Bez černý latinsky Sambucus nigra je velmi známý a hojně rozšířený keř dorůstající výšky několika metrů. K léčení se využíval odjakživa, naši předkové věřili, že je čarodějný a že v něm sídlí mocní duchové a dobré víly. Mezi jeho lidové názvy patří čertův strom, keř čarodějný, rostlinná apatyka a také strom velké bohyně. Řada z vás určitě už slyšela lidové pořekadlo: “Před heřmánkem smekni, před bezem klekni“. V minulosti prý bývalo zvykem, že nevěsta dostala ke svatbě dvě bezové sazenice, jednu měla zasadit pod okno a druhou u stodoly. Nejsilnější léčivé účinky mají květy, sbírají se ale také plody, kůra i list.
Sušený květ bezu u nás doma nikdy nechybí a je to jediná bylinka, na kterou se mnou ochotně vyráží i můj muž. Bez pomáhá při nachlazení, horečce, při nemocech cév, příznivě ovlivňuje kontaktní ekzémy, podporuje vykašlávání a dokonce i tvorbu mateřského mléka.
V článku najdete informaci o možné záměně s jedovatým bezem chebdí a také řadu tipů, jak si bezem pomoci a co z něj vyrobit. Chybět nebudou recepty na čaje, bezinková povidla, bezinkový i bezový sirup a také velmi jednoduchou květovou vodu. Třešničkou na „dortu“ bude recept na bezovou zmrzlinu.
Jak bez vypadá a kde ho najdeme?
Bez černý je dřevinou velmi hojnou na pustých, „zanedbaných“ místech, v hájcích, křovinách, remízcích a na spoustě dalších míst. Stačí se trochu rozhlédnout. Keř vysoký až několik metrů má šedohnědou borku a bílou porézní dřeň. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, lichozpeřené, s 3 až 7 lístky, jež jsou kopinaté, na okraji pilovité, na vrcholu zašpičatělé, zejména na rubu chlupaté, po rozemnutí mírně páchnoucí. Květenství je ploché, chocholičnaté, složené z malých bělavých kvítků. Plody jsou červeno fialové bobulky známé jako bezinky.
POZOR je třeba si dát na záměnu bezu černého s jedovatým bezem chebdí!!! Bez chebdí není keř, je to bylina vysoká 1 až 2 m, nemá kůru, takže „větve“ jsou zelené, květy jsou červenavě bílé a plody jsou černé a chutnají prý odporně hořkosladce. Otrava bezem chebdí se projevuje zvracením, průjmem a závratěmi. U nás není moc častý, ale je třeba o něm vědět. Jeho fotografie určitě najdete v různých internetových herbářích.
…