Cestovní lékárnička: bez máty ani krok

Minulý týden jsme se vrátili z našeho dalšího cestování. Během našich výletů jsme si postupně zvykli léčit se na cestách pomocí éterických olejů (však aby ne, když cestujete s aromaterapeutkou, ani vám nic jiného nezbyde). Možná to znáte, změna klimatu, stravy, životního stylu a rýma, kašel či bolest žaludku na sebe nenechají dlouho čekat. Je tedy dobré vzít s sebou kousek přírody, který víte, že vám pomůže… Letos jsem s sebou prozřetelně přibalila mátu a osvědčila se nejen nám, ale i dalším spolucestovatelům a místním!

Na mátu nenechám dopustit ani doma, používám ji sama pro sebe na osvěžení mysli, podporu koncentrace, úlevu od rýmy anebo po různých oslavách, kde je moc dobrůtek, já všechno ochutnávám a pak mi stávkuje žaludek. Mátu používám často pro své klienty, čistí mysl a napomáhá při meditacích, její nezastupitelné místo je však při různých trávicích potížích. Díky zchlazujícím účinkům se hodí při překyselení žaludku a pálení žáhy, výborně se mi osvědčila i na různé křeče v břiše, ulevuje však i při střevních potížích.

Výběr máty

Pokud se chystáte na cesty a hledáte univerzální olej, sáhněte rozhodně po mátě, zvláště pokud cestujete do horkých krajů, kde vás máta i skvěle osvěží a zchladí. Velký pozor ale dávejte při výběru druhu mátového oleje, na trhu je jich k dispozici velké množství. Základní jsou dva typy olejů, tzv. spearmint a peprmint.

Máta peprná (mentha piperita)

Klasická máta peprná je velmi silná a nehodí se pro terapeutické využití pro malé děti, podle některých zdrojů ani pro těhotné či jinak citlivé osoby. S homeopatiky se nedoporučuje míchat, stejně tak s některými druhy léků. Oceníte ji zejména při nachlazení, profoukne vás svěží čistý vítr. Pozor si ovšem dejte při dávkování. Nakopne a povzbudí k tvůrčí práci, otevírá vizionářské schopnosti.

Máta klasnatá, kadeřavá, typ spearmint (mentha spicata)

Osobně dávám přednost jemnějším typům máty “spearmint”, které jsou více sladké a méně větrové. Mým favoritem je máta klasnatá “Nana”, je velice jemná a je příjemná i dětem. Kvalitní mátu “Nana” při vhodném ředění můžete užívat i vnitřně. Maminky s dětmi ocení různé typy sladkých mát.

Máta rolní, luční a další (mentha arvensis)

Skvělá volba pro milovníky klasické máty peprné, avšak jemnější a bezpečnější. V ČR roste planě, narazila jsem na ni v Beskydech a od té doby s ní velmi ráda pracuji.

Tip redakce: Koukněte také na sadu 4 olejů na cesty

Pěstování máty

Sazeček máty je k dispozici také velké množství a vy si ji můžete pěstovat na malém záhonku nebo kdekoliv téměř jako plevel. Některá zahradnictví nabízejí výběr hned z několika druhů mát! A není nad to si ji v létě nasušit a v zimě si dopřát vlastní mátový čaj.

Tip redakce:

Použití mátového éterického oleje

Znovu upozorňuji, s mátou vždy opatrně! Výrazně ochlazuje organismus. Vždy se ujistěte, s jakým typem máty pracujete! Na druhou stranu pár kapek máty do aromalampy krásně osvěží a vydesinfikuje vzduch!

  • masáže: 1-2 kapky v rostlinném oleji
  • přímé inhalace: 1-2 kapky (difuzér, napařování dutin, nakapat na papírový kapesníček)
  • aromalampa: 3-5 kapek
  • vnitřní užívání: 1/4 – 1/2 kapky pouze přírodního, tzv. čistého éterického oleje, raději se poraďte s aromaterapeutem
  • koupele: 1-2 kapky s troškou oleje rozmíchat ve vodě, pouze lokálně, silně ochlazuje organismus, vhodná např. při horkém otoku
  • na kůži: 1 kapka na svědivé štípance

Pár příkladů z praxe

Na Srí Lance jsem po lahvičce máty (Nana) sáhla hned několikrát, pokaždé na jiné potíže, ovšem vždy pomohla. Poprvé to bylo pro mého mužíčka, klasické ucpání dutin po hodinách strávených v letadle a v překlimatizovaných letištích, máta byla jasným vítězem. Další prosba byla od našeho milého hostitele, který měl akutní bolesti žaludku (celý den nejedl, hodně fyzicky pracoval a na noc se nacpal), mátu jsem mu podávala vnitřně naředěnou v oleji, po pár dnech bolest ustoupila. Netrvalo to dlouho a mátu jsem stejným způsobem doporučila jedné milé spolucestovatelce se zvláštní bolestí v dolní části břicha. Sama se přiznala, že se doma stravuje úplně jinak a na dovolené si dopřává. Neměla jsem k dispozici nic jiného, zkusili jsme mátu a jedna kapka stačila na úlevu od bolesti. Stejná zkušenost potkala i mě, zvláštní křeče ve střevech jsem se nejdříve snažila rozmasírovat, když to nepomohlo, jedna kapka máty vnitřně a bylo po křečích.

Máta klasnatá "Nana" (Mentha spicata nana)
Studený a suchý olej, stimuluje žaludek, střeva, rozpouští hlen.
Žaludeční, střevní potíže, překyselení, pálení žáhy, křeče, paraziti.
Při nedostatku chuti do života, přílišném stresu, uvolňuje a čistí mysl.
Vizionářský olej, podporuje práci se sny, otevírá mimosmyslové vnímání.
Při nízkém dávkování bezpečný olej i pro děti, těhotné a citlivé osoby.

Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, odborná aromaterapeutka, Simbis. Foto: Pixabay, literatura: 1. MOJAY, Gabriel.

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články