Jalovec, vykuřovadlo skvělé pro podzimní zdraví i k oslavě Dušiček

Tentokrát bude řeč o posvátném jalovci. Tradičním vykuřovadle s mnoha blahodárnými účinky! S nástupem chladnějšího počasí jde ruku v ruce nástup různých epidemií. Nejsou to mor a cholera jako v evropském středověku, ale potrápit nás dovedou pěkně. A jalovec s nimi umí zatočit!

Tak jsme pro další pokračování Bylinek našich babiček vybrali právě osvědčený a voňavý jalovec. Je to mnohostranný pomocník k dezinfekci prostoru, očistě těla a oceníme ho i jako vůni vhodnou ke svátku Dušiček, protože má spojitost se světem mrtvých. Dozvíte se, co všechno se z jalovce dá vykuřovat a jak to na nás působí.

Dojde i na trochu aromaterapie a využití tinktury a éterického oleje z jalovce. Přidávám i pár receptur. A příště krásně navážeme, a to velmi oblíbeným tématem očisty domova vykuřováním. Zajímalo by vás, jak zahnat vykuřováním kašel?

Větvička jalovce z Alp a bytosti v jalovci sídlící…

Jalovec na ústupu

Jalovcové keře byly uctívány a chráněny tisíce let. A to všude tam, kde se vyskytovaly. Platí to o Evropě Římanů, Keltů i starých Slovanů, Severní Americe a zdejších indiánských kmenech či vysokohorských himalájských jalovcových hájích, v nichž podle místních sídlili bohové.

Jalovce jsou dlouhověké a stálezelené, dožívají se i 2000 let. Je logické, že byly považovány za symboly nesmrtelnosti a moudrosti. Kdo jalovec zranil či porazil, tomu hrozila msta přírodních duchů, mohl být stižen neštěstím i smrtí, stejně jako jeho rodina. Takové legendy existují v Tibetu i v Británii. Zajímavé, že?

Byť posvátný a uctívaný, přesto byl v minulosti dostupný. Dnes se nám to mírně komplikuje. Jalovec obecný je v českých zemích na ústupu. Ve volné přírodě ho určitě netrhejte! Budete mít velké štěstí, pokud ho vůbec potkáte. Jestli vám roste na zahradě, máte poklad! Za sebe doporučuji přesně určit, o jaký druh se jedná. Existují i jedovaté druhy – jalovec chvojka neboli chvojka klášterská (Juniperus sabina) patří k nim!

Když jsem hledala v nabídce zahradnictví, zjistila jsem, že i tam není prosté ten „obyčejný“ obecný jalovec pořídit. Většina prodávaných jalovců jsou různé kultivary, častý je jalovec virginský. To je zrovna ten, který rostl a dodnes roste u Indiánů. A vykuřovat se dá také.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 1.

Objednejte si Bylinky našich babiček 1

Přihlaste se

Kateřina Polívková

„Skrze vůně vnímám svět. Vždy mě fascinovaly. Až jsem dospěla ke studiu a praktikování vykuřování a aromaterapie. Příroda přirozeně voní. A mě moc baví tenhle aromatický vesmír odkrývat i ostatním. Třeba prostřednictvím míchání osobních parfémů nebo na workshopech Vůně pro každý den. A neustále se učím, od života i od přírody."
Kateřina se masážím a aromaterapii intenzivně věnuje přes 4 roky. Studovala Institut aromaterapie, pravidelně se odborně dále vzdělává, setkala se s mnoha inspirujícími osobnostmi aroma světa... Vede kurzy, školení a workshopy v oblasti aromaterapie a vykuřování pro jednotlivce i firmy.
Spolupracuje například s Asociací českých aromaterapeutů, Českou asociací saunérů, blogem Kosmetika hrou.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: