Rýma a aromaterapie. 6 voňavých tipů, jak vyzrát na podzimní nachlazení

Nastal podzim a s ním ruku v ruce přichází rýma a nachlazení. Latinské slovo pro rýmu – rhinitis – je obtížně vyslovitelné dokonce i bez plného nosu. Jak o sebe při nachlazení pečovat, jak zmírnit případné komplikace rýmy a hlavně: jak nám v tom všem pomůže aromaterapie?

Přečtěte si…

  • Co se s námi děje při rýmě a proč má smysl ji léčit?
  • Které éterické oleje a hydroláty jsou při nachlazení nejvhodnější?
  • 6 konkrétních tipů, jak pomocí aromaterapie ulevit nejen ucpanému nosu

Léčit rýmu, či neléčit?

Léčená rýma trvá týden, neléčená 7 dní, říká se. Proč tedy do léčby rýmy vstupovat? Příznaky rýmy totiž mohou potrápit a prostředky aromaterapie nám mohou pomoci je zmírnit. Akutní rýma je vlastně zánět nosní sliznice a má několik stádií. Mezi její příznaky patří únava, malátnost, ucpaný nos, pálení v nose, oteklá nosní sliznice, bolesti hlavy, zaléhání uší a vodnatá sekrece, která postupně houstne.

Rýma a aromaterapie.Nejčastěji je rýma způsobena viry a bývá přítomna u onemocnění horních cest dýchacích nebo u chřipky.

Pokud se vodnatá rýma mění v rýmu hustou se zabarvením do žluta nebo do zelena, jedná se už o superinfekci, kdy je sliznice napadena bakteriemi (např. Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influaenzae).

Na rýmu mohou nasednout další onemocnění v podobě komplikací. Mezi ty časté se řadí:

  • zánět vedlejších nosních dutin
  • zánět středouší
  • zánět dolních cest dýchacích

Tip redakce: Přečtěte si také o rozdílech mezi nachlazením a chřipkou a jak přírodní cestou podpořit jejich léčbu.

Jak nám při rýmě pomůže aromaterapie?

Rýma je „vděčné“ onemocnění, neboť při léčbě uplatníme prakticky všechny formy aplikace prostředků aromaterapie. Pro terapii využijeme éterické oleje a hydroláty, jejichž působení je:

  • antibakteriální
  • antivirotické
  • dekongesční → zmírňují překrvení nosní sliznice a uvolňují průchodnost
  • mukolytické → rozpouští hleny
  • expektorační → napomáhají odkašlávání

Dále ovlivňují únavu, bolesti hlavy a působí preventivně před rozvojem komplikací.

Obecně doporučované éterické oleje na rýmu jsou např.:

  • eukalypty,
  • levandule úzkolistá,
  • levandule širokolistá,
  • kadidlo,
  • borovice lesní.

Při komplikacích v podobě náběhu na zánět středního ucha nebo vedlejších nosních dutin můžeme předchozí oleje doplnit o další, které působí více protizánětlivě. Jsou to:

  • tea tree,
  • rozmarýn chemotyp (cht.) cineol nebo verbenon,
  • tymián cht. linalol,
  • ravintsara,
  • niaouli nebo kajeput.

6 tipů, jak léčit rýmu pomocí aromaterapie

  1. Inhalujte

Při inhalaci působíme přímo na nosní sliznici a dýchací cesty. Aby byla inhalace účinná, inhalovat éterické oleje bychom měli ideálně z inhalační tyčinky nebo z lahvičky se solí. Inhalace by měla trvat 2–3 minuty, aby léčivé látky z éterických olejů prostoupily do tkání v dostatečné koncentraci.

Pro boj s rýmou můžeme využít i parní inhalace, kdy do hrnce s horkou vodou kápneme 2–4  kapky éterického oleje, zavřeme oči a s hlavou přikrytou ručníkem inhalujeme*.

K parním inhalacím se dají použít i hydroláty. Do 1 l horké vody dáme 2 polévkové lžíce hydrolátu a inhalujeme. Vhodné jsou např. borovice lesní, eukalyptus globulus nebo tymián cht. thymol.

Pro dezinfekci prostoru využijeme aromalampu, difuzér, misku s vodou a éterickými oleji na topení nebo doma namíchaný sprej pro dezinfekci vzduchu. Vhodnými oleji jsou citron, eukalypty nebo jehličnany – borovice, jalovec, cypřišjedle. K dezinfekci vzduchu se mohou použít i neředěné hydroláty.

  1. Kapejte do nosuRýma a aromaterapie.

Jako základ nosních kapek použijeme mandlový nebo meruňkový olej. Doplnit je můžeme o třezalkový macerát nebo šípkový olej. Tyto oleje podporují hojení a regeneraci nosní sliznice.

Do olejové směsi přidáme éterické oleje levandule úzkolisté a heřmánku modrého, které působí protizánětlivě, antisepticky a hojivě. Pro dospělé a děti starší 10 let můžeme přidat eukalyptus radiata.

Směs dáme do lahvičky s kapátkem a několikrát denně kápneme 1 kapku do každé nosní dírky.

  1. Vyrobte si nosní sprej

Rýma a aromaterapie.Nosní sprej si vyrobíme z hydrolátů. Vždy si odlijte do sprejové lahvičky množství na den, které ten den spotřebujete. Hydroláty by neměly obsahovat konzervanty, proto se rychle kazí.

Lahvičky se dají koupit, my doma „recyklujeme“ ty od vincentky do nosu. Můžete využít taky lahvičku s kapátkem.

