Vůně Francie. Tu dozajista najdete všude kolem Aleny Jindrové, která je svou duší napůl Češkou a napůl Francouzskou. A protože ji pověstná kvalita francouzské přírodní kosmetiky uchvátila, začala své voňavé oblíbence vozit do Čech. Nejdřív jako dárečky pro své kamarádky a postupně založila i sympatický voňavý eshop…
…ale to bychom už přebíhali, pojďte se podívat na zajímavý životní příběh cesty za svým snem, povídat si budeme o přírodní kosmetice a o její kvalitě 😉
Jste zastánkyní kosmetického minimalismu, co si pod tím naši čtenáři mohou představit?
“Minimalismus v kosmetice mám fakt ráda, celkově skvěle zapadá do mého životního stylu a to z mnoha důvodů. Možná bych mohla na začátek v krátkosti připomenout, co vlastně minimalismus je.
Minimalismus je původně umělecký směr, který se začal formovat někdy v 50. letech 20. století a postupně se rozšířil do všech možných oblastí. Najdete ho třeba v architektuře, nábytku, jídle, oblečení… prostě skoro všude 🙂 Základní myšlenkou minimalismu je dosáhnout maximálního účinku s minimem použitých prostředků.
Kosmetický minimalismus, tak jak ho vnímám já, vychází z potřeby zredukovat množství produktů, kterými o sebe denně pečujeme. Výsledkem tak může být méně obalů, menší spotřeba ingrediencí, energie, menší náklady a celkově menší zatížení životního prostředí. Tohle všechno jsou důvody, proč mám minimalismus v kosmetice ráda. Stačí totiž několik málo kvalitních kosmetických produktů, které mezi sebou můžu různě kombinovat a úplně si vystačím. Z téhle myšlenky jsem také vycházela při budování mého e-shopu a snažím se jí i nadále v obchůdku udržet.”
Přesně jak zmiňujete, kosmetika často bývá balena do spousty obalového materiálu, na který se poslední dobou poukazuje. Máte tip pro naše čtenáře, jak využít použité obaly od kosmetiky?
“Přijde mi, že je dobré o obalech přemýšlet už v momentě, kdy kosmetiku kupujeme. Některé kosmetické firmy na tohle myslí a balí své produkty smysluplně, takovým dám ráda přednost. Jinak mám radši obaly, které se můžou znovu použít, nebo recyklovat. Případně je fajn nakupovat rovnou bez obalu, což je ale u většiny kosmetických produktů problém. Nicméně existují výjimky a třeba mýdlo, nebo prací prášek se dá bez obalu pořídit. Pokud už doma nějaké obaly mám, snažím se je používat opakovaně, třeba při výrobě domácí kosmetiky.”
Jste absolventkou Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, jaká byla vaše cesta k přírodní kosmetice a podnikání celkově?
“Prahu mám moc ráda, ale od začátku mých studií jsem věděla, že tady dlouhodobě zůstat nemůžu. Potřebovala jsem zpomalit, vrátit se do bližšího kontaktu s přírodou. V té době jsem navíc potkala mého budoucího muže, který pochází z podhůří Pyrenejí v jižní Francii. Po ukončení studia jsem začala pendlovat mezi jižní Francií a Prahou a zároveň jsem se snažila skloubit a dát dohromady všechno, co mě baví a naplňuje a udržet si klidný život s rodinou někde v blízkém kontaktu s přírodou.
Bylinky a přírodní kosmetika mě zajímaly už během studií, tak nějak to šlo ruku v ruce s moji láskou k přírodě. Zdraví a čistotu produktů jsem navíc řešila denně, protože moje dcerka má atopický ekzém. Teprve ve Francii jsem se ale tomuhle tématu začala opravdu věnovat. Najednou to v tom krásném horském prostředí začalo dávat hlubší smysl a byl pro to větší prostor. Začala jsem si vozit některé moje oblíbené francouzské produkty s sebou do Čech, protože tu nebyly k sehnání. Brzy jsem je začala vozit i kamarádkám a kamarádkám kamarádek 🙂 Nějak přirozeně z toho potom vyplynul vznik mého e-shopu kouzloesence.cz, do kterého se snažím vybírat opravdu jen to nejlepší z přírodní kosmetiky a aromaterapie. Realizace e-shopu byl sice krok do neznáma, protože jsem nikdy předtím nepodnikala, ale dnes jsem za to moc ráda. Dělám díky tomu to, co mám ráda a co mě naplňuje a zároveň mám čas na svoji rodinu.”
