Titulní obrázek je už tak trochu vánočně laděný, ale po chvilce váhání jsem ho vybrala. Vždyť hřejivé a rozradostňující vůně exotického koření nás teď v chladnějších měsících budou provázet často. Zdaleka nejen při pečení vánočního cukroví.
A víte co? Většina toho, co přidáváme do perníku, svařeného vína či masala čaje, se dá krásně a jednoduše vykuřovat. A kdy jindy, když ne teď? Jednak máme voňavé koření po ruce a taky se jeho vůně perfektně snoubí s nedostatkem tepla a světla venku i s našim vnitřním rozladěním z tohoto stavu.
Má to i pár úskalí. Někdy je prostě té energie a tepla z exotiky až moc. Nebo může být pro někoho až příliš intenzivní. Taky občas koření nedá svou vůni jen tak, musíme ji z něj trochu dolovat. Ale na to všechno se v článku podíváme a po přečtení to pro vás bude hračka!
Partnerem článku je firma Yasminka
Exotika hodně hřeje
Raději hned na začátek zmíním bezpečnostní upozornění. Jako v aromaterapii platí zvýšená opatrnost u éterických olejů typu skořice nebo hřebíček, stejně tak to je i u vykuřování.
Kůži si nepopálíme, ale může nás rozbolet třeba hlava. A například muškátový oříšek při nešetrném použití prý způsobuje halucinace. Navíc vůně exotických koření je opravdu velmi intenzivní, takže doporučuji vždy nejdříve vyzkoušet, jak vám bude sedět a až potom dávkovat. A jenom přibližně čtvrtinovou dávku oproti jiným vykuřovadlům.
A většina zde zmiňovaných vůní silně zahřívá. Proto se hodí lépe do chladnějšího počasí. Ale u lidí s vysokým tlakem, zvýšenou teplotou či trpících návaly horkosti vždy velmi opatrně! Intenzita a účinek sice není tak silný jako v případě éterických olejů, ale i tak je na místě zvýšená pozornost. Ani při vykuřování v blízkosti dětí (cca do 3 let) bych tato koření nedoporučila.
TIP redakce: Hřejivý článek o skořici v aromaterapii.
Potravinářská kvalita? Model ideál
Výhodou vykuřovadel z této skupiny je, že je nemusíte shánět na speciálním e-shopech či v ezoterických obchodech. Buď už je doma v kredenci máte, nebo je jednoduše pořídíte u prodejců kvalitního koření. Osobně doporučuji volit bio kvalitu. Vonný dým sice nepojídáte, ale nosem se vám dostává jednak k receptorům v mozku, jednak přes plíce do krevního oběhu.
Nechcete-li grilovat, před použitím podrťte
Aromatické koření je produktem vzdálených zemí. To, že svou vůní a chuť dokáže udržet delší dobu a navzdory náročnému transportu, je jeho velkou výhodou. A umožňuje to už několik tisíc let výnosné obchodování na velké vzdálenosti. Ale…
Své aroma si drží někdy až sveřepě. Takže pro náš účel voňavého vykuřování ideálně těsně před použitím tvrdé kousky podrťte v hmoždíři. Mnohem lépe se rozvine krásná exotická vůně. A nestane se vám to, co několikrát mě, že velké kusy doslova ogrilujete a výsledkem je spíš odér připálených sušenek.
TIP redakce: Už teď se vám sbíhají sliny na jazyku? Zkuste tenhle článek, o láskyplných dobrotách.
Badyán
Někdy nazývaný hvězdicový anýz, s anýzem má hodně podobnou vůni. Já ale dávám přednost právě hnědým hvězdičkám pravého badyánu. Je to snad nejnádhernější koření vůbec, velmi fotogenické. A i jeho vůně je pro mě proti anýzu taková plnější, kulatější a sladší.
Kouř badyánu voní kořeněně, po anýzu. Dobře se skloubí s jemnými vůněmi například květů jasmínu či pomeranče. Napomáhá zvýšení psychických schopností, já jeho účinek přezdívám “inspirativním nakopnutím”.
Původem z jižní Asie, dnes rozšířen po Asii celé, zajímavostí je, že jeho fosilní ostatky byly nalezeny na území Německa. V Asii je tradiční a hojně užívanou přísadou do vonných tyčinek a vykuřovacích prášků. V Číně je součástí směsi “5 koření”, mixu k přípravě masa, ale i vykuřovadla.
Recept na Prášek 5 koření (Huber, Schmidt)
- 2 díly badyánu
- 2 díly sečuánského pepře
- 1 díl čínské skořice
- 2 díly fenyklových semen
- 1 díl hřebíčku
Hřebíček
V Asii ho znají jako “květinu bohů”. Používali ho už staří Egypťané. Do Evropy byl údajně přivezen Marcem Polem, který jím byl fascinován. Při nákazách vzteklinou se s ním vykuřovalo a známé byly i jeho účinky proti komárům.
Vůně při pálení je velmi intenzivní, typicky hřebíčková podobná vůni éterického oleje. Drcený hřebíčkový prášek je velmi častou přísadou indických, japonských i tibetských vonných tyčinek. Tématy vůně hřebíčku jsou ochrana, láska a očištění.
Pochází z jižních Filipín a dnes roste po celém území podél Indického oceánu.
Recept na japonskou vykuřovací směs (Huber, Schmidt)
- 2 díly sandaraku
- 1 díl kadidla
- 1 díl benzoe siamské
- 1 díl drceného badyánu
- 1 díl květů čínské skořice
- 2 díly santalu bílého
- 2 díly kafru
- 1/2 dílu drceného hřebíčku
TIP redakce: Chcete zkusit vlastní vykuřovací směs afrodiziakálních účinků?
Koriandr
V Pohádkách tisíce a jedné noci byl koriandr vykuřován při obřadech lásky a pálil se ve směsích i ve starém Egyptě. Coby afrodiziakum se těšil popularitě také v německém lidovém léčitelství. V evropském středověku při nákazách námelem (oheň sv. Antonína) byl jeho dým lékem na halucinace, které intoxikaci provázely. Zajímavé je, že sám koriandr ve větších dávkách údajně halucinace způsobuje.
Při pálení není jeho vůně na první čichnutí příjemná, ale nechává hezký kořeněný otisk ve vzduchu po použití. Čistí vzduch a podporuje proudění energie.
Skořice
Voňavá skořice (spíše ta čínská než cejlonská) byla jedním z úplně nejznámějších a nejčastěji zmiňovaných koření i vykuřovadel starověku. Její původ byl opředen nádhernými bájemi s draky a okřídlenými ptáky. Je zmíněna v bibli, psal o ní Plínius, léčivé účinky zmiňoval Dioskurides.
V ajurvédě je známý prášek s drcené skořice, kardamomu a vavřínových listů hodící se též i k vykuřování.
Skořice čínská (Cassia, Kasie)
V Evropě ji můžeme vystopovat víc než 4000 let zpátky. Já ji k vykuřování doporučuji víc nežli dražší cejlonskou. Čínská má jemnější vůni a není tak intenzivně horká. Jako vykuřovadlo seženete i skořicové květy, vypadají jako hřebíčky a voní lehce jinak než kůra.
Vůně skořice zahřívá, přináší pocity štěstí a spokojenosti. Skvělá při stavech nervového vypětí, úzkosti, citovém chladu. Ale nepřehánět to s ní!
Recept na směs Obchod – k přilákání zákazníků (Cunnigham)
Kardamom
Vzdálený příbuzný zázvoru. Má jemně kafrovitou vůni. Já ho mám moc ráda jako vůni probuzení, je čerstvá a přitom sladce kořeněná.
Skvělý je proti nadýmání, křečím a na žaludek. Dodává energii, chuť k jídlu i k životu.
Zázvor
Sušený zázvor můžete použít k vykuřování obzvláště v zimě. Je uznávaným afrodiziakem, jeho horkost totiž podněcuje milostný oheň.
Jeho vůně je ostrá, kořeněná. Já bych doporučila smíchat s něčím sladším, jemnějším, například s jeho příbuzným – galgánem.
Koření s cenou zlata
Na úplný konec něco pro fajnšmekry. K vykuřování se krásně hodí i vanilka a šafrán. Nicméně při jejich dnešních cenách si je asi nedopřejete jen tak. Jsou to vůně velmi vytříbené a speciální. A nejen pro svou cenu se hodí k opravdu výjimečným příležitostem. O tom třeba zase někdy příště… V jiné voňavé pohádce o kouzelných kořeních…
A ještě poslední TIP redakce: Na krásný článek o duchovním rozměru vánočních perníčků…
Autorka článku: Kateřina Polívková. Foto: Pixabay.com.
Vznik tohoto článku podpořila firma Yasminka, děkujeme.
Firma YASMINA CZECH s.r.o. a internetový obchod www.yasminka.cz byl vytvořen s cílem nabídnout zákazníkům kvalitní masážní, esenciální oleje, přírodní mýdla, tělové peelingy, pleťové krémy a přípravky s bylinkami, které nejsou běžně k dostání v České republice. Laboratoř, kde jsou všechny tyto výrobky tvořeny, patří mezi nejlepší výrobce přírodní kosmetiky v celé severní Africe. Naše firma je přímým dovozcem té nejlepší přírodní kosmetiky nejen ze severní Afriky, ale i z dálného východu, zemí Středozemí aj. Máme exkluzivní zastoupení pro ČR a SR. Kosmetika Yasminka je vyrobena ze 100 % přírodních surovin a je vyrobena na základě tisíciletých tradičních receptur.
Zdroje:
- RÄTSCH, Christian. Vykuřovadla – Dech draka. Praha: Kořeny, 2016. ISBN 978-80-905766-8-1.
- CUNNINGHAM, Scott. Kompletní kniha kadidel, olejů a bylinných odvarů. Olomouc: Fontána, 2003. ISBN 80-7336-060-8.
- HUBER, Franz X. J a Anja SCHMIDT. Praktická kniha vonných dýmů: [vonné tyčinky a vykuřovadla v praxi ; lexikon vonných látek]. Olomouc: Fontána, 2005. ISBN 80-7336-102-7.