Jak na alergie s aromaterapií?

První vlnu pylových alergenů z dřevin máme již za sebou, nyní ale udeřily pyly z bylin a trav. Jak můžeme využít aromaterapii na zmírnění obtíží, které souvisejí s pylovou alergií, si uvedeme v následujícím článku.

Alergen je cizí látka, kterou organismus vyhodnotí jako rizikovou a imunitní systém spustí bouřlivou reakci. Do alergenů se řadí např. pylová zrnka, spóry plísní, roztoči, domácí zvířata, některé potraviny a léky, hmyzí jed.

K reakcím u pylové alergie patří alergická rýma, která je doprovázena zduřením nosní sliznice a/nebo kýcháním. U pylových alergií je navíc typické zarudnutí, svědění a otoky očí, možný je i rozvoj alergického zánětu spojivek. Oteklé sliznice a sekret mohou způsobit neprůchodnost Eustachovy trubice a tak dochází k pocitu zaplnění či bolesti uší a zhoršení sluchu. Expozice alergika velkému množství pylu (např. při sekání trávy nebo při procházce po louce plné trav) může vést k potížím s dýcháním v podobě dechové nedostatečnosti, která je způsobena zúžením dýchacích cest, možný je až rozvoj astmatického záchvatu. Kožní reakce v podobě kopřivky jsou vázány spíše k alergenům z potravin, ale mohou být přítomny u zkřížených alergií pyl – potravina. Atopický ekzém je manifestace přítomnosti alergenů v těle, které byly požity nebo vdechnuty.

Aromaterapie nabízí prostředky, které mohou pomoci zmírnit alergické projevy

1. Rostlinné oleje

Měsíčková mast

Za studena lisované rostlinné oleje a tuky jsou výborné na péči o pokožku, která je zasažena ekzémem. Bohužel se stále velmi často setkávám s tím, že se lidé, kteří trpí atopickým ekzémem, mažou přípravky z lékárny. Ani kožní lékaři nejsou naklonění používání rostlinných olejů k promazávání. Přípravky z lékárny většinou obsahují vazelínu, minerální nebo parafínový olej (neboli ropné deriváty). Tyto produkty mají velké molekuly, které špatně procházejí pokožkou, ulpí na jejím povrchu a ucpávají póry. Pokud takový výrobek používáme dlouhodobě, pokožka ztrácí svoji schopnost tvorby vlastního mazu (protože má pocit, že je namazaná) a dostáváme se do začarovaného kruhu. Více mazání = více vysušování. Pokožka (nejen ta ekzematická) potřebuje hydratovat a regenerovat zevnitř. Za studena lisované rostlinné oleje mají menší molekuly, dobře prostupují pokožkou a tím pečují o pokožku z hloubky, nikoli jen na povrchu. Na běžné promazávání pokožky jsou vhodné mandlový nebo meruňkový olej, nebo šlehané máslo (základ tvořen bambuckým nebo kakaovým máslem a přidává se rostlinný olej podle účinku, kterého chceme dosáhnout).

Oleje vhodné pro hojení a regeneraci  ekzematické pokožky jsou:

  • avokádový: regeneruje a působí na obnovu buněk
  • konopný: hojí a regeneruje
  • lněný: zvláčňuje, zjemňuje, regeneruje
  • nimbový: zmírňuje pocit svědění, hojí (doplněk k léčbě ekzémů)
  • pupalkový: regeneruje, hojí (vhodný i pro vnitřní užívání)

Oleje se mohou použít jednodruhově nebo je možné namíchat směs. Každý je jiný a každému pomáhá něco jiného, proto je vhodné vyzkoušet více olejů a zvolit ten, který vyhovuje nejvíce. Pro regeneraci a hojení je výborný i macerát nebo mast vyrobená z měsíčku lékařského.

Černucha – květ

Ráda bych zde zmínila olej lisovaný ze semen černuchy seté.  Ve studiích byl prokázán vliv na mírnění projevů alergií – senné rýmy, ekzémů a astmatu. Tento olej je velmi vhodný pro vnitřní užití, protože působí systémově. Aplikaci zevně na pokožku využijeme dvojím způsobem. Olej je výborný na regeneraci a hojení poškozené pokožky u ekzému, ideálně jsko doplněk jiného nosného oleje, ale také ho můžeme využít jako nosič pro éterické oleje při masáži hrudníku a zad na zmírnění dýchacích obtíží a při astmatu, protože působí protikřečově a napomáhá odhlenění. Na zmírnění senné rýmy je možné olej kapat do nosu (1 kapka do každé nosní dírky).

