Sladkost zemité skořice rozehřeje nejedno srdce

V minulém díle seriálu jsme již podruhé nahlédli pod pokličku orientálního principu pěti elementů. Věnovali jsme se elementu kovu a kreativnímu cypřiši. Dnes navážeme dalším elementem a jeho výrazným zástupcem z řad éterických olejů – skořicí. Měkoučkou čerstvoučkou kůru skořice bílé jsem si přivezla na jaře ze Srí Lanky. Hned se po ní zaprášilo, ujídala jsem ji totiž i po kouskách samotnou. Takovou dobrůtku u nás nekoupíte, ale můžete se poohlédnout po kvalitním éterickém oleji skořice (kůra) ze Srí Lanky. Pro nás má právě nyní hlavní sezónu, prohřívá tělo, vrací nás v mysli do teplých krajů a pomáhá nám ukázat světu naše pravé já. Sebevědomé, otevřené, láskyplné a sdílné. A takový je i element země z dnešního článku. Článek je 4. dílem seriálu.

(Titulní foto: Srí Lanka, zpracování skořice od Hany Šrámkové)

Žlutá je jedním z odstínů země

Podle orientálního principu pěti elementů je žlutá barva spojována s elementem země. Země je v cyklu ročních období spojována s pozdním (babím) létem, zkrátka se žlutými obnaženými poli, ze kterých se sklízí po sezóně úroda. Země rozdává své dary každému, přetéká plností a hojností ovoce, zeleniny a všech plodin. Babí léto je obdobím jistoty a bezpečí. Všeho je dostatek, a tak můžeme slavit, propojovat se, sdílet, hodovat a užívat si krásy přítomného okamžiku. Tu prchavou chvilku zastavení, než se země opět roztočí a my se budeme muset připravovat na zimu.

Elementu země z denní doby odpovídá odpoledne a ze světových stran připadá zemi jihozápad. Žlutá je barvou stability a z vnitřních orgánů krásně harmonizuje orgány slezinu, slinivku a žaludek, které mají na starosti přeměnu potravy a vstřebávání výživy. Země také vyživuje náš intelekt.

Harmonie a disharmonie elementu země v těle

Vyvážený element země se projevuje zájmem a péčí o sebe sama i druhé, člověk je otevřený, uvědomělý a má hojnost zásob na rozdávání. Nedostatek elementu země může vést k vnitřnímu chaosu, přelétavosti, neschopnosti se soustředit, člověk se může vznášet v jakýchsi výšinách, zkrátka nestojí nohama pevně na zemi. Přemíra elementu země naopak nutí lidi k opatrnosti, shromažďování hmotných statků, zádumčivosti nebo i přílišnému soustředění na druhé a zapomínání na sebe.

Praktické způsoby harmonizace země pomocí aromaterapie

Říká se, že potřebujeme-li harmonizovat svoje tělo a ducha a nevíme, odkud začít, země je tím pravým výchozím bodem. Je to jakýsi základ, ze kterého čerpáme, jako je půda pro rostliny. Navíc výrazně ovlivníme i naši imunitu. Z aromaterapie doporučuji synergickou směs země, ve které je dominantní skořice (Cinnamomum verum). Směs je možné rozprášit do místnosti nebo ji inhalovat, na tělo se skořice příliš nepoužívá, protože i naředěná může iritovat pokožku. Hlavními složkami zmíněné kompozice jsou kromě skořice: amyris (Amyris balsamifera), růžové dřevo (Aniba roseodora) a stopka palo santa (Bursera graveolens), vzácného silně zakořeňujícího dřeva. Stejně ráda tuto směs přidávám do žlutých svíček v elementu země, které pomohou vyladit interiér a ovlivňují nás navíc i vizuálně. V luxusní terapeutické směsi pro tento element naopak využívám helichrysum (Helichrysum italicum), který působí v oblasti solar plexu a pomáhá proti trudomyslnosti, navíc má schopnost zpracovávat podvědomé informace.

Při potížích v elementu země ráda lidem míchám individuální kompozice s benzoinem (Styrax tonkinensis), který jemně konejší a doplňuje životní energii. Jedná se o hnědou pryskyřici, která je nejčastěji rozpuštěná v alkoholu, a tak je i vizuálně poznat, že bude výborně zakořeňovat a posilovat. Kardamom (Elettaria cardamomum) je mým velmi oblíbeným spolupracovníkem při nedostatku života, radosti a nadšení, jemně rozproudí krev a zanoří nás do vlastních hlubin. Přes zimu ho při míchání používám velmi často na prohřátí organismu a přijetí nových nápadů. Výrazným představitelem elementu země je také pačuli (Pogostemon patchouli), kterou si klienti ovšem vybírají méně často, což je veliká škoda. Pro ty, kteří zároveň potřebují podpořit i energii ledvin, jsou skvělé éterické oleje z cedru (Cedrus deodora) nebo třeba vanilky (Vanilla planifolia).

Otevřete své srdce skořici

Loupání skořicové kůry

Mám-li doporučit jeden jediný éterický olej, vybírám jako hlavního reprezentanta pro element země skořici. V mém partnerském testu vůní vyšla skořice jako jedna z nejoblíbenějších v souvislosti s láskou a vztahy. Připomíná nám domov, Vánoce, bezpečí a bezstarostné dětství. Posiluje naši sebedůvěru a osvobozuje vnitřního pohodáře a dobrodruha. Teplo, které kolem sebe šíří, pomáhá otevírat srdce lásce, lidi jsou po ní více spokojení. Otevřenost vůči druhým je něco, co nám v našich končinách chybí celoročně, natož teď na podzim. Dopřejme si být chvilku bezstarostní jako lidé v tropických oblastech, kde skořice roste, soustřeďme se jen na přítomný okamžik a vychutnejme si vůni dálek. Zvláště ve vztazích, ve kterých se cítíme osaměle, nám může výrazně pomoci, otevírá nás totiž smyslnosti. Skořice také podporuje naši tvořivost a pomáhá na cestě k našim snům, přináší slunce a radost do našich dní. U skořice pouze pozor, raději ji neaplikujte na kůži (a nikdy ne neředěnou), pro inhalace je bezpečná, děti do 5 let i těhotné skořici nahradí kardamomem, lidé s vysokým tlakem a krvácivostí pouze nízké dávky.

Příklad z praxe

Jako příklad z praxe tentokrát uvádím klienta, který ke mně přišel v den uzávěrky tohoto článku. Prochází si již nějaký čas partnersky, emočně i lidsky náročným obdobím. Něčím, čemu já říkám malá krize středního věku. Na konci terapie jsem se rozhodla umíchat mu tentokrát i osobní vůni jako takovou berličku na doma. Primárně na zklidnění emocí a návrat do mužské klidné a rozvážné síly. Zároveň ale vzhledem k jeho abnormálním emočním výkyvům, které nedokáže kontrolovat, jsem věděla, že osobní vůně pro něj bude to pravé. První lahvička, po které jsem sáhla, byla přesně ona. Santal australský (Santalum spicatum), úžasný pomocník v obdobích krize. Mně samotné pomohl emočně zvládnout několikaměsíční návštěvy v nemocnici u těžce nemocného dědy. Aplikovala jsem ho každé ráno a prošla jsem celým tímto obdobím v jakési bublině, která mi nedovolila přemýšlet nad ničím jiným než nad tím, že to dobře dopadne. Stejně tak zapůsobí na mého klienta, zklidní mu mysl a zostří koncentraci, prohloubí dech, uleví vnitřnímu tlaku a usnadní vidět jeho cíl. Směs jsem doplnila o cedr (Cedrus deodora), mocný posilovač odolnosti a vůle, eukalyptus (Eucalyptus radiata) na otevření srdce, volnosti a podporu přijetí nové cesty a bergamot (Citrus bergamia) na rychlé zklidnění a celkovou úlevu. Jednoduchá, ale účinná zbraň ho teď bude provázet každý den při práci na sobě.

Osobní vůně na míru harmonizují naši psychiku i ducha

Jak vlastně působí taková osobní vůně? Osobní vůně na míru se nejčastěji připravuje ve formě olejové nebo alkoholové. Směs éterických olejů vybraných na míru se rozpustí v oleji nebo alkoholu, ideálně bezvonném. Je důležité mít svou lahvičku s sebou v kabelce nebo při ruce tak, abychom ji mohli aplikovat několikrát během dne. Ideálně, aby nás její vůně provázela celý den. Při každém přičichnutí se vonné molekuly z éterických, tedy těkavých, olejů zanoří přímo do našeho nosu. Odtud proudí ihned do mozku a celé CNS a teprve odsud se vstřebávají do krevního oběhu a do těla. Vše se děje během několika setin sekundy. V praxi tak např. po přivonění silného analgetického oleje prakticky ihned cítíme úlevu od bolesti. Pokud tedy potřebujeme působit na mysl, máme v ruce silný a mocný nástroj. Samozřejmě vše záleží na volbě byliny či rostliny a způsobu aplikace.

 

Příští měsíc nás čeká pokračování seriálu: Sváteční atmosféru vykouzlí vůně kardamomu, vanilky a hořkého pomeranče.

Další díly seriálu:

Článek včetně praktických receptů vyšel v Časopise pro Kvalitní život: listopad 2016. Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová. Foto: Hana Šrámková, literatura: 1.MOJAY, Gabriel.

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: