Vyrazte za dobrodružstvím s citronovou trávou, ukáže vám cestu!

V lednu jsme společně již potřetí nahlédli pod pokličku orientálního principu pěti elementů. Věnovali jsme se elementu země a vřelé skořici. Dnes nás čeká předposlední z pětice elementů – aktivní a dobrodružství milující dřevo. Jako jeho výrazného zástupce z řad éterických olejů jsem tentokrát vybrala v aromaterapii neprávem opomíjenou citronovou trávu. Článek je 6. dílem seriálu.

Zelená a element dřeva přivítají jaro, pročistí játra

Podle orientálního principu pěti elementů je zelená barva spojována s elementem dřeva. Tomuto elementu z denní doby odpovídá ráno a ze světových stran východ. V cyklu ročních období je aktivní na jaře, kdy se příroda probouzí po dlouhém zimním spánku. Stejně jako semínka na jaře raší nad povrch s neuvěřitelnou rychlostí a silou, touží tento element poznat a prozkoumat svět.

Zelená barva je úzce spojena s játry a žlučníkem, které zklidňuje a celkově zprůchodňuje. Játra dle principu 5 elementů mají na starosti hladký tok krve a energie čchi a napomáhají také procesu trávení. Jejich schopnost uchování krve oceníme nejen při sportu, ale při jakýchkoliv náročných fyzických výkonech. Sportovci, workoholici, ale i příležitostní alkoholici by tedy měli zpozornět a podívat se, jak elementu dřeva udělat dobře s éterickými oleji.

Dřevo se také projevuje kvalitou našeho zraku, možná jste si všimli, že se vám někdy zrak krátkodobě v průběhu roku zhorší, může se zrovna jednat o období, kdy je element dřeva oslaben. Naše oči milují zelenou barvu (na rozdíl od záření z monitorů), příroda působí jako balzám na oči, tělo i ducha a jak se říká i na nervy. Protože je-li element dřeva v harmonii, je šťastný, přirozený a bezstarostný jako dítě a nic ho nerozhází.

Dobrodružství, poznání, ale i vztek a frustrace

V lidském vývoji se projevuje dřevo stejně jako zmíněná rašící semínka na jaře, tedy časem růstu, dobou dospívání a puberty. Po rané fázi učení se, rozvoje a růstu nutně přichází potřeba vymanit se ze zajetých kolejí a vydat se do světa hledat vlastní cestu. Nutkavou potřebu změny však můžete pocítit kdykoliv ve svém životě. Bezstarostný objevitel s duší dítěte vyrazí za dobrodružstvím a poznáním, žasne nad všemi krásami světa a rychle se učí novému.

Nedávno jsme shlédli pokračování filmu Alenka v říši divů: Za zrcadlem, ve kterém se Alenka vydá změnit čas, aby zachránila své přátele. A přesně tak se dřevo projevuje: touhou po dobrodružství, odvahou, ale i soucitem s druhými. Naopak disharmonický element bychom našli u sestry Bílé královny, která utrpěla v dětství velké zranění, díky kterému se stala bezohlednou vzteklou panovnicí, která hluboko ve svém nitru toužila pouze po objetí a lásce. Jak tedy zklidnit věčně nespokojené dřevo, frustrované, vzteklé a někdy i sobecké? Přeci zastavit ho a obejmout! Z éterických olejů bychom si tedy měli vybrat ze skupinky zklidňujících, adaptogenních a obnovujících lásku k sobě.

Harmonie a disharmonie elementu dřeva v těle

Pokud bychom to shrnuli, vyvážený element dřeva poznáme odvážným jednáním, dobrodružným duchem a dobrou schopností plánovat. Člověk má dobrou schopnost „vidět“, tedy předvídat události, pracovat se sny a vizemi i s napojením na jiné sféry. Zaměřuje se na svůj životní cíl, ví, co chce a kam jde.

Při nedostatku elementu dřeva naopak člověk ztratí směr, vzdává se a odevzdává osudu. Disharmonie elementu dřeva se také projevuje bezcitným jednáním, přílišným egoismem a silnými vnitřními frustracemi, které se mohou projevit křikem a vztekem. Zatímco totiž člověk mentálně stagnuje, tělo se brání a upouští páru. Pokud jste se našli v předchozích slovech, vězte, že vás něco v životě tíží nebo složilo na lopatky. Potřebujete otevřít okno dokořán a vyletět za svými sny. Dovolte si to!

Praktické způsoby harmonizace dřeva pomocí aromaterapie

Jedním z prvních olejů, po kterém sahám pro tento element, je máta. V mé praxi jsem vypozorovala 2 skupinky lidí, které milují mátu a vybírají si buď mátu sladkou, typ spearmint nebo mátu větrovou, typ peprmint. Máta marocká Nana (Mentha spicata nana) je dle mého názoru lepší na zklidnění nespokojeného elementu dřeva, krásně ho zchladí a zároveň konejší svou sladkostí. Ze svých hotových kompozic používám synergickou směs dřevo, ve které převládá jemná borovice lesní (Pinus sylvestris), která doplňuje životní sílu a jemně zakotví i ty nejvíc hyperaktivní a svobodomyslné lidi. Někdy by totiž byli schopni pracovat až do úplného vyčerpání. Borovici synergicky podporuje růžové dřevo (Aniba roseodora), které je více sladké a bývá pozitivně přijímáno, a citronová tráva (Cymbopogon flexuosus), která vůbec pomůže člověku zastavit se. Tuto synergickou směs také přidávám do zelených přírodních svící s éterickými oleji. U růžového dřeva si dávejte pozor, bývá údajně často pančováno, a tak je potřeba hledat skvělou kvalitu. V luxusní terapeutické směsi pro tento element využívám vzácnější heřmánek římský (Anthemis nobilis), jemně konejší zraněné duše a pomáhá překonat náročná období s úsměvem na rtech.

Někdy se pro element dřeva doporučuje také troška růže (Rosa damascena). Tu můžete nahradit dostupnější palmou růžovou (Cymbopogon martinii). Co ale rozhodně oceníte, jsou jakékoliv citrusy, hořké na osvěžení i ty sladké na rozveselení. Grep (Citrus paradisi), bergamot (Citrus bergamia), limeta (Citrus aurantifolia) nebo citronela (Cymbopogon winterianus) pro vás udělají velkou práci. Zklidní, rozproudí energii i krev, a pokud někde najdou místa, kde se blokuje energie, prošťouchnou ji. Nesmím však zapomenout na jalovec (Juniperus communis), který je mistr na rozhýbání stagnující energie a detoxikaci. Pomůže tak naopak lidem, kteří se nechali přemoct osudem, lze ho také částečně nahradit rozmarýnem (Rosmarinus officinalis). Vždy se však řiďte svým nosem!

Dobrodružné srdce jistě ocení citronovou trávu

 

Lemongrass – citronová tráva

Malého odvážného skřítka, hravost a věčně pozitivní mysl reprezentuje citronová tráva, alias lemongrass. Přináší touhu po objevování, nechává vyrůst nové nápady a uskutečnit je. S důvěrou dítěte se vydává na vlny života, a pokud se mu události nelíbí, nebojí se ani plout proti proudu. Změna. To jedním slovem vystihuje jeho nikdy neutuchající motor. V každodenní rutině totiž trpí a zahnívá. Touha po růstu a uskutečnění ve hmotě je však u něj vyvážena velkým srdcem a schopností vnímat sebe i druhé. Vždyť i mistr dobrodruh musí nejdřív trpělivě naslouchat a čekat na správný impuls, než se vydá vstříc novým výzvám.

 

Lemongrass se skutečně v aromaterapii příliš nepoužívá, což je podle mě škoda. Od té doby, co jsem sehnala nepálskou citronovou trávu v bio kvalitě, nedám na ní dopustit. Při použití je velmi výrazná, proto ji používejte raději méně než více. Používám ji pouze pro inhalace a do rozprašovačů. Podle (14) není doporučována při aplikaci na kůži pro citlivou nebo nemocnou pokožku a pro malé děti do 2 let v dávkách nad 0,7%. V těhotenství a při diabetu je kontraindikována pouze při vnitřním užití oleje. Naopak interakce s drogami není doporučena vůbec. Přesto si dovedu představit, že by si klient olej vybral při rozhodnutí zbavit se svých závislostí, samozřejmě bych v tomto případě poslouchala klienta.

Příklad z praxe

Jako příklad z praxe vybírám mladého klienta, sportovně založeného, neklidného, který si holdoval v alkoholu a často si vybíjel svůj vztek a vnitřní nespokojenost na druhých. Navíc trpěl trávicími potížemi a nadýmáním. Jako první pomoc jsme zvolili masáže, které zklidnili jeho tělo i ducha. Vybrali jsme mátu nana, hořské citrusy a např. posilující santal (Santalum album) s benzoinem (Styrax tonkinensis). Tato směs ho vždy příjemně zklidnila a centrovala. Obdobnou směs jsem mu poté připravila také na doma na potírání solar plexu. Trávení se tím výrazně upravilo.

Kouzlo a účinek domácích lokálních masáží

O účinnosti lokálních domácích automasáží jsem se přesvědčila již při přípravě své závěrečné práce na Institutu aromaterapie. Mým tématem bylo využití aromaterapie v partnerských vztazích. Kvůli tomuto tématu jsem se rozhodla zkombinovat lokální automasáž s pravidelnými inhalacemi z osobních vůní (o jejich účincích jsem zmiňovala v čísle článku Sladkost zemité skořice rozehřeje nejedno srdce). 6 týdnů skupinka dobrovolníků aplikovala éterické oleje a prováděla další cvičení dle zadání. Většina účastníků u sebe začala pozorovat změny hned cca do týdne po zahájení. Jako první začal působit masážní olej a kontakt s vlastním tělem. Např. jedna účastnice pociťovala po prvním týdnu aplikace tyto změny: „Kontakt s vlastním tělem, zvýšení smyslnosti a erotiky, emocionálně smutek bez partnera, obava, že již nedokáže s nikým být.“ Ve srovnání s tím účinky inhalace osobních vůní začaly působit o něco později, dostaly se ale hlouběji v psychické oblasti. Lokální automasáže mají však své velké kouzlo, často totiž ve víru událostí všedního dne zapomínáme na sebe, na svého partnera nebo na svou touhu najít si vhodného partnera a soustředíme se na malichernosti. Dotyk spojený s účinnými éterickými oleji nám ukáže správnou cestu.

 

Příští měsíc nás čeká pokračování seriálu: Geránium a jalovec aneb proč se protiklady přitahují?

Zdroje:

Další díly seriálu:

Článek včetně receptu vyšel v Časopise pro Kvalitní život: únor + březen 2017. Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, Simbis. Foto: Pixabay.

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články