Ruce od hlíny: První sběry úrody a záhonek jako živá lékárna

Na záhoncích a truhlících se nám už vše žene do květu. Nechte trošku pro včelky, zbytek ostříhejte a do podzimu stihnete ještě jednu sklizeň! Staří bylináři léčili své pacienty nejen rostlinami, ale také jídlem. V červnovém dílu seriálu Ruce od hlíny se proto podíváme na záhonek jako na přírodní lékárnu. Mangold, mrkev i mladý česnek totiž dokážou v těle udělat divy!

V květu je síla!

Tymián citronový (vlevo) a tymián obecný můžete sbírat i dvakrát za sezónu

Na přelomu května a června přichází nejvyšší čas pro první sběr zahradních nebo truhlíkových výpěstků. Meduňka, dobromysl, tymián i saturejka stihnou po první sklizni ještě jednou obrazit a v září tak můžete sbírat znovu. Máta marocká je v nejlepší kondici právě začátkem června. Lístky šalvěje lékařské můžete obírat až do zámrazu, ale v době, kdy jde do květu, je dobré keřík ostříhat. Právě před letním slunovratem, kdy jdou rostliny do květu, má nať v sobě nejvíce síly. Ideální dobou pro sběr kvetoucí natě je dopoledne po deváté hodině, kdy oschne rosa. Je dobré si pohlídat počasí, aby alespoň dva dny před sklizní nepršelo a rostliny tak při sušení či jiném zpracování neplesnivěly. Pár kvítků vždy nechávám na záhonků pro včelky a samovýsev bylinky. Byliny byste měli sušit na vzdušném a stinném místě. Do zimních měsíců si je můžete uchovat také díky přípravě bylinných sirupů. V době letního slunovratu suším ochrannou kytičku ze sedmera nebo devatera kvítí, kterou si pak můžete připravenit doma nebo třeba v autě.

Truhlíkové oregano před sklizní

Každý rok neodolám a udělám nějaký experiment i s rychlenými bylinkami, co se dají koupit v květinářství či zeleninářství už brzy v březnu. Za oknem nebo na balkoně na sluníčku krásně prosperují, i když teploty ještě nejsou vysoké. Tymián i pažitka mi v minulých letech úspěšně přežily podzimní přesazení do hlíny na zahradu. Oregano zase po červnovém sběru spolehlivě znovu obrazí mladými větvičkami. Na začátku září se s truhlíkem rozloučím a rostlinkám najdu místo v záhonku. Na jaře znovu sázím benjamínky. Pro kuchyňské účely je dobré mít po ruce majoránku, rozmarýn, oregano, pažitku, petrželku, bazalku, mátu či meduňku. Vše můžete s úspěchem pěstovat v malém truhlíku. A pokud nemáte, kam přesazovat, co osadit pruh zeleně na vaší ulici? Znáte guerilla gardening?

Tip redakce: Jak kvete sluníčko? Přece jako měsíček lékařský! 

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 1.

Objednejte si Bylinky našich babiček 1

Přihlaste se

Anna Krutová

„Jmenuji se Anna Krutová. Chtěla jsem žít bez ibalginu, coldrexu a dalších léků. Začala jsem pěstovat byliny. A nakonec vystudovala Institut aromaterapie. Od mojí původní profese novinářky a režisérky mě osud vane směrem k rostlinám. Je to voňavé, příjemné a návykové .).“

Anna je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, studovala Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově a aktuálně je ve výcviku v dynamické bodypsychoterapii. Žije a působí v Brně, kde má také aromaterapeutickou praxi.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: