Bojujete proti vším? Zkuste éterické oleje!

Prázdniny utekly jako voda a máme tu opět školní rok a s ním nástup našich milovaných ratolestí do školek a škol. Začíná nám také období, kdy se mezi děti může velmi snadno vloudit maličkatý návštěvník, 2 – 4 mm velký se třemi páry končetin, který se velice rád ukrývá ve vlasech a živí se zde sáním krve. Pozor, v blízkosti se vyskytuje VEŠ!

Zkontrolujte dětem hlavy, vyskytly se vši

VešDěti jsou velké neposedné čiperky, které si půjčují téměř vše včetně čepic a hřebenů. Než se nadějeme, veška se v tomto dětském kolektivu velmi rychle rozšíří a k nám domů přijde zpráva „Zkontrolujte, prosím dětem hlavy. Vyskytly se vši.“ Dávno pryč jsou doby, kdy se vešky objevovaly převážně v zimě s obdobím čepic. Dnes je již tato záležitost, alespoň z mého pohledu, téměř celoroční.

Vešky jsou sice plaché před světlem, ale naštěstí kladnou blízko pokožky své hnidy, které je prozradí. Krémově zbarvené hnidy nalezneme převážně v týlu a za ušima, kde pevně drží a často odolávají i vyčesávání hřebínkem „všiváčkem“. „Všiváček“ je úžasný hřebínek, bez kterého se na lovu za veškami neobejdeme, ale sám o sobě na ně nestačí. Je třeba provést důkladnou odvšivovací proceduru. Můžeme sáhnout například i k razantnějšímu řešení jako je ostříhání vlasů přibližně na délku 1cm, ve kterých by vši neměly přežít. Ne všichni však chtějí být takto nakrátko a některá děvčátka by mne za tento nápad opravdu neměla ráda. Méně drastický způsob je použití přípravků, které mohou mít jako účinnou látku například éterické oleje. Takové přípravky si můžete lehce vytvořit i sami doma.

Preventivně ošetřujte vlasy proti vším éterickými oleji

Éterické oleje odpuzující vši

  • Rozmarýn (Rosmarinus officinalis)
  • Geránium (Pelargonium graveolens)
  • Levandule (Lavandula angustifolia)
  • Eukalyptus globulus (Eucalyptus globulus)
  • Citron (Citrus limon)

Prevence vší

Pokud máte štěstí a vaše děcko ještě vešky ani hnidy ve vláskách nemá, můžeme se pustit do prevence v podobě pořádného kartáčování vlasů ráno a večer a použití těch éterických olejů, které paraziti nemají rádi.  Příprava „Veškové prevence“ je snadná.

Vši odpuzující směs k oplachování vlasů

Ve stejném poměru smícháme následující éterické oleje.

  • Rozmarýn (Rosmarinus officinalis)
  • Levandule (Lavandula angustifolia)
  • Citron (Citrus limon)

2 kapky této směsi přidáme do posledního oplachování po mytí vlasů. Tato směs se používá pouze nárazově. Vhodné je také pravidelné popíjení Rozmarýnového hydrolátu.

Zbavte se vší s éterickými oleji bez negativních následků

Pokud však již naše dítko vešky nebo hnidy ve vláskách má, je potřeba provést jejich řádnou likvidaci. Zde máme možnost si vybrat svoji cestu. Můžeme zajít do lékárny a zakoupit si vhodný „protiveškový“ prostředek nebo sáhnout po éterických olejích.

Sama jsem v minulém školním roce vyzkoušela oba způsoby, když nás navštívily vešky. Na část mé rodiny jsem použila éterické oleje a na skeptičtější část rodiny s menší důvěrou éterickým olejům, prostředek z lékárny. Parazitů jsme se zbavili všichni. Jen část rodiny, která použila zakoupený „protiveškový“ prostředek z lékárny, se pak ještě další měsíc potýkala s výskytem lupů a svědivostí vlasové pokožky. A to i přesto, že jsme postupovali přesně dle přiložených instrukcí. První část rodiny místo toho měla krásně lesklé a voňavé vlásky. Žádné lupy a svědění se u ní neobjevilo.

Olejový zábal k odstranění vší

Na naši synergickou směs proti vším jsem použila:

  • 20g makadamového másla (Macadamia Ternifolia Seed Oil Hydrogenated)
  • 35ml slunečnicového oleje (Helianthus annuus)
  • 9k ÉO rozmarýn (Rosmarinus officinalis)
  • 9k ÉO levandule (Lavandula angustifolia)
  • 9k ÉO geránium (Pelargonium graveolens)

Makadamové máslo můžete klidně nahradit kakaovým či bambuckým máslem, slunečnicový olej lze nahradit výborným ricinový olejem či prostě jiným, který doma najdete. Já jsem doma v daný okamžik měla k dispozici tyto suroviny a nebylo na co čekat a začalo se míchat.

Postup přípravy

Makadamové máslo jsem rozpustila ve vodní lázni a vmíchala jsem do něj slunečnicový olej35ml. Tuto směs jsem nechala vychladnout a za důkladného míchání jsem přidala éterické oleje od každého druhu ve stejném poměru. Poté už následovalo jen přelití do kalíšků a po ztuhnutí, které jsem urychlila uložením do ledničky, došlo na její důkladné vetření do vlasů. Tuto směs jsem ve vlasech nechala několik hodin působit. Jako bezpečnostní opatření, proti zamaštění celé domácnosti, jsem dětem na hlavu přidělala igelitový sáček. Navečer jsme směs umyli, na poslední opláchnutí vlasů ještě použili preventivní směs při omývání vlasů a řádně vlásky vyčesaly „všiváčkem“. Tento postup jsem u všech členů rodiny za týden preventivně ještě zopakovala.

Co dělat, když má vši celý kolektiv?

Při výskytu vší v kolektivu Vám ze své zkušenosti vřele doporučuji následující. Pořiďte si hřebínek „všiváček“, skvělý pomocník. Pokuste se domluvit s rodiči, že ošetříte vlásky všech dětí najednou v jeden den. Domluvte se ve školce, že vyperete plyšáčky, pyžamka, povlečení, ručníky a to i za cenu, že si je vyperete doma sami. Vyhnete se tak začarovanému kruhu, že sice do školky pošlete děcko s čistou hlavičkou, domů se vám však vrátí s malou dobře skrytou vešičkou. Podobná opatření si udělejte i doma. Sice malinko zápřah na praní při vícečetné rodině, ale stojí to za to. Bohužel v naší školce tato spolupráce malinko selhala, rodiče hlavičky neumyli najednou a tak trvalo téměř dva měsíce, než vešky tyto prostory konečně opustily. Poté co se vešek zbavíte, je dobré provádět všem doma ještě pravidelně kontrolu vlasů po dobu několika týdnů.

Pokud Vás po přečtení tohoto článku začalo svědit ve vlasech a předtím nesvědilo, věřte, že z 99% jsou v tom vešky pro tentokrát nevinně. Sama se lehce poškrabávám již od poloviny psaní tohoto článku. Ach, ta psychosomatika je občas pěkný prevít.

Pohodový podzim bez vešek Vám přeje Kateřina

 

Autorkou článku je Kateřina Langerová, odborná aromaterapeutka, Aromakvítek. Zdroj: 8. WORWOOD, Valerie Ann. Voňavá lékárna, foto: Free Photos. Icon made by Freepic from flaticon.com

Kateřina Langerová

„Jsem obyčejná holka z vesnice, která se rozhodla vykročit po voňavé cestě a užívat si život tak trošku jinak. Život plný vůní, barev, jemných doteků a báječných lidí, které při své práci aromaterapeutky mám tu čest poznávat."

Kateřina vystudovala Institut aromaterapie v Praze. V současné době dokončuje studium na Darja Shiatsu School, kde nadále prohlubuje své terapeutické znalosti. Je lektorkou kurzů masáží dětí a kojenců - baby masáží. Ve své praxi se věnuje také aromaterapii ve školách a školkách.

Přečtěte si podobné články