Seriál majoránka – 2. část
Krásný to čas, tento podzim… Kochejme se jeho barvami při procházce spadaným listím, mysleme však při tom na naši pokožku a posilujme plíce. Tyto dva orgány jsou nyní nejcitlivější. Pokud podceníme jejich ochranu, studený vítr, vlhká mlha, typické sychravé počasí se přes pokožku doslova vetřou do těla. A první co bude, začne nám kapat z nosu.
V minulé části – Máš chuť majoránky, lásko má – jsme se podívali na různé druhy a chutě majoránky. Dnes pokračujeme praktickým tématem – majoránkou jako přírodním léčivem proti rýmě.
Když už rýma propukne
Všichni jsme to zažili. Ten nepříjemný pocit, kdy nejprve svědí nos, pak z něho ukapává, pak se plní a plní, a plní se i koš posmrkanými kapesníčky. Nakonec se nos naplní tak, že to nejde ani vysmrkat. Pod nosem oděrky, my se dusíme, nejdou nám vyslovit nasální hlásky a jsme z toho všeho pěkně podráždění.
Nemusíte ale čekat, až tohle všechno proběhne. Nemusíte ani běžet do lékárny pro preparáty, které sice reklamy vychvalují, ale jejich účinek přináší opravdu jen úlevu. Chcete se té rýmy přece zbavit. A to co nejrychleji.
Zázračná mast na rýmu
Tato mast mi vyléčila rýmu doslova přes noc. Dříve se používala u kojenců. Mast jsem si otestovala na svých dětech (protože měli rýmu dřív než já), když se nemohly vysmrkat a dusily se při spaní. Potřeli jsme kořen nosu, mezi obočím a ještě také pod nosem. Tu noc jsme „přežili“, ráno se děti báječně vysmrkaly, uvolnily se jim dýchací cesty. Během dne jsme ještě sem tam potřeli kořen nosu a pak ještě jednou před spaním. Ráno už nikdo nevěděl o rýmě z předchozího dne. V mém případě rýma zmizela za jednu noc. Zřejmě zafungovalo pravidlo: Čím dřív aplikuješ, tím rychleji se zbavíš!
Pouhé 3 ingredience!
- Polévkovou lžíci sušené nadrcené majoránky zalijte lžící vína, aby vznikla kaše
- Nechte pár hodin macerovat
- Přidejte lžíci čerstvého, nesoleného, rozpuštěného másla a zahřejte ve vodní lázni asi 10 minut, aby se vypařil alkohol
- Přeceďte přes plátýnko a nechte zatuhnout
Mast je určena spíše k rychlé spotřebě, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ji máme už půl roku v ledničce a funguje stále spolehlivě.
Tato mast má také prima efekt u malých dětí s bolestí břicha. Její účinek se po vetření v oblasti pupíku dostaví zpravidla do 10-20 minut. Můžete ji využít také na zanícenou ránu, kloubní výron, nebo bolesti nervů (např. Ischias).
Fotodokumentace výroby
Za foto děkujeme Anně Krutové!






Účinek majoránkové masti
Promptní účinek majoránkové masti mne samotnou překvapil. To jsem opravdu nečekala. Logicky jsem se ptala, jak je to možné? Dala jsem si své poznámky do kupy a hledala souvislosti. A pak mi to docvaklo. Většina éterických olejů, které se doporučují na ucpaný nos, mají vysoký obsahový podíl látky 1,8-cineol, triviální název eukalyptol, který voní spíše kafrově (ale o něm někdy příště). Majoránkový ÉO (éterický olej) obsahuje až 60%! tohoto monoterpenu. Protože však obsahuje také intenzivní karvakrol, jeho vůně je téměř překryta. Ale je tam. A působí.
Pro ty, co by si přáli, aby mast voněla trochu jinak než jen majoránkově, se nabízí možnost doplnit éterickým olejem, který se vmíchá do vychladlé masti. 1-2 kapky na 20ml objemu postačí, ať vás to nepálí pod nosem! A protože rostlinky ze stejného řádu se vzájemně nejvíce podporují, doporučila bych něco z hluchavkovitých.
Čím si mast vylepšit
+ Meduňka (Melissa officinalis), Levandule (Lavandula angustifolia)
Bude zklidňovat pokožku kolem nosu, ale i psychiku.
+ Máta (Mentha piperita, Mentha citrata – jemnější)
Jeho mentol vám opravdu protáhne nos, zvyšuje koncentraci.
+ Bazalka (Ocinum basilicum)
Podobně jako majoránka zklidňuje, tiší, posiluje.
+ Rozmarýn (Rosmarinus officinalis, var. cineol)
Zatočí s viry i bakteriemi, povzbuzuje naše ego.
+ Šalvěj (Salvia officinalis, Salvia sclarea)
Posílí plíce, silně antiseptický, také zvýší naši bystrost.
+ Tymián (Thymus vulgaris, chemotyp linalol)
Používá se i u astma a opakovaných zánětů.
+ Yzop (Hyssopus officinalis)
Inhalace působí nejintenzivněji také na dolní dýchací cesty, ochraňuje.
Samozřejmě si můžete vybrat i jiné vůně, které jsou vhodné na posílení a pročištění dýchacích cest. Nabízí se např. bergamot, geránium, eukalypty, jehličnany, kajeput… Přimíchejte si do své masti to, co voní Vám!
Veronika
Reakce na majoránkovou mast
“Manželovi spustila mastička do druhého dne vodovou rýmu, která během poledne úplně ustala. Dceři viditelně ulevuje při nočním spánku, rýma se u ní vůbec nerozjela naplno. Dále mám dvě reakce ze svého okolí, které potvrzují, že natírání spustilo zaraženou rýmu. A jednu zpětnou vazbu, že mastička pomohla asi na hodinu od migrény. Čili se zdá, že se mast dá použít i jako první pomoc při bolestech hlavy.” Anna Krutová
Více informací o majoránce i dalších bylinách se dozvíte v Bylinkách našich babiček
Další díly seriálu:
- 1. část seriálu – Máš chuť majoránky, lásko má
- 3. část seriálu – Na bolest zad použijte majoránkový olej či obklad
- 4. část seriálu – Víte, že majoránka může pomoci diabetikům?
- 5. část seriálu – Majoránka pomůže ženám nejen při bolestivé menstruaci
Autorkou článku je Veronika Němcová, odborná aromaterapeutka/kräuterpraktikerin, kontakt: vondrus(zavináč)gmail.com. Zdroje: Kateřina Svoboda: Rostlinné silice, biochemické složení, působení na lidský organismus – II. Skriptum AČA. Praha 2013; Elisabeth Kairath: Gewürzskriptum. Innsbruck 2014. Foto: Freeimages, Anna Krutová.
Dobrý den, nás nejmenší má sopel u nosu a chceme vyrobit majorankovou mast a máme doma ususenou celou bylinku. Řešíme jestli to podrtit celé, nebo otrhat jen lístky, nebo jen květy. Poradíte? Dekuji.