Okolí je s radostnou zprávou očekávání seznámeno, bříško se začíná rýsovat, nevolnosti jsou minulostí a do porodu daleko. Ano, řeč je o druhém trimestru těhotenství. Pojďte si přečíst pár tipů, jak prožít nejpohodlnější část očekávání doslova na pohodu.
Druhý trimestr datujeme mezi 13. – 28. týden těhotenství. Toto období je vnímáno jako nejlépe prožívaná část očekávání dítěte, protože již pominuly potíže z počátku těhotenství a ještě se ke slovu nepřihlásily fyzické a emoční zkoušky trimestru závěrečného. Ingeborg Stadelmann, uznávaná německá porodní asistentka a dula, homeopatka a aromaterapeutka, to vše v jedné osobě, označuje 2. trimestr jako čas přizpůsobení, pohody a přeměny.
Co se děje s miminkem?
Děťátko má od konce prvního trimestru (12. týdne) plně vyvinutou placentu, která ho po zbytek těhotenství vyživuje a chrání. Pouto mezi dítětem a matkou je životně důležité. Pokožka miminka je průsvitná a pokrytá jemnými chloupky. Chrupavky, předchůdkyně kostního aparátu, nabývají na síle a tvrdnou. Tvář dítěte začíná připomínat člověka. V 18. týdnu se dítěti vyvíjí sluch, proto je vhodné začlenit do denního programu poslech hudby nebo miminku zpívat, číst pohádky, příp. mu zajistit jiné aktivity, které mu dovolí spojit si hlas rodičů.
Jak je na tom maminka?
Děloha se dostala nad pánevní oblast a děťátko tak zmírnilo nepříjemný tlak na močový měchýř. Bříško začíná zdobit linea negra (černá čára) – vertikální pigment směrem k podbřišku. Poměrně častým jevem je výskyt pigmentových skvrn na pokožce. Přibližně ve 26. týdnu těhotenství začíná tělo matky produkovat tzv. mlezivo neboli kolostrum, předchůdce mléka mateřského. Druhý trimestr těhotenství je u mnohých párů nositelem dlouho očekávané zprávy – “co to bude? kluk nebo holka?”, protože pohlavní orgány děťátka jsou již zralé a při ultrazvukovém vyšetření viditelné. Maminka začíná cítit “motýlí křídla” – pohyby miminka v děloze.
Najednou velký zájem
Z vlastních zkušeností – z pozice matky i lektorky, která vede kurzy pro těhotné ženy, vnímám, že právě “zlatá střední cesta” – 2. trimestr těhotenství je částí, kdy se maminky začínají zajímat o mnohá témata týkající se těhotenství, porodu a mateřství obecně. V hlavě těhotné ženy kolují povinnosti – nakoupit výbavičku, zajistit prostor v domácím prostředí, rozhlédnout se po možnostech porodnic v okolí, utříbit si výchovný styl, který po porodu v rodině zaujmou apod. Maminky často projevují zájem o vzdělávání – předporodní přípravu, kontaktují se na vlastní porodní asistentku nebo dulu, usilují o řešení potíží alternativními metodami a začínají mluvit stále více o porodu.
Aromaterapie je rozhodně jednou z metod, která je v období těhotenství, během porodu i po něm, velmi přínosná pro matku i dítě. Pokud umíme aromaterapii bezpečně a cíleně uchopit, nevykazuje žádné vedlejší účinky. Má to ovšem svá pravidla. Pokusím se vás do nich vtáhnout při čtení nejčastějších nesnází, které doprovází ženu během 2. trimestru těhotenství.
Nejčastější obtíže 2. trimestru
Pálení žáhy
Když si na to vzpomenu, jak mě po každém jídle svíralo štípaní a pálení v jícnu, je mi ouvej ještě nyní. Pálení žáhy je sice taková drobnost (dalo by se říci), ale věřte tomu, že těhotnou ženu dokáže nepříjemně potrápit. Pálení žáhy způsobuje více faktorů – útlak žaludku stále se rozpínající dělohou, návrat žaludečních kyselin zpět do jícnu, protože svěrač jícnu je vyčerpaný, podíl také jistě drží nevhodná strava a ukvapené stravování ve stresu. Vyplatí se jíst často, ale v menším množství, a hlavně v klidu.
Při pálení žáhy je zásadní pracovat s oblastí hrudníku – mezi prsy, na šíji a mezi lopatkami. Tam tkví napětí, tam je potřeba uvolňovat. Můžete k tomu využít například docela silnou masážní směs podle Vivian Lunny:
- 9 kapek eukalyptu radiata, 7 kapek koriandru, 6 kapek bergamotu a po 4 kapkách máty kadeřavé a meduňky lékařské smíchejte s 50 ml rostlinného oleje z lískových oříšků (Corylus avellana). Touto směsí minimálně 2x denně natírejte už zmíněnou oblast – mezi prsy, šíji a mezi lopatkami. Pozor – éterický olej z bergamotu je vzhledem ke svému biochemickému složení fototoxický. To znamená, že může při kontaktu se sluníčkem nebo UV zářením vyvolat alergickou reakci, nejčastěji ztmavnutí pokožky, změnu pigmentu, proto směs nepoužívejte, pokud se chystáte na sluníčko.
Nebo si můžete vytvořit směs z 5 kapek citronu, 2 kapek pomeranče sladkého a 1 kapky máty kadeřavé, která je bezpečnější než běžně známá máta peprná. Uvedené množství éterických olejů smíchejte do lahvičky o obsahu 50 ml kvalitního rostlinného oleje a pravidelně masírujte podle pokynů výše.
Tip redakce: Vyzkoušejte koupelový olej Gravita!
Eoné zkomponovala pro těhulky koupelový a sprchový olej GRAVITA. Tímto olejem je možné se umývat ve sprše nebo jej přidat do koupele. Koupel s GRAVITOU působí proti únavě, zlepšuje náladu, posiluje imunitní systém a zažívání, harmonizuje stolici, je osvěžením při otocích nohou, zmírňuje pálení žáhy,
pomáhá při ranních nevolnostech a tělu i mysli pomáhá radostně přijmout stav těhotenství.
Strie
Velké téma těhotných žen. Strie neboli pajizévky jsou trhliny na pokožce zbarvené do červena až fialova. Špatnou zprávou je, že tvorba strií (ať už během těhotenství či mimo něj) je nám geneticky dána a s tímto faktem nezmůžeme nic. Na tvorbě strií se navíc nepodílí jen pokožka a její pružnost, ale také hladina progesteronu. Co ale udělat můžeme, je o pokožku pečovat, hýčkat ji, právě abyste zajistili její pružnost a zamezili praskání kůže.
TIP: Hrajte si s rostlinnými oleji – v péči o pokožku oceníte tyto oleje:
- z pšeničných klíčků – tonizuje a zpevňuje podkožní vazivo, podporuje zdravou elasticitu pokožky, obnovuje vznik nových buněk a podporuje hojení. Jen si dejte pozor – barví do žlutooranžova.
- šípkový olej – podporuje látkovou výměnu buněk, je vysoce efektivní na rychlé zajizvení a zpomaluje degenerativní procesy na pokožce,
- mandlový olej – vyživuje a chrání pokožku, rychle a efektivně ji promašťuje. Jeden z nejoblíbenějších olejů vůbec,
- olej z pupalky – můžete jej užívat vnitřně (bez éterických olejů), dosáhnete tím hormonální rovnováhy. Na pokožce zklidňuje podráždění a hýčká jí. Skladováním pupalkového oleje v ledničce prodloužíte jeho trvanlivost.
Tip redakce: Nechcete doma vyrábět? Jukněte na hotový masážní olej proti striím!
Ingeborg Stadelmann doporučuje tento postup pro ošetření těhotenských strií: masírujte si od 16. do 20. týdne, 1 – 2x denně břicho, hruď a stehna. Využijte k tomu své prsty a tření – uchopte kůži mezi ukazováček a palec a táhněte ji směrem od těla. Není zde důležité množství oleje kompozice, které na kůži nanesete, ale četnost, pravidelnost a intenzita masáže. Samozřejmě, respektujte pokyny svého těla a vnímejte, co na masáž “říká” miminko. Nic násilím, nic přes bolest.
A když víte, co a jak, je na čase vyzradit vám konkrétní směsi pro těhotenské pajizévky:
- mou velmi oblíbenou kompozicí je směs 4 kapek březule, 4 kapky neroli a po 2 kapkách růže damašské a jasmínu ve 30 ml směsi rostlinných olejů. Nevynechávám nikdy pšeničné klíčky, pupalku a šípek, doplňuji mandlovým olejem. Máte volnou ruku – směs si můžete vytvořit podle vašich představ a “hlasu čichu”,
- krásně voní také směs benzoe 4 kapky, myrha 3 kapky, mandarinka červená 2 kapky a růže 3 kapky, ideálně v šípkovém oleji 30 ml,
- nebo můžete kouzlit s heřmánkem římským – zvlášť, pokud máte pokožku se sklony k podráždění, alergiím, nebo ekzematickou,
- osvědčil se mi také éterický olej z růžového dřeva (Aniba roseodora), pokud chcete jemně harmonizovat a cítit se svěže.
Doporučení: vzhledem k tomu, že při řešení strií nejvíce pracujete s oblastí bříška a v bříšku žije miminko, vybírejte si pro ošetření pouze ty oleje (éterické i rostlinné), které vám co nejvíce voní. Jde o to, že přímou masáží břicha dítě rychle seznamujete s aromaterapií a už v prenatálním období si dítě spojuje zážitky s vůněmi. A jak je známo, vůně musí vonět. Je úžasné, pokud se vám povede vytvořit takovou kompozici, na kterou budete ráda s miminkem vzpomínat. Kompozici, která nebyla jen o striích…
Zácpa
Růst miminka a rozpínání dělohy si žádá své. O tom jistě vědí ženy, které v důsledku ochabnutí střevního svalstva, poklesu peristaltiky nebo vlivem užívání “vitaminových tablet” s obsahem železa trpí v těhotenství zácpou. Slovo trpí jsem použila schválně. Stejně jako u pálení žáhy, i zde zdůrazním nutnost jíst vyváženou stravu. U zácpy je veledůležitý pitný režim – musí být dostatečný a správný. Tedy v průměru 2 – 2,5 litrů na den ideálně čistá voda, případně s citronem. Pokud je zácpa vaše téma, zvažte zařazení tzv. zelených potravin (ječmenu, chlorelly nebo francouzského jílu) do vašeho jídelníčku. Sáhnout také můžete po osvědčené Goji šťávě (kustovnice), která se užívá formou kůry po dobu jednoho měsíce.
Skvěle se zde hodí pracovat s hydroláty (květovými vodami). Hydroláty jsou tzv. vedlejší produkty po parovodní destilaci aromatických rostlin, obsahují sice éterický olej, ale malé množství, přibližně 1%, což z nich činí jemné, bezpečné a přitom účinné pomocníky na fyzické i psychické rovině v jakémkoliv životním období, včetně těhotenství a ranného mateřství.
K úlevě při zácpě se hodí především hydrolát z pomeranče sladkého (Citrus sinensis), listí pomerančovníku neboli petitgrainu (Citrus aurantium) a pomerančového květu čili neroli (Citrus aurantium var. amara). K uvedeným hydrolátům si přivoňte, seřaďte si je podle stupně oblíbenosti a navzájem smíchejte neředěné do rozprašovače pro osvěžování podle vašich potřeb. Směs hydrolátů můžete také užívat vnitřně, doporučuji ale zředit vodou.
Z éterických olejů se mi velmi osvědčila kombinace kardamom, koriandr a grep bílý. Je to kořeněná, bylinná, přitom optimistická a radostná směs. Můžete si ji vytvořit jako tzv. synergickou směs – jednoduše smícháte vámi zvolený počet kapek těchto éterických olejů dohromady, vytvoříte tím synergii a navzájem oleje mezi sebou posílit. S takovou směsí můžete pokračovat dále – zředěním v rostlinném oleji masírujte bříško ve směru hodinových ručiček, kápněte do inhalační tyčinky a noste sebou pro vnitřní podporu a radost, přidáním do difuzéru nebo aromalampy nebo si můžete do roll-onu vytvořit takový “optimistický indický parfém”. Pozor však aktuálně v letním období na fototoxické vlastnosti éterických olejů. Grapefruit je fototoxickým při překročení 4% ředění, což by u těhotných žen nemělo být dosaženo, a při zoxidování (někdy např. používání po datu spotřeby) může podráždit pokožku.
Pokud je vám sympatická vůně fenyklu, kmínu římského nebo anýzu, šup s nimi do 30 ml lahvičky s rostlinným olejem. Tyto éterické oleje jsou již tradičními podpůrnými prostředky při silných zažívacích obtížích – na zácpu, křeče a bolesti jsou fenomenální.
Přeji vám na pohodu strávený 2. trimestr těhotenství a těším se v příštím článku na téma Voňavá výbava k porodu.
Tereza*
Autorkou článku je Tereza Machová, foto: Pixabay.
Děkujeme za podporu hlavnímu partnerovi aroma-webu, firmě Eoné.
Rodinná firma Eoné kosmetika s r.o. se zabývá ruční výrobou celostní přírodní kosmetiky. Eoné začala komponovat a vyrábět první výrobky na prahu nového tisíciletí a můžeme ji nazvat Kosmetikou věku vodnáře. Malosériová výroba zaručuje čerstvost, čistotu a vysokou kvalitu přípravků. Záměrem Eoné bylo přinést na trh naprosto bezpečné a skutečně pomáhající prostředky, zejména pro těhotné ženy a malá miminka. Dnes se Eoné ve svých výrobcích péče o pleť i tělo věnuje všem věkovým skupinám.
Zdroje:
- 20. LUNNY, Vivian. Vůně života: aromaterapie pro těhotenství a zdravý životní styl.
- 22. STADELMANN, Ingeborg. Zdravé těhotenství, přirozený porod: citlivý průvodce těhotenstvím, porodem, šestinedělím a kojením, který nabízí ověřené praktické návody, jak v těchto obdobích využít bylinek, homeopatických přípravků a éterických olejů.
- 23. STADELMANN, Ingeborg. Aromaterapie od těhotenství po kojení.
- 2. NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů.
Další díly seriálu:
- Voňavá cesta mateřstvím 1: Když jsou snahy o miminko marné
- Voňavá cesta mateřstvím 2: Nesnáze 1. trimestru
- Voňavá cesta k mateřství 4: Připravte se na porod s vůněmi!
- Obklopte se při porodu oblíbenými vůněmi! (Voňavá cesta k mateřství 5)
- Jak zvládnout šestinedělí pomocí aromaterapie (Voňavá cesta k mateřství 6)
- 3 tipy pro pohodové kojení (Voňavá cesta k mateřství 7)
- Jak snadno ukončit kojení s vůněmi? (Voňavá cesta k mateřství 8)