Skvělé jsou hydroláty z borovice lesní, myrty nebo eukalyptu.

  1. Masírujte

Do nosného rostlinného oleje namícháme éterické oleje podle volby a namasírujeme hrudník a záda v oblasti hrudní páteře. Využijeme dvojího prostupu éterických olejů do těla a to inhalací a skrze pokožku.

Jako základ použijeme mandlový nebo meruňkový olej. Tyto základní oleje můžeme doplnit o olej z černuchy seté, který je nápomocen při obtížích horních cest dýchacích, nebo o hořčičný olej, který má prohřívací účinky.

Tip redakce: Vše o aromaterapeutických masážích jsme pro vás shrnuli do tohoto článku.

  1. Dopřejte si koupel

Obecně jsou známé celkové koupele, kdy oleje opět působí skrze dýchací systém inhalací a také prostupem skrze pokožku. Éterické oleje vždy lijeme do vany v nosiči (např. hydrofilní olej).

U rýmy, zastydlé rýmy nebo při plných dutinách můžeme zkusit i částečnou koupel předloktí v tak horké vodě, jakou „pacient“ zvládne. Do vody přidáme nosič s vybranými éterickými oleji a ponoříme předloktí až po lokty.

  1. Využijte hojivou mastičkuRýma a aromaterapie.

Při rýmě trpí i okolí nosu. Pokožka je častým smrkáním odírána, proto péči věnujeme i této oblasti.

Vhodná jsou mazání z bambuckého másla, kakaového másla, a/nebo šípkového oleje s kapkou oleje z pšeničných klíčků. Do této směsi přidáme éterický olej z levandule úzkolisté. Hojivá je také měsíčková mast.

Tip redakce: Doporučujeme také článek o léčbě horečky a kašle pomocí éterických olejů.

Upozornění na závěr

Před použitím éterických olejů a hydrolátů si projděte jejich kontraindikace. Např. eukalypty, kajeput, niaouli a ravintsara obsahují látku 1-8 cineol. Tyto oleje jsou výborné na léčbu infektů dýchacích cest, ovšem jsou kontraindikovány pro děti do 10 let k inhalacím (přímé inhalace z lahvičky nebo inhalační tyčinky) a také se nedoporučuje tyto oleje dávat na obličej dětí nebo do jeho blízkosti.

* Dodatek k parním inhalacím:

Snažila jsem se dohledat doporučenou dobu parní inhalace. Někde jsem četla, že by inhalace neměla trvat déle než 5 minut, protože poté vlivem tepla může dojít naopak k většímu otoku sliznic a dosáhneme opačného efektu. Informace v knihách i na internetu jsou dost rozdílné. Někde je zmíněno dokonce až 20 minut inhalace.

Robert Tisserand před tak dlouhou dobou inhalace varuje, protože by mohlo dojít k poškození sliznice. Na stránkách healthline.com jsem dohledala doporučení 2 minuty s odkazem na stránky NAHA. Na stránkách NAHA jsem našla pouze obecná doporučení, nikoli doporučení k bezpečné délce parní inhalace. Za sebe doporučuji spíše kratší dobu inhalace, a to 2 minuty, a během dne zopakovat.

Tip redakce: Naučte se používat aromaterapii proti rýmě a nachlazení pro děti i dospělé v online přednášce Aroma lékárnička na podzim.

 

Partnerem článku je Kouzlo esence.

Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”

 

Použitá literatura:

  • BOSSON, Lydia. Hydrolaterapie. Léčba hydroláty. Praha: One Woman Press, 2019. 313 s. ISBN 978-80-86356-60-0.
  • HADEK, Karel. Novinky: olej z černého kmínu LZS. Aromaterapie Karel  Hadek. 2012, 2, s. 4 – 5. [online]. Dostupné z:  https://www.karelhadek.eu/uvod-2/casopis/casopis-aromaterapie-2-2012?article-id=860.  [cit. 2019-10-14].
  • McDERMOTT, Annette. Can essential oils treat treat sinus congestion? Healthline, 2016. [online]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/essential-oils-for-sinus-congestion#how-to-use-essential-oils. [cit. 2019-10-14].
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Women Press, 2014. 299 s. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • TISSERAND, Robert. How to use essential oils safely. Tisserand Institute. [online]. Dostupné z: https://tisserandinstitute.org/safety/safety-guidelines/. [cit. 2019-10-14].
  • TISSERAND, Robert. What to do in case of adverse reaction. Dostupné z: https://tisserandinstitute.org/safety/what-to-do-when-experiencing-an-adverse-reaction/. [cit. 2019-10-14].
  • Wikiskripta – rýma [online]. Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/w/Rhinitis_acuta. [cit. 2019-10-14].

Foto: Pixabay.com

Petra Hyťhová

Petra je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a akreditovanou lektorkou Asociace českých aromaterapeutů. Vede kurzy aromaterapie a holistické aromaterapeutické masáže. Ve své odborné praxi se kromě fyzioterapie a aromaterapie věnuje reflexní zónové terapii dle Hanne Marquardt. Při práci s klientem propojuje jednotlivé léčebné metody v komplexní ošetření tak, aby byla terapie co nejúčinnější.

„Naprosto jsem propadla kouzlu aromaterapie a reflexologie. Díky těmto metodám přestávám nahlížet na zdraví člověka klasickým pohledem západní medicíny a více směřuji k hledání a řešení příčin onemocnění, ne jen k léčení důsledků.“

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: