Mýty a fakta v aromaterapii pro děti: péče o novorozence

Aromaterapie a děti. Téma, které je výzvou i poznáním. Mám dvě děti, desetiletou holčičku a dvouměsíčního chlapce. U dcerky jsem v dobré víře aplikovala aromaterapii nepatřičně a zbytečně, u syna už mnohem víc vím a znám. Zkušenosti a vědomosti, které nabírám studiem i životními prožitky vám ráda předám v tomto seriálu. Tento díl věnuji péči o naše nejmenší – o novorozence a miminka. Sdělím vám, co považuji za vhodné při péči o pokožku novorozence a jaké složce se vyhnout v kosmetických přípravcích. Vítejte u prvního dílu.

Péče o novorozence a miminka – 1. díl

Kůže je jedním z našich nejkomunikativnějších orgánů

Při studu většinou zčervená, při strachu zbledne. To jsou nejrychlejší reakce nejvědomějších emocí. Pak nám kůže různými reakcemi ukazuje na svoje potřeby a u těch se na chvíli zastavíme.

Kůže nám projevuje pocity

Po narození je ideální, když se tělíčko děťátka jen nasucho otře a pěstičky se nechají od mázku. Díky vůni na pěstičkách doputuje miminko po matčině břiše k prsu a saje.

Na aromaterapeutické konferenci v Brně (2017) jsem se dozvěděla, že je ideální děti nemýt. Já jsem si tuto informaci nepoznačila do svého seznamu přání u porodu. Když jsem na pokoji rozbalila “umyté” děťátko, ucítíla jsem kosmetiku, se kterou nesouzním a uviděla červenou citlivou kůži, došlo mi, jaká pravda se nese v jednom slově – nemýt. Když za námi přišla na pokoj odpoledne dětská sestra, zda chci ukázat mytí miminka, slušně jsem odmítla a říkala jsem si, jak by asi vypadala kůže po dalším mytí ten samý den.

Tím se dostávám k první aromaterapeutické péči o malé děti.

Rostlinné oleje – dary od Matky Přírody

Jsou mnohem důležitější, než se na první pohled může zdát

Jejich hodnota je stejná, jako u oblíbených éterických olejů. Vyrábí se ze semen rostlin, z jader ořechů nebo i z jadérek ovocných plodů.

Jsou nejčastějšími nosiči éterických olejů a samostatně se užívají bez jakéhokoli ředění. Podporují důležitý obranný systém a chrání kůži proti choroboplodným zárodkům. Olej je v péči o pokožku důležitý už z hlediska toho, že je hlavní složkou buněčných stěn. Vtíráním olej dosáhneme minimálně toho, že pokožku zvláčníme, póry zůstávají průchozí a kůže se změkčí.

Velmi suchá pokožka je synonymem pro pokožku citlivou

Ta se rychle a snadno zanítí či podráždí. Na suchou pokožku rostlinné oleje působí jako balzám.

A tak jsem nelenila a sáhla po lahvičce s mandlovým olejem. Viděla jsem, jak mi pod prsty kůže miminka šustí jako jemný papír. Trvalo asi dva týdny, než se mi podařilo pokožku zregenerovat. Tělíčko jsme promazávali 3x denně a jednou za dva dny jsme dávali na kůži mateřské mléko vatovým tamponem.

Rostlinné oleje používám kvalitní lisované za studena a bez příměsi éterických olejů.

Jaké rostlinné oleje doporučuji v péči o nejmenší?

Každý olej je jedinečný a má svůj specifický přínos

Podíváme se na vlastnosti čtyř druhů rostlinných olejů, které prospívají dětské pokožce.

MANDLOVÝ OLEJ – základ v aromaterapii

Mandloň obecná (sladká) (Prunus amygdalis var. Dulcis)

Mandlový olej se nevstřebává příliš rychle a je možné s ním chvilku masírovat

Zanechává na pokožce nejakou dobu kluzkou vrstvičku. Olej z mandloně sladké je bohatý na esenciální mastné kyseliny. To jsou takové kyseliny, které si lidský organismus nedokáže sám vytvořit z jiných složek. Jsou důležité při energetické bilanci organismu a dalších biologických pochodech. Při aplikaci na pokožku působí blahodárně na její výživu.

Používám jej nejčastěji. Dám si malé množství do dlaně, prohřeji třením a natírám děťátko od hlavy po paty.

MERUŇKOVÝ OLEJ – lehkost na dlani

Meruňka obecná (Prunus armeniaca)

Pokožkou je rychle vstřebáván a dobře působí na citlivou pleť

Pro dětskou pokožku je ideální. Má lehkou strukturu a vnímám ho blahodárně při péči na obličej. Vstřebává se lehce, dobře se spojuje s jinými oleji a zlehčuje jejich hutnější strukturu.

Meruňkový olej obsahuje vysoké dávky provitaminu A, ze kterého vzniká metabolickou přeměnou vitamin A. Ten je nezbytný pro vývoj epitelií které v tomto případě vystýlají povrch těla.

SLUNEČNICOVÝ OLEJ – posvátné sluníčko

Slunečnice roční (Helianthus annuus)

Skvěle se mísí se všemi oleji a obohacuje směsi vysokým obsahem vitaminu E

Působí na regeneraci pokožky a její prokrvení. Napomáhá hojení ekzémů a vyrážek. Ráda slunečnicový olej přimíchávám s jinými oleji a mám v oblibě trojici: mandle + meruňka + slunečnice. Tato trojice nabízí bohatou výživu pokožce, dobrou vstřebatelnost, a přitom se s ní dá chvilku masírovat.

Mayové a Aztéci považovali slunečnici za posvátnou a byla ochrannou součástí mnoha talismanů.

OLIVOVÝ OLEJ – zázrak pro děti

Olivovník evropský (Olea europaea)

V péči o pokožku pod dětskou plenkou – favorit číslo jedna

Osvědčil se u vyrážek a v místech zapářky. Považuji ho za perfektního pomocníka v péči o podrážděnou kůži v létě. Je výborný na vyrážky a k ošetření záhybů na kůži u miminek. Olivovým olejem ošetřuji i po štípnutí hmyzem. Komáři se u nás občas vyřádili a olivový olej hrál prim.

Čemu se vyhnout?

Doporučuji vyřadit produkty s velmi rozšířeným a v aromaterapii nepřípustným parafínovým olejem

Poznáte ho podle označení paraffinum liquidum. Jde o produkt z ropy a zaznamenala jsem, že je hojně obsažen v kosmetických produktech pro děti. Kufřík vzorečků, který jsem dostala v porodnici byl z osmdesáti procent plný parafínových krémů, šamponů a koupelových gelů.

Proč se mu vyhnout?

Jak už to bývá u věcí, které toho moc kvalitního nepřináší, zdánlivě neškodí  po určité době se bez toho dá těžko obejít – řeč je tu o závislosti, která se po určité době dostaví.

Parafín má veliké molekuly, které zůstanou na povrchu pokožky a vytvoří zdánlivou hydrataci

Ve skutečnosti jde o nepropustnou vrstvu, kdy pokožka nemůže vypouštět ven ani přijímat dovnitř. Je tak potlačena její přirozená schopnost. Po omytí parafínu zdánlivá hydratace pomine, po určité době používání pokožka svoji schopnost rovnováhy ztrácí a závislost je na světě.

A když začneme s parafínovými produkty u malých dětí, můžete si sami domyslet, jakou dá práci se toho všeho zbavit a obnovit rovnováhu.

A jaký je můj přístup v péči o nejmenší ratolest?

U malého dítěte používám jen kvalitní rostlinné oleje a umývám v nejnutnějších situacích.

Je-li třeba sáhnout po éterickém oleji, aplikuji přes sebe nebo pomocí inhalace s difuzérem. O tom, jak postupovat při onemocnění a jak pracovat s éterickými oleji u dětí si povíme v příštím díle.

Autorka článku: Darina Hájková – Ellingerová, Fotografie: Pixabay, autorka.

Partnerem článku je firma Eoné, děkujeme za podporu.

Rodinná firma Eoné kosmetika s r.o. se zabývá ruční výrobou celostní přírodní kosmetiky. Eoné začala komponovat a vyrábět první výrobky na prahu nového tisíciletí a můžeme ji nazvat Kosmetikou věku vodnáře. Malosériová výroba zaručuje čerstvost, čistotu a vysokou kvalitu přípravků. Záměrem Eoné bylo přinést na trh naprosto bezpečné a skutečně pomáhající prostředky, zejména pro těhotné ženy a malá miminka. Dnes se Eoné ve svých výrobcích péče o pleť i tělo věnuje všem věkovým skupinám.

Zdroje:

  • KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-41-8.

Darina Hájková Ellingerová

Darina se v aromaterapii zaměřuje na práci s duší a emocemi. Zajímá ji psychosomatika a souvislosti v oblasti vztahů. V praxi pedikérky a manikérky se setkává s příběhy lidí, které jí rozšiřují obzory při práci s klienty v rámci aromaterapie. Informace a inspiraci získává z četby psychologických knih a seminářů. Je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a členkou Asociace českých aromaterapeutů.

Co o sobě říká?
„Fascinují mě mezilidské vztahy a miluji zvířata. Nejvíce kočky. Vidím propojenost mezi vztahy v domácnosti a vitalitou domácích mazlíčků. Jejich chování a zdraví vnímám jako indikátor pro lidi, kteří s nimi sdílí prostor. Aromaterapii vítám jako jemnou a zároveň silnou pomocnici v životních situacích.“

Přečtěte si podobné články