Petržel je používaná hlavně jako zelenina do polévky, ale jako léčivá rostlina už tolik známá není. A přitom je tak užitečná. V dnešním článku jsem se rozhodla, že budu nadělovat převážně recepty. Možná vás až překvapí, jak je petržel multifunkční.
Lidé více preferují jen tak k chroupání mrkev. Přitom petržel má mnohem větší rozsah vlastností, co se našeho zdraví týče. Důvodem, proč lidé sahají raději po její oranžové příbuzné, je hlavně její chuť. Sice je petržel ve skutečnosti také sladká, ale vysoký obsah voňavých silic její jemnou chuť naprosto přebijí a čerstvá se tak stává pro mnohé nepoživatelnou.
Pro těhotné ne, ale pro děti ano
Je zajímavé, že když dáte malému dítěti, kterému se prořezávají zuby, kořen petržele, tak ho bude cucat, žmoulat či se snažit ohlodávat stejně jako mrkev. Většině dětí její aromatická chuť nijak výrazně nevadí. Navíc je pro nás rodiče mnohem výhodnější dát dítěti do ruky petržel namísto mrkve, neboť z vláknité petržele se mu nepodaří tak lehce ulomit kousek, který by syrový pozřelo či se s ním začalo dusit.
Obsah silic je opravdu vysoký a to v celé rostlině. Zejména kvůli nim se petržel nedoporučuje ve větších dávkách konzumovat lidem se zánětem ledvin a ani ženám těhotným. Obsahují totiž poměrně vysoké procento látky apiol. Aniž by to lidé dříve věděli, pro tuto konkrétní látku se bylina dříve používala jako běžné abortivum. Ulice, kde se provozovalo nejstarší řemeslo na světě, tak lidově nesly jméno po této rostlině.
Petržel zahradní Petroselinum crispum – významné abortivum
Dvouletá bylina z čeledi miříkovitých kvete stejně jako mrkev až druhým rokem. Sklidíte-li celou úrodu hned v létě nebo na podzim po jarní výsadbě, nikdy nepřičichnete k jejím drobným květům v malých okolících. Semínek se také nedočkáte. Ta obsahují nejvíce silic. Získává se z nich éterický olej. Právě ta semínka, stejně jako semínka divoké mrkve, lze použít k zabránění před neplánovaným přírůstkem.
Pozn. autora: Dlouho jsem zvažovala, zda mám tuto informaci zveřejnit a rozhodně nikoho nechci nabádat k využívání této prastaré metody, která se ještě dodnes používá v různých částech Indie a také se jí chrání ženy některých národů v Severní Americe. Můj záměr je pouze informativní. Chci vás seznámit se silou rostlin, a proto prosím čtěte POZORNĚ dále.
Petržel ani divoká mrkev nechrání před početím, ale před otěhotněním
Jedná se o abortivum, ne o ochranu před početím. Stejně jako semínka z divoké mrkve funguje tato ochrana tak, že zabraňuje již oplodněnému vajíčku jeho uhnízdění. Výhodou tohoto ochranného prostředku je, že ho lze používat podle potřeby, není nutné brát ho pravidelně.
O přesném užívání semen divoké mrkve se rozepisuje Robin Rose Bennett ve své knize „Wild Carrot (Daucus carota): A Plant for Concious, Natural Contraception“, kde je souhrn studií a pozorování přípravy a také doporučené dávkování u Severoamerických žen. Asi jedna polévková lžíce sušených semínek divoké mrkve se užívá rozdrcená a smíchaná s vodou jako nápoj, vždy po 8, poté po 16 a pak ještě po 24 hodinách od milostného aktu.
Lze připravit také čaj. „Pokud necháte chvíli povařit asi lžíci semínek a užijete během 12 hodin od styku, lze tuto ochranu považovat za spolehlivou“ píše Bennett, která popisuje ještě více metod užívání.
Žádná antikoncepce není 100%
U žen, které trpí na hormonální výkyvy, porodily v nedávném čase dítě či o plod během těhotenství přišly, nebo po vysazení hormonální antikoncepce, NENÍ tento způsob antikoncepce spolehlivý. Až tělo získá opět hormonální rovnováhu, lze petrželová semínka užívat podle potřeby, zpravidla bezprostředně po pohlavním styku.
Ještě bych dodala, že příliš nízká dávka také nedosahuje efektu a příliš vysoká se zase stává jedem. No, není to tak snadné a je potřeba mít zkušenosti.
Petržel je dobrá také pro muže
Byla by škoda zůstat pouze u výše popsaného účinku petržele, protože petržel nám může pomoci i při různých zdravotních potížích. Její bohaté složení nabízí opravdu široké uplatnění této léčivky a uplatnit můžete jak kořen, tak její nať.
Důležité obsahové látky:
Éterické oleje (zejména účinné látky jako apiol, myristicin, thymol), kumariny (bergapten, isoimperatorin, umbelliferon), flavonoidy, kyselina listová, třísloviny, glykosidy (apiin), minerální látky (železo, kalium, vápník, mangan, zinek), vitamín C a E, niacin, violaxanthin a další.
Petržel je vhodná:
- při kožních nemocích a na rány
- zásluhou močopudnosti působí na odvodnění organismu, močové kameny, bolesti ledvin a zánět prostaty
- má příznivý vliv na trávící orgány, zvyšuje apetit
- zvyšuje pohlavní žádostivost u žen, stejně jako celer u mužů
- pomáhá během období klimakteria, posiluje i po psychické stránce
- podporuje menstruaci, snižuje křeče, ale podporuje děložní stahy
- působí proti jarní únavě
A teď už jen recepty s petrželí v kosmetice
Petržel posiluje kůži zevnitř, bojuje s volnými radikály a díky obsahu vitamínu C zaručuje její zářivý vzhled a také podporuje produkci kolagenu. S jemnou petrželovou maskou si můžete pomoci při zarudnutí kůže a také napomáhá čistění zanesených pórů. Údajně by měla také napomáhat k vybělení pigmentových skvrn.
