Jak voní láska? Růžemi? Jasmínem? Šeříkem? Konvalinkami nebo tulipány? Jde lásku vůbec vystihnout pomocí přírodních esenciálních olejů? A jaká je nej vůně lásky?
V tomto článku najdete TOP 7 nejoblíbenějších vůní lásky, jejich účinky a 2 praktické recepty na vůně lásky. O nejoblíbenější vůně hlasovali čtenáři na sítích. Připojuji také pár zajímavých voňavých tipů a na závěr malé varování ohledně syntetických vůní, které si snadno s těmi přírodními pleteme.
O nej vůni lásky se hlasovalo v soutěži
“Jaká vůně podle vás vystihuje Valentýn, svátek lásky?” Na tuto otázku jsem se zeptala v soutěži na sítích a dozvěděla jsem se voňavé favority, které v nás přirozeně evokují pocity lásky. Soutěž na Facebooku Kouzla vůní a Instagramu Kouzla vůní běžela od pátku 11.2. do pondělí 14.2.2022 a zúčastnilo se jí 223 lidí, kterým z celého srdce děkuji za sdílení jejich oblíbených vůní i příběhů.
Jednoznačnou vítězkou v hlasování se stala růže, královna květin. A jaké vůně byly ty další?
1. Růže alias nej vůně lásky
Esenciální olej z růže se získává destilací (velmi jemná květinová vůně) nebo jako absolue (těžší květinová vůně). Růže má veliký dar harmonizovat naše srdce a emoce, zjemňuje naše pocity a prohlubuje jejich vnímání. Je tedy ideální královnou pro všechny vůně lásky.
Čicháním kvalitního esenciálního oleje z růže působíme na své podvědomí a vysíláme mu zprávu: “láska existuje, láska je všude kolem nás, jsi milován, miluj“.
Dovedete si představit, co by se stalo, kdybychom všichni každý den čichali k růžovému éterickému oleji? Kolik dobra by vzniklo a šířilo se? Utopie? Možná. Ale každý z nás má dar změnit svět uvnitř sebe a tím zasít semínko změny i kolem sebe. Tak proč to nezkusit…
Růži volila v anketě převážná většina z hlasujících. Kytice růží je jednoznačně spojená s láskou. A ideálně, když je k tomu ještě voňavá. Zajímavé byly vaše náměty na vůni stolisté či čajové růže. Pokud zahradničíte, zkuste si vybírat nové odrůdy růží k sadbě i s vůní. V létě se vám odvděčí.
Pozor pozor, výše uvedené účinky má pouze růže přírodní, syntetická vůně nám může být také příjemná a může nám po ní být mile, ale namíchat v laboratoři něco, co by se dotklo našeho vnitřního srdce, se tuším ještě nikomu nepodařilo. Více o kvalitě se rozepisuji na konci článku.
O růži najdete podrobné informace v tomto článku
2. Jasmín
Esenciální olej z jasmínu se získává pouze jako absolue (těžká omamná vůně s ocáskem) nebo CO2 extrakt (velmi lehká vůně). Dříve se vůně jasmínu díky malé výtěžnosti vůbec nezpracovávala, až s moderními metodami extrakce máme tuto vůni k dispozici. Máme tedy velké štěstí, v jaké době žijeme! Na vůni pravého jasmínu bychom v Čechách vůbec nenarazili, roste v teplejších oblastech.
Čicháním kvalitního jasmínového oleje svému podvědomí vysíláme zprávu: “uvolni se, vnímej, sni, tvoř a miluj”.
Jasmín je bezesporu násherná vůně lásky a jedna z nejoblíbenějších vůní vůbec. V anketě byl poměr milovníků růží k milovníkům jasmínu téměř 2:1. Někdy účastníci samozřejmě hlasovali pro obě vůně, protože k lásce patří obě stejně jako den a noc.
Zatímco růže je někdy spojována s bezpodmínečnou, ale i platonickou či přátelskou či rodičovskou láskou, jasmín bývá dáván do spojitosti s láskou sexuální, ale i duchovní či extatickou.
U jasmínu platí stejně důrazné upozornění o kvalitě jako u růže.
3. Ylang-ylang
Esenciální olej z ylang-ylangu se získává destilací a rozlišuje se několik druhů podle způsobu destilace.
Čicháním kvalitního ylangového oleje svému podvědomí vysíláme zprávu: “prožívej, užívej, vnímej, nech se omámit kouzlem okamžiku“.
Ylang-ylang tedy není ani tolik o lásce jako takové, ale o prožitku a uvědomění. Zatímco na randíčko bychom vyrazili spíš s jasmínem, který nám pomůže zbavit se ostychu a příjemně nás naladí, na “after party” se hodí více ylang-ylang. Způsob jeho vyjádření bychom mohli nazvat jako lásku živočišnou.
4. Vanilka
Esenciální olej z vanilky se získává pouze jako absolue nebo CO2 extrakt, obě vůně jsou příjemně nasládlé. Absolue navíc bývá často ředěno v alkoholu, aby bylo tekutější, což může být při použití méně kvalitního alkoholu z lahvičky cítit.
Čicháním kvalitního oleje z vanilky svému podvědomí vysíláme zprávu: “rozpusť se v objetí lásky, důvěřuj, miluj“.
Vanilku volilo podobné množství z vás jako ylang-ylang. Ve svých účincích jsou si hodně podobné, i když vanilka je taková něžnější, hýčkající… Její styl komunikace bych přirovnala k láskyplnému objetí.
5. Geranium
Esenciální olej z gerania se získává destilací z různých druhů rostliny, některé jsou ve vůni sladší, některé svěžejší.
Čicháním kvalitního geraniového oleje svému podvědomí vysíláme zprávu: “buď v přítomnosti, svět je plný dobroty a lásky“.
Geranium volila menší část z vás. Ve své vůni je hodně podobná růži, avšak jeho účinky jsou více zemité, “světské” a nemají zdaleka tak hluboký duchovní přesah jako účinky růže. Kdyby růže reprezentovala láskyplný vztah, geranium bude symbolizovat jen vřelé podání ruky. Přesto má geranium v lásce nenahraditelné místo, učí nás ji okusit a poznat. Přirovnala bych ji jednoduše k “believe in love”.
6. Lípa
Esenciální olej z lípových květů se získává jako absolue (těžká omamná vůně) nebo CO2 extrakt (velmi lehká sladká vůně). V aromaterapii není moc obvyklý, ale rozhodně má přenádhernou vůni kvetoucích lipových květů. Je to vůně lásky par excellence.
Čicháním kvalitního esenciálního oleje z lípy vysíláte svému podvědomí zprávu: “nech se vést a prostoupit láskou, dovol druhým milovat tě, dovol sobě milovat“.
Lípu a pačuli volilo téměř stejné množství lidí. Přesto jsou v účincích nesrovnatelné. Lípa by mohla reprezentovat lásku snovou, lehkou jako pírko.
O lípě najdete podrobné informace v tomto článku
7. Pačuli
Esenciální olej z pačuli se získává destilací z malé nenápadné rostlinky s hlubokou vícerozměrnou vůní. V aromaterapii patří ke klasickým stálicím.
Čicháním kvalitního oleje z pačuli budete svému podvědomí vysílat zprávu: “vášnivě miluj, vášnivě se zamiluj, jako by to bylo poprvé”.
Vůně pačuli poskytne našemu vztahu silné kořeny, dovolí nám rozpustit se v lásce. Vyjádřila bych ji spojením láska stálá.
Poznámka k 7 uvedeným vůním
Popisy všech 7 vůní odpovídají jen a pouze subjektivnímu vnímání autorky textu. Budu ráda, když se do některé z těchto vůní zakoukáte a zkusíte s ní pracovat. Ráda předávám studentům svých kurzů jednoduché pravidlo: čím více se při čichání a vnímání vůně otevřeně, tím hlouběji může rostlina působit. A u vůní lásky to platí dvojnásob.
Další zajímavosti k vůním lásky
Ráda bych s vámi nesdílela pár dalších zajímavých odpovědí z ankety jak voní láska…
- květinami – pivoňky, frézie, konvalinky, lilie či tulipány (bohužel se nezískávají jako přírodní esenciální oleje)
- čokoládou (seženete esenciální olej z kakaa)
- vůní, která byla cítit na prvním rande – krájený meloun či jasmínový keř (nádhera!)
- fialkami (bohužel se přírodní esenciální olej získává pouze z listů)
- mýdlovou vůně
- vůní člověka, kterého mám ráda (to byla největší nádhera, kterou jsem četla, díky!)
- a další a další…
Recept: Láskyplný večer
Provoňte si domov touto speciální vůní a užijte si láskyplný večer.
- 1 kapka růže absolue
- 2 kapky geranium růžové
- 4 kapky ylang-ylang
- 6 kapek pačuli
Směs si v uvedeném poměru připravte do difuzéru či aromalampy a vychutnejte si její účinky. Namíchat si ji můžete také do 50 ml masážního oleje.
Na co si dát pozor?
Na závěr si dovolím malé upozornění, které na mě ze soutěže vykouklo. Často se jako uživatelé necháme nevědomky nachytat moderním voňavým laboratorním uměním, které vytváří nepřebernou škálu syntetických vůní. Útočí na nás v nekvalitní kosmetice, v luxusní kosmetice, v parfémech, v nákupních centrech, na toaletách, dokonce i přímo z toaletní papíru.
Rozvoj syntetických vůní přišel ve 20. století a díky za ně, protože získané vůně jsou nádherné a okouzlující. AVŠAK NEMAJÍ ŽÁDNÉ VÝŠE POPSANÉ TERAPEUTICKÉ ÚČINKY.
Syntetické vůně mohou vykouzlit nádhernou atmosféru, ale není to nic, co by se dalo nazývat aromaterapií. Aromaterapie vždy pracuje s přírodními výtažky, respektuje rostliny a využívá jejich potenciálu, ať už k léčení těla nebo k působení na psychiku či ducha.
Je velmi velmi těžké rozeznat vůni přírodního esenciálního oleje od syntetického vonného oleje. Na českém trhu bohužel nejsou nastavena či spíše dodržována pravidla pro popis syntetických aromat (vonných olejů) a přírodních éterických vůní. A mnozí prodejci toho zneužívají a prodávají lahvičky se syntetickými vonnými oleji s nesprávnými etiketami a popisy obsahu lahviček. Snad je důvodem jejich neznalost, ale poslední dobou se mi tomu těžko věří.
Proto pokud vás vůně baví a chcete využívat jejich terapeutických účinků, vzdělávejte se v oblasti aromaterapie – třeba na mých kurzech. A pečlivě si vybírejte firmy, od kterých esenciální oleje nakupujete.
Recept: Vůně lásky
- 1 kapka růže (destilované)
- 3 kapky lípy (použila jsem CO2 extrakt)
- 2 kapky neroli či petitgrain (pomerančový květ či list)
Směs si v uvedeném poměru připravte do difuzéru či aromalampy a vychutnejte si její účinky. Namíchat si ji můžete také do 30 ml masážního oleje.
Tip autorky: Vyzkoušejte také recept na Letní lásky z článku Jak se příjemně osvěžit, zchladit a zrelaxovat s vůněmi?
Užívejte vůně lásky 🙂
P.S. Hledáte další inspiraci? Přečtěte si můj ebook zdarma Aromaterapie & emoce nebo si poslechněte záznamy webinářů.