Aromaterapie zažívá svůj boom. Nakupujeme si voňavé lahvičky na doma… pro radost i pro řešení specifických potíží. Dříve, než se do těchto vod vrhnete, přečtěte si článek o tom, jak aromaterapie působí na člověka.
Aromaterapie je obor protkaný příjemnými i méně příjemnými vůněmi. Za vůněmi se skrývají úžasné možnosti, jak éterické oleje použít pro terapeutické účely. V tomto článku si popíšeme, jak na nás esenciální oleje působí. Předchozí článek: 3 základní body pro seznámení s aromaterapií.
Jak působí éterické oleje na člověka?
Účinky éterických olejů na člověka se dají rozdělit podle způsobu, jakým pronikají do lidského organismu, tzn. podle způsobu aplikace. Při inhalaci působíme na tělo prostřednictvím čichu, při masáži dochází k průniku éterického oleje pokožkou, ale i čichem, aplikací vaginálních nebo rektálních čípků dochází k prostupu éterického oleje sliznicí, a přestože se laikům bez konzultace následující způsob aplikace nedoporučuje, éterické oleje se mohou užít i vnitřně.
2 hlavní cesty působení éterických olejů
Působení éterických olejů na lidský organismus se děje cestou farmakologickou a/nebo psychologickou. V těle zůstávají éterické oleje různě dlouhou dobu, od desítek minut až po hodiny, případně dny. Záleží na koncentraci a způsobu použití esenciálního oleje. Po určité době tělo olej zmetabolizuje a vyloučí různými cestami.
Na vyloučení éterického oleje se podílí:
- pokožka – potem a kožním mazem
- plíce – vydechovaným vzduchem
- ledviny – močí
- trávicí systém – stolicí
Takto to funguje u všech éterických olejů, kromě oleje z kůry skořicovníku. Zjistilo se, že jedna ze složek tohoto oleje (skořicový aldehyd) se v těle hromadí. Při překročení bezpečné koncentrace, která je velmi individuální, může dojít k nepříjemným reakcím. Proto bychom měli být při používání tohoto oleje obezřetní.
Víte, kdo je mikrosmát?
Nejjednodušší a nejrychleji působící způsob aplikace éterického oleje je inhalace. Na fyzické úrovni tak dochází k přímému ovlivnění tkání dýchacího systému a následně k přenosu éterických olejů přes plicní sklípky do krevního řečiště.
Ovlivnění psychiky se děje jinou cestou. Při hlubokém vdechu vonné látky dráždí řasinky čichového epitelu v horní části nosní dutiny. Odtud běží informace čichovou drahou až do mozku, kde dochází k ovlivnění limbického systému, a tím centrální nervové soustavy. Můžeme tak přímo a velmi rychle působit např. na změnu nálady, pocitů, emocí, výkonnosti a pozornosti.
Člověk se společně s primáty řadí mezi mikrosmáty, neboli mezi živočichy, kteří mají špatně vyvinutý čich. Obyčejný člověk dokáže rozeznat až 4000 pachů, zatímco trénovaný člověk jich dokáže rozeznat více než 10 000. Asi uhodnete, kdo je obecně k pachům vnímavější. Ano, jsou to ženy.
Vůně vnímáme individuálně
Čich je individuální a velmi subjektivní smysl. Někdo se tetelí blahem, když vdechuje vůni heřmánku a u někoho ta samá vůně může vyvolat opovržení až odpor. Čich se totiž spolupodílí na tvorbě tzv. čichové paměti. Proto může někomu vůně heřmánku vyvolat milé vzpomínky třeba na babičku, protože babička ráda pila heřmánkový čaj. Naopak někdo může mít vůni heřmánku spojenou s bolestí z dětství při ošetřování zranění heřmánkovým odvarem a heřmánková vůně spustí nepříjemnou reakci. Každý z nás má konkrétní vůně spojené s nějakým prožitkem. Může to být vůně jara, podzimu, dovolené, lásky, štěstí, ale i smutku, splínu nebo zlomeného srdce. Tyto pachové stopy si v paměti utváříme již od narození.
Jakou vůni máte spojenou s Vánocemi?
Když se zeptáte různých lidí, jakou vůni by přiřadili k Vánocům, dostanete různé odpovědi. Může to být vůně vanilky, perníčků, mandarinek, jedlového jehličí, ale třeba i kombinace hřebíčku a skořice ve vůni svařeného vína. Já si je vybavím vždy, když cítím vůni kouře sfouknuté svíčky.
Můj TIP: když máte čich přehlcený vůněmi či pachy, zhluboka si přičichněte ke kávě. Káva totiž působí jako neutralizátor pachů.
Jak působí éterické oleje na fyzické tělo?
Jakmile se chemické látky z éterických olejů dostanou do krevního oběhu, ovlivňují různé orgánové soustavy. Místo působení závisí na chemickém profilu konkrétního éterického oleje. Využíváme tak jejich specifických vlastností jak v prevenci, tak při řešení různých obtíží.
Řadí se sem účinky:
- antibakteriální,
- antivirotické,
- antimykotické,
- analgetické,
- antiseptické,
- protizánětlivé,
- hormonální,
- a samozřejmě mnoho dalších.
Jak je to s antibakteriálními účinky éterických olejů
Antibakteriálních účinků využijeme při různých bakteriálních infekcích organismu. Tato oblast účinků je nejspíše nejvíc podrobena zkoumání. Některé bakteriální kmeny jsou rezistentní vůči antibiotikům, což má za následek jejich neúčinnost a změnu akutních infekcí v chronické. Při opakovaných bakteriálních infekcích je proto možné využít vhodnou směs éterických olejů jako podpůrnou léčbu. Je dokázáno, že tělo si tak může s infekcí lépe poradit a do budoucna se může stát odolnější.
Jak působí éterické oleje proti bolesti?
Bolest. Každý z nás ji někdy zažil (nebo právě zažívá). Dělí se, mimo jiné, podle doby trvání, intenzity, lokalizace, zda je akutní nebo chronická. Mnoho éterických olejů působí analgeticky. Některé jsou vhodné pro řešení bolestí hlavy, zubů, menstruačních bolestí, jiné jsou vhodné spíše pro bolestivé obtíže pohybového aparátu. Jak jsem psala již výše. Vše se odvíjí od chemického složení konkrétního éterického oleje.
Tip redakce: více o čichu najdete v článku Jdi rovnou za nosem
A proto se vzdělávejte nebo se obraťte se na profesionála
Účinků na fyzické tělo je mnoho. Pokud bychom měli popsat každou oblast, vydalo by to na několik článků. Obecně lze říci, že pro každou orgánovou soustavu najdeme vhodný éterický olej, buď k preventivnímu působení, nebo pro cílenou terapii. Když jsem s aromaterapií začínala, tak jsem díky počátečnímu nadšení nabyla dojmu, že éterickými oleji vyléčím stavy od kurdějí po syfilis :-). Není to tak. Aromaterapie má své limity a s nimi musíme počítat.
Pokud řešíte nějakou obtíž a rádi byste do boje vytáhli vybaveni lahvičkami s voňavým obsahem, obraťte se raději na aromaterapeuta, který má potřebné vzdělání.
V tomto článku jsme nakousli způsoby aplikace aromaterapie, proto si je v dalším článku představíme podrobněji.
Pozn. autorky: Berte prosím na zřetel, že ačkoli v textu uvádím éterický olej, myslím tím vždy směs éterického oleje (nebo olejů) naředěnou do nosiče a to v doporučené koncentraci s ohledem na způsob aplikace a možné kontraindikace. Jako nosič je nejčastěji používán rostlinný olej. Výjimkou je inhalace. Při té vdechujeme éterický olej neředěný.
Autorkou článku je Petra Hyťhová. Foto: Pixabay.
Partnerem článku je Kouzlo esence. Děkujeme za podporu!
“Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”
Zdroje:
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. 299 s. ISBN 978-80-86356-49-5.
- SAKOV, Igor V. Vůně pro duši: úvod do aromapsychologie. Praha: One Woman Press, 2010. 178 s. ISBN 978-80-86356-51-8.
- Přednášky a skripta Biochemie silic I., II., III. na Institutu aromaterapie. Autorka a lektorka Kateřina Svobodová Brooker (BSc Hons, PhD.)