Kontraindikace v aromaterapii

V předchozím článku našeho seriálu o aromaterapii jsme si uvedli nejdůležitější bezpečnostní pravidla, abychom minimalizovali možný rozvoj nežádoucích účinků. Kromě bezpečnostních doporučení se v aromaterapii řídíme i možnými kontraindikacemi jednotlivých éterických olejů a ty si popíšeme v tomto díle.

Tento článek je 4. částí seriálu o základech aromaterapie i pro úplné začátečníky. 

  1. část 3 základní body pro seznámení s aromaterapií
  2. část Aromaterapie je IN, ale jak éterické oleje působí na člověka
  3. část Jak na bezpečnou aromaterapii?

Co je to kontraindikace?

Kontraindikací se rozumí tělesný nebo zdravotní stav, který vylučuje podání či užití určité látky nebo léku. V aromaterapii jsou to stavy, u kterých musíme zvážit vhodnost použití, případně koncentraci aplikovaných éterických olejů nebo jejich směsí. Je jen velmi málo éterických olejů, které jsou bezpečné, a není u nich uvedena žádná kontraindikace nebo bezpečnostní upozornění. Myslím tím tedy obecně doporučované aplikace a koncentrace.

1. Těhotné a kojící

Oleje se ve vztahu k těhotenství dají rozdělit do 3 skupin.

  1. Oleje, které mají podobný účinek jako hormony, mohou negativně ovlivnit průběh těhotenství.
  2. Oleje s teratogenním účinkem mohou projít skrze placentu do krevního oběhu dítěte a poté ovlivnit vývoj CNS a dalších, životně důležitých orgánů.
  3. Oleje, které mají vliv na dělohu, a působí jako tzv. emmenagoga, tzn. látky zvyšující prokrvení oblasti malé pánve a dělohy, čímž může dojít k potratu nebo předčasnému porodu.

U žen v 1. trimestru se použití éterických olejů nedoporučuje, protože vliv olejů na plod není dostatečně probádán. Pokud by v tomto období chtěla žena řešit těhotenské obtíže aromaterapií, doporučuji obrátit se na osobu vzdělanou v tomto oboru.

Od 2. trimestru je max. vhodná koncentrace pro masáž 1,5 %, což je 4 – 5 kapek na 10 ml nosiče. U dalších způsobů aplikace snížíme koncentraci na polovinu oproti obecně doporučovanému ředění. Nepoužíváme oleje, které neznáme, nebo si nejsme jisti jejich účinky.

Bez potřebných znalostí a zkušeností se budeme u těhotných vyvarovat použití následujících éterických olejů: anýz, badyán, bazalka pravá (chemotyp methylchavikol) a posvátná, bříza, cedr, citronela, fenykl, ho-sho, hřebíček, jalovec, kafr, kopr, lavandin, levandule širokolistá a francouzská (L. stoechas), libavka, majoránka, máta peprná a polej, mrkev, muškátový ořech, myrha, dobromysl, pelyňky, petržel (list i semeno), rozmarýn, řebříček, skořice, šalvěje lékařská, muškátová a levandulolistá, túje, vratič, yzop.

Dle některých autorů se v těhotenství nedoporučuje použití i jasmínu velkokvětého a dlouhodobě růže.

Kojící ženy by se měly, hlavně z počátku, vyvarovat silných vůní. Čich miminka je velmi citlivý, miminko je navyklé na vůni své maminky a není žádoucí tuto vůni přehlušit něčím pro miminko neznámé a rušivé. Kojící maminky by se měly dále vyvarovat éterických olejů, které nejsou vhodné pro děti do 2 let (viz odstavec děti).

TIP redakce: Více o aromaterapii v těhotenství a během kojení se dozvíte v seriálu Voňavá cesta k mateřství

2. Jak je to s aromaterapií u dětí?

U dětí do 0,5 roku nepoužíváme žádné éterické oleje, pokud to není opravdu nutné. Pro takto malé děti používáme rostlinné oleje (např. na promazávání pokožky) a hydroláty, které jsou bezpečné.

Pro děti do 6 let se doporučuje max. koncentrace 0,5 %, což odpovídá 1 – 2 kapkám EO na 10 ml nosiče.

Pro děti ve věku 6 – 12 let se doporučuje max. koncentrace 1,5 % a to je 4 – 5 kapek na 10 ml nosiče.

Éterické oleje nevhodné pro děti do 2 let jsou: anýz, badyán, bazalka pravá a posvátná, benzoe, bříza, citronová tráva, dobromysl, dubový mech, eukalypt kulatoplodý, fenykl, ho-sho, hřebíček, kafr, kasie, lavandin, levandule širokolistá a francouzská, libavka, litsea, máta peprná a polej, meduňka, muškátový ořech, myrta, opoponax, pelyňky, perubalzám, rozmarýn, řebříček, saturejka, skořice, šalvěje lékařská a levandulolistá, tymián thymol, tuberosa, túje, vavřín, verbena, vratič, ylang ylang, yzop.

