Na bolest zad použijte majoránkový olej či obklad

Seriál majoránka – 3. část

Nejčastější problém, se kterým ke mně chodí lidé na masáž, jsou bolavá záda. Nebolí je páteř, ale svaly – v drtivé většině trpí trapéz, což je šíje a oblast mezi lopatkami, nebo část zádového svalu v bederní oblasti. Kdo by si pomyslel, že i na takové problémy zabírá majoránka? Majoránka je silným stimulantem a neurotonikem. To znamená, že stabilizuje a zároveň uklidňuje a uvolňuje. Nejen křeče, hleny nebo prdy v břiše, ale také ztuhlé svaly. Navíc ulevuje od chronické bolesti hlavy a u migrén, které můžou s bolestí zad souviset. V minulé části – Zažeňte podzimní rýmu majoránkovou mastí! – jsme si přiblížili výrobu majoránkové masti.

Klienti mi kladou otázku: „Proč mě bolí záda?“

Nejčastějším důvodem mých klientů, proč je bolí záda, je dlouhé sedění v práci nebo i doma před počítačem, nedostatečný pohyb nebo absence protažení svalů před fyzickým výkonem. Klient bývá ztuhlý, má vysoký svalový tonus. Stále napjatý nebo zkrácený sval logicky bolí!

Přicházejí ke mně však i lidé, kterým nechybí pohyb a ani jiné z uvedených příčin se jich netýkají. Pokud se nejedná zrovna o sportovce po náročném tréninku, pak bývá problém takových klientů povětšinou psychosomatický. Nevyřešené vztahy, zablokované či odmítané emoce, nevyjádřené myšlenky, mohla bych pokračovat. Člověk pod citovým napětím si doslova ukládá nedokončené záležitosti uvnitř těla, až se začne projevovat bolest zad v určitých partiích.

Dvě mouchy jednou ranou majoránkou

Ať už jsou Vaše záda napjatá z příčiny duševní či fyzické, majoránka vás uvolní. Odstraňuje fyzickou i nervovou únavu a tím vás osvěží. Úzkost, která nás doslova stahuje a vytváří na našem těle nervové a úzkostné spazmy, dokáže majoránka rozptýlit. Svým teplem zrychluje krevní oběh, čímž lépe prokrvuje svalovou hmotu.

Olej již během masáže svou vůní navodí pocit pohody, po masáži se klienti cítí svěží, odpočatí. Zpravidla stačí dvě až tři masáže na uvolnění velmi ztuhlých zad, lehké spazmy může šikovný masér odstranit již při první masáži.

Vyrobte si sami olej z majoránky

  • Čerstvé lístky majoránky nadrobno nasekejte a nechte macerovat v kvalitním olivovém oleji po dobu 2-3 týdnů. Aby se z macerovaného oleje vypařovala voda, která je součástí rostliny, přikryjte nádobku s olejem plátýnkem a zajistěte gumičkou.
  • Alespoň jednou denně promíchejte bylinky v oleji, aby se do oleje lépe a rychleji uvolňovaly účinné látky.
  • Pak už jen přeceďte přes čisté plátno nebo punčochu a nalijte do tmavé lahvičky.

Někdo si nechá lístky zavadnout a až druhý den zalije olejem. V případě majoránky je vcelku jedno, pro který způsob se rozhodnete. Důležité je, aby nádobka, ve které olej připravujeme byla čistá, průhledná a uchovávána na světlém místě. Nedoporučuji však na slunci. Na přímém sluníčku může olej dosáhnout celkem vysokých teplot (to byste se divili!), což samotnému oleji neprospívá a také se ničí éterické složky. A kvůli nim to přece děláme, že?

Nebo použijte éterické oleje

Do oblíbeného rostlinného oleje nakapete několik kapek éterického oleje majoránka Origanum majorana (doporučuji vytvořit maximálně 2-5% koncentraci získaného oleje, jinak bude příliš silný) a protřepejte. Takto si připravuji majoránkový olej i já a podle potřeby k němu přidávám další éterické oleje.

Čím si olej vylepšit

+ Ravintsara (Cinnamomum zeylanicum Ravintsara), máta (Mentha piperita), rozmarýn (Rosmarinus officinalis)

Na fyzickou a nervovou únavu, deprese, úzkost, morbidní stavy.

 + Tymián (Thymus vulgaris), Bazalka (Ocimum basilicum)

Při bolestech kloubů, křečových stavech svalů.

+ Pomerančové listí (Petitgrain), Levandule spike (Lavandula spica), Libavka (Gaultheria procumbens)

Na akutní kloubní revmatismus.

+ Šalvěj (Salvia Officinalis), Vavřín (Laurus nobilis)

Na nervové a úzkostné spazmy.

Olej můžete použít také k potírání spánků při bolestech hlavy a při migréně. K jemné masáži břicha při nadýmání. Zahřátý aplikován na hrudní koš působí blahodárně při bronchitidě a kašli. Lze užít také při astma mladistvých.  Dále pak při dně, revma, ztuhlých kloubech, a nebo dokonce při tzv. zatvrdlém mléku u kojících matek.

Pro ty, co se neradi mažou

I pro takové existuje majoránkové řešení, a sice formou obkladu. Lze také použít na všechny výše jmenované problémy.

  • Do čistého šátku/kapesníku/pleny (velikost podle potřeby) zaviňte nahrubo nasekanou majoránku. Mám vyzkoušeno, že i sušená funguje, jen pozor, ať se vám nevysypává.
  • Takto připravený obklad položte na chvíli na pokličku s hrncem, kde se vaří voda nebo něco dobrého k jídlu.
  • Teplý šátek přiložte na postižené místo a nechte působit, dokud je obklad teplý. Klidně opakujte několikrát.

Kdysi jsem pro děti vyrobila podlouhlou plátěnou kapsu. Mám-li ztuhlý krk či celou šíji, naplním ji bylinami a pak si ji teplou obmotám kolem krku. Do čtvrt hodiny je mi dobře.

Tak ať i Vám je dobře!

Více informací o majoránce i dalších bylinách se dozvíte v Bylinkách našich babiček

Další díly seriálu:

 

Autorkou článku je Veronika Němcová, odborná aromaterapeutka/kräuterpraktikerin, kontakt: vondrus(zavináč)gmail.com. Zdroje: Kateřina Svoboda: Rostlinné silice, biochemické složení, působení na lidský organismus – II. Skriptum AČA. Praha 2013; Elisabeth Kairath: Gewürzskriptum. Innsbruck 2014. Foto: Freeimages.

Veronika Němcová

„Nejraději trávím čas v přírodě. Nalézám v ní inspiraci, poučení i útěchu. Jsem fascinována její rozmanitostí a důmyslností. Vnímám ji jako dar, který je tu pro naši radost i užitek. Věřím, že vše má svůj smysl a zákon a proto hledám souvislosti a logická vysvětlení.“

Veronika trávila několik let cestováním. Po návratu do České republiky vystudovala geografii pro pedagogy, na matěřské dovolené absolovala Institut aromaterapie v Praze. Nyní žije v rakouském Tyrolsku, kde vystudovala Innsbruckou Kräuterschule. V minulém roce dokončila Aromaterapeutickou akademii PRIMAVERA v Německu a je členkou mezinárodní asociace aromaterapeutů IFPA. Vyučuje na Institutu Aromaterapie v České republice předmět Úvod do fytoterapie a pořádá různé workshopy a semináře v Česku i zahraničí.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: