoří výkon i soustředěnost
  • směsí éterických olejů určenou pro práci, náročné studium i uměleckou tvorbu

Jak si užít pracovní proces v klidu a bez stresu?

1) Pracujte pouze v pracovní době

Zní to jako banalita, ale bohužel spousta lidí si práci nosí domů, ať už fakticky, anebo v myšlenkách. Zkuste se před příchodem domů na 10 minut projít v parku nebo si zacvičit.

2) Vstávejte každý den ve stejnou dobu

I když je vaše pracovní doba nepravidelná, lidský biorytmus funguje stále. Nařiďte si pravidelný budík, ideálně ne na poslední chvíli. Budete se divit, kolik se toho dá ráno stihnout. Do práce pak přijdete s dobrých pocitem a půjde vám to lépe od ruky.

3) Dodržujte pitný i „jídelní“ režim

Pravidelně a kvalitně jezte a pijte, budete mít přes den více energie a nebudete se muset dopovat kávou a doplňovat kalorie před spaním. Obědvejte v klidu a spojte oběd s malou procházkou.

4) Dopřejte si mikropřestávky

Asi nikdo z nás se neubrání brouzdání po internetu nebo jinému lelkování. Pro odpočinek mozku je to velice důležité. Přehršel informací na internetu náš mozek však naopak ještě více vyčerpává. Zkuste se místo toho projít po chodbě, protáhnout se na židli nebo si popovídat s kolegou. 

5) Použijte kvalitní esenciální oleje jako povolený „dopping“

Otestovala jsem vůně vhodné pro povzbuzení mysli a soustředění z BIO řady esenciálních olejů Nobilis Tilia, které mají navíc nové krásné obaly. 

Esenciální oleje v BIO kvalitě mají obvykle jemnější, ale zato komplexnější vůni. Opravdoví znalci a citlivější jedinci je bez problému poznají po čichu. Věřím, že do účinků rostliny a jejich plodů se promítne to, jak o ni bylo pečováno v průběhu růstu, sběru i extrakce.

4 TOP esenciální oleje pro pracovní pohodu

BIO borovice (Pinus sylvestris)

Borovice lesní je skvělá podzimní kamarádka. Má sladkou, lehce terpentýnovou vůni středního až spodního tónu. Čistí vzduch a posiluje dýchání, čímž podpoří lepší okysličení mozku. Pomáhá při únavě a celkově rozproudí činnost organismu.

Tento odolný strom je nenáročný na klimatické podmínky a má velmi silné a pevné kořeny, často prorůstající skálou. Proto jeho silice dodává sebedůvěru a odvahu. Pomůže v práci k vytrvalosti, nezlomnosti a dosažení kýženého cíle.

Esence se získává z jehličí, které už naši předci hojně využívali léčebně i při obřadních rituálech. Logicky se pak dostávalo i do krásné literatury (pamatujete? „Kde borový zaváněl háj…“).

Koho by neosvěžila procházka borovicovým lesem.

Partnerem článku je firma Nobilis Tilia

BIO bergamot (Citrus aurantium var. bergamia)

Více než citrus připomíná tahle vůně můj oblíbený čaj Earl Grey (silný černý čaj ovoněný bergamotovou silicí). Ten mám intuitivně spojený s klidnou a soustředěnou prací v útulné čajovně či kavárně. Stejnou atmosféru si ale díky bergamotové esenci snadno vytvořím doma nebo v kanceláři.

Tak jako ostatní citrusy má vysoce optimistický nádech, pomáhá při nervovém vypětí, podrážděnosti i nervozitě. Využívá se také při nespavosti, uklidňuje a zároveň podporuje k výkonu. Pomáhá při podráždění zažívacího traktu, které je způsobeno stresem, a také při psychickém napětí před menstruací.

Esence se získává lisováním z kůry plodu bergamotu, který pravděpodobně vznikl křížením pomerančovníku hořkého a limetovníku. Ráda jej používám mimo jiné do pánských parfémů, protože je z citrusů nejméně známý a nepřipomíná „záchodové“ vůně. 🙂

Jen opatrně: je silně fototoxický při použití na kůži, takže pozor na sluníčko!

BIO rozmarýn (Rosmarinus officinalis)

Rozmarýn patří k běžným středomořským bylinkám a jistě jej znáte z kuchyně. Vůně esenciálního oleje je velmi koncentrovaná, bylinná, teplá, se silným eukalyptovým nádechem. Má poměrně silné účinky, proto je potřeba dbát na bezpečnost.

Nepoužívejte jej při vysokém tlaku, horečce a epilepsii, v těhotenství a pro děti do 30 měsíců.

Naopak je skvělý pro celkové posílení organismu, zlepšení koncentrace a paměti a při nervovém vyčerpání. Prokrvuje pokožku i svaly, a tak je vhodný pro sportovní masáž. Používá se k udržení koncentrace při řízení auta či jiné přesné práci. 

BIO lemongras (Cymbopogon flexuosus)

Citronová tráva má všestranné použití a také zpravidla voní všem, včetně naprostých laiků v aromaterapii. Vůně je totiž velmi povzbuzující, poměrně známá, sladkokyselá a připomíná citrus. Je ale hodně silná, takže doporučuji poloviční dávkování než u jiných esencí.

Hodí se na všechna roční období. Pomáhá koncentraci a pročištění mysli. Je silně antibakteriální a protiplísňová a ulevuje od bolestí. Stejně jako rozmarýn je vhodná pro řidiče aut a nemá tolik kontraindikací. Je však nevhodná pro malé děti a pro použití na přecitlivělou pokožku. 

Směs éterických olejů Pracovní

Pokud jste nenašli svou oblíbenou vůni, vyzkoušejte pracovní směs. Vůně je velice příjemná, vyvážená a připomíná bylinkový čaj. Je ideální, pokud nemáte nebo ani nechcete větší aromaterapeutickou sbírku. Směs je vytvořena za konkrétním cílem posílení koncentrace a rozhodnosti. Ulevuje při přepracovanosti a únavě a posiluje paměť.

Navíc čistí vzduch od choroboplodných zárodků a také psychického napětí, takže by měla zpříjemnit prostředí celému pracovnímu kolektivu (pokud to nebudete přehánět). 🙂

Lahvička obsahuje esenciální oleje:

  • bergamot,
  • borovice,
  • rozmarýn,
  • litsea cubeba,
  • petitgrain (list pomerančovníku),
  • eukalyptus camaldulensis,
  • muškátový oříšek.

Hodí se také při studiu nebo umělecké činnosti. Podporuje tvůrčí potenciál a pevnou vůli. 

Doporučení na závěr

Pokud v práci ztrácíte motivaci a propadáte podzimnímu splínu, zkuste se občas projít po chodbě, nebo ideálně venku, pokud můžete. Pijte dostatek tekutin, vyhnete se však bylinným čajům se sedativními a močopudnými účinky (levandule, máta a další).

Zkuste se také vyvarovat povzbuzovačů, jako je káva a cukr, které nám při dlouhodobém používání škodí a snižují kvalitu spánku.

Ať už je vaše práce sebedůležitější a sebenáročnější, vždy nezapomínejte na sebe a důvod, proč takovou práci děláte. Pocit vlastní hodnoty, uznání společnosti nebo peníze nikdy nemohou nahradit zdraví a rodinné vztahy. Po práci tak nezapomeňte dát důkladně odpočinout tělu i duši. K tomu ráda používám pozitivní vůni pomeranče či zklidňující a jemnou mandarinku.

Nezapomínejte také na kvalitní stravu a dostatek spánku. Při problémech s usnutím a nekonečném přemýšlení o práci doporučuji meditaci či yogu za použití kadidla

K testování vůní jsem použila roztomilý bezdrátový minidifuzér. Jeho kvality popsala ve své recenzi Míša

Zdroje:

  • GROSJEAN, Nelly. Velká kniha aromaterapie: [jak si zachovat zdraví a cítit se dobře pomocí aromatických olejů]. Olomouc: Fontána, 2003. ISBN 80-7336-084-5.
  • TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN isbn978-0-443-06241-4.
  • RÄTSCH, Christian. Vykuřovadla – Dech draka. Praha: Kořeny, 2016. ISBN 978-80-905766-8-1.

Foto: Pixabay.com, autorka

Přečtěte si podobné články