Éterický olej z magnolie je jeden z novějších a méně prozkoumaných éterických olejů. Ale o to je zajímavější! Pojďme si společně přičichnout ke kouzelné a vyzývavé magnolii, která dokáže nejen ulevit od stresu a podpořit sebedůvěru, ale taky rozproudit kreativitu: tento článek je toho důkazem.
Přečtěte si a inspirujte se…
- Jaké účinky má éterický olej z magnolie a v čem je speciální?
- S jakými vůněmi magnolii kombinovat? + 3 recepty na pečující tělové oleje
- Kde vůni sehnat, kolik stojí a jaké má složení?
V čem je magnolie výjimečná?
Existují dva typy éterického oleje z magnolie – z květů a z listů. V článku píšu o esenci destilované z listů magnolie bílé, lat. Michelia alba. Je speciální mimo jiné tím, že má v sobě tóny svěží zelené i jemné květinové. A to je pro náš nos, potažmo ducha a tělo, hodně lákavé. Pro spoustu lidí jsou čistě květinové vůně prostě „moc“: nezvládají tu je jejich otevřenou „sexuální“ vyzývavost (tak to popisuji já, možná to vnímáte jinak).
Láska na druhé přičichnutí
V článku se dozvíte o působení téhle vonné krásky, kterou doporučuji na vyzkoušení. Inspirací vám můžou být tři aroma kompozice, s potěšením vám je nabízím níže.
Pár lidí mi na první „čuch“ řeklo, že je magnolie úplně nezaujala, že čekali něco víc. Já dodávám: čichněte si víckrát! Nechte ji projít nejen vaším nosem, ale i dál a hlouběji. Určitě vás překvapí! Rozhodně je parádním pomocníkem při nedostatku inspirace, chuti tvořit či při přetížení a pracovním stresu.
Magnolií proti tvůrčímu bloku
Mám osobní zkušenost z psaní tohohle článku. Možná to taky znáte, když se něco zasekne a psaní (či jiné tvoření) nejde a nejde. Víc jak týden jsem se k magnolii pořád nutila, termín odevzdání uplynul, ale prostě nic.
A víte, kdy se to prorazilo? Když jsem namíchala směs pracovně nazvanou „Chci tvořit“ a trochu se s ní pomazala. Navíc ze studijních důvodů v difuzéru „jela“ čistá magnolie. A najednou žádný blok, žádný problém.
Odkud magnolie pochází a jaké má účinky?
Tahle konkrétní vůně pochází z Indonésie. Možná známější je její příbuzná Michelia Champaca, zbarvená do oranžova. Sušené květy champacy se v Indii tradičně přidávaly do vonných tyčinek Nag Champa, kdysi. Dnes jsou indické tyčinky převážně chemickým koktejlem aromat a než povznesení vám spíš vyvolají bolení hlavy.
Magnolie bílá (Magnolia x alba) je též někdy nazývána bílá champaca, jedná se totiž pravděpodobně o hybrid champacy červené (Michelia champaca) a magnolie horské (Magnolia montana). Její typické silně aromatické květy se přídávají do čaje v Číně, používají se při obřadech lásky, při svatbách i při duchovních rituálech.
Esence zklidňuje psychiku, ulehčuje při stresu. Skvělá je pro novou inspiraci, pozvednutí znaveného ducha. Také při nedostatku sebedůvěry a pocitu přetížení okolnostmi života. Je vůní osobního růstu a posílení v tvořivém přístupu.
S jakými vůněmi magnolii kombinovat?
Pokud budete chtít esenci kombinovat, doporučují se květinové (růže, jasmín, neroli), dřevité a citrusové vůně. V mixu je magnolie velmi dominantní, takže opatrně s ní, ať vám nepřebije vše ostatní.
Je to oblíbená přísada tradičních parfemářů a při hledání informací jsem narazila na několik značkových komerčních parfémů s jejím obsahem. Jen v nich tedy asi nebude ta pravá, přírodní, velmi drahá…
Magnoliové voňavé mixy
Jsou zamýšlené jako pečující tělové oleje. Uvedené množství se proto ředí ve 30 ml nosného rostlinného oleje (mandlový, meruňkový, lískový apod.).
Chci tvořit
- 4 kapky bergamotu
- 2 kapky petitgrainu
- 2 kapky rozmarýnu
- 3 kapky mimózy absolue
- 2 kapky magnolie
Šťavnatý večer
- 8 kapek sladkého pomeranče bio
- 3 kapky ylang ylang
- 3 kapky magnolie
Hlava jako pírko
- 3 kapky jedle
- 5 kapek grepu
- 2 kapky sladké bazalky
- 12 kapek meduňky v jojobě (případně 1–2 kapky čisté meduňky)
- 2 kapky magnolie
Kde vůni sehnat, kolik stojí a jaké má složení?
Magnolii, o které píšu v článku, seženete u našeho partnera Nobilis Tilia. 1 ml v limitované edici stojí 259 Kč.
Pokud vás zajímá chemie éterických olejů, omrkněte složení:
Linalool 55–75 %; Beta-Karyofylen 4,5–7 %; Beta-Elemen 2,5–4 %; Trans-Beta-Ocimen 1–2,5 %; Cis-Beta-Ocimen 0,5–1,5 %; Alfa-Humulen 1,5–2,5 %; Nerolidol 1,5–2,5 %.
Tip redakce: Jukněte i na další články ze seriálu Vůně pro královny.
Přírodní kosmetika od českého výrobce pohladí nejen na těle, ale i na duši. Zamilujete se do vůní bylin, které rostou u vás na zahrádce či v exotických dálkách. Společnost byla založena v roce 1994 v severních Čechách ve městě Krásná Lípa, kterému svým názvem vzdala hold. U zrodu všeho stál PaedDr. Zbyněk Šedivý, k němuž se později přidala diplomovaná aromaterapeutka Adéla Zrubecká. Osobní přesvědčení majitelů jsou promítnuty do hodnot a poslání celé firmy – čerpat inspiraci z přírody a tradičních zkušeností a s pokorou vytvářet jedinečné produkty k rozvíjení harmonie a krásy, vyvíjet českou aromaterapeutickou kosmetiku pro každého s otevřeným srdcem. Šířka sortimentu výrobků umožňuje péči od hlavy až k patě, pro malé i velké. Základem při tvorbě receptur jsou kvalitní rostlinné oleje a 100% čisté éterické oleje.