Zima: Jak si ji užít v klidu a tichu?

Zimní čas je ideální příležitostí ke ztišení. Opakuji to často nejen na svých kurzech, ale i v online programech. Často totiž běžíme zběsilým tempem v domnění, že čím rychleji poběžíme, tím toho více stihneme. Ale opak je pravdou. Jakmile si dovolíme vědomě zastavit, uvidíme život jinak.

Důležité impulsy

Zima je časem regenerace a odpočinku. Moudrá příroda také utichla. Rostliny a stromy nabírají sílu na další rok svého života, další jaro. Můžeme se inspirovat přírodou a udělat totéž, abychom mohli do jarní energie vyrazit se stejnou silou. Uslyšíme tak impulsy, které jinak těžko rozpoznáme a které jsou pro náš život a směřování důležité.

Vnímejte sami sebe

Na zimu si můžete připravit do zásoby pesto z lichořeřišnice

V čase zimního ztišení můžete začít vnímat témata, která vás volají. A uvidět, co už ve svém životě nepotřebujete. Jaké jsou to návyky, postoje, ale i věci, které vás obklopují? Toužíte jít dál po této cestě? Uvnitř svého já najdete ty správné odpovědi. Abyste se na své nitro dokázali lépe naladit, projděte se tichou zimní krajinou, venku se prodýchejte a nechte své myšlenky jen tak plout. Ty správné impulsy k vám přijdou.

Ledviny, to je moudrost i vztahy

Během zimy se nás může více dotýkat téma vztahů. Ledviny jsou přiřazeny právě k zimnímu období a souvisí se vztahy. K sobě samým i druhým. V nitru své duše máme uložený poklad a moudrou navigaci, která nás stále vede. Jen naše ego někdy přehluší ten moudrý hlas, který ale nikam nezmizel, jen ho v tom hluku neslyšíme tak jasně. Ten hlas, který se touží skrze naši osobnost projevit láskyplností, abychom mohli prožívat štěstí a radost.

Zimní bylinky, které posilují močový systém a ledviny

Podívejte se i na bylinky, které vám v zimním období pomohou.

Bez černý

Bez černý: doporučuje se při virózách

Neznámější je bezpochyby květ bezu černého. Doporučuje se při virózách, je močopudný, působí na rozpouštění hlenů, čistí krev. Bez černý vám pomůže při pocení, což je u virózy žádoucí. Zabalte se do teplé deky a dovolte svému tělu regenerovat díky odpočinku. Bezový čaj se užívá obvykle v dávce 2-5 šálků denně. Jednu polévkovou lžíci zalijete 1/4 litrem horké vody, nechte vyluhovat 5-10 minut pod pokličkou a přeceďte. Popíjejte příjemně teplý.

Bříza bělokorá

Bříza: povzbudí ledviny a močový systém

List břízy. Další bylinka, která je vhodná na povzbuzení ledvin a močového systému je bříza. Pomáhá odvádět toxiny z těla, má protizánětlivé účinky, čistí močové cesty. Čaj z březových listů můžete užívat i několik týdnů, abyste činnost ledvin podpořili. Výsledek blahodárného působení břízy uvidíte i na stavu pokožky, která bude hezky očištěná. Užívejte 2-3 šálky denně po dobu 4-5 týdnů. Polévkovou lžíci sušených listů zalijte horkou vodou, nechte vyluhovat 5-10 minut a nálev přeceďte. Listy předtím mírně podrťte.

Doporučila bych vám také užívání přesličky rolní nebo tinkturu z lichořeřišnice.

Přeslička rolní

Přeslička: Přeslička podporuje funkci ledvin, močového systému a žaludečního traktu

Přeslička je vynikající bylina na podporu funkce ledvin, močového a žaludečního traktu. Hojí záněty močových cest, podporuje pružnost cév, má protirevmatické účinky. Dodává tělu minerály, pomáhá s harmonizací hormonálního systému, působí protizánětlivě. Pokud vás trápí revmatické bolesti kloubů, připravte si kašovitý obklad z přesličkové natě. Rozkrájejte ji nebo rozmixujte s trochou vody a přiložte na bolavé místo. Nechte působit 1-2 hodiny. Obklad opakujte několik dní po sobě. Současně užívejte odvar z přesličky. Polévkovou lžíci mírně podrcené sušené nati přesličky povařte 10-15 minut pod pokličkou a přeceďte. Užívejte 10-14 dní jeden až dva šálky 2-3x denně.

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice: tlumí růst bakterií a má antibiotické účinky

Lichořeřišnice tlumí růst bakterií, má antibiotické účinky v oblasti urogenitálního, dýchacího a trávicího systému. Květy lichořeřišnice se nejčastěji užívají za syrova v salátech. Nebo si z květů, listů a semen lichořeřišnice vyrobte tinkturu.

Do větší zavařovačky naskládejte listy, květy a semena. Zalijte kvalitní pálenkou až po okraj a nechte na světlém místě zhruba měsíc macerovat. Pak tinkturu přeceďte a přelijte do tmavé lahve. Uchovejte v temnu a chladu. Tinkturu užívejte v dávce 20 – 30 kapek 3x denně. Tinktura je účinná při nachlazení a potížích s močovými cestami. Nálev z lichořeřišnice působí také jako tonikum na vlasovou pokožku, která je postižena lupy a nadměrným vypadáváním vlasů.

Na podporu imunity si připravte pesto z lichořeřišnice. Můžete do něj přidat i listy kopřivy a další voňavé bylinky. Třeba listy dobromysli, majoránky, bazalky. Pesto občas přidejte do podzimních a zimních salátů a zeleninových jídel.

Chcete se naučit vyrábět masti, oleje, tinktury, masky, sirupy a další výrobky z bylinek? Pak se podívejte na nový online program o bylinkovém tvoření Vůně bylin. Těším se na vás a užijte si krásný zimní čas.

Autorka článku: Linda Mahelová. Foto: autorka, Titulní foto: Pixabay.

Linda Mahelová

Linda se od roku 2009 věnuje aromamasážím, píše o bylinkách blog a natáčí o nich videa. Je autorkou několika online kurzů o bylinkách, mysli a souvislostí vztahů člověka s přírodou. Vede také živé kurzy, učí zájemce poznávat bylinky, vyrábět vlastní bylinkové masti, tinktury, oleje a mnoho dalšího.

Co o sobě říká? "Před mnoha lety jsem se věnovala fenoménu léčitelství. Viděla jsem mnoho bolesti, slyšela jsem příběhy plné utrpení. Touto cestou jsem se dostala k lidské duši. Uviděla jsem křehkost, zranitelnost, ale taky velkou sílu a schopnost uzdravit se během okamžiku. Všichni v sobě máme klíč k uzdravení. Jsme ve své podstatě dokonalé bytosti. Stejně tak, jako je v přírodě všechno dokonalé. Tohle předávám dále. Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě."

Přečtěte si podobné články

4 komentář

  1. moc se mi vaše stránky líbí

  2. moc se mi vaše stránky líbí

Komentáře nejsou povoleny.