Vybíráte difuzér? Poradíme vám, jak na to

Množí se dotazy, jak je to s těmi difuzéry. Jaké jsou druhy, jak fungují, podle čeho vybírat nebo zda existují nějaká pravidla, která by se měla při jejich používání dodržovat. Na tyto dotazy vám odpovím v následujících řádcích.

Aromalampa nebo difuzér?

Ke koupi difuzéru se nejspíše rozhodneme, když už nějakou dobu „frčíme“ na používání aromalampy pro rozptýlení éterických olejů do prostoru (alespoň u nás doma tomu tak bylo). Aromalampa má své limity a je zde navíc nebezpečí v podobě otevřeného ohně, který může znamenat potencionální riziko při použití v místnosti s dětmi nebo s domácími zvířaty. Elektrický difuzér tak nabízí bezpečnou variantu aplikace éterických olejů, kterou využijeme nejen při domácím použití, ale také ve veřejných prostorech, kde je otevřený oheň zakázán (např. v zaměstnání, ve školkách, ve fitness centrech, na recepcích apod.).

Difuzér použijeme stejně jako aromalampu. Éterické oleje zvolíme podle účinku, kterého chceme dosáhnout – relaxace, dezinfekce vzduchu při chřipkách a nachlazeních, zklidnění před spaním nebo naopak podpora koncentrace atp.

TIP redakce: Nezávislý test difuzérů jsme sepsali v tomto článku 

Jak vybrat ten správný difuzér?

Difuzérů je na trhu mnoho. Pokud se rozhodujete, jaký difuzér je právě pro vás, můžete si pomoci následujícími postřehy.

1. Tip: Velikost

K dostání jsou stolní difuzéry běžné velikosti, které nejsou příliš uzpůsobeny pro přenášení, a cestovní mini difuzéry (většinou plastové), které jsou vhodnější pro přenášení (tyto mají většinou napájení přes USB, je možné je zapojit do PC a využít např. v zaměstnání).

2. Tip: Použitý materiál a vzhled

Tělo (základna) difuzéru může být vyrobeno z plastu, dřeva, bambusu nebo keramiky. Nádobka bývá u těch levnějších variant plastová, u dražších difuzérů bývá baňka skleněná.  S použitými materiály souvisí i vzhled. Dražší difuzéry jsou ze dřeva, keramiky a skla, jsou velmi pěkné a slouží zároveň jako designový prvek, který má praktické využití.

3. Tip: Funkce a časovač

Levné difuzéry zapneme a vypneme. Některé mají integrovány LED světélka, takže při zapnutí svítí různými barvami. Barvy se střídají, nebo lze difuzér nastavit, aby svítil pouze jednou barvou, nebo jde podsvícení úplně vypnout.

Na trhu jsou difuzéry s časovačem, u kterých můžeme nastavit dobu, po kterou jsou zapnuté a kdy se mají vypnout. Můžeme tak nastavit např. 3 cykly, kdy se difuzér po 20 minutách odpařování na 10 minut vypne. Ten samý cyklus ještě zopakuje 2x, poté se přístroj sám vypne úplně.

Difuzéry, které se plní vodou, mívají pojistku, aby se samy vyply v případě, že dojde voda.

4. Tip: Výkon

Každý z difuzéru má určitý výkon. To znamená, jak velký prostor éterickým olejem provoní za konstantní čas. U popisu difuzéru hledejte pro jak velký prostor (v m2) je doporučen. Některé difuzéry jsou vybaveny regulátorem intenzity odpařování oleje.

5. Tip: Způsob rozprašování éterických olejů do okolí

Elektrické difuzéry můžeme rozdělit do 2 skupin – nebulizační a ultrazvukové.

Nebulizační difuzéry fungují na principu rozprašování tekutiny (v tomto případě éterického oleje) na velmi malé kapičky, které mohou být vdechnuty. Do baňky se kape či lije čistý éterický olej nebo jejich směs. Nepřidává se žádná voda. Vzlínáním se olej dostane do trubičky a následně jsou kapičky oleje vzduchem rozprašovány do prostoru. Do výhod tohoto typu se řadí design, jednoduchá obsluha a časovač. Do nevýhod já řadím hlavně obtížné čištění skleněné baňky, která je navíc velmi křehká. Při výběru doporučuji si prohlédnout právě skleněnou baňku a šířku jejího hrdla. Další nevýhodou je hlučnost. Čím vyšší výkon/intenzitu rozptylování nastavíme, tím více může motor difuzéru vrčet.

Do ultrazvukových difuzérů se lije voda a do vody se kapou éterické oleje. Tyto přístroje fungují na principu ultrazvukové vibrace, která vzniká prostřednictvím membrány nebo keramické destičky. Díky vibraci se voda s éterickým olejem mění na studenou páru. Tyto difuzéry můžeme použít i jako zvlhčovače. Výhodami jsou jednoduché ovládání a údržba, nižší cena, některé jsou také designově velmi povedené a nebývají hlučné. Do nevýhod se může řadit právě odpar vody, který není vhodný do prostor, kde majitel bojuje s vyšší vlhkostí.

Tyto přístroje můžeme využít i u malých miminek, u kterých se obecně nedoporučuje použití éterických olejů. Jednoduše vodu s éterickým olejem vyměníme za vhodný hydrolát.

TIP redakce: výhody a nevýhody inhalací najdete tady

Pravidla pro použití difuzéru

Jaké éterické oleje použít do difuzérů?

Při využívání difuzéru se řídíme kontraindikacemi éterických olejů, které chceme rozptylovat. Do difuzérů se nehodí éterické oleje, které jsou velmi husté, protože se budou nejen velmi špatně vymývat, ale hlavně se nebudou rozptylovat (např. benzoe, vetiver, perubalzám). Pozor také na oleje se silnou vůní.

Jak dlouho nechat difuzér zapnutý?

Na trhu jsou i difuzéry, které nabízejí mnohahodinový nepřetržitý provoz a je to dokonce vydáváno za benefit. Pozor, to ne. Difuzéry (ale i aromalampy) bychom měli po určité době vypnout. Éterický olej je sice přírodního původu, ale jedná se o směs mnoha chemických sloučenin. Naše tělo potřebuje čas na to, aby složky, které se dostanou do organismu, zpracovalo, využilo ve svůj prospěch a odbouralo.

Když budeme vystaveni éterickému oleji několik hodin, může na to naše tělo reagovat nikoli zlepšením zdravotního stavu, ale naopak mohou nastat nežádoucí reakce v podobě nevolnosti, bolesti hlavy, obtíží s dýcháním apod. U přístrojů bez časovače si hlídáme, jak dlouho běží. Doporučuji max. hodinu. Difuzéry s časovačem nastavíme podle jeho funkce buď na několik cyklů, kdy přístroj běží a kdy má pauzu, a poté se sám vypne, nebo časovač nastavíme na nepřetržitý provoz na půl hodiny až hodinu a poté se vypne.

Přeji šťastnou ruku při výběru toho pravého difuzéru 🙂

Autorka článku: Petra Hyťhová. Foto: Pixabay.com.

Partnerem článku je Kouzlo esence. Děkujeme za podporu!

Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”

Petra Hyťhová

Petra je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a akreditovanou lektorkou Asociace českých aromaterapeutů. Vede kurzy aromaterapie a holistické aromaterapeutické masáže. Ve své odborné praxi se kromě fyzioterapie a aromaterapie věnuje reflexní zónové terapii dle Hanne Marquardt. Při práci s klientem propojuje jednotlivé léčebné metody v komplexní ošetření tak, aby byla terapie co nejúčinnější.

„Naprosto jsem propadla kouzlu aromaterapie a reflexologie. Díky těmto metodám přestávám nahlížet na zdraví člověka klasickým pohledem západní medicíny a více směřuji k hledání a řešení příčin onemocnění, ne jen k léčení důsledků.“

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: