Kateřina Svobodová: Fascinující svět aromatických rostlin IV. (Amazing Aromatic Plants)

Tento díl seriálu Fascinující svět aromatických rostlin je velmi důležité čtení. Často se nás totiž ptáte, jak se máte na trhu s esenciálními oleji zorientovat, jak poznat nekvalitní éterické oleje a jak se nenechat od výrobců napálit. Odpovědi vám přinášíme v článku na téma Trh, ceny a falsifikace éterických olejů. Špatná zpráva je, že laik se v tom těžko vyzná, často totiž i profesionálové tápou. Dobrá zpráva je, že existují nezávislé instituce, které nad kontrolou kvality dohlíží.

Kateřina Svobodová Brooker spolu se svým mužem Johnem Brooker pro vás připravili 15dílný seriál z tajuplného a fascinujícího světa aromatických rostlin. Začtěte se do 4. dílu u šálku odpoledního čaje, ať si ho náležitě vychutnáte. 3. díl najdete tady. (For english version scroll down)

Trh, ceny a falsifikace – díl IV.

100% přírodní esenciální oleje

Přírodní esenciální oleje tvoří základ aromaterapie. Ale jak můžeme na trhu najít správné či pravé esenciální oleje? Co ovlivňuje cenu těchto olejů?

Existuje mnoho faktorů, které určují cenu každého éterického oleje (dále jen EO). Závisí to na typu a části rostliny, ze které se olej získává – z listů, květů, kořenů, kůry, dřeva nebo semen. Některé rostliny poskytují vysoké výnosy EO, jiné mají nízké výnosy. Cena je ovlivněna také metodou kultivace, sběru a celkové produkce rostlinného materiálu. Existují rostliny, které jsou vzácné a vyžadují zvláštní péči, zatímco u některých je kultivace a následná sklizeň mnohem méně náročná. K výrobě několika kapek vzácného oleje je zapotřebí až kilogram přírodní suroviny.

Vzácné éterické oleje

Extrémním příkladem je olej z růžových okvětních lístků. Jeho zpracování je velmi nákladné. Pro 1 kg růžového oleje je zapotřebí více než 4000 kg okvětních plátků. Růže je navíc náročná na kultivaci a samotná sbírka okvětních lístků a následné zpracování jsou také velmi pracné. Celý proces pak určuje konečnou prodejní cenu oleje, která je mnohonásobně vyšší než cena běžného EO (např. některé citrusové druhy a EO z jejich kůry, eukalyptus, jehličnaté oleje a mnoho dalších). Jiný drahý olej pochází z meduňky (Melissa officinalis, subsp. officinalis), kde je zapotřebí 5-7 tun čerstvého materiálu pro 1 kg EO.

Marketing éterických olejů

Mnozí profesionální aromaterapeuti se stali oběťmi marketingového obchodu s EO. Například neexistuje žádná taková norma jako “terapeutická nebo léčebná kvalita esenciálních olejů” – therapeutic grade EO. Toto je založeno na marketingovém humbuku, který propagují některé zahraniční společnosti. (Pozn. redakce, některé tyto společnosti dováží své produkty i do ČR.) Éterický olej nemůže být klasifikován jako terapeutický, nebo stupeň A, B, C atd.

Ve skutečnosti by EO pro použití v aromaterapii měl být vyroben čistě fyzikálními prostředky, měl by být 100% čistý a zcela získán z uvedeného botanického zdroje. Jedná se o nevyřešené dilema, kterému čelí aromaterapeuti: jak zjistit, zda daný EO splňuje požadavky na kvalitu a čistotu?

Mnoho lidí má oprávněný pocit, že se musí spoléhat na svého dodavatele. Pokud začnete nakupovat z nového zdroje, neobávejte se požádat o informace. Vyžádejte si GCMS týkající se konkrétní šarže EO, požádejte o osvědčení o původu a dbejte na jakékoliv marketingové podvody všech typů. Nabídka EO může zahrnovat nové oleje, nové zdroje nebo oleje odlišného zeměpisného původu nebo chemotypu. V případě nákupu máte nárok na další informace. To zahrnuje detaily o ekologickém pěstování.

Ceny éterických olejů

Mnoho společností záměrně stanovilo vysoké ceny, které se obvykle vztahují k obchodní strategii těchto společností. Vykonávají tzv. víceúrovňový marketing, který zahrnuje rozsáhlou síť distributorů. Postupně se často jedná o 5-7 maloobchodníků, z nichž každý musí získat podíl na zisku. Tím se uměle zvyšuje cena prodaného výrobku a je i 4 až 8krát dražší.

Mezinárodní a národní statistiky obchodu jsou často velmi nepřesné a retrospektivní údaje jsou víceméně historickým číslem v rychle se měnícím průmyslu. Objem a cena se liší podle země původu (např. země s nízce placenou pracovní silou), zpracování a znovuzpracování, export, import a zpětný vývoz. Existují také nové rostlinné druhy, které vstupují do výroby EO, zavádějí se nové technologie při pěstování a extrakci. Sledování řetězce, kterým EO prochází, přes obchodníka / dovozce / vývozce, do velkoobchodní sítě / do maloobchodní sítě / ke spotřebiteli není vždy jasné. Kvalitu, ceny a možné padělání proto nelze snadno ověřit a vysledovat.

Kromě toho jsou normy pro výrobce a distributory EO laxní a jsou povoleny označovat produkty EO jako “čisté”, s pouhými 5 % obsahu EO. Na trhu se však někdy setkáváme s cenami 100% přírodních EO, které jsou několikanásobně vyšší než by měly skutečně být. Proč je cena tak odlišná? Často podniky záměrně navyšují ceny i “nejběžnějších” éterických olejů, kterým uměle propagují “vyšší” a “lepší” vlastnosti.

Doporučuji komerčním výkupcům a jednotlivcům porovnávat ceny, protože některé esenciální oleje na českém trhu jsou za vysoké ceny, které neodpovídají skutečnosti. Je to však také běžná praxe v zahraničí a pro laika je to labyrint. Existují společnosti v České republice, které prodávají 100% přírodní EO vysoké kvality za ceny, které jsou několikrát nižší než u drahé konkurence.

Vzdělávejte se v aromaterapii s námi! Seriál pro vás publikujeme zcela zdarma díky laskavé podpoře firmy Saloos.

Etikety na lahvičkách éterických olejů

Označení by mělo obsahovat tyto základní informace: přesný botanický název rostliny, jak v češtině, tak v latině, chemotyp, způsob výroby, pokud se liší od destilace, čísla šarže a místa původu. Chcete-li si být jisti, že zakoupený olej je opravdu dobrý, na obalu by měl být uveden certifikát kvality. Na českých a slovenských produktech uvidíte certifikát kvality CPK vydaný nezávislým certifikačním orgánem KEZ, o.p.s. Tato ochranná známka je udělena pouze produktům, které splňují vysoká kritéria, vyžadují konkrétní certifikační podmínky a podléhají pravidelným přísným kontrolám společnosti KEZ.

Pokud na obalu najdete jiný certifikát, doporučujeme, abyste se dozvěděli více o tomto prohlášení. V mnoha případech může být toto označení zavádějící, přestože jde o osvědčení o jakosti, ale nevydává ho nezávislý certifikační orgán. Takový certifikát může představovat pouze marketingovou strategii.

Falzifikace éterických olejů

Tento termín popisuje účelné přidávání levnějších alternativních olejů, olejových frakcí, vedlejších produktů, izolátů, přírodních nebo syntetických látek do daného esenciálního oleje, za účelem snížení ceny oleje.

Některé komponenty EO mohou být nahrazeny poměrně levnými syntetiky, nicméně jen málo z nich je schopných plně nahradit přirozenou vůni. Falšování éterického oleje se může stát i neúmyslně, například při sběru v přírodě nebo během destilace.

Existují různé formy falšování. Některé z nich lze snadno detektovat chemickými metodami (GCMS, včetně enantiometrické analýzy). Pro specifické případy je nutné použít fyziochemické metody, jako je specifická hmotnost / relativní hustota, index lomu, optická rotace. Adulterním materiálem mohou být rostlinné nebo minerální oleje, abitol (často používaný k ředění rezinoidů), benzylalkohol, benzylbenzoát, dipropylenglykol, isopropylmyristát a ftalátové estery. Dalším běžným způsobem je smíchat drahocenný olej s levnějším EO, přídavnými látkami a syntetiky.

Příklady přídavných látek a syntetik jednotlivých éterických olejů

  • Anýzový olej: přidání anetholu
  • Jedle (Abies spp.): přidání terpentinových frakcí
  • Kmín (Carum carvi): přidání limonenu a carvonu
  • Skořicová kůra (Cinnamomum zeylanicum): přidání listového oleje
  • Skořicový list (C. zeylanicum): přidání frakcí hřebíčků, eugenol, skořicového aldehydu
  • Bergamot (Citrus bergamia): přidání citronového oleje, syntetické látky (linalool, linalylacetát)
  • Grapefruit (Citrus paradise): přidání pomerančových terpenů a menší množství nootkatonu
  • Geranium olej bourbon: přidání čínského gerania, chlorofylu mědi, dimethylsulfidů
  • Jalovec viržinský (Juniperus virginiana): přidání Cupressus funebris (čínské cedrové dřevo)
  • Levandule lékařská (Lavandula angustifolia): přidání levnějšího lavandinu, spike levandule, syntetik
  • Růže rekonstrukce: damaskony, b-ionen, citronellol a další
  • Santal (Santalum album): přidání terpenů santalového dřeva, syntetiky

Existuje mnoho dalších způsobů falšování, např. přidání “normálních” olejů k olejům certifikovaným jako “organické” nebo záměna jednoho EO za jiný. Např. olej Melissa je často vyráběn ze směsi olejů Citronella, Litsea cubeba, Citrus limon a různé jiné izoláty a syntetika). To je jen část celkového obrazu, měla jsem před několika lety podrobnou přednášku, kdy jsme se snažili s Asociací českých aromaterapeutů, Nobilis Tilia a Saloos zavést základní testování éterických olejů GCMS v České Republice. (Pozn. redakce se projekt nepodařilo spustit)

Příklad certifikace

Certifikace EOBBD od pěstování do laboratoře (USA)

EOBBD znamená EO botanicky a biochemicky definované. Jedná se o přísnou normu kvality, která zahrnuje sledování každé šarže EO (identita šarže – každá šarže je odvozena zpět k pěstování na poli či sběru a destilaci), botanický popis a část použité rostliny, organoleptické vlastnosti, extrakční režim a úplnou fyzikální a chemickou analýzu (GCMS).

Vysvětlení některých termínů

  • Přírodní produkty se získávají přímo z rostlinných nebo živočišných zdrojů fyzikálními postupy
  • Přírodně identické sloučeniny se vyrábějí synteticky, ale jsou chemicky identické s jejich přirozenými protějšky
  • Umělé sloučeniny jsou ty, které dosud nebyly identifikovány v rostlinných nebo živočišných produktech

Zdroje

  • Přehled aromatických a léčivých rostlin CAB Abstract Database; Ekonomika, výroba, marketing a obchod enquiries@cabi.org
  • www.cropwatch.org
  • www.a-t-c-org.uk
  • www.therapeutic-grade.com

© Kouzlo vůní, Kateřina Svobodová

Kateřina Svobodová Brooker (BSc Hons, PhD)

Kateřina Svobodová – Brooker & John Brooker

Po emigraci do Britanie pracovala na katedře botaniky Glasgow University a udělala doktorát na Farmaceutické Fakultě se specializací na rostlinnou biochemii a využití přírodních produktů. Jako jedna z prvních byla zodpovědná za výzkum aromatických rostlin z hlediska botaniky, fyziologie, biochemie a biotechnologie, zkoumat aromatické rostliny byl její sen, za kterým si šla celou svoji kariéru.

Publikovala v odborných časopisech (přes 100 odborných a populárních článků) a měla přes 70 odborných přispěvků na mezinárodních konferencích – v Evropě, Israeli, Japonsku, Koreji, Brazilii a USA. Pracovala jako editorka pro CAB Abstracts on Aromatic and Medicinal Plants (Commonwealth Agriculture Bureau) a též jako poradce ve výboru BHTA (British Herb Trade Association).

Aktuálně žije po většinu roku v ČR a aktivně zde vyučuje při Asociaci českých aromaterapeutů. Je vdaná a má 2 syny, kteří žijí v zahraničí. Při psaní seriálu jí vypomáhá i její manžel John Brooker.

Autorkou článku je Kateřina Svobodová, předmluva: Michaela Lusílija Makulová, foto: Pixabay, archiv Kateřiny Svobodové.

Partnerem seriálu pro rok 2018 je firma Saloos. Díky této laskavé podpoře vám seriál přinášíme zcela zdarma.

Markets, prices and falsification – part IV.

100% natural essential oils

These EO form the basis of aromatherapy. But can we properly orient ourselves to choose the correct essential oil? What affects the price of these oils?

There are many factors that determine the cost of each EO. Depending on the type and part of the plant from which the oil is obtained – from leaves, flowers, roots, bark, wood or seeds. Some plants provide high levels of EO, others have low yields. The price is also influenced by the method of cultivation, collection and overall accumulation of raw materials. There are plants that are rare and require special care, whereas in some, cultivation and subsequent harvesting is far less laborious. To produce a few drops of a rare oil, up to a kilogram of genuine natural raw material is needed.

Expensive EO

An extreme example is rose petal oil. Its processing is very costly. For 1 kg of rose oil, over 4000 kg of flower petals are needed. In addition, the rose is demanding for cultivation, and the collection of petals itself and subsequent processing is also very laborious. The whole process then determines the final sale price of the oil, which is many times higher than that of an ordinary EO (eg some citrus species, or the oil of their fruit bark, eucalyptus, certain coniferous oils and many others). Another expensive oil is from Melissa officinalis, subsp. officinalis, where 5-7 tons of fresh material is needed for 1 kg of EO.

Marketing of EO

Many professional aromatherapists have become victims of a marketing ploy by EO suppliers. For example, there is no such standard as ‘therapeutic grade EO’. This is based on the marketing hype put out by some companies. EO cannot be classified as therapeutic, or Grade A, B, C etc. In reality, EO for use in aromatherapy should be produced by purely physical means, should be 100% pure and wholly derived from the named botanical source. It is an unresolved dilemma that aromatherapists face: how to tell whether a given EO fulfills the requirements of quality and purity. Many feel that they have to rely on the supplying company for information. If you start buying from a new source, do not be put off asking for information; ask for GCMS print outs related to the particular batch of EO, ask for the certificate of origin and watch for any marketing ploys or scams of all types. EO can include minor oils, new sources or oils of differing geographical origins or chemotypes. You are entitled to ask for extra information if necessary. This includes details about organic cultivation.

Pricing of EO

Many companies intentionally set high prices, usually related to the sales strategy of these companies. They practice so-called multi-level marketing, which encompasses an extensive network of distributors. Sequentially, there are often 5-7 retailers, each of whom must earn a share of the profits. This increases artificially the price of the product sold, and it is then up to 4-8 times more expensive. International and national trade statistics are frequently very inaccurate and retrospective data are more or less of historical interest in a rapidly changing industry. Volume and value vary according to the country of origin (e.g. countries with low-paid labour), processing and re-processing, exporting and re-exporting. There are also new entrants to EO production, novel oils are being introduced, new post harvest and extraction technologies are being implemented.  The trading sequence of trader/importer/exporter – wholesailing network – retailing network – consumer is not always very clear. Consequently, quality, prices and possible falsification are not easily verified and traced. In addition, standards are lax for manufacturers and distributors of EO and they are permitted to label  EO products as ‘pure’, with  as little as 5% of EO content. On the market, however, we sometimes encounter prices of 100% natural EOs that are several times higher than they should actually be. Why is the price so different? Often businesses deliberately overprice even the “most common” essential oils to artificially promote “higher” and “better” qualities. I recommend that commercial buyers and individuals compare prices, because some essential oils on the Czech market are at high prices that do not correspond to reality. However, it is also common practice abroad, and for the layperson, it is a labyrinth. There are companies in the Czech Republic that sell 100% natural EO of high quality at prices several times lower than expensive competitors.

Labels on EO flasks

The EO quality label should contain the following basic information: precise botanical name of the plant, both in Czech and Latin, chemotype, method of production if different from distillation, batch number and place of origin. If you want to be sure that a purchased oil is really good, a quality guide should be included on the packaging. On Czech and Slovak products, you will see the CPK quality certificate issued by the independent certification body KEZ, o.p.s. This trademark is only awarded to products that meet high criteria, demanding certification conditions, and are subject to regular strict controls by KEZ. If you find a different “certificate” on the packaging, we recommend that you find out more about this label. In many cases, the designation may be misleading, even though it is a quality certificate, but not awarded by an independent certification body. Such a certificate may simply represent a marketing strategy.

Adulteration

This term describes a purposeful addition of cheaper alternative oils, oil fractions, by-products, isolates, natural or non-natural synthetics, to reduce the cost price of the oil.

Certain components of EO can be replaced by relatively cheap synthetics, however, few are able to fully duplicate the natural essence. EO adulteration can happen even unintentionally, for example during the collection in nature, or during distillation.

There are various forms of adulteration. Some of these can be easily detected by chemical methods (GCMS, including enantiometric analysis). For specific cases it is necessary to use physiochemical methods such as specific gravity/relative density, refractive index, optical rotation.  Adulterant material can be vegetable or mineral oils, abitol (often used for extending resinoids), benzyl alcohol, benzyl benzoate, dipropylene glycol, isopropyl myristate and phthalate esters to name just few. Another common method is to blend an expensive oil with cheaper EO, adjuncts and synthetics. Examples are:

  • Abies spp.; addition of turpentine fractions
  • Anise oil; addition of anethol
  • Carum carvi; addition of limonene and carvone
  • Cinnamomum zeylanicum bark; addition of leaf oil
  • zeylanicum leaf; addition of clove fractions, eugenol, cinnamic aldehyde
  • Citrus bergamia; addition of lemon oil, bitter orange, synthetics (linalool, linalyl acetate)
  • Citrus paradise; addition of orange terpenes and minor amounts of nootkatone
  • Geranium oil Bourbon; addition of Chinese geranium, copper chlorophyll, dimethyl sulphides
  • Juniperus virginiana; addition of Cupressus funebris  (Chinese  cedarwood)
  • Lavandula angustifolia; addition of cheaper lavandin, spike lavender, synthetics
  • Rose reconstructions using damascones, b-ionene, citronellol and other
  • Santalum album; addition of sandalwood terpenes, synthetics

There are many other ways of falsification, for example the addition of ‘normal’ oils to oils certified as ‘organic’, or passing off one EO for another (Melissa oil is frequently concocted from mixture of Citronella oil, Litsea cubeba, Citrus limon and various other isolates and synthetics). This is just a part of the overall picture; I had a detailed one day lecture several years ago when we tried with ACA, Nobilis and Saloos to implement basic GCMS testing of EO in the Czech Republic.

Example of certification

EOBBD certification from plant to laboratory (USA)

EOBBD stands for Essential Oils Botanically and Biochemically Defined. This is rigorous quality standard that includes the tracing of each oil lot (batch identity – each lot is traced back to the field and distiller), botanical description and part of plant used, organoleptic characteristics, extraction mode and full physical and chemical analysis (GCMS).

Explanation of some terms

  • Natural products are obtained directly from plant or animal sources by physical procedures
  • Nature-identical compounds are produced synthetically, but are chemically identical to their natural counterparts
  • Artificial compounds are those that have not been yet identified in plant or animal products

References

  • Review of Aromatic and Medicinal Plants CAB Abstract Database; Economics, production, marketing and trade  enquiries@cabi.org
  • www.cropwatch.org
  • www.a-t-c-org.uk
  • www.therapeutic-grade.com

© Kouzlo vůní, Kateřina Svobodová

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články