Jak jinak vám ukázat použití mátového oleje než hezky prakticky pomocí receptů? Najdete v nich moje osvědčené kombinace. Třeba se zázvorem, aby se vyrovnaly energetické účinky chladivé máty. Nebo s rozmarýnem na koncentraci, kterou teď se začátkem školního roku jistě oceníte. Máta inspiruje a ukazuje cestu vpřed. Postrčí vás vždy tím správným směrem a na vaší cestě vás udrží. Přidejte si ji do své lékárničky na štípance a bodne vám i mentálně, když už nebudete vědět kudy kam.
V Bylinkách našich babiček vás postupně seznamuji s účinky a praktickým použitím našich klasických bylinek ve formě éterických olejů. Dnes je řeč jen a pouze o éterickém oleji z máty a o jejích různých druzích. Čeká vás celkem 6 praktických receptů s mátou. Často v textu také zmiňuji také příklady použití pro děti.
A až dočtete, nalistujte si také článek o různých druzích máty jako bylinky od Veroniky Němcové.
3 + 3 základní témata máty jako éterického oleje
- Posun kupředu – máta vám vždy ukáže ten správný směr
- Pomoc s nalezením řešení – když už nevíte kudy kam
- Koncentrace a mentální aktivita – když zkrátka musíte něco dotáhnout
Na fyzické úrovni mátu také oceníte
- Je účinná při rýmě a uvolňuje dech (níže najdete návod)
- Napomáhá relaxaci svalů a snižuje jejich bolest – naředíte do masážního oleje (níže najdete návod)
- Napomáhá trávení – 1 kapku máty naředíte do masážního oleje na břicho (pro dospělé)
Tip redakce: Začtěte se do předchozího dílu seriálu o levanduli
3 klasické druhy máty jako éterického oleje
Mát existuje obrovské množství, v textu se setkáte se základními 3 klasickými druhy máty.
- Máta peprná, typ peppermint (Mentha piperita)
- Máta klasnatá, kadeřavá, typ spearmint (Mentha spicata)
- Máta rolní, luční a další (Mentha arvensis)
Při výběru té vaší vyvolené máty buďte opatrní. I tak obyčejný olej z máty se často pančuje jinými příměsemi! (TISSERAND, 2013)
Tip redakce: Více o těchto 3 typech mát najdete v mém starším článku

3 TOP oleje pro podporu učení a koncentrace
Protože učení a koncentrace bude se začátkem podzimu potřeba, nabízím vám 3 mé nejoblíbenější pomocníky. Od každé této bylinky existuje několik různých druhů, které se liší i ve vůni, vybírejte proto pečlivě a čtěte etikety, ať víte, co se vám opravdu líbí.
- Rozmarýn
- Máta
- Bazalka
Pro malé školáky vyberte jemnější a sladší druhy a aplikujte je nenásilnými inhalacemi např. do difuzéru nebo aromalampy. Používejte je v polovičním dávkování, než je doporučeno pro dospělé a vždy jen ty, které jim voní (nabízejte k očichání samostatně). Doporučuji rozmarýn cineol, mátu nana a bazalku sladkou. Přesto se i u těchto olejů vyhýbejte aplikaci v blízkosti obličeje dětí (viz níže). Pokud naopak hledáte pomocníka na trávicí potíže u dětí, sáhněte nejdřív po pomeranči sladkém, vždy olej vhodně nařeďte a naneste na bříško.
Vůně máty
Vůně mát se velmi různí. Všechny máty však obsahují svěží, čisté, pronikavé tóny a k tomu více či méně sladkých a mentholových tónů. S mátami pracuji často, přestože jsem svůj cestovní aroma-kufřík zredukovala na nejpoužívanější vůně, máty v něm mám stále 3:
- mátu peprnou – obsahuje největší podíl mentholových tónů,
- mátu rolní (někdy označovanou také za luční) – zlatý střed,
- a marockou mátu klasnatou nana – výrazně převládají sladké tóny.
Nejčastěji si moji klienti vybírají marockou mátu nana, pro mě je také favoritkou. Je příjemně sladká a má málo mentholových tónů. Osvěží, postrčí vpřed, ale tak nějak radostně.