Zamilujte si švestkový olej: českou tradici i voňavý hit současnosti

Troufám si konstatovat, že tomuhle oleji okamžitě propadnete. Jeho vůně je ve světě přírodních produktů opravdu „něco“ s velkým „N“. A jeho účinky, zdaleka nejen kosmetické, taky. Tak mne vlastně nepřekvapilo, když jsem objevila, že švestkový olej se i v našich končinách lisoval už dávno a patřil ke kuchyňským pokladům hospodyněk. Jakmile ho zkusíte, pochopíte. Pravda, my ho dnes využijeme spíš jako přírodní anti-age kosmetiku než prostředek na smažení koblížků…

V článku se dozvíte:

  • jaké má švestkový olej složení,
  • jak působí na pleť,
  • proč jsme se do něj zamilovaly na první přičichnutí,
  • originální tipy na jeho využití
  • a něco málo z historie.

Ovšem tu jeho krásnou specifickou vůni, tu k vám takhle nedoručím… ale už na ni nikdy nezapomenu.

Marcipánový, hydratační a trvanlivý

Vaše pleť bude rozradostněná po použití švestkového oleje.

Švestkový bio olej má zlatavou barvu, již zmiňovanou překrásnou, výraznou vůni jemně hořkých mandlí, voní „marcipánově“. Velmi dobře se vstřebává. Nezanechává pocit mastnoty ani neucpává póry. Pleť je po něm vláčná, zářivá a spokojená.

Je plný výživných omega mastných kyselin (13 různých druhů) a vitamínů A a E, které pomáhají hydratovat suchou pokožku, vlasy a nehty. Obsahuje i vitamín B, provitamín B5 (beta-karoten).

Jen pro zajímavost, bio švestkový olej pokožce poskytuje ještě výraznější ochranu před volnými radikály než arganový olej.

A protože i nás dostala jeho vůně, ptáme se pana Harašty, majitele společnosti Saloos, jestli si pamatuje na svůj první pocit z bio švestkového oleje: “Pamatuji si velmi přesně. Žádný jiný mě tolik neoslovil vůní jako tento. Bio švestkový olej si nás v Saloos okamžitě získal už při prvním přivonění a dotyku. Má příjemnou a jemnou vůni, nečekaně připomíná sladký marcipán a jemně nahořklé mandle. Sametově hebká a projasněná pokožka, to jsou pocity při prvním použití.”

TIP autorky: Voňavý kondicionér na vlasy? Vetřete 2 kapky do konečků vlhkých, umytých vlasů.

Olej má také protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat potíže s podrážděním pleti, tmavými skvrnami, kruhy pod očima i vráskami. Svým exkluzivním složením působí proti volným radikálům. Obsah účinných látek udržuje i vysokou stabilitu oleje.

TIP autorky: Použijte švestkový olej jako balzám na rty. Stačí rozetřít jednu či dvě kapky. Je to velká dobrota a skvěle funguje!

Peckové rostlinné oleje

V rámci mých kurzů o rostlinných olejích mají oleje lisované z pecek ovocných plodů své čestné místo. Jsou si podobné, nicméně každý má svá specifika. Asi nejznámější i nejpoužívanější je olej z meruňkových jader, často je doporučován i pro dětskou pokožku.

Méně známé jsou například oleje z broskví či třešní. Všechny oleje z peckovin, které jsem vyzkoušela, mají společnou jistou „šťavnatost“. Tu jako by byly schopné přenést i na naši pleť.

A s čím exkluzivní bio švestkový oleje kombinovat? Pan Harašta ze Saloos doporučuje: “V kombinaci s bio švestkovým olejem bych doporučil mandlový olej a jojobový olej v poměru 1:1. V kvalitní aromaterapii představují nedílnou součást masážních směsí a jsou nesmírně příznivé pro pokožku.”

Partnerem článku je forma Saloos

Otestovaly jsme pro vás bio švestkový olej Saloos

„Švestkový olej má nádhernou vůni. Cítím z něho jak švestky, tak jádra, která jsou nahořklá a připomínají mi lehce vůni mandlí. Olej je rychle vstřebatelný a nezanechává mastné stopy. Stačí ho použít jen pár kapek (cca 5) a mám krásně natřený celý obličej. Olej je příjemný na obličej i na ruce, zkoušela jsem ho i na nohy po holení a super. Prostě mě nadchnul. :-)“

– Hana Perková

„Švestkový olej je pro mě příjemně zvláčňující, nezanechává mastný film a úžasně voní.“

– Sára Rottová

„Pro jeho výjimečnou vůni a účinky na suchou pleť ho ráda používám do pleťového séra či ho přimísím k makadamiovému oleji a natřu se po koupeli – pak jsem k sežrání…“ 

– Hana Heřmanová (Čarokrásno)

„Švestkový olej je velmi příjemný na pleť. Dávám si ho na noc, dobře se vstřebává. Krásně voní po švestkových jádrech, lehce navinule, zpočátku připomíná marcipán, pak trochu švestky v rumu… Je to taková voňavá specialitka mezi oleji, možná by se hodil i na dezerty nebo pečení.“ 

– Petra Torová

Tip redakce: Otestovaly jsme také další olejové skvosty… šípkový, chia a malinový olej.

Povidla, slivovice a… Olej!

Švestkový olej najde i kulinářské využití.

Švestková jádra coby olejodárná surovina byla pro naše předky využitím jinak bezcenného materiálu. Nejvíce se ze švestek vařila povidla nebo pálila slivovice. Pecky se schraňovaly, sušily, jadérka vyloupávala.

Asi vás nepřekvapí, že tenhle olej byl dobře známý na Moravě. Ve skanzenu v Rožnově si můžete původní mechanický lis dodnes prohlédnout. Na slováckém Horňácku se tlačil (lisoval) „kostkový“ (peckový) olej.

Paní Marie Balejová ze severních Čech vzpomínala v anketě L.N. roku 1941: „Jakmile začala sezona vaření švestkových povidel, schovávala babička pečlivě všechny pecky ze švestek. Mívala jich na půdě, kde je sušila, rozprostřenou velkou hromadu. V zimě se pak jádra vytloukala kladívkem a znovu sušila. Z těch potom si dala babička ve stupárně vytlačiti olej. Měla ho vždy velkou bandasku – byl to lahodný, vonný a vydatný olej, který věru stál za tu práci. Buchtičky na něm pečené a smažené měly rajsky křupavé kůrčičky.“ (Úlehlová-Tilschová, 2011)

TIP autorky: Experimentujete se zeleninovými saláty? Zkuste jednou přidat k listovým salátům a oblíbené zelenině nakrájené sušené švestky a do zálivky kromě kvalitního oleje, balzamika a trošky dobré hořčice ještě pár kapek švestkového oleje.

Zdroje:

  • ÚLEHLOVÁ-TILSCHOVÁ, Marie. Česká strava lidová. Praha: Triton, 2011. ISBN 978-80-7387-421-6.
  • Cosmetics. Plumoil [online]. [cit. 2019-04-09]. Dostupné z: http://www.plumoil.com/cosmetics.html
  • Plum Kernel Oil. Fragrant Earth [online]. [cit. 2019-04-09]. Dostupné z: https://www.fragrantearth.com/Plum-Kernel-Oil
  • Persic-carrier-oils-for-aromatherapy-apricot-cherry-peach-and-plum. Sedonaaromatics [online]. [cit. 2019-04-09]. Dostupné z: https://sedonaaromatics.com/persic-carrier-oils-for-aromatherapy-apricot-cherry-peach-and-plum/

Partnerem článku je:

Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.

Kateřina Polívková

„Skrze vůně vnímám svět. Vždy mě fascinovaly. Až jsem dospěla ke studiu a praktikování vykuřování a aromaterapie. Příroda přirozeně voní. A mě moc baví tenhle aromatický vesmír odkrývat i ostatním. Třeba prostřednictvím míchání osobních parfémů nebo na workshopech Vůně pro každý den. A neustále se učím, od života i od přírody."
Kateřina se masážím a aromaterapii intenzivně věnuje přes 4 roky. Studovala Institut aromaterapie, pravidelně se odborně dále vzdělává, setkala se s mnoha inspirujícími osobnostmi aroma světa... Vede kurzy, školení a workshopy v oblasti aromaterapie a vykuřování pro jednotlivce i firmy.
Spolupracuje například s Asociací českých aromaterapeutů, Českou asociací saunérů, blogem Kosmetika hrou.

Přečtěte si podobné články