Tady bych ráda zmínila oxid 1,8-cineol. Tato látka je velmi účinná v boji proti virózám, nachlazením, rýmám, ale je potencionálně nebezpečná pro děti do 10 let (případně starší děti křehčí konstituce). Aplikace na obličej nebo do jeho blízkosti (např. inhalace, nosní kapky apod.) může vést k dechovým obtížím. Ve velkém množství ho obsahují: eukalypty, kajeput, niaouli, ravintsara, rozmarýn CT camphor/1,8 cineol, saro a vavřín list.

3. Další onemocnění

U osob s kardiovaskulárními chorobami budeme obezřetní při použití éterických olejů s povahou horkou a silně stimulující, jako jsou: hřebíček, kafr (s vysokým obsahem kafru až 50 %), máta peprná, tymián thymol, rozmarýn, saturejka, skořice, yzop, zázvor. U osob s nízkým krevním tlakem pozor na následující oleje: levandule úzkolistá, ylang ylang, kananga, majoránka.

Éterické oleje, které jsou doporučené pro osoby s astmatem, mohou být potencionálními iritanty a mohou naopak vést k rozvoji astmatického záchvatu. U osob s chronickým či vážnějším onemocněním dechového aparátu raději provedeme test inhalací z uzávěru lahvičky éterického oleje. Pokud klient ucítí jakékoliv nelibé pocity nebo dechové obtíže, olej raději nepoužijeme.

U osob trpících epilepsií nebo vysokou horečkou se vyhneme použití kafru, lavandinu, levandule širokolisté, máty peprné, rozmarýnu, řebříčku, šalvěje lékařské a yzopu.

Zdravotních stavů, u kterých jsou některé éterické oleje kontraindikovány, je celá řada. Když si nebudete jisti, zda je možné u některé ze zdravotních obtíží použít vámi zvolený éterický olej, zkuste dohledat informace v kvalitní literatuře nebo se obraťte na aromaterapeuta.

Slovo závěrem

Velmi důležitý je individuální přístup. Vždy připravujeme éterické oleje nebo jejich směsi potřeb osoby, na kterou chceme oleje použít. Směs, která je účinná u jednoho člověka, nemusí fungovat u jiného. Měli bychom zohlednit zdravotní stav, věk, somatotyp, psychické naladění, zda směs voní a samozřejmě důvod, který nás vede k použití aromaterapie.

V příštím díle si popíšeme nejčastější způsoby aplikace éterických olejů.

Autorka článku: Petra Hyťhová. Foto: Pixabay.com.

Partnerem článku je Kouzlo esence. Děkujeme za podporu!

Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”

Použitá literatura:

  • BUTJE, Andrea. Biochemie éterických olejů: oleje s vysokým obsahem 1,8-cineol. [online]. Překlad Kloudová Kateřina. Dostupné z: https://www.aroma-atelier.cz/biochemie-eterickych-oleju. [cit. 2018-07-08]
  • LUNNY, Vivian. Vůně života: aromaterapie pro těhotenství a zdravý životní styl. Praha: One Woman Press, 2005. 273 s. ISBN 80-86356-40-X.
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. 299 s. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • STADELMANN, Ingeborg. Aromaterapie od těhotenství po kojení. One Woman Press, 2017. 252 s. ISBN 978-80-86356-58-7.
  • SVOBODOVÁ BROOKER, Kateřina. Biochemie silic I., II., III. (přednášky a skripta). Praha: Institut aromaterapie, 2012 – 2017.
  • TISSERAND, Robert – YOUNG, Rodney. Essential oil safety. A guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2013. 784 s. ISBN 978-0-443-06241-4.

Petra Hyťhová

Petra je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a akreditovanou lektorkou Asociace českých aromaterapeutů. Vede kurzy aromaterapie a holistické aromaterapeutické masáže. Ve své odborné praxi se kromě fyzioterapie a aromaterapie věnuje reflexní zónové terapii dle Hanne Marquardt. Při práci s klientem propojuje jednotlivé léčebné metody v komplexní ošetření tak, aby byla terapie co nejúčinnější.

„Naprosto jsem propadla kouzlu aromaterapie a reflexologie. Díky těmto metodám přestávám nahlížet na zdraví člověka klasickým pohledem západní medicíny a více směřuji k hledání a řešení příčin onemocnění, ne jen k léčení důsledků.“

Přečtěte si podobné články