Obklopte se při porodu oblíbenými vůněmi! (Voňavá cesta k mateřství 5)

Máte za sebou 40. týdnů těhotenství (některá z vás více, některá méně) a termín porodu se nezadržitelně blíží. V tomto článku vám chci představit aromaterapii jako skvělou metodu vhodnou ke zrození vašeho děťátka a posílení vás jako ženy. Článek je 5. dílem seriálu.

Jak může aromaterapie pomoci u porodu?

Odpověď je jednoduchá – rovnou několika způsoby najednou. Pro přehled uvádím popis účinků zvlášť u olejů éterických a rostlinných a nezapomínám na hydroláty.

Éterické oleje

  • Stimulují dělohu, zahřívají ji a prokrvují – tím jsou schopny vyvolat porod nebo zesílit kontrakce tak, aby byly pro porod efektivní. Zde musíme mít na paměti, že na porod musí být připraveno v prvé řadě dítě, pak až matka.
  • Dodávají energii – to oceníte v případě, kdy je porod velmi rychlý a bolestivý a pro ženu vyčerpávající, nebo je naopak dlouhý a vleklý.
  • Dovolují odpočinout – mám na mysli relaxační působení éterických olejů a jejich vedení do vnitřního klidu a k sounáležitosti s dítětem.
  • Podporují Vnitřní Ženu – zásadní faktor. Pokud je žena naladěna na svou vnitřní Ženu, porod je snadnější. Vnitřní napojení na své ženství a na dítě ve svém lůně výrazně usnadňuje porodní proces.
  • Jsou oporou při totálním vyčerpání – víte, že existují oleje, ke kterým když přivoníte, dokáží vás velmi rychle zpružit a stimulovat k akci? Řeč je například o rozmarýnu, litsee nebo mátě peprné.
  • A v neposlední řadě éterické oleje mohou být prevencí i léky porodních zranění. 

Rostlinné oleje

Hlavní úlohou rostlinných olejů v přípravě na porod jsou tyto skutečnosti:

  • Jsou nejčastějšími nosiči (emulgátory) olejů éterických.
  • Představují možnost, jak pracovat s aromaterapií pokud má žena extrémně citlivý čich a vůně éterických olejů je na ni příliš silná, koncentrovaná.

Hydroláty

Neboli květové vody – tolik opomíjené, přitom tak úžasné. Pokud se právě připravujte na porod (nebo doprovázíte ženy k porodu), zkuste do své výbavy hydroláty zařadit.

Proč?

  • Hydroláty jsou vedlejším produktem po destilaci éterických olejů.
  • Hydrolát obsahuje cca 1% éterického oleje ve svém působení je tedy jemnější, šetrnější a pro těhotné ženy a děti mnohdy bezpečnější než éterický olej.

Hydrolátům se budu hodně věnovat v následujícím dílu seriálu Voňavé cesty.

Recept na Směs: “Chci rodit jemně”

Cílem této směsi je podpořit porod.

Pokud vynecháte ve směsi šalvěj muškátovou, můžete směs využívat také po porodu. Udělá vám dobře na psychiku, podpoří nový start, uhladí emoce, utře slzy a rozveselí. Šalvěji se vyhněte obloukem, pokud chcete kojit.

Voňavý plán je důležitý

Nemyslím tím jen porodní plán (porodní přání), které k porodu určitě doporučuji mít. Jde o vaši vnitřní představu o tom, jak chcete, aby vás a vaše dítě vůně při porodu doprovázely. Co od aromaterapie u porodu očekáváte? Co chcete? Mluvte o tom – se sebou, s dítětem, s partnerem. Seznamte se svými záměry také svou porodní asistentku nebo dulu a pokud ji nemáte, řekněte o své voňavé výbavě porodnímu personálu předem. Asi není úplně ideální při prořezávání hlavičky děťátka honem říkat porodní asistentce, aby vám hráz ošetřila třezalkovým olejem a že ho máte v taštičce na okně, že? 🙂

Lahvičky jako nezbytnost

K porodu se vám budou hodit tyto prázdné a čisté obaly:

Recept na směs: “Chráním si hráz”

Směs na hráz přijde vhod ve druhé době porodní, kdy se blíží porod miminka, na hráz je vyvíjen tlak a je dobré předcházet epiziotomii (nástřihu hráze). Vaše voňavá směs pro ochranu hráze při porodu může vypadat různě, já svým klientkám míchám s oblibou tuhle. Měla jsem ji namíchanou také k porodu svého syna, ale nestihla jsem ji použít 🙂

Do 30 ml lahvičky přidejte 20 ml mandlového oleje, 5 ml třezalkového oleje a 5 ml pupalkového oleje. Z éterických olejů můžete volit následující:

  • Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) 5 k – zklidňuje, podporuje elasticitu pokožky, regeneruje tkáně,
  • Šalvěj muškátová (Salvia sclarea) 4 kuvolňuje, má euforizující účinky a připravuje na porod placenty,
  • Růže damašská (Rosa damascena) 2 k – regeneruje buňky, podporuje hojení ran, ochraňuje ženu.

Směs bez šalvěje muškátové můžete využívat také v těhotenství po cvičení nebo při masáži hráze. Po porodu můžete hráz ošetřovat levandulovým nebo růžovým hydrolátem.

Růžový hydrolát nenechejte doma

Růžový hydrolát je k porodu nej

Růže je něžná, jemná, přesně jako královna, ale díky trnům umí i rychle nastavit hranice – vše je někdy potřeba i u porodu. Růžový hydrolát je jeden z nejvíce oblíbených a používaných, velmi často se doporučuje k vnitřnímu užití. Růže je právem symbolem zrození. Už vám růže pasuje k porodu? A pokud se ptáte, jak užívat hydrolát z růže při porodu, dozvíte se to právě nyní.

Rozprašovač s růží

Zvládne použít i nervózně přešlapující partner u porodu 🙂 Do čisté lahvičky s rozprašovačem nalijte růžový hydrolát. Doporučuji růži damašskou nebo bílou. S ničím dál nemíchejte, nechte tak, chraňte před sluncem a teplem. Podle potřeby rozprašujte po místnosti, můžete též na sebe, na své oblečení, na tělo, na jazyk.

Masáž bříška

Naneste do dlaně trochu růžového hydrolátu a doplňte o olejovou aroma kompozici, kterou jste si předtím namíchali. Ve směru hodinových ručiček a směrem dolů bříško masírujte. Ženě i miminku se uleví po psychické i fyzické stránce.

Vnitřní užívání

Růžový hydrolát můžete užívat vnitřně už v průběhu těhotenství. Buď užívejte 1 polévkovou lžíci hydrolátu ve 100 ml čisté vody, nebo polkněte 1 čajovou lžičku neředěného hydrolátu. Stejný postup můžete zachovat u porodu.

Recept na směs: “Nalaď se na rodící notu”

Směs k porodu musí být zkrátka dokonalá

Ve své praxi vybavuji těhotné ženy k porodu mícháním osobníc vůní. Vždy kladu důraz na to, aby všechny kompozice vyhovovaly potřebám ženy, a zvlášť aby tahle, přesně tato kompozice co možná nejvíce voněla. Tady to musí pověstné “mňam”, tady se musí sbíhat sliny, zavírat oči a na rtech musí naskočit rozkošný ženin úsměv. Protože jinak to není ono, jinak to není ideální voňavá rodící nota.

O co jde? Všechny předchozí směsi sebou nesly určitý cíl. Tahle, ta je jiná. Tato směs má být o tom, aby se žena cítila maximálně v bezpečí a v pohodě, aby ji nic nerušilo, aby byla pohroužena a plně koncentrována na ten kouzelný okamžik zrození svého děťátka. Jedině tak bude kompozice do-ko-na-lá. Když míchám tuto směs v HABIBI, nedám klientce pokoj, dokud nevidím nadšení.

Protože každá žena je jiná a každá má za sebou jiný příběh, každá bude mít Rodící notu postavenou na jiných vůních. Má rada je – obklopte se vůněmi, které jste používaly v těhotenství a které vám byly příjemné a zkuste si je teď, na sklonku porodu znovu navnímat a rozhodnout se, zda si je k porodu berete či nikoliv.

