Máš chuť majoránky, lásko má

Seriál majoránka – 1. část

Zná ji každý! Ať už ze zahrádky nebo alespoň z obrázku na pytlíčku od tohoto koření. Troufám si říct, že toto koření nám v kuchyni tak zevšednělo, že když se vysloví jeho jméno, představíme si většinou brambory nebo pizzu. A přitom toto běžné koření umí mnohem víc než ochutit a provonět pokrm! Toto je úvodní článek o majoránce, aby jste si udělali představu, s jakým kořením máte tu čest, až ho budete příště přimíchávat do bramboráku.

Není majoránka jako majoránka

Na úvod bych ráda zmínila, že majoránka zahradní Origanum majorana syn. Majorana hortensis je příbuznou oregana, česky označovaného jako dobromysl obecná nebo také jako planá majoránka Origanum vulgaris. Obě jsou z řádu hluchavkovitých, který se v rostlinné říši vyznačuje vysokým podílem éterických olejů.

Zásadní rozdíly mezi těmito po vůni velmi podobnými bylinami lze určit na první pohled. Majoránka zahradní, jež nesnáší mrazy, je zpravidla jednoletá a v našich podmínkách se pěstuje účelně. Vzrůstem je menší, kvete bílými kvítky. Dobromysl je trvalka a lze ji najít ve volné přírodě, kvete starorůžově až nafialověle.

Pro terapeutické účely je zásadní obsah látek a jejich chemické složení. Velmi zkráceně uvedu hlavní rozdíl. Dobromysl má vyšší množství chemické fenolové látky zvané karvakrol, který jí propůjčuje její intenzivnější, štiplavě teplou vůni. Majoránka zahradní obsahuje převážně monoterpenoly, které jsou svým účinkem fenolům podobné, avšak na rozdíl od nich jsou bez toxicity.

Rozdíl v terapeutickém využití popisuje bylinář Mathioli: „Majoránka má moc rozpouštěti, srážeti, ztenčovati a z hloubky táhnouti, origanum rozděluje, ztenčuje a otvírá.“ Moc nad tím nepřemýšlejte! Jejich účinky na zdraví jsou téměř totožné, přičemž největší podíl léčivých látek obsahuje u majoránky kvetoucí nať, u dobromysli nať před rozkvětem.

Účinky majoránky na zdraví

Majoránka zahradní je jednoletka
Majoránka zahradní je jednoletka
  • Zůstanu v té kuchyni, abych odůvodnila, proč je majoránka vůbec vhodným dochucovadlem. Majoránka zvyšuje podíl žaludečních šťáv, a tak působí velmi pozitivně na náš žaludek a střeva. Má příznivé účinky při špatném zažívání, ztrátě apetitu, nadýmání i žaludečních vředech.
  • Upravuje stolici – průjem zahustí, zácpu zvláční. V souvislosti se střevy je konkrétně oregano využíváno jako antihelmetikum, tedy v boji proti parazitujícím červům.
  • Je také vhodná u těžkostí se žlučníkem, protože podporuje produkci žluče. Tím zároveň posiluje játra, ale i slezinu, které navíc prospívá její teplá a suchá energie.  V souvislosti se slezinou (slinivkou)  ji doporučuji i diabetikům typu 2 a zatím jsem se setkala jen s pozitivní odezvou.
  • Teplá a suchá energie také podporuje pocení a rozpouštění hlenů během nachlazení. Majoránka zklidňuje suchý dávivý kašel, eliminuje rýmu a tiší astma. Vedle skořice a hřebíčku patří k nejsilnějším antibakteriálním a protiplísňovým kořenným bylinám.

    oregano
    Oregáno – dobromysl obecná je trvalka
  • Výše uvedené je dobře uplatnitelné také u žen, které bojují s výtoky v genitální oblasti. Protiplísňové vlastnosti majoránky formou výplachů zamezují růstu kvasinek jako je např. Candida albicans, která se může přemnožit v krvi, ale i v genitálním traktu.
  • Své uplatnění najde majoránka také u žen trpících premenstruačním syndromem či nepravidelnou menstruací. Jako čaj pomáhá při bolestech hlavy, vnější použití formou masti uvolňuje křeče v břiše, sedací koupele pak snižují otoky dělohy a navíc posilují močový měchýř a močové cesty. Čaj působí diureticky.
  • Vysoký podíl látek s antimikrobiální aktivitou lze využít i na plísňová onemocnění pokožky, třeba formou koupele. Eterický olej z majoránky se používá na odstraňování bradavic a kuřích ok.
  • A k tomu všemu je silným neurotonikem a stimulantem, což znamená, že posiluje naše nervy, působí povzbudivě na centrální nervovou soustavu. Uklidní bušení srdce a pomáhá při depresích a těžkých stavech psychické vyčerpanosti.  Je vhodná pro ty, kteří se cítí být sami, opuštění nebo izolovaní.

Obecně:  Majoránka má především rozpouštěcí a prohřívací efekt.

Pozor! Je kontraindikována v těhotenství!

V kuchyni jsem začala, v kuchyni skončím

Ne, otřelé recepty tu nebudu kopírovat. Každému podle jeho chuti. Podělím se ale o jeden zajímavý tip.

Místo špejle u špízu, ať už masitého či zeleninového, lze využít odrhnutý stonek dobromysli. Je dostatečně dlouhý, dřevitý a přitom pružný, a má chuť po koření. Při sklizni dobromysli si ponechte tyto náhradní špejle, mile překvapíte své kamarády při grilování.

A nezapomeňte jim říct taky něco o tom, jak majoránka působí na naše zdraví. Určitě si na něco vzpomenete, vždyť má tak široké využití.

Více informací o majoránce i dalších bylinách se dozvíte v Bylinkách našich babiček

Další díly seriálu:

Autorkou článku je Veronika Němcová, odborná aromaterapeutka/kräuterpraktikerin, kontakt: vondrus(zavináč)gmail.com. Zdroje: Kateřina Svoboda: Rostlinné silice, biochemické složení, působení na lidský organismus – II. Skriptum AČA. Praha 2013; Elisabeth Kairath: Gewürzskriptum. Innsbruck 2014. Foto: Freeimages.

Veronika Němcová

„Nejraději trávím čas v přírodě. Nalézám v ní inspiraci, poučení i útěchu. Jsem fascinována její rozmanitostí a důmyslností. Vnímám ji jako dar, který je tu pro naši radost i užitek. Věřím, že vše má svůj smysl a zákon a proto hledám souvislosti a logická vysvětlení.“

Veronika trávila několik let cestováním. Po návratu do České republiky vystudovala geografii pro pedagogy, na matěřské dovolené absolovala Institut aromaterapie v Praze. Nyní žije v rakouském Tyrolsku, kde vystudovala Innsbruckou Kräuterschule. V minulém roce dokončila Aromaterapeutickou akademii PRIMAVERA v Německu a je členkou mezinárodní asociace aromaterapeutů IFPA. Vyučuje na Institutu Aromaterapie v České republice předmět Úvod do fytoterapie a pořádá různé workshopy a semináře v Česku i zahraničí.

Přečtěte si podobné články