Ti redakce: Kouzlo esence u nás podporuje vznik seriálu o základech aromaterapie, jukněte na 1. díl
Váš eshopu se tedy od začátku zaměřuje na kvalitu výrobků. Jak se má ale běžný člověk vyznat v certifikátech kvality? Jaké mezinárodní či české certifikáty mají podle vás největší váhu?
“Certifikáty jsou určitě dobrým vodítkem při výběru kvalitní kosmetiky, ale z mého pohledu nejsou to nejpodstatnější. Pro mně je mnohem důležitější přečíst si pečlivě složení každého produktu, často se taky ptám výrobců na původ jednotlivých ingrediencí. Někdy může být totiž paradoxně kosmetika bez certifikátu lepší, než ta s certifikátem. Přesto ale certifikaci na produktech sleduji.
Tak je třeba fajn, pokud máte certifikací potvrzeno, že jsou kosmetické ingredience v Bio kvalitě (např. AB – Agriculture biologique, nebo Cosmos), že se kosmetika netestuje na zvířatech (např. Leaping bunny, nebo Cruelty free), nebo že byly při získání a zpracování surovin dodrženy všechny sociální, ekonomické a enviromentální standardy (Fairtrade). Tohle všechno beru u kosmetiky jako bonus. Hlavní je pro mě ale pořád složení, které o kvalitě produktu řekne nejvíce. Nejsem schopná říct, která certifikace má větší váhu a která menší, spíš bych doporučila číst pečlivě složení a certifikaci brát jen jako takový bonus navíc. Pro mě není nikdy samotný certifikát zárukou kvality.”
Když jsme u toho, vyrábíte si sama doma kosmetiku? Máte pro nás nějaký váš oblíbený recept?
“Domácí kosmetiku si vyrábím, teď už sice ne tak často, protože v rámci testování nových produktů už další kosmetiku většinou nepotřebuji, ale mám ten proces ráda a tak se na výrobu čas od času vrhnu. Moje kosmetické výrobky jsou velmi jednoduché, žádné složitosti. Co mám třeba opravdu ráda je obyčejné šlehané bambucké máslo. Našlehané máslo se mnohem lépe aplikuje a roztírá a zároveň si máslo uchová všechny svoje vyživující vlastnosti. Nejlepší je ho použít na vlhkou pokožku po koupeli, nebo sprše. Takže úplně v klidu nahradí tělové mléko.
Jednoduchý recept na šlehané bambucké máslo
Dám si do misky bambucké máslo (80 % ve směsi – 80 g) a meruňkový olej (20 % ve směsi – 20 g) a zahřeju je ve vodní lázni, dokud máslo částečně nepovolí. Misku vyndám z vodní lázně a v tuhle chvíli se může přidat esenciální olej (cca 1 % ve směsi – 1ml, cca 20 kapek). Já mám ráda třeba levanduli. Pak směs vyšlehám ručním šlehačem, dokud není pěkně nadýchaná a nandám do kelímku.
Do receptu si můžete klidně přidat jiná rostlinná másla a oleje a pohrát si s konzistencí.
S blížícím se podzimem začíná být důležitá prevence nemocí a posilování imunity, máte pro nás nějaký rodinný tip pro zdraví nebo oblíbený recept do difuzéru?
“Nejlepší prevencí je podle mě zůstat v klidu, nestresovat se, dobře spát, dobře a zdravě jíst a celkově být v pohodě. Většinou onemocním, když tohle nedodržím. Pokud už je u nás doma někdo nemocný, tak přijde na řadu difuzér na pročištění vzduchu. Používám buď hotové namíchané směsi (na podporu imunity, nebo při nachlazení), nebo si směsi míchám sama. Většinou pro tyhle účely nikdy nechybí esenciální oleje z citronu a ravintsary, ty mám ráda.
Tady je jedna moje oblíbená směs do difuzéru na podporu imunity a prevenci respiračních onemocnění: 2 kapky borovice lesní (Pinus sylvestris), 2 kapky ho-sho (Cinnamomum camphora CT Linalol), 2 kapky ravintsary (Cinnamomum camphora CT Cineol) a 4 kapky citronu (Citrus limon). Difúzi nechávám běžet max. 30 minut 2-3 krát denně. Množství směsi samozřejmě záleží na druhu difuzéru.”
Na vašich stránkách mě zaujala problematika opalovacích krémů, které se věnujete, řekla byste nám na závěr něco k tomuto tématu, které se na sítích hodně přetřásá?
“Opalovací krémy, které považuji v tuhle chvíli za nejlepší, jsou ty na bázi rostlinných olejů a másel, do kterých se při výrobě rovnoměrně rozptýlí minerální filtr bez nanočástic. Minerální filtr bez nanočástic zůstává na povrchu pokožky, kde vytváří tenoučký film, který chrání před UV zářením. Za jeden z nejbezpečnějších a nejúčinějších minerálních filtrů je dnes považován oxid zinečnatý (bez nanočástic). Nevýhodou takového opalovacího krému může být to, že na pokožce zanechává tenkou bílou vrstvičku. Dá se na to ale zvyknout a navíc bílá vrstvička částečně zmizí, pokud se krém do pokožky chvilku masíruje. Můj nejoblíbenější opalovacím krém je složený jen z pěti ingrediencí a je tak ideální pro moji citlivou pokožku a atopickou pokožku mojí dcery. Pro zajímavost v opalovacím krému je jen slunečnicový olej, oxid zinečnatý, včelí vosk, vitamín E a extrakt z rakytníku. To je všechno. Jen bych chtěla varovat před domácí výrobou takového krému. Oxid zinečnatý se totiž musí do krému rozptýlit speciální technikou, jen tak se docílí jeho rovnoměrnému obsažení v krému.
Často dostávám dotazy k SPF faktoru a tak bych tady možná mohla zmínit jednu zajímavost. Zkratka SPF udává, jak bude krém chránit pokožku před UVB zářením a co je zajímavé, její hodnota není lineární. Pokud totiž použijete krém s dvakrát větším SPF faktorem, nebudete mít dvakrát větší ochranu. Pro příklad: SPF 15 blokuje 93 % UVB paprsků, SPF 30 blokuje 97 % UVB paprsků a SPF 50 blokuje 98 % UVB paprsků. Rozdíly jsou jen v jednotkách procent. Tohle se málo ví a kosmetické firmy často využívají nevědomosti ve svůj prospěch. Z mého pohledu stačí úplně opalovací krém s SPF 30, nebo 50, víc není potřeba.
Ještě bych chtěla připomenout, že krém není všechno. Mnohem důležitější je dávat přednost stínu, nosit klobouk, vhodně se oblékat a nevystavovat se přímým slunečním paprskům mezi 11 do 16 hodinou. Pokud už to jinak nejde a na sluníčko musíme, pak teprve použít opalovací krém.”
Děkuji vám za milý rozhovor!
Alena Jindrová
Vystudovala Přírodovědeckou fakultu na Univerzitě Karlově v Praze se specializací na biologickou antropologii. Po dokončení studií začala jezdit do jižní Francie, kde potkala svého muže. Dodnes pendulí s malou dcerkou mezi farmičkou v podhůří Pyrenejí a Prahou. V roce 2016 si otevřela vlastní e-shop Kouzlo esence (ano, je to náhodná podoba jmen :-)), do kterého pečlivě vybírá to nejlepší z přírodní kosmetiky a aromaterapie.
Autorkou rozhovoru je Michaela Lusílija Makulová, Foto: archriv Aleny Jindrové.
“Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”
Hodně zajímavé! Děkuji za článek. Difuzér nám tu běží také každý den. Dále moc ráda používám sůl – nejen v kuchyni :), nicméně také v koupelně. Mrkněte na články o koupelnových solích, nedám na ně dopustit.
Hodně zajímavé! Děkuji za článek. Difuzér nám tu běží také každý den. Dále moc ráda používám sůl – nejen v kuchyni :), nicméně také v koupelně. Mrkněte na články o koupelnových solích, nedám na ně dopustit.