Možná si říkáte, co má společného panáček na titulním obrázku s vykuřováním a se svátky. Docela dost. Když se totiž podíváte pořádně, zjistíte, že se mu z dýmky kouří. Je to kouř z tradičních vánočních františků a postavička je lidovým vykuřovacím stojánkem ze dřeva. Vyřezávaly se v česko-německém prostředí Krušných hor a dodnes je koupíte. Jsou nádherné!
Vykuřování k zimním svátků neodmyslitelně patřilo. Pálily se nejen známé kadidlové františky, ale i různé směsi bylin. A také k této době patřilo mnoho rituálů. Období kolem zimního slunovratu a hlavně po něm totiž po ochraně i očistě doslova volá. Něco jsem pro vás vybrala, sepsala a lehce doplnila současným pohledem.
Dozvíte se, co jsou svaté “kouřové” noci, proč je jich 12 i jak je využít pro následující rok. V článku také najdete recept na tradiční “svatou kytičku”, nám známou jako purpura. Ale i další sváteční kombinace inspirované našimi slovanskými, germánskými i keltskými předky.
O tom, jak si nasbírat vlastní purpuru, jsem už v Bylinkách našich babiček psala. Článek doporučuji si připomenout hlavně s jarem, abyste za rok už měli nachystanou svou vlastní, jedinečnou a skutečně “magickou” voničku bylin zvanou purpuru…
…