Kateřina Svobodová Brooker: Imunita a éterické oleje #8

Slyšeli jste o cizokrajných éterických olejích z kurkumy, lékořice nebo skořice čínské? Jsou mocnými posilovači naší imunity. Najdeme ale i spoustu klasických evropských bylinek, které byly vědecky prozkoumány a můžeme se na ně obrátit. Které to jsou a jak imunitu chápat jako celek se dozvíte v následujícím textu.

Kateřina Svobodová Brooker spolu se svým mužem Johnem Brooker pro vás připravili 15dílný seriál z tajuplného a fascinujícího světa aromatických rostlin. Začtěte se do 8. dílu u šálku odpoledního čaje, ať si ho náležitě vychutnáte. 7. díl najdete tady. (For english version scroll down)

Fascinující svět aromatických rostlin – seriál (Amazing Aromatic Plants)

Imunita je biologický mechanismus pro ochranu před infekcí. Imunitní systém se skládá z různých buněk, tkání a molekul, které nás brání před různými typy infekcí (viry, bakteriemi, houbami, parazity a jinými cizími tělesy). Koordinovaná reakce tohoto systému je známá jako imunitní reakce. Tato reakce je také někdy schopná způsobit škody. Příklady onemocnění způsobených nadměrnou aktivní imunitní reakcí zahrnují revmatickou horečku, astma a glomerulonefritidu, neurodegenerativní onemocnění, některé onemocnění střev nebo tyroiditidu. Všechny buňky imunitního systému se vyvíjejí z prekurzorů v kostní dřeni.

Koncept vrozené imunity

Hlavní složky vrozené imunity jsou:

  • Epiteliální bariéry kůže, gastrointestinálních a dýchacích cest, které brání vniknutí mikrobů
  • Leukocyty (neutrofily, monocyty a makrofágy)
  • Specializované buňky nazývané Natural Killer Cells NKC
  • Plazmatické bílkoviny

Vrozená imunitní odpověď zabraňuje a kontroluje mnoho infekcí. Potřebujeme však ještě silnější mechanismus pro potírání infekce a tento se nazývá adaptivní imunita.

Koncept adaptivní imunity

Adaptivní imunita je normálně pasivní, potlačená a reaguje na přítomnost infekčních faktorů tím, že se stává aktivní. Vytváří velmi účinné mechanismy neutralizace a eliminace napadených mikrobů. Součásti tohoto systému jsou lymfocyty B a T a jejich produkty (protilátky).

Imunologická paměť

Speciální buňky lymfocytů mají schopnost žít po dlouhou dobu. Po počáteční aktivaci čekají, až se znovu objeví původní cizí těleso (antigen). Tyto buňky se nazývají paměťové buňky a zajišťují, že imunitní systém si pamatuje, jaká cizí tělesa se s ním setkaly. Počet těchto buněk se zvyšuje s věkem, což odráží naše vystavení účinkům mikrobů. Paměťové buňky reagují rychle a silněji než původní lymfocyty. Cílem očkování je stimulovat rychlé reakce těchto paměťových buněk.

Vzdělávejte se v aromaterapii s námi! Seriál pro vás publikujeme zcela zdarma díky laskavé podpoře firmy Saloos.

Zánět

Buňky a jejich produkty vrozené i adaptivní imunity jsou transportovány do míst infekce a zranění, aby se zbavili infekčních tělísek a mrtvých tkání. Tento proces, nazývaný zánět, je prospěšný, ale může také být základem mnoha lidských nemocí. Imunitní systém je schopen rozpoznat miliony antigenů a normálně nereaguje na své vlastní buněčné komponenty. To se nazývá imunitní tolerance – tolerujeme vlastní antigeny. Nabourání tohoto procesu má za následek autoimunitní onemocnění a přecitlivělost (alergické onemocnění, astma).

Imunita a éterické oleje

Je zřejmé, že imunita je extrémně složitá záležitost a jakmile je proces narušen, je velmi obtížné jej vrátit zpět do normální homeostázy. Navíc fyzický a duševní stres a špatná výživa přispívají k nerovnováze. V důsledku toho je důležité posuzovat imunitu ze všech možných aspektů a ne nezanedbávat existenci a vliv individuálních faktorů. Éterické oleje jsou užitečné pro snížení úrovně stresu a bolesti.

Esenciální oleje, které byly zkoumány jako protizánětlivé, jsou:

  • Řebříček (Achillea millefolium),
  • Skořice čínská (Cinnamomum cassia),
  • Kurkuma (Curcuma longa),
  • Lékořice (Glycyrrhiza glabra),
  • různé druhy Levandule (Lavandula spp.),
  • Heřmánek modrý (Matricaria chamomila),
  • Oregáno (Origanum majorana),
  • Zázvor (Zingiber officinale).

Mezi jednotlivé složky éterických olejů, které byly popsány jako protizánětlivé a podporující imunitní systém, patří:

  • azulen
  • bisabolol
  • boswellic kyselina
  • borneol
  • karyofylén
  • cedrol
  • farnesol
  • farnesen
  • geranial
  • geraniol
  • germacren
  • azulen
  • chamazulen
  • terpinen-4-ol
  • thymol
  • vanilin
  • vetiven
  • vetivol
  • vetiverol

Biologická léčba

Biologická léčba je léčba, která stimuluje nebo obnovuje schopnost imunitního systému těla bojovat s infekcemi a nemocemi. Je také známa pod termíny bioterapie a imunoterapie. Biologické drogy napodobují látky produkované lidským tělem, například klonované lidské bílé krvinky a monoklonální protilátky. Tyto látky se pak specificky zaměřují na biochemické pochody v lidském organismu a regulují působení buněk a proteinů daného pacienta při reakcích na zánět. Tento přístup na molekulární úrovni je velmi slibný pro současné a budoucí léčení problémů spojených s imunitním systémem.

