Sezóna medvědího česneku vrcholí a vy ho můžete natrhat na procházce z práce nebo zakoupit ve svazcích v obchodech se zeleninou nebo i v zahradnictví. Je jemňoučký a snesou ho i žlučníkáři a odpůrci klasického česneku. Krásně vám pročistí játra, zreguluje tlak a doplní zásobu vitamínů po zimě!
Sběr a rozpoznání česneku
Česnek medvědí sbíráme na jaře v dubnu a květnu. Výborné a chutné jsou listy, v moudré knize doporučují konzumovat i cibulky, což si můžete dovolit pouze na velkých plantážích česneku. U nás roste medvědí česnek spíše sporadicky, a tak by mě ani nenapadlo vytrhávat jeho cibulky a ničit tak rostlinky pro příští sezónu. Listy se sbírají v době před rozkvětem byliny, protože při kvetení přechází hlavní energie z listů do květů. Někdy se upozorňuje na možnou záměnu s konvalinkou (která je jedovatá), ale ta raší až mnohem později, má tvrdší listy, nevyrůstá z cibulek, ale množí se oddenky a hlavně vůbec česnekově nevoní! Při sběru tedy čuchejte a nezmýlíte se. Česnek si také můžete koupit v květináčku a vysadit doma, sama se o to už 2 sezóny snažím, ale velkých výsledků jsem nedosáhla, potřebuje totiž specifické podmínky, výživnou půdu, vlhko a listnatý les (náš javůrek ho neuspokojuje).
Tip redakce: Začtěte se do našeho podrobného článku o medvědím česneku
Blahodárný česnek
Moudrá kniha opět uvádí, v čem česnek vyniká. Listy obsahují hodně vitamínu C, B1, PP, karoten ad. Česnek se využívá na pročištění celého trávicího traktu, žaludku, jater, žlučníku, ledvin, podobně jako klasický česnek desinfikuje a ničí bakterie v těle. Mimoto snižuje krevní tlak a stimuluje krevní oběh. Celkově zdraví prospěšná bylina, zvláště po zimě, kdy se cítíme unaveni a potřebujeme trošku nakopnout.
Zpracování česneku
Česnek je nejlepší konzumovat syrový přímo při trhání. V lednici ho můžeme skladovat až týden. Někdo ho namáčí do vody, já bylinky spíše zabalím do tolik nedoporučovaných igelitových sáčků (nechám větrat samozřejmě) a je to. Přidávat ho můžete do salátů, na těstoviny, do smoothie. Dočetla jsem se i varování, že velké množství syrového česneku může způsobit průjem, netřeba se ale příliš báti.
A protože vloni na podzim jsem koupila nehorázně předražený sušený česnek, který ani nebyl dobrý (sušením ztrácí aroma), rozhodla jsem se ho letos naložit. Tady je recept, inspiraci jsem nalezla v Herbáři, díky!. Vyrobit si z něj ovšem můžete vynikající jednoduchoučké pesto, o tom ale zase někdy příště.
Recept: Česnek medvědí v soli
Zpracovávejte ideálně v den sběru. Pokud chcete uchovat co nejvíce vitamínu C, nekrájejte ho klasickým kovovým nožem, použijte keramický, měděný, nebo lístky natrhejte.
- omyté, osušené a nasekané listy medvědího česneku, 5 dílů
- kvalitní sůl, třeba růžová himalájská, může být i hrubozrnná, 1 díl
- skleničky vymyté vroucí vodou nebo vytřené alkoholem
- troška kvalitního oleje navrch (údajně nemusí být, já dávám pro jistotu, zabrání plesnivění)
- jeden dobrovolník bez záděrek, který obětuje své ruce
Nasekaný česnek promíchejte v míse se solí asi v poměru 5:1 nebo od oka, udusejte a nechte v klidu česnek pustit šťávu, stačí 10 min, ale někdo doporučuje až 2 hodiny. Pracujte ideálně s osušeným česnekem, ať nemáte vody zbytečně moc. Poté napěchujte do skleniček, a pokud si chcete být jisti, navrch zalijte troškou kvalitního oleje, třeba slunečnicového (lisovaného za studena). Uchovávejte v chladu a temnu a spotřebujte ideálně do příští sezóny, i když u nás rozhodně tak dlouho nevydrží. Po otevření nechte skleničku v lednici a vždy, když uberete česnek, zkontrolujte, zda jsou všechny lístky potopené a případně dolijte olej. Používejte jako lék mezi jídly nebo přidávejte do hotových pokrmů (neohřívejte, ať neztratíte vitamíny).
Dobrou chuť a příjemnou jarní očistu!
Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, odborná aromaterapeutka, Simbis. Foto: autorka, literatura: 6. LÁNSKÁ, Dagmar.