Tip redakce: Více jsme se o oleji z černého kmínu rozepisovaly zde

Partnerem článku je Kouzlo esence (v jejich nabídce najdete difuzéry, které jsou při alergii velmi účinné)

2.       Hydroláty

Hydroláty patří mezi jemné prostředky aromaterapie a u alergie je můžeme využít následujícími způsoby:

  • sprej na omytí obličeje od poletujících pylových zrnek → dle preference
  • kapky do nosu na podporu oplasknutí sliznic → myrta, heřmánek pravý a římský, čajovník
  • obklady na podrážděné oči → chrpa, heřmánek pravý, růže
  • kapky do očí → chrpa (pozn. redakce: pouze hydrolát bez konzervantu i bez alkoholu)
  • ošetření ekzému, zvlhčení pokožky před aplikací rostlinných olejů → heřmánek pravý, geránium, levandule pravá, palmorůžová, růže, vilín
  • vnitřní užívání pro zmírnění alergických projevů (pro dospělé do 1,5 l vody 1 PL hydrolátu a popíjet během dne) → heřmánek pravý, chrpa

U hydrolátů je nutné sledovat jejich trvanlivost a správné skladování (vždy v lednici). Jakmile máte podezření, že je hydrolát zkažený (změna vůně, zakalení), nepoužívejte jej!

Pozn. redakce: správný hydrolát pro terapeutické použití neosahuje konzervant ani alkohol ani ve stopovém množství – ověřte u svého dodavatele.

3. Éterické oleje

Díky éterickým olejům můžeme mírnit projevy senné rýmy a dechové nedostatečnosti → zklidnit a prohloubit dýchání, snížit překrvení sliznic v nose a dutinách, snížit vazkost hledu a usnadnit vykašlávání. Doporučené jsou cypřiš, kadidlo, cedr atlaský, levandule pravá, helichrysum, manuka, jehličnany jedle, borovice, smrk a eukalypty zářivý (pro děti a těhotné) a kulatoplodý (pro dospělé). Heřmánek pravý, tea tree a sladká majoránka jsou oleje, které omezují/blokují působení histaminu při alergii. Pro aplikaci olejů využijeme inhalace (např. tyčinka, aroma lampa, difuzér), masáže a koupele. Na ošetření ekzematické pokožky se hodí levandule pravá, heřmánek pravý, kadidlo, palmorůžová, geránie, mrkev, helichrysum, pačule.

Alergie a její projevy se řadí mezi chronická onemocnění a proto je nutné sledovat a dodržet bezpečnostní upozornění a kontraindikace jednotlivých éterických olejů a hydrolátů, aby nedošlo ke zhoršení stavu. A zapamatovat si pro příští sezónu, že je vhodné se na pyly připravit včas a podpořit své celkové zdraví. K tomu využijeme nejen prostředky aromaterapie, ale vhodná je i revize stravovacích návyků, podpora tělesných funkcí (hlavně lymfatického a imunitního systému) prostřednictvím reflexní terapie nebo TČM, dostatek spánku, eliminace stresu a dostatek kvalitního pohybu.

Tip redakce: Účinné směsi éterických olejů proti alergiím najdete také v tomto článku

Foto: Pixabay.

Partnerem článku je Kouzlo esence. Děkujeme za podporu!

Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”

Použitá literatura:

  • ALSAMARAI, AM – ABDULSATAR, M. – ALOBAIDI, AH. Evaluation of topical black seed oil in the treatment of allergic rhinitis. Anti-inflammatory and anti-allergy agents in medicinal chemistry. 2014, 13(1), s. 75 – 82. [online]. Dostupné z: http://www.eurekaselect.com/112755/article
  • BOSSON, Lydia. Hydrosol therapy. Singing Dragon, 2018. 264 s. ISBN 978-1848194236.
  • EMNETT, Amy. Aromatherapy for seasonal allergies in children. NAHA, 2017. Dostupné z: https://naha.org/naha-blog/aromatherapy-for-seasonal-allergies-in-children 
  • HADEK, Karel. Olej z černého kmínu. Aromaterapie – časopis pro zdraví a krásu. Kšice, 2018. s. 6-7. [online]. Dostupné z: https://www.karelhadek.eu/uvod-2/casopis/casopis-aromaterapie-1-2018?article-id=1706
  • HEGER, Tomáš. Systémové působení silic ve vztahu k imunitě. Přednáška a skripta odborné konference Aromaterapie a imunita, Brno, 2017, s. 18 – 26.
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. 299 s. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • SVOBODOVÁ BROOKER, Kateřina. Biochemie silic I., II., III.(přednášky a skripta). Praha: Institut aromaterapie, 2012 – 2017.
  • WILLIAMS, Karen. Using essential oils for allergies: 3 easy steps! Aromatics international, Aromatics learning corner, 2019. [online]. Dostupné z: https://blog.aromatics.com/using-essential-oils-for-allergies-3-easy-steps/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Alergie
  • https://bezalergie.cz

Petra Hyťhová

Petra je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a akreditovanou lektorkou Asociace českých aromaterapeutů. Vede kurzy aromaterapie a holistické aromaterapeutické masáže. Ve své odborné praxi se kromě fyzioterapie a aromaterapie věnuje reflexní zónové terapii dle Hanne Marquardt. Při práci s klientem propojuje jednotlivé léčebné metody v komplexní ošetření tak, aby byla terapie co nejúčinnější.

„Naprosto jsem propadla kouzlu aromaterapie a reflexologie. Díky těmto metodám přestávám nahlížet na zdraví člověka klasickým pohledem západní medicíny a více směřuji k hledání a řešení příčin onemocnění, ne jen k léčení důsledků.“

Přečtěte si podobné články