© Kouzlo vůní, Kateřina Svobodová

Kateřina Svobodová Brooker (BSc Hons, PhD)

Kateřina Svobodová – Brooker & John Brooker

Po emigraci do Británie pracovala na katedře botaniky Glasgow University a udělala doktorát na Farmaceutické Fakultě se specializací na rostlinnou biochemii a využití přírodních produktů. Jako jedna z prvních byla zodpovědná za výzkum aromatických rostlin z hlediska botaniky, fyziologie, biochemie a biotechnologie, zkoumat aromatické rostliny byl její sen, za kterým si šla celou svoji kariéru.

Publikovala v odborných časopisech (přes 100 odborných a populárních článků) a měla přes 70 odborných příspěvků na mezinárodních konferencích – v Evropě, Israeli, Japonsku, Koreji, Brazilii a USA. Pracovala jako editorka pro CAB Abstracts on Aromatic and Medicinal Plants (Commonwealth Agriculture Bureau) a též jako poradce ve výboru BHTA (British Herb Trade Association).

Aktuálně žije po většinu roku v ČR a aktivně zde vyučuje při Asociaci českých aromaterapeutů. Je vdaná a má 2 syny, kteří žijí v zahraničí. Při psaní seriálu jí vypomáhá i její manžel John Brooker.

Autorkou článku je Kateřina Svobodová, předmluva: Michaela Lusílija Makulová, foto: Pixabay, archiv Kateřiny Svobodové.

Partnerem seriálu pro rok 2018 je firma Saloos. Díky této laskavé podpoře vám seriál přinášíme zcela zdarma.

Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.

Immunity and essential oils – part VIII.

Immunity is a biological mechanism for protection against infection. The immune system consists of various cells, tissues and molecules that defend us against various types of infections (viruses, bacteria, fungi, parasites and any other foreign bodies). The coordinated reaction of this system is knowns as the immune response. This reaction is also sometimes capable of causing damage. Examples of disease resulting from an over-active immune response include rheumatic fever, asthma and glomerulonephritis, neurodegenerative diseases, some bowel diseases or thyroiditis. All cells of the immune system develop from precursors in the bone marrow.

The concept of innate immunity

The major components of innate immunity are

  • Epithelial barriers of the skin, gastrointestinal and respiratory tracts, which prevent microbe entry
  • Leukocytes (neutrophils, monocytes and macrophages)
  • Specialized cells called natural killer cells
  • Plasma proteins

The innate immune response prevents and controls many infections. However, we need an even more powerful mechanism to combat infection, and this is called adaptive immunity.

The concept of adaptive immunity

Adaptive immunity is normally silent and responds to the presence of infectious bodies by becoming active. It generates very efficient mechanisms for neutralizing and eliminating invading microbes. The components of this system are lymphocytes B and T and their products (antibodies).

Immunological memory

Special lymphocyte cells have the capacity to live for a long time. Following initial activation, they wait for the original foreign body (antigen) to reappear. These cells are called memory cells and they ensure that the immune system remembers what foreign bodies it may have encountered. The number of these cells increases with age, reflecting our exposure to microbes. Memory cells respond rapidly and more powerfully than the original lymphocytes.  A goal of vaccination is to stimulate strong memory responses.

Inflammation

The cells and their products of both innate and adaptive immunity are transported to sites of infection and injury to get rid of the infectious agents and dead tissues. This process, called inflammation, is beneficial, but it can also be the basis of many human diseases. The immune system is capable of recognizing millions of antigens and normally does not react against one’s own cellular components.  This is called self-tolerance – we tolerate our own antigens. The breakdown of this process results in autoimmune diseases and hypersensitivity (allergic diseases, asthma).

Essential oils

It is obvious that immunity is an extremely complex issue and once the process is damaged, it is very difficult to put it back to normal homeostasis. In addition, both physical and mental stress and bad nutrition contribute to imbalance. Consequently, it is important to consider immunity from all possible aspects and not to neglect the existence of individual-specific issues. EO are useful for decreasing the level of stress and pain. EO that have been investigated as anti-inflammatory agents are Achillea millefolium, Cinnamomum cassia, Curcuma longa, Glycyrrhiza glabra, Lavandula spp., Matricaria chamomila, Origanum majorana and Zingiber officinale.  Amongst individual components of EO that have been described as anti-inflammatory and immune system promoting are azulene, bisabolol, boswellic acid, borneol, caryophyllene, cedrol, farnesol, farnesene, geranial, geraniol, germacrene, azulene, chamazulene, terpinene-4-ol, thymol, vanillin, vetivene, vetivol and vetiverol.

Biological therapy

Biological therapy is a treatment that stimulates or restores the ability of the body’s immune system to fight infections and diseases.  Other terms that are used are biotherapy and immunotherapy. Biological drugs mimic substances produced by the human body, for example cloned human white blood cells and monoclonal antibodies.   These substances then specifically target and regulate the actions of a given patient’s cells and proteins in inflammation responses. This very finely targeted approach is very promising for current and future healing of immune system-related problems.

© Kouzlo vůní, Kateřina Svobodová

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: