Levandule je jemná klasika mezi všemi bylinami

René Maurice Mességué se nad ní rozplýval a označil ji za „modře oděný zázrak jihu.“ Julius Caesar si prý bez levandule nedokázal představit svou koupel po náročném dni v senátu a já, když jsem ji prvně spatřila ve volné přírodě na severu Afriky, pořídila jsem si hned několik keříku do své zahrádky.

Ale musím na sebe prásknout, že levandule dříve vůbec nebyla moje srdcovka. Dokud jsem nepřivedla na svět děti, nevoněla mi. Také mi vadilo, jak je komerční a že ji „každý tak žere“. V němčině vyslovuji její jméno dodnes špatně a ještě pořád neskousnu ty dlouhé fialové plantáže, u kterých se lidé s nadšením fotí, neboť narušují krajinný ekosystém. Jenže za to ona nemůže a svou chválu si právem zaslouží.

Pojďme se společně podívat na rozdíly mezi levandulemi a lavandiny a na jednoduché recepty, které můžete s levadulí vyzkoušet! Příští měsíc vás v rámci programu Bylinky našich babiček osvěžím mátou…

(Pozn. autorky: René Maurice Mességué je zakladatel moderní aromaterapie)

Fialový zázrak mezi pyskatými

Levandule hlávkovitá
Levandule lékařská

Pyskatými se dříve označovala čeleď hluchavkovitých Lamiaceae, do kterých všechny druhy levandule patří. Květy jsou složeny z okvětních lístků připomínající pysky, avšak u levandule jsou květy většinou tak droboulinké, že si toho sotva všimneme. Navíc je vnímáme spíše uzavřené, protože jejich klasy rozkvétají postupně.

Lavandula stoechas – volně se vyskytující na svazích Provence

Tento charakteristický znak lze však dobře vidět u levandule hlávkovité, když kvete. V porovnání s ostatními častými odrůdami se pyšní opravdu „obřími“ klasy s výraznými květy barvy růžovo-fialové. Tento druh můžeme asi nejčastěji spatřit také jen tak ve volné přírodě, kde dorůstá v poměrně vysoký keř. Nemá ale žádné zvláštní léčivé účinky a tak se hodí spíš jako paráda do zahrady nebo ke vstupním dveřím.

Lavandin – jemná hybrida

Téměř opak by se dal říci o dalším velmi známém druhu levandule Lavandula x intermedia, který je vlastně křížencem dvou odrůd: levandule úzkolisté a levandule širokolisté. Má velmi silné aroma. Její drobné květy jsou jemně fialové až bílé a rostou ve zúžených klasech na trochu vytáhlejším stonku, který je jako u všech hluchavkovitých rostlin čtyřhranný. Listy jsou úzké a kopinaté, asi o odstín tmavší než u levandule lékařské.

Tato levandule je vlastně komerční hybrid, vyvinut pro účely parfumérského průmyslu. Její léčivé účinky si částečně ponechala, nicméně stejně jako celá bylina i ony jsou pokříženy. Aby se tato levandule oddělila od těch pravých, nese si jméno lavandin.

Tip redakce: Článek o levandulovém éterickém oleji najdete tady

A mohla bych pokračovat…

Druhů a kříženců levandulí je tak velké množství, že se vám z toho zamotá hlava a rozum zůstává stát, co všechno si člověk nevymyslí. Levandule citronová, oregánová, zubatá,…

Bylo by to opravdu nadlouho popisovat rozdíly mezi listy a květy jednotlivých druhů levandulí. Abych se do toho nezamotala, budu se držet klasiky.

Pokud vás však zajímají rozdíly mezi nejběžněji se vyskytujícími fialovými voňavými kráskami, krásně jsou popsány například v tomto článku.

Na pohled nevýrazný lavandin má mnohem intenzivnější aroma než levandule lékařská.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 1.

Objednejte si Bylinky našich babiček 1

Přihlaste se

Veronika Němcová

„Nejraději trávím čas v přírodě. Nalézám v ní inspiraci, poučení i útěchu. Jsem fascinována její rozmanitostí a důmyslností. Vnímám ji jako dar, který je tu pro naši radost i užitek. Věřím, že vše má svůj smysl a zákon a proto hledám souvislosti a logická vysvětlení.“

Veronika trávila několik let cestováním. Po návratu do České republiky vystudovala geografii pro pedagogy, na matěřské dovolené absolovala Institut aromaterapie v Praze. Nyní žije v rakouském Tyrolsku, kde vystudovala Innsbruckou Kräuterschule. V minulém roce dokončila Aromaterapeutickou akademii PRIMAVERA v Německu a je členkou mezinárodní asociace aromaterapeutů IFPA. Vyučuje na Institutu Aromaterapie v České republice předmět Úvod do fytoterapie a pořádá různé workshopy a semináře v Česku i zahraničí.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: