Recenze: Knihu Květiny časného jara s sebou vezměte na výlet

Pojďte se se mnou začíst do knihy pana Vojtěcha Zavadila: „Květiny časného jara – pro celou rodinu na výlety i na doma“. Kniha pojednává, jak napovídá její název, o květinách, které můžete potkat na jarních vycházkách v naší přírodě. Obsahuje květiny známé, málo známé i vzácné. Je přehledná, stručná a jsou v ní velmi krásné fotografie. Když ji přibalíte do vašeho batohu na jarní výlet či procházku, určitě nebudete litovat.

Součástí knihy je také pexeso, které si můžete zahrát před výletem či po návratu domů. V následujícím článku vám knihu podrobně představím a podělím se s vámi o svůj názor na ní.

Otevírám knihu…

Kniha vám udělá radost na jaře, bude vaším věrným společníkem

Knížka ve formátu A5 je příjemně tenká a v batohu vám nezabere moc místa a ani nepřidá na váze. Jen pro zajímavost – váží 155 g včetně pexesa, které lze jednoduše vyjmout, čímž se váha knihy ještě sníží – na pouhých 98 g.

Knihu vydalo Nakladatelství Kořeny ve spolupráci s Herbářem Wendys, který já často na internetu používám, když hledám nějakou méně známou rostlinku.

Autor knihy Mgr. Vojtěch Zavadil je botanik. Botaniku vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde jsem mimochodem studovala i já. Pracoval jako kurátor Botanické zahrady v Teplicích, nyní žije na Broumovsku a věnuje se české květeně a pěstování okrasných dřevin. Zájem o tropickou přírodu přivedl pana Zavadila až na expedici do Venezuelské Guayany a na několik dalších cest do asijských tropických pralesů.

Co v knize najdete?

Jak je obvyklé, kniha začíná krátkým úvodem. V tomto úvodu se ale dozvíte, proč mají rostliny časného jara velké a nápadné květy, jaký je jejich životní cyklus, že je řada z nich jedovatých a proč, jak jsou opylovány a jak se šíří jejich semena. Pokud si knihu pořídíte, úvod určitě nepřeskakujte. Byla by to škoda!

Velmi chválím zpracování jednotlivých bylin!

Ale teď už k obsahu a bylinám: každé rostlině je věnována jedna stránka formátu A5, je uveden český, slovenský i latinský název, na pravé straně listu je pěkně graficky znázorněna doba květu a uvedena stručná charakteristika rostliny včetně stupně ohrožení. Každá stránka obsahuje také několik velmi zdařilých fotografií nejen květů, ale i celé rostliny a krátký text, ze kterého se dozvíte, kde v ČR lze rostlinu najít, jaká lokalita je pro ni nejpříznivější a různé zajímavosti. Chybí popis vzhledu rostliny, což ale nepovažuji za nedostatek, protože většina lidí si stejně pod botanickým popisem rostliny typu: “lodyha je jednoduchá, přímá, listy střídavé, dolní krátce řapíkaté, ostatní objímavé”, nic nepředstaví.

Malé mínus – schovaný seznam bylin

Seznam rostlin, které v knize najdete, je bohužel trochu zastrčený na vnitřní straně zadní obálky a není moc graficky zvýrazněný, ale dá se při troše snahy najít. Na to jak je kniha útlá, obsahuje poměrně dost rostlin, konkrétně 48.

Konkrétně v knize najdete

  • obecně známé rostliny jako je bledule, sněženka, sedmikráska, prvosenka, violka, podběl a sasanka
  • rostliny méně známé např. jaterník, kokoška pastuší tobolka, hluchavka nachová, orsej jarní, plicník tmavý, česnek medvědí, osívka jarní
  • rostliny velmi vzácné jako kandík psí zub, áron plamatý, šafrán bělokvětý, vstavač bledý a hlaváček jarní
  • rostliny, které známe ze zahrádek našich babiček, ale bohužel ne z volné přírody. Mezi ně patří kosatec, čemeřice, modřenec, koniklec a ladoňka

Zajímá vás, co mě zaujalo nejvíce?

Tahle bylinka spolu s zapalicí mě potěšily nejvíce, vůbec jsem je neznala

Mne z celé knihy nejvíc zaujaly dvě rostliny, které jsem vůbec neznala: krásný zelenožlutě kvetoucí Hvězdnatec zubatý a Zapalice žluťuchovitá, která na první pohled vypadá jako sasanka.

Hvězdnatec zubatý se vyskytuje pouze na střední a východní Moravě, asi proto jsem ho nikdy přírodě neviděla. Jako první se na jaře objevují jeho žlutozelené květy a to v listnatých lesích a hájích. Později mu vyrůstají laločnaté listy a květenství se mění v zelené plodenství.

Zapalice žluťuchovitá vypadá na první pohled jako sasanka. Její lodyha se ale vytahuje více do výšky a rozvíjí se na ní větší počet květů. Sasanka má květ vždy jen jeden. Odlišuje se také typem plodů – zapalice má měchýřky kdežto sasanka má souplodí nažek.

A malý bonus nejen pro děti – pexeso s bylinkami

Pexeso využijete v praxi – můžete si hrát anebo zkoušet najíb bylinky podle obrázku!

Jak už jsem zmínila v úvodu, ve středu knihy je pexeso, které považuji za velmi povedené. Na kartičkách, které musíte z knihy vyjmout a rozstříhat, jsou krásné fotografie květů rostlin a je určitě radost takové pexeso s dětmi hrát. Moji synové bohužel nejsou žádnými velkými milovníky přírody, ale i jim se pexeso líbí. Starší, skoro třináctiletý syn si se mnou docela ochotně zahrál a mě se povedlo dvakrát za sebou zvítězit, což se mi obvykle nestává. Syn to komentoval se slovy, že „maminka má kytky tak ráda, že díky tomu dokáže v tomhle pexesu zvítězit“. Pro něj bylo prý těžké rozlišovat tolik květin, z nichž mnoho navíc kvete žlutě.

Cena knihy

Cena knihy je velmi příznivá, seženete ji za 98 Kč! Knihu si můžete pořídit zde.

  • ZAVADIL, Vojtěch. Květiny časného jara: pro celou rodinu na výlety i na doma. Praha: Kořeny, 2016. ISBN 978-80-905766-3-6.

 

 

 

 

 

 

Autorkou článku je Kateřina Hrazdirová. Foto: Vydavatelství Kořeny.

Partnerem článku je Vydavatelství Kořeny.

Kateřina Hrazdirová

Kateřina vystudovala Ochranu životního prostředí na Univerzitě Karlově. V roce 2015 dokončila Institut Aromaterapie, v roce 2016 začala studovat školu Přírodních terapií v Českém Krumlově. Masíruje, pracuje s Reiki a pořádá aromaterapeutické dílny zaměřené na výrobu přírodní kosmetiky a kurzy aromaterapie.

Co o sobě říká? „Příroda je mou velkou láskou, inspirací a zdrojem energie. Nejlépe se cítím v lese či na louce. Aromaterapie a bylinky jsou mým velkým koníčkem, svůj život si bez nich vůbec neumím představit.“

Přečtěte si podobné články