Recept: Pleťová voda s natí petržele
Nadrobno nasekanou čerstvou petrželovou nať zalijeme vodkou tak, aby byla dobře ponořená. Necháme 2-3 týdny macerovat, občas protřepeme. Jemně scedíme a používáme na omývání mastné pokožky a různých nečistot obličeje.
Recept: Čistící olej na mastnou pleť s natí petržele
Asi hrstku nasekané petrželové nati vložíme do nádoby se 100 ml mandlového oleje, která je ve vodní lázni. Za mírné teploty zahříváme asi 1 hodinu a necháme luhovat do oleje. Poté scedíme a uchováme ve tmavé lahvičce. Používáme v kombinaci s ricinovým olejem v poměru 7:3 (petrželový olej : ricinový olej) k večernímu čištění pleti.
Recept: Petrželová maska na mastnou pleť
- 1 hrstka petrželových lístečků
- 2 lžíce jílu
- 1 lžíce oblíbeného hydrolátu (lze nahradit čajem ze šalvěje)
- 2 lžíce tvarohu
Petržel rozmixujeme na jemnou kaši a přidáme ostatní ingredience. Dobře promícháme. Nanášíme čerstvou masku na obličej i dekolt a ponecháme 15-20 minut působit. Omyjeme teplou vodou.
Hojivé účinky petržele
Přestože je petržel určena na mastnou pleť, chodí se také výborně na suché ruce a teď v zimě velmi často rozpraskané konečky prstů.
Recept: Petrželová mast na suchou a popraskanou kůži
- 30 g petrželového oleje (viz. recept výše)
- 10 g bambuckého másla
- 5 g lanolinu
- 5 g včelího vosku
Petrželový olej, lanolin a včelí vosk necháme jemně rozpustit ve vodní lázni. Pak směs necháme vychladit asi na 40 °C a přidáme bambucké máslo, které se pomalu rozpustí. Stále mícháme a poté naplníme do dózičky. Mast lze také provonět oblíbeným esenciálním olejem, když teplota směsi klesne pod 37 °C.
Zdravá kuchyně s petrželí
Běžně je petržel přidávaná do zeleninových i masových vývarů. Její charakter je zásaditý, napomáhá “odkyselení” organismu. Vyvařená petržel se však již nedoporučuje konzumovat. Všechny její účinné látky vlastně předala do vývaru, zbylá vyvařená tkáň zeleniny se tak stává pro organismus spíše kyselinotvorná.
Recept: Petrželový džem na snížení krevního tlaku
Nastrouháme ½ kg kořene petržele, dáme do 2l vody a na velmi mírném ohni vaříme 1-2 hodiny. Scedíme a vymačkáme. Přidáme ½ kg medu a v kastrolu zahustíme, už nevaříme. Užívá se do spotřebování celé dávky 2-3x denně po 1 lžíci.
Recept: Čaj z petržele na očistu střev i močového měchýře
Že by vás nenapadlo připravit si z petržele čaj? A přitom je nať či kořen téměř vždy po ruce, má silné dezinfekční účinky, působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém.
Šálek čaje připravíme stejně jako běžný čaj. Nasekanou čerstvou nať (asi jednu lžíci), podrcená semínka (asi 1 g) nebo jemně nakrájený kořen (asi 2 g) přelijeme vroucí vodou a necháme 10 minut luhovat. Pijeme teplý čaj asi 2-3 šálky denně.
S odkazem na výše popsané informace bych tento čaj nedoporučovala ženám, jež si plánují dalšího člena rodiny. 🙂
Denní dávka sušené byliny by neměla překročit 6 g!
Ještě jeden tip: Petržel stejně jako většina kořenové zeleniny vám vydrží téměř celou zimu čerstvá, uchováváte-li ji za stabilní teploty na chladném a temném místě zahrabanou v písku. Naprosto ideální jsou staré kamenné sklepy. Kdo je má, ten se má!
Veronika
Autorkou článku je Veronika Němcová, foto: autorka, Pixabay.
Partnerem článku je Asociace českých aromaterapeutů:
“Asociace českých aromaterapeutů působí již od roku 1996 poskytuje kvalitní a všestranné vzdělání v aromaterapii široké veřejnosti i profesionálním zájemcům ze souvisejících oborů jako je zdravotnictví, ošetřovatelství, farmacie, rehabilitace, kosmetika či wellness. V Institutu aromaterapie školí odborné aromaterapeuty, které sdružuje v Registru kvalifikovaných aromaterapeutů, poskytuje jim informační servis, rozvíjí jejich vzájemnou spolupráci a podporuje je nadstavbovým vzděláváním. Popularizuje a propaguje aromaterapii v médiích, na odborných konferencích a veletrzích, připravuje speciální programy pro firmy i neziskové organizace.”
Zdroj:
- Dugas, Dionýs: Bylinkový receptář. Nejlepší recepty lidové medicíny. Ottovo nakladatelství, Praha 2010. ISBN 978-80-7451-062-5
- KAIRATH, Elisabeth: Gewürzskriptum. Innsbruck 2014
- JANČA, Jiří; ZENTRICH, Josef. Herbář léčivých rostlin 3. a 5. díl. Praha: Eminent, 2008. ISBN 978-80-7281-378-0
- Seyr, Birgit: Mit Pflanzen Verhüten. Über die Wiederentdeckung einer alten Tradition der selbstbestimmten Geburtenregelung. Ampass, Österreich 2012. ISBN 978-3-200-01732-0