Přináším inspiraci kompozicí, kterou jsem si v 41. těhotenství namíchala ke zrození Juráška:

  • mandarinka (Citrus reticulata) – symbol mého těhotenství a Juráškových prvních dvou let života, tato esence je o vnitřním dítěti, rozpouští napětí, melancholii, smutek, obrací pozornost dovnitř k sobě, ale oproti jiným olejům (např. pačuli, nardu) tak činí jemněji;
  • jasmín (Jasminum grandiflorum) – má Láska; olej nových začátků, silné emoční podpory v zátěžových situacích, jemná květina s mužským archetypem, podporuje kojení a léčí plačtivost bez zjevné příčiny, ideální na deprese, mě pomohl při porodním blues;
  • růže damašská (Rosa damascena) – má milovaná; pro mne nositelka sebe-vědomí a důvěry v sebe sama, dodává hlubokou emoční podporu, dovoluje projevit veškeré své emoce, přitom sebou stále nese punc dokonalosti a přijetí. Pro porod miminka snad není vhodnější vůně než-li růžové;
  • a geránium růžové (Pelargonium graveolens) – na něj si musím dávat pozor, protože je kontraindikován při vysoké srážlivosti krve, přesto si ke gerániu v nízké koncentraci pravidelně nacházím cestu. Cítím v něm ženu, ulítanost, akčnost, přitažlivost, sex. Cítím v ní vše, co potřebuji, aby ta hluboká, nádherná směs měla šmrnc.

Jmenované éterické oleje jsem si k porodu smíchala v rovnocenném poměru po 4 kapkách do 30 ml lahvičky s meruňkovým olejem a natírala jsem se při počátku pobytu v porodnici. Později pak na to nebyl čas – z toho ale vyplývá plus pro vás, protože jsem tím nabyla zkušenost, že to, co skutečně potřebujete si opatřete minimálně ve dvojím provedení – k masážnímu oleji si přidejte inhalační tyčinku. K tyčince si přibalte oleje s sebou do taštičky. Máte zálohu, víte, že pokud budete chtít, máte 3 (a více) možností, jak své voňavé miláčky můžete použít.

Přeji Vám, ať se na porod zvládnete v pohodě připravit, máte z toho všeho prima pocit a hlavně – krásný porod miminku i Vám 🙂 Těším se na vás v dalším článcích – o císařském řezu, o prvních voňavých krocích v mateřství i o kojení.

Tereza

Tento článek plní informativní charakter. Pokud potřebujete za pomoci éterických olejů řešit své zdravotní, fyzické či emoční potíže, vždy dodržujte zásady bezpečného užívání aromaterapie. Pokud si nejste jisti, neváhejte se obrátit na odborného aromaterapeuta, např. v registru odborných aromaterapeutů.

Autorkou článku je Tereza Machová, foto: Pixabay.

Děkujeme za podporu hlavnímu partnerovi aroma-webu, firmě Eoné.

Rodinná firma Eoné kosmetika s r.o. se zabývá ruční výrobou celostní přírodní kosmetiky. Eoné začala komponovat a vyrábět první výrobky na prahu nového tisíciletí a můžeme ji nazvat Kosmetikou věku vodnáře. Malosériová výroba zaručuje čerstvost, čistotu a vysokou kvalitu přípravků. Záměrem Eoné bylo přinést na trh naprosto bezpečné a skutečně pomáhající prostředky, zejména pro těhotné ženy a malá miminka. Dnes se Eoné ve svých výrobcích péče o pleť i tělo věnuje všem věkovým skupinám.

Další díly seriálu:

Tereza Machová

K aromaterapii jsem přišla doslova jako slepá k houslím. Dnes je mou životní Láskou. Nedokážu si bez ní představit jediný svůj den. Jsem tady pro Vás, abych Vám ukázala, že to jde "jinak" - v souladu se sebou sama, s přírodou, šetrně a bez vedlejších účinků. Přečtěte si mé články zaměřené na mateřství a dětskou aromaterapii a budete vědět, co doma s dětmi voňavě podnikat.

Přečtěte si podobné články